US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,96 %
NASDAQ-0,70 %
S&P 500-0,09 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

S&P 500: 10 důvodů pro 1 600 bodů

Trhy zažily minulý týden studenou sprchu. Konec února se blíží a američtí politici nejsou stále s to najít společnou řeč v otázce nemandatorních výdajů. Hrozbu automatických výdajových škrtů (takzvané sekvestrace) ve výši 110 miliard USD ročně po dobu následujících 10 let (celkem 1,1 bilionu USD) v minulém týdnu doplnilo ještě varování Fedu, že by program kvantitativního uvolňování mohl být ukončen dříve, než se dosud čekalo. Oliver Pursche ze společnosti Gary Goldberg Financial Services však akciím stále věří.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
24. 2. 2013 | 15:00
Býčí trh

Podle jeho názoru letos investory čeká příznivý rok. Pursche se domnívá, že by se americký akciový index S&P 500 mohl do konce letošního roku vyšplhat na úroveň 1 600 bodů. Po dosažení psychologické hranice na samém konci roku 2013 očekává mírný pokles indexu k 1 575 bodům. Vyjádřeno v procentech, S&P 500 by měl z aktuálních hodnot posílit o 4 až 6 %. Pursche svá očekávání pokračující akciové rally vysvětluje následujícími 10 důvody.

1. Dopady sekvestrace nebudou velké

"Dopady sekvestrace na americkou ekonomiku jsou přeceňované," říká Pursche. Podle jeho názoru navíc většina výpočtů případných důsledků tohoto procesu vůbec nebere v potaz nedávno schválený balík 60 miliard USD podpory pro oblasti zasažené loni hurikánem Sandy. Skutečné škrty, nikoli pouze ty na papíře, by tak ve výsledku mohly být oproti letošním očekávaným 85 miliardám USD mnohem nižší.

Co přesně je sekvestrace a proč je rizikem pro další růst cen akcií?

2. Reálný růst HDP převyšuje odhady

Růst amerického HDP ve 4. čtvrtletí 2012 byl ve skutečnosti s největší pravděpodobností vyšší, než uváděly první odhady. Revize růstu HDP, která vyjde již tento týden, by měla investorům spravit chuť a potvrdit sice mírný, ale stabilní růst americké ekonomiky. Vyšší než odhadovaný růst může pokračovat i v aktuálním kvartálu.

3. Automobilový průmysl roste

"Ve Spojených státech je velký zájem nejen o ojeté, ale i nové automobily," uvádí Pursche. Automobilový průmysl by tak mohl dalšímu růstu americké ekonomiky výrazně pomoci. S blížícím se jarem a létem se čeká další zvýšení zájmu o nákup aut.

4. Realitní trh čeká pokračující oživení

Počet prodávaných domů je nižší než v roce 2001. Trh tedy má kam růst. "Na nemovitostním trhu sice existují mnohá rizika, například ve formě spekulativních investorů nebo nemovitostí v držení bank, přesto ale očekávám pokračující pozitivní vývoj," říká Pursche. Oporou jeho předpokladu jsou zejména nedávné legislativní změny v některých státech, které by měly případnému masivnímu výprodeji domů bankami zabránit.

5. Konec zimy přinese práci stavebním firmám

Rostoucí ceny nemovitostí a nízké úrokové sazby vytvářejí prostředí, které nahrává celému sektoru stavebnictví. Již během jarních měsíců se očekává nárůst počtu nově stavěných domů i komerčních nemovitostí.

6. Porostou prodeje nábytku a elektrospotřebičů

Nové domy potřebují nové vybavení. Zvýšený zájem o své produkty očekávají zejména výrobci a prodejci nábytku a elektrospotřebičů.

7. Nižší ceny benzínu podpoří útraty Američanů

Pokud k sekvestraci skutečně dojde, měly by se škrty ve výsledku pozitivně podepsat alespoň na konečné ceně benzínu, jejíž růst by se měl na pár měsíců zastavit. Spolu s očekávaným poklesem ceny zemního plynu by měly stagnující či nižší ceny benzínu kompenzovat zvýšenou daňovou zátěž Američanů, a tedy podpořit jejich útraty ve všech ostatních sektorech.

8. Úrokové sazby zůstanou nízké

Navzdory tomu, že by někteří členové měnového výboru Fedu zvedali sazby dříve, než je plánováno, neočekává se, že by k tomu mělo dojít během příštích dvou let. Ke zvýšení sazeb by tedy mělo pravděpodobně dojít v roce 2015. Letos by neměla růst ani inflace.

9. Investoři opouštějí bondy, míří do akcií

Takzvaná "velká rotace", tedy přesun peněz z konzervativních dluhopisů do rizikovějších akcií, již podle Pursche naplno propukla. "Na akciových trzích je od loňského prosince patrná zvýšená aktivita investičních fondů," upozorňuje. Příliv peněz z bondů a s tím spojený růst cen akcií by měl pokračovat.

10. K metě 1 600 bodů chybí pouze 5,6 %

Od 1 600 bodů dělí index S&P 500 pouze 5,6 % (údaje k 22. 2. 2013 – pozn. red.). Podle Pursche by proto mělo i současné tempo růstu americké ekonomiky k dosažení hodnoty 1 600 bodů bohatě stačit. "Pokud bude současný pozitivní trend pokračovat, mohli bychom se této mety dočkat do 10 měsíců," uzavírá.

Zdroj: MarketWatch

Americké akcieBýčí trhInvestiční a ekonomický výhled
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná