Které změny nám letos zamávají s úsporami?
|

Které změny nám letos zamávají s úsporami?

Vyšší DPH a následné zdražování potravin a dalších nepostradatelných (ale i postradatelných) věcí, snížení státního příspěvku na stavební spoření, nový zákoník práce, možnost placené nadstandardní zdravotní péče. To jsou jen některé ze změn, které od ledna zažíváme.

Česká ekonomika Daně Spoření Stavební spoření
České bankovky - ilustrační foto

Do roku 2012 nehledí české rodiny s příliš velkým optimismem. Těžko se jim divit. Vládní úsporná opatření, vyšší daně a další kroky, které mají přinést peníze do zbídačené státní pokladny, totiž pořádně provětrají naše peněženky. Některé změny přinesou rozdíl v řádech desítek korun, jiné mohou znamenat ztrátu i několika stovek měsíčně. Jisté je jedno: většina z nás si bude muset zas o něco víc utáhnout opasek. Co letos nejvíc poznamená rozpočty domácností v České republice.

Daň z přidané hodnoty

České domácnosti výrazně pocítí zvýšení daně z přidané hodnoty. Snížená sazba DPH se od ledna zvýší ze současných 10 na 14 % (základní sazba DPH zůstane na 20 %). Následkem toho zdraží potraviny, nealkoholické nápoje, léky a zdravotnické pomůcky, dětské pleny, vodné a stočné, teplo, ubytovací služby, vstupenky na kulturní akce, hromadná doprava (České dráhy už zdražily, další dopravci se chystají), stavební práce, knihy, noviny a časopisy.

Od roku 2013 se pak počítá se sjednocením sazby DPH na 17,5 %. Vláda se snaží daňové navýšení kompenzovat především rodinám s dětmi. Každý, kdo si od daní odečítá slevu na dítě (vždy jen jeden z rodičů), si v příštím roce polepší o 150 Kč měsíčně za jedno dítě. Daňová sleva na dítě totiž vzroste z 967 Kč (11 604 Kč za rok) na 1 117 Kč měsíčně (13 404 Kč za rok).

Životní a existenční minimum

Od 1. ledna 2012 se zvýšilo životní a existenční minimum. Vláda se tím snaží reagovat na nárůst spotřebitelských cen, ke kterému dojde po nárůstu nižší sazby DPH. Životní minimum se tak ze současných 3 126 Kč navyšuje na 3 410 Kč, existenční minimum z 2 020 Kč na 2 200 Kč. Tyto částky se používají jako základ pro výpočet nejrůznějších dávek, případně i nároku na ně.

Životní minimum je definované jako nejnižší částka na zajištění jídla a základních potřeb a kalkuluje se s ním při výpočtu sociálních dávek lidí a rodin, existenční minimum je částka nutná k přežití, na kterou může klesnout nezaměstnaný v případě, že si aktivně nehledá práci.

Zákoník práce

K velké nelibosti odborů se v listopadu loňského roku podařilo ministrovi práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi prosadit novelu zákoníku práce. Nový zákoník práce začíná platit od ledna a přináší řadu podstatných změn. Například smlouvu na dobu určitou budete moci uzavřít na tři roky, zopakovat ji u jednoho zaměstnavatele však bude možné pouze dvakrát.

Změnám se nevyhne ani dohoda o provedení práce. Zatímco dříve bylo možné na DPP u jednoho zaměstnavatele odpracovat pouze 150 hodin ročně, od letošního roku se tento limit zvyšuje na 300 hodin. Ten, kdo si však tímto způsobem vydělá víc než 10 tisíc za měsíc, bude muset odvádět zdravotní a sociální pojištění.

Mění se také podmínky pro vyplácení odstupného. Ještě loni se vyplácel minimálně trojnásobek průměrného měsíčního výdělku, nyní bude odstupné určováno podle počtu odpracovaných let.

Podpora v nezaměstnanosti

Nový zákoník práce bude znamenat velké změny na pracovním trhu, což se promítne i na podpoře v nezaměstnanosti. Její přiznání totiž od roku 2012 bude podléhat přísnějším pravidlům. Standardní výše ani délka podpory se sice oproti roku 2011 nezmění, nárok na její pobírání však bude mít menší počet lidí a zvýší se státní kontrola v této oblasti. Podpora v nezaměstnanosti bude nově krácena těm, kteří sami podají výpověď nebo ukončí pracovní poměr dohodou.

Dávka v nezaměstnanosti se nebude vyplácet souběžně s odstupným, odbytným či odchodným (nárok na dávku v nezaměstnanosti se posune o dobu, po kterou uchazeči o zaměstnání přísluší zákonné odstupné, odbytné nebo odchodné). Zvyšují se také pokuty za nelegální práci. Od třetího měsíce pobírání podpory by uchazeči o zaměstnání měli vykonávat veřejnou službu, pokud je k tomu pracovní úřad vyzve.

Rodičovský příspěvek

Zásadním změnám se nevyhne ani vypočítávání rodičovského příspěvku. Od ledna dochází ke sjednocení maximální výše rodičovského příspěvku pro všechny varianty trvání jeho čerpání. Strop pro pobírání příspěvku je 220 000 korun nezávisle na délce čerpání. Čerpání této dávky se však celkově zjednoduší. Končí totiž dosavadní pravidlo, že jednou provedenou volbu délky čerpání už nelze později změnit. Zmírňují se také dosavadní omezení pro čerpání rodičovského příspěvku spojená s pobytem dítěte v mateřské škole.

Porodné

Zavedením nových pravidel pro výpočet životního minima se změní také počet rodin, které budou mít nárok na porodné. To se vyplácí jen u prvního narozeného dítěte, a to ještě jen rodinám s nízkými příjmy. Hranici těchto příjmů přitom definuje právě životní minimum, jehož výše se na základě vládního rozhodnutí od letošního roku zvyšuje. To znamená, že vzroste i počet rodin, které budou mít nově nárok na čerpání porodného.

Porodné činí 13 000 Kč, pokud se vám narodila vícerčata, jeho výše je stanovena na 19 500 Kč. Pro představu: kompletní rodina (matka, otec a narozené dítě) má od ledna nárok na porodné v případě, že jejich společný čistý měsíční příjem nepřekročí hranici 18 500 korun. V roce 2011 tato hranice byla zhruba o 1 500 Kč nižší.

Poplatky ve zdravotnictví

V rámci reformy zdravotnictví začaly platit některé změny (například poplatek za pobyt v nemocnici se zvýšil z 60 na 100 korun) již v prosinci 2011. Od ledna pak přicházejí na řadu další novinky. Některé levnější léky již nebudou hrazeny ze zdravotního pojištění. Na druhou stranu se v lékárně nebude platit 30 korun za každou položku na receptu, ale za kompletní recept (na receptu ovšem mohou být maximálně dvě položky).

Často diskutovanou změnou je také zavedení možnosti připlácení za nadstandardní péči. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo seznam 18 "nadstandardů", za které si pacient může připlatit. Jde například o kvalitnější sádru, nepovinné očkování či implantaci nitrooční čočky.

Stavební spoření

Jedním z nejoblíbenějších produktů finančního trhu je pro Čechy stavební spoření. Lidé proto s obavami sledují všechny návrhy na změny z dílny ministra financí Miroslava Kalouska. S velkou nelibostí nesou především zasahování do již uzavřených smluv. Ke snížení státní podpory za rok mělo podle již schváleného zákona dojít loni – a to zpětně. Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu však poslanci museli novelu příslušného zákona schvalovat znovu, takže navrhované změny začnou platit až v roce 2012.

Státní podpora se u všech smluv sníží z 15 na 10 %, maximálně může dosáhnout částky 2 tisíc korun. Nově se také na připsané úroky ze stavebního spoření bude vztahovat 15% daň z příjmu. Takzvanou účelovost, tedy využití státní podpory pouze na bydlení, se poslancům zatím schválit nepodařilo.

1. 4. 2020 17:21

Alternativní investice a panika na trhu: Proč se (ne)bát nemovitostí a spol.?

Pokud bude pandemie koronaviru dočasným faktorem v řádu týdnů či měsíců, alternativní investice v čele s realitami by...
Panika na trzích Koronavirus Rozhovor
31. 3. 2020 17:18

Tomáš Jandík (REICO): Dlouhodobé nemovitostní strategie koronavirus příliš nezasáhne, největší starosti budou mít hotely

Pandemie onemocnění COVID-19 a preventivní opatření vlád dopadají na globální ekonomiku. Budou cítit i na trhu s...
Nemovitosti Podílové fondy Komerční reality
30. 3. 2020 12:00

Investorský magazín: Současné tržní turbulence podle Jána Hájka, kolik nakupovat zlata a jak přežít home office

Investoři zažívají na trzích jedno z nejvíce volatilních období v historii. Jak touto dokonalou bouří proplout? S...
Investorský magazín Rozhovor Ján Hájek
30. 3. 2020 09:05

Semotan (J&T Banka): ČEZ a Avast jsou to nejlepší, co si teď na pražské burze můžete koupit

Pokles cen akcií bank na pražské burze se jeví jako atraktivní příležitost, ale pozastavení dividend bude zájem...
Akcie ČR Dividendy Rozhovor
26. 3. 2020 06:37

Sklenář (Saxo Bank): Podpora ekonomiky by mohla být pro stříbro jako průmyslový kov další vzpruhou

Cena trojské unce stříbra kvůli obavám z dopadů pandemie koronaviru rychle spadla, v posledních dnech ale našla...
Stříbro Komodity Průmyslové kovy
25. 3. 2020 09:16

Sklenář (Saxo Bank): Barel ropy okolo 25 USD dává smysl, počítejte ale s velkou volatilitou

Aktuální ceny barelu ropy mohou lákat kupce finančních nástrojů, například certifikátů, které mají černé zlato jako...
Ropa Komodity Ropa WTI
24. 3. 2020 06:26

Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Zlato srazily níže maržové obchody, vyhlížím kurz 2 000 USD za unci

Dolarová cena zlata až do začátku března rostla, a zdálo se tak, že žlutý kov potvrzuje pověst bezpečné investice v...
Zlato Investiční alternativy Komodity
23. 3. 2020 13:00

Investorský magazín: České nemovitosti v době (po)koronavirové

Co čeká české nemovitosti, až skončí karanténa? Scénářů je několik, ale ani jeden zatím neslibuje rychlý návrat...
Nemovitosti Realitní trh Česká republika
21. 3. 2020 07:06

Tlak na trhu s dluhopisy: Pohled portfoliomanažera

Výnosy některých vládních dluhopisů v souladu s defenzivním charakterem těchto cenných papírů v posledních týdnech...
Dluhopisový trh Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
20. 3. 2020 06:35

Pražská burza: Oporou v krizi je po výsledcích ČEZ. Bankám by svědčil jiný přístup ČNB, říká makléř

Akcie ČEZ jsou v současnosti pro českou burzu oporou, investoři se mohou těšit možná i na dvojí dividendu v letošním...
Akcie ČR Panika na trzích Koronavirus
18. 3. 2020 12:19

Vácha (Conseq IM): Černí pasažéři v indexech, kteří se svezli vzhůru, mohou teď mít o to větší problémy

Poslední jedenáct let šly nahoru ceny většiny aktiv. V současných turbulencích se může jako problém ukázat například...
ETF Medvědí trh Uber
18. 3. 2020 06:23

Michal Šnobr (J&T Banka): ČEZ má potenciál zvyšovat dividendu, ve hře je i mimořádná výplata

Hospodaření ČEZ se podle očekávání vyvíjí solidně. Cena akcií tomu po plošných hlubokých výprodejích na trzích...
ČEZ Dividendy Akcie ČR
17. 3. 2020 09:45

Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Pandemii koronaviru zvládneme, nejvíce jsou teď na trhu potřeba klid a trpělivost

Prožili jsme hluboké krize, třeba bankrot Ruska nebo pád Lehman Brothers. Propady byly značné, důvěra v trhy se ale...
Koronavirus Světové akcie Medvědí trh
16. 3. 2020 12:11

Nový jaderný blok v Česku nic nevyřeší. Politici lžou, říká Šnobr

Spoléhání se na rozvoj jaderné energetiky v Česku působí jako nesmysl. Cena, ze kterou politici uvažují postavit nový...
Česká republika Česká ekonomika Energetika
13. 3. 2020 09:00

Investorský magazín: Černé pondělí a konec býka v Americe pohledem burzovního veterána

Akciové trhy po celém světě v druhém březnovém týdnu prudce oslabovaly. Začalo to výraznými pondělními propady, které...
Světové akcie Americké akcie Panika na trzích
13. 3. 2020 06:35

Vácha (Conseq IM): Výprodeje z posledních týdnů otevírají příležitosti, zajímavé jsou emerging markets

To, co zažíváme, je minimálně v rámci tržního momenta přehnaná reakce. Propady mohou pokračovat, to je jasné, ale...
Emerging Markets Investiční tipy Panika na trzích
11. 3. 2020 08:54

Tětek (TopMonks): Bitcoin bude za rok výše, volatilita ale může být výrazná

Výkon bitcoinu v letošním roce je zatím výrazně lepší než výkon amerických akcií, ale i zlata. V květnu navíc může...
Bitcoin Kryptoměny Výhled na rok 2020
10. 3. 2020 12:13

Jak (ne)reagovat na tržní výplach?

Diverzifikace je základ, uvedl zkraje března v rámci cyklu ABCD investora Lukáš Vácha z Conseq Investment Management....
Investiční strategie Diverzifikace investic Korekce na trzích
10. 3. 2020 06:39

Dva akciové sektory, které vás mohou (částečně) chránit před zvýšenou volatilitou

Síťové společnosti a telekomunikační firmy v Evropě nabízejí oproti zbytku trhu atraktivní dividendy, které především...
Sektory Investiční tipy Evropské akcie
9. 3. 2020 11:50

Investorský magazín: Jak hrát volatilitu na trzích?

Volatilita je v krátkodobém horizontu postrachem zejména konzervativnějších investorů. Těm, kteří se jí nebojí, ale...
Volatilita Diverzifikace investic Investiční strategie