Kéž by letos na akciovém trhu byla nuda!
|

Kéž by letos na akciovém trhu byla nuda!

Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích, nicméně mohou být alespoň určitým vodítkem. Výhledy na rok 2012 byly ostražité a spíše slibovaly pokračování trendu z roku 2011, ale loňský rok byl nakonec pro akcie příznivý. Analytici nyní odhadují pozitivní vývoj i v roce 2013. Jsou tyto předpovědi správné?

Světové akcie Výhled na rok 2013

Pro investory bylo uplynulých pět let všelijakých, jen ne nudných. V roce 2008 přišla krize, po ní zotavení. Až potud dobře. V polovině roku 2010 se ale investiční prostředí změnilo. Hlavní slovo si vzaly centrální banky. Ekonomický cyklus se zkrátil a začal napodobovat rytmus injekcí likvidity.

Vydrží oživení přiživované penězi z centrálních bank?

Výsledkem byly na jedné straně trhy tažené vidinou likvidity spíše než výdělky, na straně druhé je táhl apetit investovat do nástrojů, které stále ještě nabízejí atraktivní výnos, tedy do akcií, nemovitostí, dluhopisů rozvíjejících se trhů a jiných dluhopisů.

Otázkou zůstává, zda současný pozitivní obrat v ekonomickém cyklu není pouze přechodným a krátkodobým záchvěvem směrem vzhůru. Věříme, že nikoli. Myslíme si, že současné zlepšení trendu bude trvat déle než ta předcházející, a to zejména díky současnému stabilnějšímu ekonomickému prostředí.

Akcie mají v roce 2013 slušný potenciál. Zisky společností by letos mohly být dobré a světová ekonomika by měla fungovat bez větších zaškobrtnutí. Někdy je zkrátka nejlepší nuda.

Americké akcie

Americké akcie v povolebním roce: Korekce by měla začít nejpozději v únoru, možná během několika dnů
Jaký bude letošní rok pro akcie? Podle mého názoru stojí za to si připomenout, jaký je typický vývoj cen akcií v období po amerických prezidentských volbách. Pro tento účel jsem vytvořil graf průměrného cenového vývoje za poslední čtyři volební období, který jsem doplnil ještě grafem typického vývoje cen akcií v letech 2000 až 2011.