Na řadě jsou výsledky Applu, Intelu a Microsoftu. Na co se investoři mohou těšit?
|

Na řadě jsou výsledky Applu, Intelu a Microsoftu. Na co se investoři mohou těšit?

Dnes oznamuje v USA výsledky více než 10 technologických společností. Mezi nimi Apple a Intel. Celý svět se doslova třese, jaké zisky předvede "nakousnuté jablko" krátce po uvedení žhavé novinky iPhonu 4S, leč už bez svého spoluzakladatele Steva Jobse. Další technologická stálice přijde na řadu ve čtvrtek, svými čísly se pochlubí Microsoft. Jaká jsou očekávání trhu ohledně těchto tří IT korporací?

Technologie Světové akcie Apple Intel Microsoft Výsledková sezóna
Apple - zisk na akcii

Apple

Apple oznamuje své první výsledky v nové éře bez Steva Jobse dnes (18. 10.) po konci amerického obchodování. Zisky by měly být pozitivně ovlivněny neutuchajícím zájmem po iPadech a iPhonech.

Příznivým faktorem by pro firmu měla být silná asijská poptávka. Podle RBC Capital Markets bylo 30 % všech iPhonů v uplynulém čtvrtletí dodáno do severní Ameriky, 21 % do Evropy a 49 % do Asie a Pacifiku.

Prodeje by se měly udržet na vysoké úrovni zejména díky uvedení novinky iPhone 4S na trh. iPhone si drží pozici i přes silnou konkurenci produktů s operačním systémem Android od Googlu, který předvedl skvělé výsledky už minulý týden.

RBC upozorňuje, že tržby Applu nerostou jen u iPhonů. U iPadů došlo oproti minulému roku k 198% nárůstu počtu prodaných kusů. A na oblibě neztrácejí ani Macy.

Přes všechnu chválu bychom neměli zapomínat na rizika, mezi které patří například debut Kindle Fire od konkurenčního Amazonu očekávaný 15. listopadu. Přestože iPad zajisté zůstane lídrem trhu s tablety, zvýšená konkurence by mohla na Apple začít vyvíjet tlak. Dalším rizikem je to, zda dokáže Tim Cook jít ve stopách svého předchůdce Jobse.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadují zisk 7,21 USD na akcii, tedy zhruba 3% mezikvartální nárůst. Pro porovnání, je to dokonce o 55 % více než loni! Tržby za uplynulé čtvrtletí jsou odhadovány na 29,24 miliardy USD. Applu se daří zvyšovat marže, což by technologičtí investoři měli ocenit.

Analytici se mohou učit od bloggerů. Výsledky Applu jsou jasným příkladem

Přes 90 % analytiků doporučuje Apple k nákupu. Když se podíváme na hodnocení jeho konkurentů, podíl doporučení "buy" se pohybuje pouze okolo 55 %. Největšími konkurenty Applu jsou Hewlett-Packard, Dell, Google, Samsung, Microsoft, Intel či Nokia.

V RBC jsou ohledně Applu optimističtí a stanovují cílovou cenu akcií na 500 USD. Apple zatím nevyplácí dividendu.

Apple Intel - zisk na akcii

Intel

Intel zveřejní výsledky svého hospodaření rovněž dnes (po závěru amerického obchodování). Intel se zabývá designem, výrobou a prodejem integrovaných obvodů pro počítačový a komunikační průmysl na celém světě. Největšími jeho konkurenty jsou například Advanced Micro Devices (AMD), Texas Instruments, International Business Machines (IBM), Microsoft, Apple nebo Qualcomm.

Většina analytiků doporučuje Intel k nákupu (přes 60 %), přestože tuto technologickou společnost nemají v takové oblibě jako například konkurenční Qualcomm.

Peter Garnry (Saxo Bank): Kupujte Chevron, Intel a další. Jde o kvalitu za rozumnou cenu

Tržby za uplynulé čtvrtletí by měly dosáhnout 13,9 miliardy USD, jde tedy o předpokládaný 25,2% meziroční nárůst. Konsenzus ohledně zisků se ustálil na hodnotě 0,62 USD na akcii, což je o 3 centy více než čtvrtletí.

Intel Microsoft - zisk na akcii

Microsoft

Microsoft vyhlašuje výsledky ve čtvrtek 20. října. Stabilní poptávka po produktech pomohla společnosti v minulém čtvrtletí ke 30% růstu zisků. Společnost minulý měsíc navíc díky příznivým finančním ukazatelům mohla navýšit dividendy (o 25 %).

Microsoft expanduje do oblastí s růstovým potenciálem, jakými jsou například podnikový software a cloud computing. Minulý měsíc CEO Microsoftu Steve Ballmer prohlásil, že se snaží o změnu image Microsoftu směrem ke cloud computingu.

Zatímco k ziskům nadále nejvíce přispívají tržby z hlavní oblasti podnikání, ohledně nedávného vstupu Microsoftu na trh mobilních telefonů zatím panuje deziluze.

V uplynulém měsíci Microsoft uzavřel licenční smlouvu se Samsung Electronics, největším výrobcem zařízení využívající operační systém Android od Googlu. Tento kontrakt by podle Goldman Sachs měl zvýšit roční zisky Microsoftu o 4 centy na akcii. Navíc má být brzy prodáván vyhledávač Yahoo!. Není však jisté, zda bude mít Microsoft o koupi zájem. Přesto by měl vyhledávání přes Yahoo! nadále podporovat.

Technologický gigant by měl za uplynulé čtvrtletí vykázat zisk 68 centů na akcii při tržbách 17,26 miliardy USD. Před rokem to bylo 62 centů, resp. 16,2 miliardy USD.

Většina analytiků (66,7 %) doporučuje akcie Microsoftu k nákupu. Přesto je tento podíl lehce pod průměrným hodnocením jeho 10 největších konkurentů (67,1 %). Analytici začali být v posledních třech měsících ohledně akcií Microsoftu opatrnější, proto počet kladných doporučení mírně klesl.

Microsoft
Zdroj: Forbes