Čím budou Němci topit? Začíná doba uhelná?
|

Čím budou Němci topit? Začíná doba uhelná?

Firmy těžící uhlí doufají, že ano. Německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen tento týden oznámil, že Německo do roku 2022 uzavře všech svých 17 jaderných elektráren. Podle něj toto rozhodnutí nebude možné zvrátit. Energii z jádra chce Berlín nahradit obnovitelnými zdroji, plyn, vítr, slunce. A co uhlí?

NWR Německo Energetika Uhlí a koks Jaderná energetika
Němci se bojí další Fukušimy

Podle Miroslava Zajíčka z VŠE nelze předpokládat, že jde o definitivní vítězství obnovitelných zdrojů. "Já se osobně domnívám, že vítězem budou uhlí a plyn, protože je fantasmagorické se v současné době domnívat, že zelené energie mohou nahradit výpadek jaderných elektráren. A nebude tomu tak ani za deset let," dodává.

Zdá se, že rozhodnutí administrativy Donalda Tuska o privatizaci největšího těžaře koksovatelného uhlí v Evropské unii, společnosti Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), přichází shodou okolností v pravý čas.

Co určuje ceny uhlí? Vztah sazeb, uhlí a forexu pro začátečníky

IPO JWS je jednou z řady plánovaných emisí, které by měly v letošním roce zajistit snížení zadlužování Polska. Na veřejný trh by se mělo dostat celkem 49,9 % akcií společnosti, 33,1 % by mělo být určeno veřejnosti a 16,8 % pro současné zaměstnance firmy.

Samotný debut je aktuálně naplánovaný na 6. červenec.

JSW tak bude druhou uhelnou společností na polské burze. Před rokem měla debut společnost Bogdanka (GPW: LWB), která svého více než +70% maxima dosáhla v letos v březnu (aktuálně +55 %).

Je proto možné, že dojde k dočasnému odlivu finančních prostředků z NWR. To, jak se zdá, svůj nový růstový trend teprve hledá. Před rokem se akcie prodávaly za 230,- Kč, jejich současná cena je přitom 250,- Kč (roční maximum +35 %).

Jan Tomaník: Poptávka po akciích NWR po zařazení do londýnského indexu prudce stoupne