Vydělejte na suchu, hladu a přírodních katastrofách
|

Vydělejte na suchu, hladu a přírodních katastrofách

Pokud na to samozřejmě máte žaludek. V posledních letech jsme svědky stále se zhoršujícího počasí, resp. negativních klimatických změn v důsledku globálního oteplování, které se chtě nechtě staly součástí našeho života (ať jsou příčiny pouze přírodního charakteru, nebo vlivem průmyslového znečištění).

Komodity Čína Voda Zemědělství ETF
Nedostatek vody - ilustrační foto

Čína zažívá nejhorší sucha za posledních 50 let, což nemá decimující vliv pouze na zemědělskou úrodu, ale také na chov dobytka. Více než 4,3 milionu lidí zde má aktuálně potíže najít pitnou vodu.

To, že má Čína zásadní problém s vodou, nastínil i jeden z nejznámějších investorů, Jim Rogers. "Není to válka, epidemie, panika, deprese, je to vodní krize. Jestli Čína nevyřeší svoje problémy s vodou, je to její konec," prohlásil nedávno v rozhovoru pro BBC.

Jim Rogers: Čína přežije všechno kromě nedostatku vody

A abychom nechodili daleko, Evropa se v průměru nachází uprostřed nejhoršího sucha za posledních 44 let. Střední Evropa je 40 % pod dlouhodobým průměrem srážek. Farmy v Německu snížily svůj odhad výnosů o 7,2 %, Francii čeká v průměru pokles o 13 %. S očekávaným dlouhodobým negativním vývojem se v příštích letech můžeme připravit na mnohem horší údaje.

V USA nedávno, při povodni století, zničila Mississippi miliony hektarů zemědělských plodin. Naopak oblasti, které nebyly zaplaveny, prožívají paradoxně období sucha. Podle U.S. Department of Agriculture je v USA až 45 % pšenice špatné kvality.

Suchem trpí i Jižní Amerika. V Kolumbii a Venezuele je vážně ohrožena letošní úroda kakaa. Pokud by však vlivem extrémních teplot došlo v některých oblastech k úhynu kakaového porostu, bude to mít podstatný vliv i na sklizeň v příštím roce (v roce 2010 podlehly extrémně vysokým teplotám i některé oblasti deštného pralesa). Podle Pittsburské univerzity je teplota na vzestupu právě v severní polokouli a je pravděpodobné, že monzunové oblasti musejí počítat s častějšími výpadky srážek.

Jak vydělat?

Snad jediným pozitivem zůstává fakt, že existují možnosti, jak z těchto smutných a deprimujících informací profitovat.

Z konzervativnějšího hlediska tak přichází v úvahu například ETF s označením DBA, MOO nebo CRBA.

DBA (PowerShares DB Agriculture Fund) je složen z futures kontraktů na některé z nejlikvidnějších komodit - kukuřici, pšenici, sojové boby nebo cukr.

PowerShares DB Agriculture Fund

Pokračování článku najdete na serveru Akcieatrhy.cz