Krátkodobý výhled na české akcie: leden 2011 - KB, Erste a VIG
|

Krátkodobý výhled na české akcie: leden 2011 - KB, Erste a VIG

KB, Erste, VIG. Potenciál a riziko jednotlivých akcií ze sektoru finančních služeb obchodovaných na pražské burze pro následující týdny.

Banky Komerční banka Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Erste Group Bank
Komerční banka

Komerční banka

Prosinec byl pro KB velmi úspěšný, což se opíralo rovněž o velké zobchodované množství akcií, které v prosinci překonalo i tradičního objemového lídra ČEZ. Patrný zájem ze zahraničí vyhnal titul na nová historická maxima (nad 4 500 Kč). Z tohoto faktu vnímáme, že ČR je mezi investory vnímána jako dostatečně konzervativní země se zajímavým potenciálem a nízkým rizikem.

Ani výraznější nepříznivý sentiment vůči finančním institucím, který se částečně objevoval, se na KB neprojevil. Druhým vysvětlením je, že si některý z investorů rozšiřoval svoje postavení ve společnosti. Objemy i cena by takovému kroku odpovídaly. V lednu neočekáváme, že dojde k významným oznámením.

Náš náhled se nemění a domníváme se, že titul je aktuálně na úrovni svých možností. Jsme tudíž neutrální a doporučujeme držet. Rizikem byly aukce státních dluhopisů zemí eurozóny, které jsou již dlouhodobě označovány za problémové (Portugalsko, Španělsko či Itálie). Rozjitření dluhové krize by mohlo vést k nepříznivému sentimentu vůči finančním institucím.

Erste Group logo

Erste Group

Nadále se domníváme, že se jedná o fundamentálně stabilní banku, která operuje v regionu, který poskytuje silný a solidní růstový potenciál. Díky postupnému poklesu rizikových nákladů se stále více začíná ve výsledcích hospodaření projevovat silná provozní výkonnost banky.

Rizikem nadále zůstává situace v Rumunsku a Maďarsku, kde zřejmě i v příštím roce dojde k zhoršení kvality úvěrů, k prvnímu znatelnějšímu zlepšení dojde nejdříve v roce 2012. Nicméně příznivý vývoj na ostatních trzích by měl případný negativní dopad více než kompenzovat. Dalším rizikem je případné zavádění bankovní daně v dalších státech. Prozatím je daň schválena v Maďarsku a v Rakousku. Polská bankovní daň nemá na společnost vliv, protože nemá v zemi zastoupení, nicméně to jen poukazuje na negativní potenciál zavedení obdobných daní i v jiných zemích. Od začátku prosince akcie zaznamenaly velmi rychlý růst, který byl tažen celkovým pozitivním sentimentem na trhu bez výraznějších zpráv o společnosti. I přes solidní fundament se tak akcie dostaly na úroveň (36 EUR), kde jsou již dle našeho názoru poměrně překoupené. Co se týče očekávaného dalšího vývoje obchodování, tak ten se bude nadále odvíjet od celkového sentimentu na bankovní sektor, kde bude hrát hlavní roli vývoj okolo zadlužení některých států EU (viz. komentář ke KB).

Právě vývoj veřejných financí v Evropě a s ním související vývoj dluhopisového trhu vnímáme jako potencionální riziko, které může spustit výraznější korekci předchozího růstu. Krátkodobě tak očekáváme spíše návrat zpět výrazněji pod hranici 35 EUR. Výsledky (25. 2.) by neměly přinést větší překvapení.

VIG logo

VIG

Bez významnějších zpráv a pohyb v rámci sentimentu. Neočekáváme, že by se informační situace změnila v průběhu ledna, tudíž sentiment bude stěžejní. Zde jen připomínáme, že titul se pohybuje ve směru finančních institucí, kde riziko dluhové krize může přispět k volatilitě titulu. Všeobecně výraznější pohyby na dluhopisovém trhu mohou vyvolat odpovídající reakci na pojišťovacích titulech.

Z dlouhodobého hlediska jsme na titul pozitivní s tím, že bude postupně zvyšovat svoji hodnotu. Nicméně hodnoty kolem 1 000 Kč bychom spíše jen sledovali. Příležitost vnímáme pod úrovní 950 Kč.