Kde jsou všichni ti chudí Češi?
|

Kde jsou všichni ti chudí Češi?

V České republice je v rámci Evropské unie nejmenší podíl osob ohrožených chudou či sociálním vyloučením. Vyplývá to z říjnových údajů Evropské komise. Utahování opasků je fakt, pesimismus - Čechům tak vlastní - ale možná přeháníme.

Česká ekonomika Evropská unie Chudoba
EU - lidé ohrožení chudobou či sociálním vyloučením

Graf se statistikou ve své zprávě o novinkách v EU za říjen prezentovala Česká spořitelna v rámci připomenutí toho, že Evropská komise navrhla zřízení fondu na pomoc nejchudším v Evropské unii. Fond by prostřednictvím partnerských organizací podporoval systémy členských států a poskytoval nejchudším osobám potraviny a osobám bez domova a dětem v hmotné nouzi oděvy a další zboží základní potřeby.

Komise plánuje, že pro roky 2014 až 2020 by na něj chtěla vyčlenit 2,5 miliardy eur. Z toho 85 % by financoval společný unijní fond a 15 % nákladů by nesly členské státy ze svých národních programů. Partnerské organizace by poskytovaly potraviny či oděvy a zboží základní potřeby nejchudším osobám bez přístřeší a v hmotné nouzi. Kromě poskytování hmotné pomoci by prováděly činnosti spojené se sociálním začleňováním potřebných. I tato doprovodná opatření by mohla získávat z fondu podporu.

Dle Evropské komise je v Evropské unii 116 milionů lidí ohroženo chudobou či sociálním vyloučením, z nich pak 40 milionů je stiženo závažnou hmotnou nouzí. I nadále však zůstane Evropský sociální fond (ESF) hlavním nástrojem Evropské unie na podporu zaměstnatelnosti, pro boj s chudobou a na podporu sociálního začleňování.

Strach z inflace a spoření: Jak to jde dohromady u nás a v okolních zemích?
Pro tři čtvrtiny obyvatel střední a východní Evropy je spoření důležité, nejoblíbenějšími produkty jsou stavební spoření a vkladní knížky. Poláci a Slováci jsou mistři spoření ve střední a východní Evropě - šetří 15, respektive 12 % svého měsíčního příjmu. Rakušané, Němci a Češi následují s 9 %. Většina lidí by se zadlužila jen v případě koupě domu nebo bytu.

Zdroj: Česká spořitelna