Zlatá rally bude pokračovat, tvrdí kanadský ekonom
|

Zlatá rally bude pokračovat, tvrdí kanadský ekonom

Martin Murenbleed, 67letý hlavní ekonom torontské investiční společnosti DundeeWealth a uznávaný odborník, který se zlatem zabývá přes 40 let, věští tomuto drahému kovu dlouhodobý býčí trend. Murenbeeld se zlatem začal zabývat již během studií v 60. letech. Býkem na trhu zlata se stal v roce 2001, krátce poté, kdy byly na základě dohody CBGA (Central Bank Gold Agreement) omezeny prodeje zlata ze strany centrálních bank. Jeho býčí sentiment potvrdily i teroristické útoky ze září stejného roku. V rozhovoru pro Barron's investory ubezpečuje, že zlatá rally není zdaleka u konce, protože tento kov stále představuje to nejlepší zajištění proti budoucímu znehodnocení dolaru.

Americká ekonomika Zlato Dluhová krize
Martin Murenbeeld

Cena zlata se v uplynulých pěti letech téměř ztrojnásobila. I přes současnou korekci je to ohromné zhodnocení. Jaké jsou podle vás důvody tohoto vývoje?

Investoři hledají úkryt před globální nestabilitou měnového systému, volatilitou na akciových trzích a nejistým ekonomickým výhledem, zejména v souvislosti s dluhovými problémy vyspělých států. Rozvahy evropských bank se nebezpečně zhoršují, celá současná geopolitická situace bude do budoucna nahrávat zlatu. Navíc přetrvává obrovská poptávka po zlatě ze strany centrálních bank Indie a Číny, zatímco produkce zlata roste jen pozvolna. Investiční poptávka po zlatě se zvětšuje také v souvislosti s novými produkty, například díky ETF.

Jaký je váš krátkodobý výhled?

V následujících 12 až 18 měsících se zlato nejspíš vyšplhá výše. Se 40% pravděpodobností by mohlo dosahovat v roce 2012 průměrných hodnot nad 2 200 USD za unci. Nejpravděpodobnější scénář je však cena zlata okolo 1 950 USD za unci. Pouze 10% pravděpodobnost dáváme variantě, kdy by mělo zlato zažít pullback na úroveň 1 450 až 1 500 USD.

Jsou korekce jako ta současná v cyklu zlata obvyklé?

50letý vývoj ceny zlata

Historie dokazuje, že pro zlato a komodity vůbec jsou velmi dlouhé cykly obvyklé. Deset let (například v letech 1970 až 1980) je pro cyklus zlata minimální délka. Také je však obvyklé, že se během této periody dostaví alespoň jeden rok s opačným trendem.

Co by tedy u zlata mohlo vyvolat mohutnější výprodeje?

Spouštěčem by mohla být případná recese v Číně, rostoucí úrokové sazby v USA nebo opětovné prodeje zlata ze strany centrálních bank. To vše je však minimálně do roku 2013 nepravděpodobné. Nedělá tedy pravděpodobnost korekce ze zlata poměrně rizikovou investici?

Ne. Pokud však riziko definujete jako zvýšenou volatilitu, pak se samozřejmě na periody charakterizované vyšším rizikem i u tohoto zlatého býčího trhu musíme připravit. Volatilita u zlata se nedávno zvedla, ne však tak markantně jako v roce 2008.

Jsou pro investora výnosnější "zlaté akcie" a ETF, nebo spíše fyzické zlato?

Dlouhodobě více vynášejí zlaté akcie. Například kanadská verze fondu Dynamic Precious Metals, který sdružuje akcie těžařských společností specializujících se na zlato, od roku 2001 zhodnotila o 950 %, zatímco fyzické zlato "jen" 490 %. Někdy to však může být i naopak, jak jsem se osobně poučil v roce 1987. Fyzickému zlatu se většinou lépe daří v dobách paniky na trzích, kdy jsou investoři vystrašení a bojí se jakýchkoli akcií. Letos rostlo například fyzické zlato o 31 % a zmiňovaný fond klesl o více než 3 %.

Čím jsou způsobeny současné výprodeje na zlatě?

S cenou dnes více než jindy hýbou aktuální zprávy z politické scény. Je možné, že pokud dá Evropa dohromady záchranný balík EFSF v hodnotě 440 miliard eur, a to se mluví o výrazném navýšení, pnutí na trzích se uvolní a zlato čeká větší korekce. Jenomže nekonkurenceschopnost jižního křídla eurozóny - tedy jádro evropského problému - to nevyřeší, a přesně takovéto faktory táhnou cenu zlata dlouhodobě nahoru.

Jak by recese s dvojitým dnem v USA ovlivnila ceny zlata?

Pravděpodobnost, že USA spadnou do další recese, odhaduji na 35 %. A pokud k tomu skutečně dojde, bude druhé dno mělčí, pokles HDP očekávám zhruba kolem 0,5 % ve dvou po sobě jdoucích kvartálech. Pokud by však recese skutečně nastala, oslabilo by zpočátku i zlato. V době recese (nebo dokonce deprese) totiž klesá poptávka po všech statcích. Druhou stránkou věci je, že hrozba recese nutí k politickým opatřením, jako jsou uvolněná měnová a rozhazovačná fiskální politika. A ty obě nahrávají zlatu.

Jaký je váš výhled světové ekonomiky?

Globální oživení nebude silné, překážkou je slabost eurozóny a zpomalující americká ekonomika, výhled růstu vyspělých trhů downgradoval i MMF a další instituce. Na mladých trzích rostou úrokové sazby, jak centrální banky utahují měnovou politiku ze strachu z inflace. To všechno působí negativně na růst světové ekonomiky. Můj odhad je okolo 3,5 až 4 %, což je zhruba o procento méně než předpovědi MMF.

Jaké ukazatele by investoři měli sledovat, aby se vyhnuli nepříjemnému překvapení u svých zlatých investic?

Klíčovým cyklickým indikátorem je reálná - tedy inflačně očištěná - úroková míra. Když roste, zájem o zlato uvadá. Je to však jen jeden z mnoha faktorů důležitých pro vývoj ceny zlata. Kam se posunou reálné úrokové sazby lze predikovat na základě nezaměstnanosti. Pokud je vysoká, nebude v úmyslu žádné vlády, aby úrokové sazby narostly. Toto pravidlo platí jak v USA, tak v Evropě, Číně či jinde na světě.

Zdroj: Barron's