US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

9 ekonomických scénářů pro další akciovou apokalypsu

Jsou Spojené státy odsouzeny k dlouhé éře pomalého růstu? Známý špatný prorok americké ekonomiky i budoucnosti celé lidské civilizace Paul B. Farrell tvrdí, že se máme proč bát.

Redakce IW
Redakce IW
8. 11. 2012 | 6:00
Ekonomika

Traderům a investorům vzkazuje, ať se připraví na ty nejhorší medvědí scénáře. Korporátní zisky rostou stále pomaleji. Akcie zamíří k jihu a poklesnou i objemy obchodů. Americký ekonomický růst? Spíše žádný, případně blízký nule! Populační růst? Exponenciální! Nedostatek komodit bude stále patrnější a sociální nepokoje, katastrofy, či dokonce války budou na denním pořádku.

Všech 9 Farrellových scénářů vede k poklesu akciových trhů, zhoršení životní úrovně a strachu o finanční zabezpečení lidí. Farrell radí začít se připravovat na nejhorší již nyní. Zaměřte se na dlouhodobý horizont, zapomeňte na krátkodobé šumy kolem amerických voleb a záchranných balíčků v eurozóně.

1. Zpět do doby před průmyslovou revolucí

Do doby průmyslové revoluce byla míra hospodářského růstu na obyvatele průměrně jen 0,2 %. Pak ale přišlo 18. století a boom. Růst se zrychlil na průměrně 2,5 % do roku 1930. Táhly jej nejrůznější inovace - parní stroj, železnice, elektrický proud a další. Od roku 1950 už ale hospodářský růst na obyvatele nebyl tak vysoký (v průměru 2,1 % na obyvatele do roku 2007). Pokud se skutečně navracíme k původnímu trendu, v roce 2100 budou politici jásat z růstu HDP o 0,2 % ročně.

2. Záporný růst: Ztracená dekáda 2013 až 2022

Trhy jsou dnes zcela iracionální, každá zpráva (i ta špatná) na nich může vyvolat optimismus. Nerovnováha mezi tím, co se skutečně děje ve světové ekonomice, a jak na to reagují trhy, nemůže trvat věčně.

Jak mohou oslabující ekonomiky podporovat optimismus na trzích? Svět je závislý na monetárních stimulech a fiskálních záchranných balíčcích. Takhle to přece nemůže jít dál! Chronická vysoká nezaměstnanost, časté sociální nepokoje, regionální ozbrojené konflikty, deficitní rozpočty vyspělých vlád. Většinu excesů a zadlužení má na svědomí uplynulá dekáda. Finanční sektor je stále na vodě, předluženost amerických domácností klesá jen pomalu. Očekávejte dlouhé období askeze.

3. Nová bublina a opakování krize 2008

Největším neduhem traderů je jejich krátkozrakost. Dnešní uzavírací cena akcie, čtvrtletní zisky a roční tržby, dál už nedohlédnou. 15 minut je pro tradera věčnost. HFT tradeři se svými špičkovými mašinkami potřebují na překonání vzdálenosti z Chicaga do New Jersey milisekundy.

Dlouhodobé globální problémy, například růst populace, raději přenechají vyšší moci. Je to mimo jejich vnímání. Bohužel krátkozraký pohled traderů nafukuje bubliny. Připravte se na další krizi rozměrů Velké recese.

Vítězové velké recese - 7. díl: Superboháči se mají vždycky dobře

Vítězové velké recese - 7. díl: Superboháči se mají vždycky dobře

4. Trvalý ekonomický růst aneb moderní sebevražedná teorie

Všichni byznysmeni staví své predikce na předpokladu trvalého růstu. Firmy, ropní magnáti, miliardáři i Fed. Ekonomický růst má odpovídat růstu populace. Nabídka je nekonečná - máme k dispozici 1,4 bilionu barelů ropy, která bude zásobovat svět ještě nejméně 200 let? Zemní plyn vystačí na 120 let a uhlí na 450 let? Ekonomové ignorují ekology. A důvod? Akciové zisky by se propadly, kdyby měly firmy kalkulovat rostoucí náklady na ekologické škody.

Ropný průmysl je nejbezohlednější odvětví ve vztahu k životnímu prostředí. Je nepřítelem číslo jedna přežití civilizace. Země má možná pětinásobně větší zásoby zdrojů, než zatím lidstvo potřebuje, ale pokud bude využívat více než 20 %, bude planeta kvůli zničenému životnímu prostředí neobyvatelná.

5. 10 miliard lidí se nenají

OSN předpovídá stále větší nerovnováhy mezi exponenciálně rostoucí populací a limitovanými zdroji. Růst cen surovin kvůli nedostatkům bude připomínat situaci, kdy ceny vystřelí vlivem spekulativní bubliny. Jak bude obyvatel přibývat, budou chybět kovy, paliva, pitná voda i hnojiva. Zemědělský sektor bude pod největším tlakem. Budou zuřit války o zdroje.

6. Bill Gates chce populační růst "zastropovat" na 8,3 miliardy. I to je moc

Gates a další miliardáři se svými nadacemi stále přemítají nad tím, jak zpomalit růst světové populace. Zatímco Gates financuje výzkum a vývoj levných antikoncepčních metod pro chudé národy, obyvatel stále přibývá velice rychle. Environmentální ekonomové varují, že země neuživí ani 8,3 miliardy lidí, a my zatím nedokážeme růst dostatečně rychle brzdit.

10 miliard lidí: Noční můra, nebo nesmysl?

10 miliard lidí: Noční můra, nebo nesmysl?

7. Kdyby nebyla chudoba, zastavil by se také populační růst

Ekonom Jeffrey Sachs, ředitel Earth Institute na Kolumbijské univerzitě, říká, že je planeta schopna uživit jen 5 miliard lidí. Nyní je nás 7 miliard. Podle vědců z Global Footprint Network spotřebováváme přírodní zdroje, jako bychom měli 1,5 Země.

Sachsovo řešení? Skoncovat se světovou chudobou. Stačilo by k tomu ani ne 1 % HDP vyspělých zemí. USA by mohly zvýšit zahraniční pomoc z 0,14 na 0,7 % HDP. Bylo by to stále méně než 4 %, která vydávají na rozpočet Pentagonu. Nedělat nic je nejhorší. Růst znamená miliardy lidí poptávajících lepší životní úroveň, což zvyšuje spotřebu surovin o 300 % na osobu (ekvivalent 6 Zemí).

8. "De-Growth": Přirozené potlačování růstu jako prevence naprosté globální katastrofy

"De-Growth" neboli pokles ekonomiky, životní úrovně a populace je skutečně hrozivý scénář. V nedávném reportu "De-growth Offers Alternative to Global Consumer Culture" Worldwatch Institute varuje, že kdyby každý žil jako průměrný Američan, mohlo by být na zemi jen 1,7 miliardy lidí, tedy čtvrtina současné populace.

Zabránit likvidaci životního prostředí nebude možné jinak než dramatickou redukcí spotřeby a využívání fosilních paliv. Pokud k tomu nedojde, poradí si příroda sama a přebytečnou populaci různými přírodními katastrofami ze zemského povrchu doslova vymýtí. Záplavy na pobřežích, extrémní sucha v kontinentálních oblastech, pandemie a tak dále. Budoucnost bude nejen neslučitelná s trvalým ekonomickým růstem, povede také k ekonomickému i sociálnímu poklesu.

9. Války: Lidstvo zredukuje svou populaci samo

Před více než deseti lety Pentagon varoval, že budou války do roku 2020 běžnou součástí lidského života. Inflace tažená růstem cen komodit zhoršuje sociální pnutí a zvyšuje rizika válečných konfliktů. Vlna hladomorů v chudých zemích vyvolává povstání a politickou nestabilitu. Ceny letí nekontrolovaně vzhůru u paliv, energií a jídla. Obilí je o 250 % dražší než v roce 2002. Hlad ohrožuje miliony lidí, žijících s méně než dolarem na den.

Války jsou tu stejně dlouho jako lidstvo samo. Amerika se po dvou vyčerpávajících válkách za posledních 11 let vůbec nepoučila, zůstalo jen 29,7 bilionu USD nových dluhů.

Komodita nade všechny? Světová vodní krize prověří lidskou soudržnost

Komodita nade všechny? Světová vodní krize prověří lidskou soudržnost

Zdroj: MarketWatch

EkonomikaPřírodní katastrofySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná