Těchto šest firem sedí na hromadě hotovosti. Jejich akcie jsou BUY!
|

Těchto šest firem sedí na hromadě hotovosti. Jejich akcie jsou BUY!

Současná zvýšená volatilita znovu upozornila na výhody hotovosti. Nemáme na mysli likvidní aktiva v portfoliu; řeč je o haldách peněz, které mají na účtech velké korporace.

Technologie Světové akcie Hotovost

Nejen firemní zisky jsou na vrcholu, rekordních úrovní dosahují v rozvahách společností i likvidní aktiva. Korporace se nehrnou do akvizic ani hotovost nerozpouštějí mezi akcionáře formou dividendových výplat. Situace by se však mohla už brzy změnit.

Velké společnosti mají potenciál k uskutečnění fúzí a akvizic, tím pádem by mohly převzít některé menší firmy a zhodnotit jejich aktiva ve prospěch svých akcionářů.

Investoři navíc začínají volat po větších dividendách. Dá se tedy očekávat, že by se korporace s velkými hotovostními rezervami měly už brzy začít o tyto prostředky s akcionáři dělit.

Apple

Jak vyplynulo na povrch v souvislosti s debatou o dluhovém stropu v USA, Apple drží dnes více hotovosti, než byste našli na amerických státních účtech. 76,2miliardové hotovostní rezervy při rekordních cenách akcií vybízejí investory k nákupům.

Společnost zatím nevyplácí dividendy, někteří analytici však předpokládají, že by mohla začít. Apple je navíc akcií, která by byla atraktivní, i kdyby na takové hotovosti "neseděla".

Nejvýkonnější akcie technologického sektoru se chlubí o polovinu nižším P/E (poměr ceny akcie a zisku na akcii), než je průměr sektoru. Posouvání historických maxim sice může některým investorům dělat starosti, fundamenty však naznačují, že jsou akcie Applu stále levné!

Apple

General Motors

Firma drží 36,5 miliardy USD v hotovosti a krátkodobých cenných papírech. Dluží přitom jen 5 miliard USD. Je neuvěřitelné, že společnost dokázala nashromáždit tolik hotovosti, když ji v roce 2008 od bankrotu zachránil stát.

Tržby začínají růst výrazným tempem, což by v kombinaci se snižujícími se náklady mohlo vyústit ve slibný nárůst cash flow. Velké množství hotovosti by GM mohlo pomoci oprostit se od majetkové účasti amerického státu.

General Motors

Dell

Firma drží 15 miliard USD v hotovosti a v cenných papírech určených k obchodování. Připočíst můžeme miliardu USD v dlouhodobějších investicích. Dluží pouze 6,4 miliardy USD.

Investoři by si však měli dát u této společnosti pozor na to, že se stále zabývá téměř výhradně počítači a příslušenstvím, její marže jsou nízké a konkurenceschopnost omezená.

I přes tato negativa jsou však akcie Dellu velice levné. Management navíc nedávno oznámil program zpětného odkupu akcií za celkem 5 miliard USD, což odpovídá zhruba pětině tržní hodnoty Dellu.

Dell

Google

Další zástupce technologického sektoru. O tomto gigantu bylo nedávno slyšet v souvislosti s rozhodnutím managementu koupit výrobce mobilů Motorola Mobility za 40 USD za akcii.

Google sedí zhruba na 40 miliardách USD hotovosti. Dlouhodobý dluh na druhé straně dělá jen 3 miliardy. Lze však očekávat, že akvizice Motoroly s čísly zahýbe.

Google je stále lídrem na poli internetových služeb od online inzerce po internetové obchodování. Firmy po celém světě jsou proto dále ochotny platit za služby Googlu tučné obnosy. Investoři chtějí slyšet, že se společnost výrazně neodchyluje od jádra svého podnikání, kromě případů, kdy okrajové projekty slibují nadprůměrné výnosy.

Google

Qualcomm

Qualcomm je společnost bez dluhů. Zaměřuje se na komunikační technologie. Její nejlikvidnější aktiva odpovídají více než 5 miliardám USD, dalších 14,5 miliardy má společnost v krátkodobých cenných papírech.

Silný mobilní průmysl znamená pro Qualcomm příjmy z licenčních poplatků za téměř každé mobilní zařízení využívající technologii 3G nebo 4G. Vzhledem k rozmachu využívání mobilních technologií a oblíbenosti chytrých telefonů se může Qualcomm těšit na stabilní růst.

Firma se navíc nejspíš odhodlá k dalšímu zvýšení dividendy, podobně jako v předchozích letech.

Qualcomm

Accenture

Firma podniká v oblasti manažerského poradenství, technologických služeb a outsourcingu. Má mezi klienty 96 ze 100 největších světových společností, přičemž působí v 50 zemích světa. Její dlouhodobé vztahy s klienty jsou založeny na schopnosti zvyšovat efektivnost a generovat vyšší výnosy.

Byznys zaměřený na poskytování služeb garantuje Accenture slušný cash flow i do budoucna. Téměř 10% marže zajistily společnosti 5,3 miliardy USD v hotovosti. Společnost se proto nepotřebuje zadlužovat. Nabízí akcionářům jistotu návratnosti investic skrze zpětné odkupy či navyšování dividend.

Accenture
Zdroj: stockpickr.com