Obří akciový trh se otevírá zahraničním investorům. Vydělejte v Indii i vy!
|

Obří akciový trh se otevírá zahraničním investorům. Vydělejte v Indii i vy!

Indická vláda oznámila první historickou možnost pro investory vstoupit do obchodování přímo na indickém trhu. Poprvé bude trh otevřený zahraničním investorům 15. ledna. Jedná se o poslední krok k liberalizaci třetí největší asijské ekonomiky.

Světové akcie Indie BRICS
Indické akcie

Dosud byl vstup investorům omezen na nepřímé cesty typu podílových fondů nebo institucionálních vkladů. Centrální vláda tak prvně umožňuje kvalifikovaným investorům přímý vstup na indický akciový trh.

Cílem tohoto kroku by mělo být především snížení volatility a rozšíření kapitálu plynoucího do indexu Sensex.

Nezapomínejte na akcie ze zemí BRIC!

Analytici to vidí jako pozitivní proces, výrazné navýšení kapitálu však v nejbližším horizontu neočekávají, a to z důvodu slabých podmínek na trhu. V poslední době totiž výrazně klesl příliv nového kapitálu, což může predikovat i vývoj v podobě investic fyzických osob. Dopad tohoto opatření se podle SMC Global výrazněji projeví až při zlepšení vývoje na indickém trhu.

Indické akcie obchodované v USA v podobě ADR najdete na serveru Akcieatrhy.cz

Liberalizace indického trhu

Indie v posledních dvaceti letech krok za krokem uvolňuje podmínky pro nárůst podílu zahraničního kapitálu ve své ekonomice. Ta v posledních letech rostla v průměru o 8 % za rok a je nepravděpodobné, že by tento růst dále dokázala udržet.

Vedle toho není moc optimistické, že indická rupie ztratila v posledním období skoro čtvrtinu své hodnoty v amerických dolarech. Výrazně narůstá také deficit státních financí. Mnozí ekonomové předpovídají pro letošní fiskální rok růst indické ekonomiky o 7 %.

Indické akcie zaznamenaly loni první pokles za poslední tři roky. Důvody jsou zřejmé - téměř dvouciferná inflace, vysoké úrokové sazby a nečinnost domácí politické scény.

Ta může znamenat jak zajímavou příležitost k nákupům, tak i další potenciál k poklesu. Anketa na serveru Akcieatrhy.cz naznačuje důvěru investiční veřejnosti v indický akciový trh. Hlasující dávají Indii přednost před USA nebo Ruskem.

Seznam indických i dalších regionálních ETF najdete na serveru Akcieatrhy.cz