Překoupený trh: Na co sázejí býci?
|

Překoupený trh: Na co sázejí býci?

Podle společnosti Bank of America/Merrill Lynch byla na akciových trzích během února nejvíce býčí nálada od ledna 2006. Investoři ztráceli pojem o riziku a optimisté očekávající další kvantitativní uvolňování ze strany americké centrální banky viděli budoucnost akcií velmi pozitivně. Jenomže to se nakonec splnit vůbec nemusí. Stačí si vzpomenout na nepokoje v Libyi a dalších zemích.

Fed Býčí trh Světové akcie
Býk

Mnoho investorů se dnes utěšuje tím, že za růstem akcií stojí dobré výsledky společností a opět rostoucí ekonomika, která má to nejhorší za sebou. Rovněž komodity mají za sebou velmi dobrý rok a díky neslábnoucí poptávce ze strany rozvíjejících se zemí a ekonomickému oživení jim mnozí stále předpovídají další růstovou budoucnost.

Na druhou stranu se však poměrně málo mluví o tom, že jsou růsty cen na akciových i komoditních trzích tlačeny také množstvím likvidity, které může v nejbližší době přestat proudit na trhy.

Nejhorší na tom všem je, že vliv velkého množství nově natištěných peněz na výnosy akcií si uvědomují všichni. Vědí to ti, kteří vidí nebezpečí v tom, že po ukončení kvantitativního uvolňování likvidita na trzích bude citelně chybět. Spoléhají na to, že se Fed začne chovat odpovědněji a nebude podporovat trhy a nákupy rizikových aktiv novou likviditou.

A vědí to i ti, kteří se utěšují očekáváním dalšího přísunu peněz prostřednictvím QE3. Je to skutečně sázka na Fed, přičemž největším trumfem je stále vysoká nezaměstnanost, která nutí centrální bankéře udržovat na trhu přetlak likvidity.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

A tak se dnes není čemu divit, že kromě rekordních cen u mnoha komodit přišla BoAML s informací o tom, že na akciovém trhu je dnes vidět největší "bullishness" od ledna 2006. Investoři nakupují jako diví, podporováni pozitivními výsledky společností, ještě pozitivnějšími názory a výhledy optimisticky naladěných odborníků.

Ti jsou optimisty, když končí růst, a naopak pesimisty, když jsou trhy na dně.

Investoři dokonce stahují své pozice z rozvíjejících se trhů (kde rychle rostoucí inflace zejména u potravin ohrožuje další potenciální růst, přičemž inflace v USA a vyspělém světě se prakticky vůbec neřeší, přičemž je stejně nebezpečná) a investují zejména do amerických akcií, kterým jasně vévodí technologický sektor.

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz