Když investujete do akcií, sledujte i měnový trh. Dolaroví vítězové za rok 2012 vás překvapí stejně jako černí koně roku letošního
|

Když investujete do akcií, sledujte i měnový trh. Dolaroví vítězové za rok 2012 vás překvapí stejně jako černí koně roku letošního

Mohou v roce 2013 překvapit akcie periferních ekonomik eurozóny? Řada analytiků tomu věří. Loni totiž v dolarovém vyjádření (až na akcie v Řecku) výrazně zaostaly. Vítězem na vyspělých trzích byly naopak indexy v Belgii a na Novém Zélandu. Je ale potřeba vzít v úvahu, že belgickým akciím jako celku výrazně pomohlo posílení jednoho titulu, a sice KBC Groep o zhruba 170 %.

Eurozóna Světové akcie EUR/USD Výhled na rok 2013
Vývoj akciových indexů v USD v roce 2012

Jestli nás doba po finanční krizi naučila jedné věci, pak je to fakt, že dříve úspěšné metody, jako obchodování na základě momenta, už nejsou tak efektivní v době, kdy ekonomiky řídí centrální banky. Naopak metoda, která počítá s návratem hodnot ke svému průměru, byla u většiny aktiv tou nejlepší strategií. "To by pro letošek implikovalo několik zajímavých příležitostí, například v Řecku, Španělsku nebo Portugalsku," míní akciový analytik ze Saxo Bank Peter Garnry.

Zřejmým impulzem by byl návrat ekonomického růstu do eurozóny. Nicméně ekonomická data nenaznačují obrat současné situace. Ekonomika eurozóny tak bude podle Saxo Bank v roce 2013 nadále balancovat mezi slabým růstem a recesí.

Pokud by se však ekonomická aktivita v eurozóně probudila a Španělsko zažádalo o finanční pomoc, čímž by umožnilo ECB zahájit program přímých finančních operací, snížily by se periferním zemím náklady na financování až pod úroveň nominálního růstu HDP. To spolu s kroky ECB oslabí EUR/USD pod 1,20 a podpoří růst exportu z Evropy, což by se projevilo ve vyšších valuacích na periferních akciových trzích.

6 akcií na rok 2013
Co přinese letošní rok, lze jen stěží predikovat. Fiskální útes v USA je dočasně odsunut, ale dluhové problémy periferních ekonomik zůstávají černou můrou lídrů eurozóny. Rok 2013 by mohl být příznivý pro akcie, protože investoři budou prahnout po výnosu a budou opouštět dluhopisový trh, jemuž v "bezpečných" oblastech hrozí přehřátí.

Trendy roku 2013: "Šťastná třináctka" aneb globální ekonomický výhled
"Nezbytná státní úsporná opatření povedou v roce 2013 ke globálnímu útlumu hospodářského prostředí a budou bránit obnovení rychlého růst," předpovídá Fritz Mostböck, vedoucí analytik Erste Group. Nevyřešený konflikt v Sýrii a politicky vypjatá situace v Egyptě by mohly být příčinou přinejmenším přechodné nejistoty na finančních trzích a zatížit cenu ropy. V USA povedou nákupy Fedu k posílení důvěry spotřebitelů a k podpoře privátní spotřeby. Tamní ekonomický růst by v roce 2013 měl proto zůstat na stabilních 2 %, v roce 2014 se počítá se zrychlením. To by mělo pomoci i exportu ze zemí eurozóny.

Zdroj: Saxo Bank