Burza Praha: Pomohou Erste, KB a VIG dohnat ztrátu indexu PX za zbytkem Evropy?
|

Burza Praha: Pomohou Erste, KB a VIG dohnat ztrátu indexu PX za zbytkem Evropy?

V pondělí vstoupila v platnost nová báze indexu pražské burzy PX. Pravidelná aktualizace přinesla po delší době jednu výraznou změnu. Váha emise pojišťovny VIG byla v minulosti kvůli nedostatečné likviditě vždy korigována, tentokrát k tomu však nedošlo.

Index PX Vienna Insurance Group (VIG) Pražská burza Akcie ČR
Burzovní pasáž

Podíl uskutečněných obchodů na pražské burze poprvé v historii v rozhodném období překročil hranici 10 % objemu obchodů s tímto titulem na primárním trhu ve Vídni a v kontextu pravidel aktualizace ke korekci nedošlo. Váha akcií VIG tak vzroste z předchozích zanedbatelných 3,32 % na relativně významných 12,5 %.

Změna rovněž výrazným způsobem vyzní v součtu všech finančních titulů na pražské burze, které mají od pondělí nově celkovou váhu 46,7 %.

Opět tedy o něco více bude platit, že kam volatilní finanční sektor, tam celá naše burza. Bude to výhoda, či nevýhoda pro náš trh? Letošní ztráta domácí burzy okolo 30 % pochází primárně od finančních titulů, tudíž co jiného by ji mělo vrátit na vyšší úrovně než opět finanční tituly s korekcí svých výrazných propadů?

Aktuální ceny akcií na pražské burze sledujte zde

Přestože to na první pohled moc nevypadá, předpokládám, že se situace na trzích v závěru roku a v lednu částečně uklidní a finanční sektor by mohl být v čele růstu. Pokud se předpoklad potvrdí, finanční tituly s vyšší váhou pomohu rychleji umazat ztráty, které domácí index PX nabral, když výrazně zaostal za vyspělými trhy.

Napsáno pro HN.