Takhle se manipuluje ropa!
|

Takhle se manipuluje ropa!

Komise pro obchodování komoditních futures (CFTC) v USA zahájila vyšetřování dvou traderů (John Dyer a Nick Wildgoose) a dvou tradingových firem (Parnon Energy a Arcadia Energy) vlastněných norským miliardářem Johnem Fredriksenem (72. nejbohatší člověk podle časopisu Forbes) za údajné manipulace na trhu ropy, které jim v roce 2008 měli vydělat až 50 milionů dolarů.

Ropa

Díky velikosti kapitálu, kterým firmy disponovaly, měly relativně jednoduchou taktiku jak manipulovat trhem. Společnost Parnon Energy, která sídlí v Oklahomě, kde se také nachází hlavní ropný terminál Cushing, nakupovala fyzickou ropu, čímž se snažila vyvolat dojem, že jsou komerční zásoby ropy nízké. Jelikož podle zásob v Cushingu se řídí cena futures kontraktů, které jsou obchodovány v New Yorku, byly schopni ovlivňovat i ceny futures.

Kooperace obou traderů a firem fungovala tak, že když "uměle" vytlačili ceny fyzické ropy nahoru a vyvolali na trhu pocit nízkých zásob, otevřeli krátké (short) pozice ve futures kontraktech na ropu v Cushingu s blízkým termínem dodání. V momentě, kdy odprodali obrovské množství fyzické ropy, srazili ceny dolů (čímž i oni utrpěli ztrátu), ale jejich krátké pozice ve futures jim vydělali mnohonásobně více.

Toto samozřejmě není nic, co by mohl obyčejný trader kdy dokázat. Ať už bude CTFC úspěšná a oba pány "dostane" do vězení, nebo skončí s placením pokuty, měli bychom si z toho odnést to, že manipulace trhu velkými hráči byla, je a bude!

Nemůžeme s nimi bojovat. Musíme najít takovou tradingovou strategii, která bude co nejvíce kopírovat akce velkých hráčů. Pokud oni pohnou trhem a my budeme schopni se s nimi alespoň částečně "svézt", můžeme dlouhodobě na trhu přežít a vydělat peníze.