Které změny nám letos zamávají s úsporami?
|

Které změny nám letos zamávají s úsporami?

Vyšší DPH a následné zdražování potravin a dalších nepostradatelných (ale i postradatelných) věcí, snížení státního příspěvku na stavební spoření, nový zákoník práce, možnost placené nadstandardní zdravotní péče. To jsou jen některé ze změn, které od ledna zažíváme.

Česká ekonomika Daně Spoření Stavební spoření
České bankovky - ilustrační foto

Do roku 2012 nehledí české rodiny s příliš velkým optimismem. Těžko se jim divit. Vládní úsporná opatření, vyšší daně a další kroky, které mají přinést peníze do zbídačené státní pokladny, totiž pořádně provětrají naše peněženky. Některé změny přinesou rozdíl v řádech desítek korun, jiné mohou znamenat ztrátu i několika stovek měsíčně. Jisté je jedno: většina z nás si bude muset zas o něco víc utáhnout opasek. Co letos nejvíc poznamená rozpočty domácností v České republice.

Daň z přidané hodnoty

České domácnosti výrazně pocítí zvýšení daně z přidané hodnoty. Snížená sazba DPH se od ledna zvýší ze současných 10 na 14 % (základní sazba DPH zůstane na 20 %). Následkem toho zdraží potraviny, nealkoholické nápoje, léky a zdravotnické pomůcky, dětské pleny, vodné a stočné, teplo, ubytovací služby, vstupenky na kulturní akce, hromadná doprava (České dráhy už zdražily, další dopravci se chystají), stavební práce, knihy, noviny a časopisy.

Od roku 2013 se pak počítá se sjednocením sazby DPH na 17,5 %. Vláda se snaží daňové navýšení kompenzovat především rodinám s dětmi. Každý, kdo si od daní odečítá slevu na dítě (vždy jen jeden z rodičů), si v příštím roce polepší o 150 Kč měsíčně za jedno dítě. Daňová sleva na dítě totiž vzroste z 967 Kč (11 604 Kč za rok) na 1 117 Kč měsíčně (13 404 Kč za rok).

Životní a existenční minimum

Od 1. ledna 2012 se zvýšilo životní a existenční minimum. Vláda se tím snaží reagovat na nárůst spotřebitelských cen, ke kterému dojde po nárůstu nižší sazby DPH. Životní minimum se tak ze současných 3 126 Kč navyšuje na 3 410 Kč, existenční minimum z 2 020 Kč na 2 200 Kč. Tyto částky se používají jako základ pro výpočet nejrůznějších dávek, případně i nároku na ně.

Životní minimum je definované jako nejnižší částka na zajištění jídla a základních potřeb a kalkuluje se s ním při výpočtu sociálních dávek lidí a rodin, existenční minimum je částka nutná k přežití, na kterou může klesnout nezaměstnaný v případě, že si aktivně nehledá práci.

Zákoník práce

K velké nelibosti odborů se v listopadu loňského roku podařilo ministrovi práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi prosadit novelu zákoníku práce. Nový zákoník práce začíná platit od ledna a přináší řadu podstatných změn. Například smlouvu na dobu určitou budete moci uzavřít na tři roky, zopakovat ji u jednoho zaměstnavatele však bude možné pouze dvakrát.

Změnám se nevyhne ani dohoda o provedení práce. Zatímco dříve bylo možné na DPP u jednoho zaměstnavatele odpracovat pouze 150 hodin ročně, od letošního roku se tento limit zvyšuje na 300 hodin. Ten, kdo si však tímto způsobem vydělá víc než 10 tisíc za měsíc, bude muset odvádět zdravotní a sociální pojištění.

Mění se také podmínky pro vyplácení odstupného. Ještě loni se vyplácel minimálně trojnásobek průměrného měsíčního výdělku, nyní bude odstupné určováno podle počtu odpracovaných let.

Podpora v nezaměstnanosti

Nový zákoník práce bude znamenat velké změny na pracovním trhu, což se promítne i na podpoře v nezaměstnanosti. Její přiznání totiž od roku 2012 bude podléhat přísnějším pravidlům. Standardní výše ani délka podpory se sice oproti roku 2011 nezmění, nárok na její pobírání však bude mít menší počet lidí a zvýší se státní kontrola v této oblasti. Podpora v nezaměstnanosti bude nově krácena těm, kteří sami podají výpověď nebo ukončí pracovní poměr dohodou.

Dávka v nezaměstnanosti se nebude vyplácet souběžně s odstupným, odbytným či odchodným (nárok na dávku v nezaměstnanosti se posune o dobu, po kterou uchazeči o zaměstnání přísluší zákonné odstupné, odbytné nebo odchodné). Zvyšují se také pokuty za nelegální práci. Od třetího měsíce pobírání podpory by uchazeči o zaměstnání měli vykonávat veřejnou službu, pokud je k tomu pracovní úřad vyzve.

Rodičovský příspěvek

Zásadním změnám se nevyhne ani vypočítávání rodičovského příspěvku. Od ledna dochází ke sjednocení maximální výše rodičovského příspěvku pro všechny varianty trvání jeho čerpání. Strop pro pobírání příspěvku je 220 000 korun nezávisle na délce čerpání. Čerpání této dávky se však celkově zjednoduší. Končí totiž dosavadní pravidlo, že jednou provedenou volbu délky čerpání už nelze později změnit. Zmírňují se také dosavadní omezení pro čerpání rodičovského příspěvku spojená s pobytem dítěte v mateřské škole.

Porodné

Zavedením nových pravidel pro výpočet životního minima se změní také počet rodin, které budou mít nárok na porodné. To se vyplácí jen u prvního narozeného dítěte, a to ještě jen rodinám s nízkými příjmy. Hranici těchto příjmů přitom definuje právě životní minimum, jehož výše se na základě vládního rozhodnutí od letošního roku zvyšuje. To znamená, že vzroste i počet rodin, které budou mít nově nárok na čerpání porodného.

Porodné činí 13 000 Kč, pokud se vám narodila vícerčata, jeho výše je stanovena na 19 500 Kč. Pro představu: kompletní rodina (matka, otec a narozené dítě) má od ledna nárok na porodné v případě, že jejich společný čistý měsíční příjem nepřekročí hranici 18 500 korun. V roce 2011 tato hranice byla zhruba o 1 500 Kč nižší.

Poplatky ve zdravotnictví

V rámci reformy zdravotnictví začaly platit některé změny (například poplatek za pobyt v nemocnici se zvýšil z 60 na 100 korun) již v prosinci 2011. Od ledna pak přicházejí na řadu další novinky. Některé levnější léky již nebudou hrazeny ze zdravotního pojištění. Na druhou stranu se v lékárně nebude platit 30 korun za každou položku na receptu, ale za kompletní recept (na receptu ovšem mohou být maximálně dvě položky).

Často diskutovanou změnou je také zavedení možnosti připlácení za nadstandardní péči. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo seznam 18 "nadstandardů", za které si pacient může připlatit. Jde například o kvalitnější sádru, nepovinné očkování či implantaci nitrooční čočky.

Stavební spoření

Jedním z nejoblíbenějších produktů finančního trhu je pro Čechy stavební spoření. Lidé proto s obavami sledují všechny návrhy na změny z dílny ministra financí Miroslava Kalouska. S velkou nelibostí nesou především zasahování do již uzavřených smluv. Ke snížení státní podpory za rok mělo podle již schváleného zákona dojít loni – a to zpětně. Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu však poslanci museli novelu příslušného zákona schvalovat znovu, takže navrhované změny začnou platit až v roce 2012.

Státní podpora se u všech smluv sníží z 15 na 10 %, maximálně může dosáhnout částky 2 tisíc korun. Nově se také na připsané úroky ze stavebního spoření bude vztahovat 15% daň z příjmu. Takzvanou účelovost, tedy využití státní podpory pouze na bydlení, se poslancům zatím schválit nepodařilo.

včera v 07:00

Bedřich Moldan: Konec používání fosilních paliv se blíží

V těžbě a využívání fosilních paliv dojde (nejen) v důsledku degradace životního prostředí v příštích dvaceti nebo...
Komodity Ropa Uhlí a koks
15. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Domácí fotovoltaika aneb Jak ušetřit na výdajích za elektřinu

Na světě jsou jen dvě jistoty – daně a smrt. Tento citát Benjamina Franklina lze možná doplnit o třetí jistotou, a...
Nemovitosti Bydlení Elektřina
13. 10. 2018 07:00

Kysilka (6D Academy): Data o zákaznících jsou zlato 21. století, Česko k nim má stále daleko

Česko není montovna, to je klišé, ale je v rámci globálních řetězců někde uprostřed, a tím pádem není prodejcem...
Česká republika Česká ekonomika Informační technologie
10. 10. 2018 18:00

Kupka & Novák: Nástup nového čínského průmyslu je impozantní

Struktura čínské ekonomiky se mění, stále významnější je výroba s vyšší přidanou hodnotou. Typickým příkladem jsou...
Čína Emerging Markets Světová ekonomika
9. 10. 2018 07:00

Pavel Kysilka (6D Academy): Auta využíváme ze 7 %, technologie to změní

Poptávka po osobních vozech na západě by do dvaceti let mohla propadnout na deset procent stávající produkce. České...
Auta Technologie Sdílená ekonomika
8. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Český vodík si razí cestu srdcem USA

Vodík má nakročeno stát se palivem budoucnosti. Technologie, které ho jednou dostanou i pod kapotu vašeho auta,...
Investorský magazín Investiční alternativy Investování
7. 10. 2018 15:00

START Day č. 3: Primoco UAV a UDI CEE od investorů získaly více než 320 milionů Kč. Jak úpis akcií hodnotí jejich zástupci?

V úterý proběhl na trhu START pražské burzy pro malé a střední podniky úpis akcií výrobce bezpilotních letadel...
Akcie ČR Pražská burza Technologie
6. 10. 2018 18:00

Jeff Bezos v roce 1997: Nejbohatší muž světa byl i v začátcích svého byznysu o krok napřed

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je nejbohatší člověk na světě. Nebylo to tak vždy, vlastně ještě celkem nedávno ne....
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Byznys a podnikání
6. 10. 2018 12:00

Česko v síti globálních řetězců: Vláda může udělat hodně, bojovat s globalizací ale nemá smysl, tvrdí ekonom

České firmy v obchodních a dodavatelských řetězcích umějí uspět. Nejsou sice zpravidla na vrcholu, ale dokáží se...
Česká republika Česká ekonomika Globalizace
5. 10. 2018 12:00

David Bárta (CityOne): Státy a města musejí podporovat inovace pro lepší život

Lidé se stále více zajímají o to, v čem žijí. Brzdou pro Česko a další středoevropské a východoevropské země je...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
4. 10. 2018 15:00

Pavel Kohout: Riziko amerického penzijního systému a ukolébaná Evropa plná regulace

Americký penzijní systém je z velké části založen na tom, že zaměstnancům spoří jejich zaměstnavatelé. Velké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Penzijní fondy
2. 10. 2018 12:00

Politolog Strejček: Politiku Donalda Trumpa Evropa nepochopila

Na přelomu 19. a 20. století byla globálním hospodářským hegemonem Velká Británie a na paty jí začínalo šlapat...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Donald Trump
1. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Průvodce světem akcií

Pokud máte rádi akcie, aktuální Investorský magazín je přesně pro vás. Svět akcií přibližuje začátečníkům, ale také...
Akciový trh Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory
25. 9. 2018 07:00

Chytrá města: Technologie nás mohou dovést zpět k tradičním hodnotám a výrobkům, věří expert

Chytrá města ukazují, jak je podstatné posilovat demokracii, informovanost a vzdělanost lidí. Poté je možné...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
24. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Předpověď podzimního burzovního počasí v Praze, opční obchody a úspěšné děti

V aktuálním Investorském magazínu se zaměřujeme na podzimní vyhlídky akcií nejen z pražské burzy, poradíme, jak...
Akcie ČR Střední a východní Evropa Rozhovor
22. 9. 2018 07:00

Schneider (Aspen Institute): Otevřenost ekonomiky znamená výhody i rizika, Češi by si to měli více uvědomovat

Osmdesát procent českého zahraničního obchodu je se zeměmi Evropské unie, a mělo by proto smysl odpovídající podíl...
Česká republika Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
20. 9. 2018 07:00

Toto je největší výzva pro čínskou ekonomiku, říká ekonom

Nová, bohatší generace Číňanů již nemusí mít takovou chuť tvrdě pracovat, jakou měli ještě jejich rodiče. To by pro...
Čína Emerging Markets Ekonomické a politické hrozby
18. 9. 2018 07:00

Novák (AKCENTA CZ): Čína se dere do čela globálního pelotonu, tak dominantní jako USA ale nebude

Po přepočtu podle parity kupní síly je čínská ekonomika již nyní největší na světě. Spíše než globálním hegemonem se...
Světová ekonomika Čína Emerging Markets
17. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Desáté výročí pádu Lehman Brothers

15. září 2008 vyhlásila bankrot čtvrtá největší investiční banka v Americe. Krach Lehman Brothers odstartoval...
Lehman Brothers Finanční krize Světové akcie
14. 9. 2018 09:00

Pivoňka & Lalka: Regulace není žádná legrace

Ekonomický vývoj a rozvoj technologií mají za následek vytváření nových regulací. O některých ne zrovna povedených...
Česká republika Česká ekonomika Slovensko