Jeremy Grantham: Lidstvo čeká apokalypsa biblických rozměrů!
|

Jeremy Grantham: Lidstvo čeká apokalypsa biblických rozměrů!

Legendární investor a spoluzakladatel GMO Jeremy Grantham se již před rokem a půl věnoval tématu exploze cen komodit. Ve své stati věnoval prostor i dalšímu osudu lidstva. Není to zrovna optimistické čtení.

Komodity Potraviny Přírodní katastrofy Demografie Světová ekonomika

Grantham je přesvědčen, že naše planeta není schopna donekonečna živit rostoucí lidské pokolení. Dokonce tvrdí, že populace již překročila všechny únosné hranice a je pouze otázkou času, kdy přijde moment, který ji donutí tomuto faktu otevřeně čelit. "Růst populace závislé na omezeném množství zdrojů nemůže trvat věčně," tvrdí Grantham. "Ceny kovů, ropy i potravin tuto skutečnost začínají odrážet."

Moderní doba s moderními starostmi

Dle jeho propočtů je naše planeta schopna bez větších problémů uživit zhruba 1,5 miliardy lidí, nás je ale pětkrát více. Do roku 2050 může být dokonce lidí o další 3 miliardy více.

V historii (s výjimkou posledních 200 let) byl růst populace přirozeně regulován množstvím dostupné potravy, díky čemuž nedocházelo k iracionálnímu přírůstku počtu obyvatel. Podle Granthama nebude trvat dlouho, než bude i dnešní lidstvo donuceno navrátit se k tomuto osvědčenému modelu. Podle optimistů přitom obavy nejsou namístě, jelikož budoucí vědecké pokroky dokáží vyřešit všechny problémy, které se v posledních dvou stoletích objevily. S tím Grantham zásadně nesouhlasí. Proč?

Růst světové populace

V roce 1798 publikoval anglický ekonom Thomas Malthus Esej o principu populace, ve kterém vyslovil své obavy z nepoměru mezi exponenciálním růstem populace a pouze aritmetickým růstem množství dostupné potravy. Společnosti 21. století již nezbývá než Malthusovy obavy potvrdit a jeho esej doplnit o nález ropy a dalších přírodních zdrojů, které rychlost růstu populace ještě více umocnily. Naleziště ropy však jednoho dne vyschnou a nikdo neví, co bude následovat.

Výhled růstu světové populace do roku 2100

Vývoj cen komodit

Během posledních 100 let jsme byli svědky dlouhodobého sestupného trendu cen některých komodit, za nímž stály neustále se rozvíjející technologie usnadňující přístup k jejich zdrojům. Dle Granthama bychom se však již pokračování poklesu cen dočkat neměli, naopak.

Ceny komodit přestaly klesat

Stoletý trend vývoje cen komodit je minulostí. Nakrmit a zahřát planetu bude asi hodně těžké
Od začátku 20. století se ceny komodit pohybovaly v sestupném trendu, který narušily jen extrémní události typu druhé světové války. Jeremy Grantham z GMO varuje, že růst světové populace (až k 10 miliardám v roce 2100) společně se změnou trendu na světovém trhu se surovinami a potravinami může vyústit v katastrofu doslova biblických rozměrů.

Černé zlato

Tento graf mluví sám za sebe. Celých 100 let od roku 1875 se průměrná cena ropy pohybovala kolem 16 USD za barel. Následně překročila poptávka po černém zlatě nabídku a průměrná cena se posunula na 35 USD za barel. Aktuální cena ropy okolo 100 USD za barel posouvá dlouhodobé průměry ještě výše.

Cena ropy raketově roste

Růst poptávky po ropě s sebou samozřejmě přináší i potřebu neustále rostoucí produkce. A chuť těžařů po přístupu k hůře dostupným zdrojům ropy nezůstává pozadu. Otázkou však je, jak dlouho ještě můžeme počítat s růstem počtu nových nalezišť.

Podle Granthama by investoři neměli věřit slibům, že budoucí vědecké pokroky lidstvu zajistí přístup k neomezenému množství ropy a dokáží uspokojit celosvětovou poptávku. Již od 80. let 20. století totiž spotřeba každým rokem výrazně převyšuje množství nově objevených zásob ropy na celé planetě. A podle předpovědí se ostří nůžek bude rozevírat i nadále.

Produkce konvenční ropy vs. nová naleziště

Cena železné rudy a výnosnost těžby

Ke změně cenové hladiny nedochází pouze u ropy. Ocenění železné rudy bylo po celé 20. století v sestupném trendu. Časy se ale mění.

Cena železné rudy

Těžba kovů se obecně podobá příběhu ropy. Povrchové doly začínají bít na poplach spolu s klesajícími zásobami železné a měděné rudy a procentuální výnosnost rudy z tuny vytěženého materiálu směřuje děsivým tempem k jihu.

Výnosnost železné rudy

Ropa: V tomto sektoru má státní vliv na firmy smysl. A dá se na tom vydělat
Vliv státu na ekonomiku není vždy požehnáním, negativní konjunkturální vývoj ve Francii je toho jasným dokladem. Ovšem existuje sektor, kde má určitá státní regulace opravdu smysl - ropný průmysl.

Unavená zemědělská půda a využívání hnojiv

Pozadu s poklesem výkonnosti nezůstává ani zemědělství, respektive průměrná produkce potravin z jednoho akru půdy. Ještě před 40 lety se roční růst výnosnosti pohyboval kolem 3,5 %, tedy asi 1,5 % nad průměrným růstem světové populace. Dnes se však obě čísla neustále přibližují, přičemž potraviny již ročně přidávají pouze kolem 1,5 %. Děsivá je i skutečnost, že pro zemědělství nemusí být ani záporné hodnoty zcela nereálné.

Výnosnost zemědělské půdy

Za meziročním (byť zpomalujícím) růstem výnosnosti potravin z akru půdy je především využívání hnojiv. Jejich průměrná celosvětová spotřeba dosáhla za čtyři desetiletí od roku 1960 pětinásobných hodnot. Udržet tyto trendy nicméně nebude možné navždy. Již sám fakt, že řada hnojiv samotných je založena na komoditách (například draslíku), napovídá, že i možnosti využívání hnojiv mají své limity.

Používání hnojiv

Rostoucí ceny základních potravin

Upozorněním na fakt, že vývoj ceny základních potravin, jako jsou pšenice, rýže, kukuřice nebo sója, rostou, budeme pravděpodobně nosit sovy do Athén.

Cena kukuřice (futures kontrakt)

Býci patří na pole aneb trend, na kterém můžete vydělávat desítky let
Tvrdí to Rogers, připouštějí to mnozí další – býčí závod o zemědělskou půdu začal. Lidí je přes sedm miliard a je potřeba je nakrmit. A dokud nevymyslíme fungující a levné amarouny (vzpomeňte na Návštěvníky, molekulární kuchyně se o podobné divy snaží), případně se nenaučíme živit se vesmírnou energií, budeme muset vzít zavděk "chlebem a masem". Zemědělské půdy přitom ubývá. Méně půdy a více hladových krků znamená jediné – ceny potravin i půdy dlouhodobě porostou.

Čína při chuti

Ptáte se, proč se všechny negativní vlivy začínají projevovat až na konci 200leté etapy iracionálního růstu světové populace? Část odpovědi se ukrývá na východě. Dynamický růst Číny, Indie a dalších velkých zemí znamená i masivní růst poptávky po komoditách a potravinách. V této tabulce naleznete odhady čínské spotřeby zdrojů a surovin vzhledem ke spotřebě celosvětové. Ano, Čína se stará o více než polovinu celosvětové spotřeby cementu, ačkoli ke globálnímu HDP přispívá jen zhruba 10 %.

Dílo náhody, nebo nový trend?

Analytici z GMO se též pokusili spočítat, jaká je pravděpodobnost, že jsou růsty cen komodit z posledních let pouze výsledkem spekulací nebo náhodných cenových výkyvů. Výpočty vycházejí z porovnání maximálních cen s dlouhodobými trendy.

Pravděpodobnost, že jsou růsty cen komodit z posledních let pouze výsledkem spekulací nebo náhodných cenových výkyvů

Pravděpodobnost, že některé z cenových extrémů jsou pouze výsledkem náhodných výkyvů, je podle výpočtů relativně velká. Avšak ne vždy! Pravděpodobnost, že za zbývajícími cenovými maximy stojí pouze náhoda, se rovná pravděpodobnosti výhry superjackpotu v loterii. Uvedená čísla jednoznačně podporují domněnku analytiků, že žijeme v době změny důležitých ekonomických trendů. Apokalypsa biblických rozměrů může být otázkou několika málo (desítek) let.

Extrémní LONG sázka: Proč je Afrika kontinentem budoucnosti
Gigantická naleziště ropy a plynu, která mění globální pravidla hry. Třída superbohatých, kterou si začíná předcházet většina výrobců luxusního zboží. Zároveň spousta chaosu a bezpráví. To vše a ještě mnohem více je Afrika – gigant, jehož pozvolné probouzení by investoři neměli zaspat. Podrobnosti zjišťoval Investiční web přímo na místě.

Zdroj: GMO