Které změny nám letos zamávají s úsporami?
|

Které změny nám letos zamávají s úsporami?

Vyšší DPH a následné zdražování potravin a dalších nepostradatelných (ale i postradatelných) věcí, snížení státního příspěvku na stavební spoření, nový zákoník práce, možnost placené nadstandardní zdravotní péče. To jsou jen některé ze změn, které od ledna zažíváme.

Česká ekonomika Daně Spoření Stavební spoření
České bankovky - ilustrační foto

Do roku 2012 nehledí české rodiny s příliš velkým optimismem. Těžko se jim divit. Vládní úsporná opatření, vyšší daně a další kroky, které mají přinést peníze do zbídačené státní pokladny, totiž pořádně provětrají naše peněženky. Některé změny přinesou rozdíl v řádech desítek korun, jiné mohou znamenat ztrátu i několika stovek měsíčně. Jisté je jedno: většina z nás si bude muset zas o něco víc utáhnout opasek. Co letos nejvíc poznamená rozpočty domácností v České republice.

Daň z přidané hodnoty

České domácnosti výrazně pocítí zvýšení daně z přidané hodnoty. Snížená sazba DPH se od ledna zvýší ze současných 10 na 14 % (základní sazba DPH zůstane na 20 %). Následkem toho zdraží potraviny, nealkoholické nápoje, léky a zdravotnické pomůcky, dětské pleny, vodné a stočné, teplo, ubytovací služby, vstupenky na kulturní akce, hromadná doprava (České dráhy už zdražily, další dopravci se chystají), stavební práce, knihy, noviny a časopisy.

Od roku 2013 se pak počítá se sjednocením sazby DPH na 17,5 %. Vláda se snaží daňové navýšení kompenzovat především rodinám s dětmi. Každý, kdo si od daní odečítá slevu na dítě (vždy jen jeden z rodičů), si v příštím roce polepší o 150 Kč měsíčně za jedno dítě. Daňová sleva na dítě totiž vzroste z 967 Kč (11 604 Kč za rok) na 1 117 Kč měsíčně (13 404 Kč za rok).

Životní a existenční minimum

Od 1. ledna 2012 se zvýšilo životní a existenční minimum. Vláda se tím snaží reagovat na nárůst spotřebitelských cen, ke kterému dojde po nárůstu nižší sazby DPH. Životní minimum se tak ze současných 3 126 Kč navyšuje na 3 410 Kč, existenční minimum z 2 020 Kč na 2 200 Kč. Tyto částky se používají jako základ pro výpočet nejrůznějších dávek, případně i nároku na ně.

Životní minimum je definované jako nejnižší částka na zajištění jídla a základních potřeb a kalkuluje se s ním při výpočtu sociálních dávek lidí a rodin, existenční minimum je částka nutná k přežití, na kterou může klesnout nezaměstnaný v případě, že si aktivně nehledá práci.

Zákoník práce

K velké nelibosti odborů se v listopadu loňského roku podařilo ministrovi práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi prosadit novelu zákoníku práce. Nový zákoník práce začíná platit od ledna a přináší řadu podstatných změn. Například smlouvu na dobu určitou budete moci uzavřít na tři roky, zopakovat ji u jednoho zaměstnavatele však bude možné pouze dvakrát.

Změnám se nevyhne ani dohoda o provedení práce. Zatímco dříve bylo možné na DPP u jednoho zaměstnavatele odpracovat pouze 150 hodin ročně, od letošního roku se tento limit zvyšuje na 300 hodin. Ten, kdo si však tímto způsobem vydělá víc než 10 tisíc za měsíc, bude muset odvádět zdravotní a sociální pojištění.

Mění se také podmínky pro vyplácení odstupného. Ještě loni se vyplácel minimálně trojnásobek průměrného měsíčního výdělku, nyní bude odstupné určováno podle počtu odpracovaných let.

Podpora v nezaměstnanosti

Nový zákoník práce bude znamenat velké změny na pracovním trhu, což se promítne i na podpoře v nezaměstnanosti. Její přiznání totiž od roku 2012 bude podléhat přísnějším pravidlům. Standardní výše ani délka podpory se sice oproti roku 2011 nezmění, nárok na její pobírání však bude mít menší počet lidí a zvýší se státní kontrola v této oblasti. Podpora v nezaměstnanosti bude nově krácena těm, kteří sami podají výpověď nebo ukončí pracovní poměr dohodou.

Dávka v nezaměstnanosti se nebude vyplácet souběžně s odstupným, odbytným či odchodným (nárok na dávku v nezaměstnanosti se posune o dobu, po kterou uchazeči o zaměstnání přísluší zákonné odstupné, odbytné nebo odchodné). Zvyšují se také pokuty za nelegální práci. Od třetího měsíce pobírání podpory by uchazeči o zaměstnání měli vykonávat veřejnou službu, pokud je k tomu pracovní úřad vyzve.

Rodičovský příspěvek

Zásadním změnám se nevyhne ani vypočítávání rodičovského příspěvku. Od ledna dochází ke sjednocení maximální výše rodičovského příspěvku pro všechny varianty trvání jeho čerpání. Strop pro pobírání příspěvku je 220 000 korun nezávisle na délce čerpání. Čerpání této dávky se však celkově zjednoduší. Končí totiž dosavadní pravidlo, že jednou provedenou volbu délky čerpání už nelze později změnit. Zmírňují se také dosavadní omezení pro čerpání rodičovského příspěvku spojená s pobytem dítěte v mateřské škole.

Porodné

Zavedením nových pravidel pro výpočet životního minima se změní také počet rodin, které budou mít nárok na porodné. To se vyplácí jen u prvního narozeného dítěte, a to ještě jen rodinám s nízkými příjmy. Hranici těchto příjmů přitom definuje právě životní minimum, jehož výše se na základě vládního rozhodnutí od letošního roku zvyšuje. To znamená, že vzroste i počet rodin, které budou mít nově nárok na čerpání porodného.

Porodné činí 13 000 Kč, pokud se vám narodila vícerčata, jeho výše je stanovena na 19 500 Kč. Pro představu: kompletní rodina (matka, otec a narozené dítě) má od ledna nárok na porodné v případě, že jejich společný čistý měsíční příjem nepřekročí hranici 18 500 korun. V roce 2011 tato hranice byla zhruba o 1 500 Kč nižší.

Poplatky ve zdravotnictví

V rámci reformy zdravotnictví začaly platit některé změny (například poplatek za pobyt v nemocnici se zvýšil z 60 na 100 korun) již v prosinci 2011. Od ledna pak přicházejí na řadu další novinky. Některé levnější léky již nebudou hrazeny ze zdravotního pojištění. Na druhou stranu se v lékárně nebude platit 30 korun za každou položku na receptu, ale za kompletní recept (na receptu ovšem mohou být maximálně dvě položky).

Často diskutovanou změnou je také zavedení možnosti připlácení za nadstandardní péči. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo seznam 18 "nadstandardů", za které si pacient může připlatit. Jde například o kvalitnější sádru, nepovinné očkování či implantaci nitrooční čočky.

Stavební spoření

Jedním z nejoblíbenějších produktů finančního trhu je pro Čechy stavební spoření. Lidé proto s obavami sledují všechny návrhy na změny z dílny ministra financí Miroslava Kalouska. S velkou nelibostí nesou především zasahování do již uzavřených smluv. Ke snížení státní podpory za rok mělo podle již schváleného zákona dojít loni – a to zpětně. Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu však poslanci museli novelu příslušného zákona schvalovat znovu, takže navrhované změny začnou platit až v roce 2012.

Státní podpora se u všech smluv sníží z 15 na 10 %, maximálně může dosáhnout částky 2 tisíc korun. Nově se také na připsané úroky ze stavebního spoření bude vztahovat 15% daň z příjmu. Takzvanou účelovost, tedy využití státní podpory pouze na bydlení, se poslancům zatím schválit nepodařilo.

včera v 12:00

Rathouský & Hnát: České školství i byznys potřebují chytré darebáky

Český byznys potřebuje chytré darebáky, kteří namísto memorování problémům přijdou na kloub a přistupují k nim (i...
Vzdělání Česká republika Česká ekonomika
včera v 07:00

Lukáš Vácha (Conseq IM): V regionu sázíme na banky i na Ukrajinu

V regionu střední a východní Evropy hledáme jak dlouhodobě podhodnocené tituly, jako jsou například akcie některých...
Ukrajina Střední a východní Evropa Rozhovor
19. 9. 2019 18:00

On-line cesta k alternativním investicím (i) pro drobné investory

Svět alternativních investic byl dlouho výsadou bohatých, to se ale mění. Zkraje září byla v Česku spuštěna nová...
Investiční alternativy Sběratelství Investiční tipy
19. 9. 2019 09:00

Fond, se kterým i drobní investoři mohou vsadit na startupy (a scaleupy)

Mladé firmy, které mají silné růstové vyhlídky, ale ještě nejsou v zisku, shánějí často financování namísto v bankách...
Podílové fondy Small caps Private equity
17. 9. 2019 18:00

Koblic (BCPP) & Vácha (Conseq IM): Centrální banky v případě krize mohou přijít s inovacemi v měnové politice. Má ale jejich dohled nad růstem vůbec smysl?

Centrální banky před deseti lety, když se ekonomika hrabala z hluboké krize, přišly s neortodoxními opatřeními typu...
Centrální banky Krize Světová ekonomika
17. 9. 2019 15:00

Rathouský (Svaz průmyslu a dopravy ČR): Rušení maturity z matematiky je nebezpečné, na pracovním trhu může chybět logické myšlení

Bez solidní znalosti matematiky člověk přichází o schopnost logického myšlení a obecně mu v potřebné výbavě do života...
Vzdělání Pracovní trh Česká republika
16. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Na dividendové vlně aneb Hledá se dojná kráva

Jak se postavit riziku recese a poklesu ziskovosti firem? Odpovědí jsou dividendové akcie, kterým je věnován aktuální...
Americké akcie Investiční strategie Coca-Cola
13. 9. 2019 12:00

Cesta k lepšímu školství? Není to (jen) o penězích, říká jeden z nejlepších učitelů u nás

(Kvalitních) učitelů není v Česku dost, a to nejen kvůli penězům. Ke zlepšení situace by určitě přispěla menší...
Česká republika Vzdělání Rozhovor
10. 9. 2019 18:00

Nízké sazby jsou novým normálem západního světa, shodují se experti

Nízké (nikoli záporné) sazby jsou novým normálem, na kterém se ani v nekrizových dobách nejspíše nebude mnoho měnit....
Úrokové sazby Výnosy Dluhopisový trh
10. 9. 2019 15:00

Kvalitní žák vs. kvalitní pedagog aneb Co (ne)chybí českému školství

Učitelé v českých školách často vystupují autoritativně, čímž ničí zvědavost a lásku k vědění. Možná i proto, že...
Vzdělání Děti Rozhovor
9. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Možná ohniska příští krize, podzim na trzích a rady od Buffetta

Kdy přijde další finanční krize? Tato otázka se na trzích pravidelně opakuje. Že nakonec přijde, je jasné, aktuální...
Finanční krize Dluhová krize Ekonomické a politické hrozby
8. 9. 2019 16:00

Úspěch na trhu práce zítřka? Škola musí učit flexibilitě, zdůrazňuje Kupka

České školství ve stále menší míře zvládá připravovat studenty na potřeby firem, sladit nabídku s poptávkou v tomto...
Vzdělání Pracovní trh Rozhovor
5. 9. 2019 18:00

10 průlomových technologií současnosti

Technologie budou hrát v řešení problémů světa zásadní roli, ať jde o klimatickou změnu, nebo třeba příjmovou...
Technologie Informační technologie Světová ekonomika
3. 9. 2019 15:00

Kvalita školství není přímo úměrná množství peněz. Bez nich to ale ne(pů)jde, říká ekonom

České školství je dlouhodobě podfinancované, což potvrzuje i srovnání se zeměmi s nejúspěšnějšími vzdělávacími...
Česká republika Vzdělání Rozpočet
2. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Zaostřeno na emisní povolenky, dolarové milionáře a kapesné amerického prezidenta

Kdysi nepopulární emisní povolenky se staly jednou z nejlepších investic na světě. Jak tento netradiční nástroj...
Emisní povolenky Energetika ČEZ
31. 8. 2019 18:00

Dva ekonomové optimisticky o robotizaci

Robotizace smaže z trhu práce řadu pracovních pozic, nová místa ale během související přeměny ekonomiky budou vznikat...
Ekonomické a politické hrozby Technologie Pracovní trh
29. 8. 2019 15:00

Co z vás (u)dělá dobrého šéfa?

Příruček a návodů na to, jak vést pracovní týmy, je více než poliček ve vaší knihovně. A proto přijměte pár poznámek...
Management Byznys a podnikání Mezilidské a pracovní vztahy
28. 8. 2019 18:00

Anketa: Na co se letos na podzim (ne)těšit na trzích?

Letošní podzim podle všeho nudný nebude. Chystá se (tvrdý) brexit, ECB připravuje nová opatření na podporu ekonomiky...
Světové akcie Ján Hájek Petr Koblic
27. 8. 2019 12:00

Petr Sklenář (J&T Banka): Evropa (nejen) technologicky zaspala a dále ztrácí, i tak se tu ale bude žít dobře

Těžiště inovací a technologického rozvoje se po století páry postupně přesunulo do USA a také do (jiho)východní Asie....
Evropa Evropská ekonomika Inovace
26. 8. 2019 12:00

Investorský magazín: (Inverzní) výnosová křivka od A do Z

Inverzní neboli převrácená výnosová křivka. Graf, který v současnosti znervózňuje i jinak celkem otrlé investory. Je...
Americké státní dluhopisy Státní dluhopisy Úrokové sazby