Odkupy akcií: Podbízivý trik, který má zahnat strach z recese?

Akciové společnosti po celém světě se v poslední době pustily do odkupu svých akcií ve velkém stylu. Podle odborníků může jít o snahu ukázat, že ekonomika není před branami recese, ale také o omezené možnosti vhodných investic. Investoři mohou mít z takového kroku radost, ale nemusí to být terno.
Odkup akcií je akcionáři přijímán zpravidla pozitivně. Letos dělají v tomto směru společnosti svým majitelům radost poměrně velikou, tedy alespoň ty, které se k tomuto kroku odhodlaly.
Díky oznámenému objemu odkupů ve výši přes 450 miliard dolarů (podle společnosti Birinyi Associates to může být do konce roku až 540 miliard) bude letošek v tomto směru třetím nejsilnějším v historii. Vždyť také kvůli masivním zpětným odkupům nevypadaly akciové výprodeje ze srpna a září až tak apokalypticky.
Omezení nepřátelských převzetí
Společnosti přistupují k odkupu svých akcií z různých důvodů. Buď chtějí investorům naznačit, že je jejich situace dobrá, a zároveň využijí nízkou cenu k tomu, aby snížily počet akcií a zvýšily zisk na akcii pro akcionáře. Nebo prostě naopak nechtějí, aby docházelo k rozředění akcií při využívání opčních programů managementu, které společnost poněkud nezvládla, a na trhu se objevilo velké množství akcií.
Kromě ředícího efektu, který určitě nedělá společnosti mezi investory dobré jméno a nepomáhá ceně, je zde nebezpečí jednoduššího nepřátelského převzetí ze strany konkurence. Zpětný odkup pak konkurenci možnost nepřátelského převzetí výrazně komplikuje. V současné situaci pak většina investorské veřejnosti vidí jako důvod odkupů akcií jako jedinou možnost pro firmy, jak investovat přebytečnou likviditu, protože lepší možnost na trhu nevidí.
V každém případě tento krok investorská veřejnost většinou vnímá pozitivně, protože vidí, že management společnosti věří a vidí budoucnost pozitivně. Zejména v dnešní době, kdy na trzích vládne poměrně velká nejistota, může oznámení o odkupu většího množství akcií majitele akcií výrazně zklidnit a zabezpečit růst ceny akcií. Dobrým příkladem je například Warren Buffett a jeho společnost Berkshire Hathaway, když po oznámení záměru zpětného odkupu akcie poměrně výrazně posílily.
Investoři odkup akcií často považují za náhradu nebo alternativu k dividendám, protože, jak již bylo zmíněno, dochází tím ke zvyšování hodnoty na akcii. Zejména u stabilních společností s omezeným růstovým potenciálem je tak tato alternativa určitě vítána.
Vzhledem k tomu, že dividendy podléhají zdanění a dodatečný výnos akcie způsobený zpětným odkupem při dostatečně dlouhém držení ne, může se tento způsob jevit jako výhodnější. A to nejen pro investory, ale také pro společnost, takto vyplatí zisk investorům bez toho, aby cena jejích akcií klesla.
Všeho s mírou
Všechna pro mají také svá proti, a nejinak je tomu i u odkupu akcií. Ani odkup akcií nemusí být pro společnost nebo majitele akcií správným krokem a výhrou. Problém může nastat, a to se právě stalo v roce 2007, když společnosti začnou nakupovat své akcie za příliš vysokou cenu. Vynaložily na to více než 700 miliard dolarů v domnění, že akcie jsou podhodnocené.
Jak to nakonec dopadlo, všichni víme. Ukazuje to pouze na poměrně špatné schopnosti odhadů budoucího vývoje u majitelů některých firem.