Krátkodobý výhled na české akcie: srpen 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol
|

Krátkodobý výhled na české akcie: srpen 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol

ČEZ, Unipetrol a NWR. Potenciál a riziko akcií energetického sektoru v systému SPAD na pražské burze pro srpnové obchodování.

ČEZ NWR Unipetrol
ČEZ

ČEZ

Od situace kolem německé energetiky se trh opětovně obrací k investicím společnosti, která se postupně dle svého dřívějšího prohlášení zaměřuje především na domácí investice. Nedávný dohodnutý prodej podílu v německém Mibragu (hnědouhelný důl) tuto politiku jen podporuje. Tento prodej resp. výměnu za domácí teplárenský zdroj vnímáme přinejmenším mírně rozporuplně, protože se domníváme, že právě německý uhelný zdroj v současné tamní politice mohl být zdrojem zajímavého růstu. Nicméně je pravdou, že dochází k naplnění dříve indikované strategie.

Nadále se cena elektřiny pohybuje stejně jako v předešlém měsíci na úrovních 57-58 EUR/MW. Právě cena elektřiny je investory aktuálně úzce sledována.

ČEZ zveřejní výsledky za 2Q11 dne 16.8. Druhý kvartál je spíše sezónně nejslabší. Zde očekáváme díky vyšším provozním nákladům (vyšší ceny vstupů) a dodatečným daním pokles provozního zisku zhruba o 15 % r/r na 16,8 mld. Kč. Finanční úroveň bude pravděpodobně zatížena i přeceněním opce na MOL, který na maďarské burze klesal v minulém čtvrtletí.

Nejbližší impulzy (prodej Mibragu) včetně finančních výsledků nejsou zrovna z pozitivních impulzů a sentiment na trzích je rovněž nepříznivý, což znamená ceny kolem 850 Kč. Dané ceny považujeme z dlouhodobého hlediska za zajímavé.

NWR logo

NWR

Zprávou měsíce a pravděpodobně i čtvrtletí byly oznámené ceny za koksovatelné uhlí pro 3Q11 ve výši 192 EUR/t byly, což bylo pro nás zklamáním s odhadem trhu nad 205 EUR úrovní. Dané ceny naznačují, že poptávka po koksovatelném uhlí se stabilizuje na nižších úrovních po vrcholných cenách z 1Q11, které byly ovlivněny povětrnostními vlivy. Samozřejmě poslední zveřejněné zprávy ohledně výhledu ekonomiky nejsou pozitivní informací pro cyklické akcie mezi, které se NWR řadí.

Lehce nepříznivě rovněž nadále vnímáme, že na trhu je stále nabídka majoritního vlastníka BXR se zhruba 6 % podílem (16 mil. ks.), který stále může působit limitovaně v případě zvýšené poptávky. Nicméně nepředpokládáme, že by současné ceny byly pro BXR zajímavé.

Dříve zmíněné IPO v Polsku a to JSW či Coal Energy jsou již ukončeny a tedy by měl již vyprchat efekt uvolňování prostředků na tyto emise.

Výsledky za 2Q11 (24.8.) by neměly být výraznějším překvapením, protože výnosy jsou víceméně známy díky zveřejněným provozním datům a investoři se zaměří na nákladovou stránku. Neočekáváme výraznější reakci.

Současné ceny na úrovni 200 Kč vnímáme jako zajímavé, ale díky nejasnému výhledu růstu ekonomiky pro další období, prezenci nabídky BXR a negativním zprávám z posledního období i tento pokles vnímáme spíše konzervativně. Z dlouhodobého hlediska by se však již mohlo jednat o zajímavé úrovně.

Unipetrol logo

Unipetrol

Zveřejněná provozní data za červenec ukázala, že rafinační marže jsou nadále spíše slabinou, ale již nejsou v záporném teritoriu, jak tomu bylo v červnu. Naopak lehké oslabení vnímáme u části petrochemické marže, která doposud byla silným tahounem a podporou pro výsledky.

Výsledky za 2Q11 (5.8.2011) budou spíše bez překvapení díky zveřejněným provozním datům za 1H11. Očekáváme provozní zisk EBIT na úrovni 273 mil. Kč, což je lehce nad trhem (257 mil. Kč). Nicméně diference je zřejmě díky rozdílu v odpisech, tedy nepovažujeme ji za signifikantní pozitivní efekt v případě shody s naší projekcí.

Celkově se u společnosti investoři nadále zaměří na průběžná měsíční provozní data. Současné ceny na úrovni 170 Kč vnímáme neutrálně a to i přes současný tlak, který byl v objemech poměrně znát. Nepředpokládáme výraznější výkyvy a z dlouhodobého hlediska jsme spíše lehce pozitivní.