Marvin Schwartz: Americké akcie jsou výrazně podhodnocené
|

Marvin Schwartz: Americké akcie jsou výrazně podhodnocené

Americký akciový trh je levný, říká legendární hodnotový investor Marvin Schwartz, který hledá nezadlužené společnosti, které generují "tuny hotovosti". Mezi ně řadí například technologické firmy Hewlett-Packard a IBM, pojišťovnu Travelers nebo úspěšné hledače ropy Anadarko Petroleum.

Světové akcie Investování
Marvin Schwartz

"Firmy z indexu S&P 500 by podle konsensu analytiků měly letos vydělat 96 dolarů na akcii a v roce 2012 by růst měl pokračovat až na 105 nebo 106 dolarů," říká Schwartz, který řídí fondy v investiční společnosti Neuberger Berman.

"Když tento odhad zisků dosadíte do vzorce P/E (poměr mezi tržní cenou akcií a ziskem na akcii), tak vám vyjde, že se S&P 500 obchoduje za 12,1násobek letošních zisků a za 13,1násobek zisků roku 2012," vysvětluje Schwartz.

p/e

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku; čím nižší je tato hodnota, tím je daná akcie relativně levnější

S&P500 a zisky společností S&P 500 - vývoj P/E

Americké akcie (S&P 500) se obchodovaly v posledních třinácti letech za 21,2násobek svých zisků, a v posledních čtyřiceti letech bylo průměrné P/E 15,3. Proto jsou v současném ocenění atraktivní.

Mezi Swartzovy oblíbené akcie patří například výrobce tiskáren a počítačů Hewlett-Packard, o kterém se domnívá, že jeho tržní hodnota není vůbec doceněná.

"Hewlett Packard je dojnou krávou hotovosti. Měsíc co měsíc generuje 800 až 900 milionů USD volné hotovosti a svůj dluh ve výši 4,5 miliardy USD by mohla případně umazat za půl roku, případně se poohlédnout po nějaké zajímavé akvizici."

"Hledám firmy, které nemají dluhy," konstatuje hodnotový investor Schartz.

Buffettologie: Hodnotové investování jako cesta pro drobné investory

Mezi další velké pozice v portfoliu Swartze patří pojišťovací společnost Travelers.

O Traveleres se v poslední době mluví negativně v kontextu komunálních dluhopisů, které má v účetních knihách, ale Swartz argumentuje, že zná velmi dobře management, a proto není důvod k obavám.

Swartz patří mezi velmi "aktivní investory" a je znám tím, že pravidelně volá ředitelům společností, které vlastní, aby zjistil, jak se jim daří, a nabídl jim své zkušenosti, které nasbíral za desítky let úspěšného investování na Wall Street.

Hodnotové investování

Investiční přístup (value investing), který vyhledává akcie, které vzhledem ke své vnitřní hodnotě mají atraktivní tržní cenu a vůči trhu jsou podhodnocené (obvykle akcie, které mají velmi nízký poměr tržní ceny vůči zisku), nízké zadlužení a které vyplácejí dividendu

"Byznys společnosti Travelers roste pomalu a pro řadu investorů to může být nuda. Mě ovšem zajímá hotovost, a té dokáže vytvořit 4 miliardy USD za rok."

Peníze Travelers používá na velkorysé zpětné odkupy akcií, zvyšování dividend nebo na fúze a akvizice.

"Akcie Travelers mají potenciál k silnému růstu," říká Swartz.

Mezi Swartzovy největší pozice v portfoliu patří také společnosti, které se zabývají hledáním a těžbou ropy, jako je Occidental Petroleum a Anadarko Petroleum.

Anadarko Petroleum zaměstnává nejlepší geology na světě a v poslední době se může pochlubit úspěchy při hledání ropných polí v Africe a Brazílii.

Podle Swartze si investiční pozornost zaslouží nejen jeho "vyvolené společnosti", ale celý americký akciový trh.

"Bilance amerických korporací mají nejméně dluhu za posledních třicet a čtyřicet let," uzavírá svou investiční obhajobu amerických akcií legendární hodnotový investor Marvin Swartz.

Zdroj: CNBC