US MARKETZavírá za: 5 h 40 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Vítězové velké recese - 7. díl: Superboháči se mají vždycky dobře

Recese, nerecese, boháčům se daří stále lépe. Profitují z investic do akcií a dalších aktiv, zatímco obyčejní lidé bezmocně přihlížejí tomu, jak jejich jediné bohatství – byt nebo dům – ztrácí na hodnotě.

Pravdou je, že Velká recese významně zasáhla i největší boháče. Někteří přišli až o 50 % svého bohatství. Nicméně navzdory pomalému oživení se jejich příjmy rychle vracejí na původní úroveň. V roce 2010 ekonom Emmanuel Saez odhadoval, že si v USA vrchní 1 % přivlastnilo 93 % zisků, které přinesl první rok oživení. Boháči se z ekonomických krizí zkrátka dokážou rychle oklepat.

Bohatství amerických rodin nedosáhlo úrovně před recesí

Značně odlišné dopady oživení na jmění bohatých a těch ostatních vysvětlují dva faktory:

  • Zaprvé, masová nezaměstnanost stále trápí miliony lidí, kteří jsou závislí na příjmech z mezd, ale neovlivňuje menšinu, jejíž bohatství roste díky výnosům z investic. Většina superboháčů čerpá zisky z akcií, bondů a dalších finančních aktiv.

  • Zadruhé, akciový trh se už po krizi vzchopil, ale realitní se teprve nyní začíná mírně odrážet ode dna. 31 % amerických vlastníků domů stále dluží na hypotékách více, než jakou cenu mají jejich domy.

Splasknutí nemovitostní bubliny je hlavním důvodem, proč průměrné čisté bohatství amerických rodin kleslo o zhruba 40 % mezi lety 2007 a 2010. Fed a vládní agentury sice úspěšně pomocí nízkých úrokových měr stabilizovaly a oživily finanční sektor a akciový trh, ale politické neshody nadále blokují proces restrukturalizace obrovských dluhů střední třídy, které nahromadila během nemovitostního boomu.

Jim Rogers: Ameriku mohou ekonomicky spasit tyto dvě věci

Jim Rogers: Ameriku mohou ekonomicky spasit tyto dvě věci

Jak jsou na tom boháči jinde ve světě?

Data o bohatých ze zemí mimo USA se velice těžko shánějí. Ruští oligarchové, mexičtí magnáti a čínští komunističtí funkcionáři zpravidla nemají ve zvyku zveřejňovat hodnotu svých aktiv. Dostupné informace však naznačují podobnou situaci jako v USA.

Na počátku oživení v roce 2009 rostlo celkové bohatství 10 milionů světových milionářů a miliardářů podle reportu Merrill Lynch a pařížské konzultantské firmy Capgemini 18,9% měrou. Po 20% poklesu v roce 2008 se podle Credit Suisse dostalo zpět na předkrizová maxima už koncem roku 2010.

Procentní podíl mírně roste už od roku 2000. Z reportu World Institute for Development Economics Research je patrné, že nejbohatší 1 % tehdy vlastnilo 40 % globálních aktiv. Nejchudší polovina světové populace (zhruba 3,5 miliardy lidí) nyní přitom drží méně než 1 % světového bohatství a životní úroveň jí dále decimují rostoucí ceny potravin.

Náladu nespokojených boháčů by spravilo 5 milionů

Asi nebude žádným překvapením, že se i během recese spojené s významnou nezaměstnaností a zpomalováním růstu na mladých trzích cítí světově nejbohatší skvěle. Jen méně než čtvrtina z nich byla podle letošního průzkumu Knight Frank a Citi Private Bank pesimistická ohledně své finanční budoucnosti. V roce 2012 byli dokonce respondenti v reportu Millionaire Outlook společnosti Fidelity Investments mnohem optimističtější než v předchozích pěti letech.

Nutno říci, že ani tak se necítí jedna čtvrtina milionářů bohatá. V průzkumu Fidelity nicméně prozradila, že by stačilo jen dodatečných 5 milionů, a už by takový pocit měla.


Další díl seriálu o vítězích Velké recese nabídneme na Investičním webu v pondělí 29. října.

Dolarových milionářů přibývá, ale bojí se investovat, pokud vůbec mají co

Dolarových milionářů přibývá, ale bojí se investovat, pokud vůbec mají co

Vítězové velké recese - 3. díl: Jak Nouriel Roubini skvěle načasoval nástup katastrofismu

Vítězové velké recese - 3. díl: Jak Nouriel Roubini skvěle načasoval nástup katastrofismu

Zdroj: Foreign Policy

BohatstvíChudobaKrize
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika