Zlato a stříbro na odpis? Důvody pro i proti
|

Zlato a stříbro na odpis? Důvody pro i proti

Ceny zlata i stříbra v posledních několikrát klesly a znovu stouply. Evropská dluhová krize nedává trhům vydechnout, což se odráží i na kurzu dolaru a cenách komodit. Investice do drahých kovů se ovšem letos v každém případě vyplatila. Má smysl do nich investovat i při současných cenách a podmínkách na trzích? Analytici nejsou tak docela zajedno.

Zlato Stříbro
Zlato a stříbro

Jedna skupina analytiků a investorů zastává názor, že by zlato a stříbro měly klesat. Nesvědčí jim prý tržní klima ani snižující se poptávka. Druhý, větší tábor analytiků tvrdí, že propad poptávky nehrozí a že se drahé kovy udrží na vysokých úrovních.

Zlato je navíc stále jedním z nejlepších zajištění portfolia proti případnému propadu cen aktiv v důsledku dluhové krize v Evropě. Oživení ve Spojených státech také není tak silné, aby nahrávalo rizikovějším aktivům.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Analytici ve společnosti Ned Davis Research tvrdí, že je příliš brzy na to opouštět pozice na zlatu a stříbru. A na některé analytické zprávy mají dostatečně silné protiargumenty.

Na trhy se vrátilo riziko, což je pro zlato a stříbro "medvědí" zpráva.

Zlato dokáže ustát velké problémy. Z vývoje od roku 2008 je jasné, že se zlatu daří jak v dobrém, tak ve špatném tržním prostředí. Při zvyšující se volatilitě na trzích není nutné se zlata zbavovat. Dlouhodobě mu stále většina investorů věří.

Zlato má za sebou růstový rok. Teď by si mělo oddechnout.

To je podle analytiků z Ned Davis Research zcela mylné tvrzení. Listopad a prosinec jsou totiž pro drahé kovy jedny z nejlepších měsíců v roce. To, že má zlato za sebou růstový rok, nic neznamená. Poptávka v posledních měsících roku vždy roste, což ceně jedině pomůže.

Klesající poptávka: Jasný důvod k prodeji.

To by možná mohl potvrdit investor John Paulson, který se nedávno zbavil třetiny pozic ve zlatě. John Paulson se však prý jen přesunul do více likvidních aktiv, celkový ústup od zlata se konat rozhodně nebude.

Podle zkušených investorů je poptávka stále silná, hlavně pak na mladých trzích v čele s Čínou a Indií. Tam jsou lidé doslova natěšení na nákup drahých kovů. Je proto evidentní, že zlato budou chtít i v budoucnu zástupy investorů.

*Proč nakupovat akcie těžařů zlata?

Zdroj: Ned Davis Research