US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Řekli o zlatě...

V úterý se cena zlata mírně vzchopila ze svých pondělních minim. O kovu si nyní štěbetají i vrabci na střechách, pár těch učenějších se s námi podělilo o své názory, některé další sledujeme průběžně.

Redakce IW
Redakce IW
16. 4. 2013 | 12:30
Zlato

George Soros: "Zlato veřejnost hodně zklamalo, mělo být totiž bezpečným investičním přístavem, ať se děje cokoli. Ovšem když loni euro kolabovalo, cena zlata také klesala - když totiž lidé potřebovali něco prodat, aby měli peníze, prodávali zlato," vysvětlil na začátku dubna Soros fakt, že zlato jako "jistota" funguje pouze v době strachu z velkých ekonomických problémů, pro deník South China Morning Post. "Jakmile dojde na lámání chleba, lidé kov prodají, aby měli z čeho žít."

Aleš Jandejsek (brokerjet ČS): Za pseudodůvod poklesu ceny považuji horší data z Číny (HDP), možný výprodej zlatých zásob Kypru. Dobrým důvodem by naopak mohla být Indie (největší trh, zlato se tam používá pro platbu za íránskou ropu a jiným platbám, Indové kumulují zlato jako uchovatel hodnoty po celé generace, milují šperky a podobně), která omezila dovoz zlata vyšším clem. Ale ani to nebude zřejmě hlavní důvod největšího propadu ceny zlata za 30 let.

Z technického hlediska byla cena v noci na úterý 16. dubna nejníže, ale neprolomila support 1 320 USD. Za tři dny pokles o 15 % nabízí minimálně krátkodobou příležitost směrem nahoru, což úterní obchodování zatím ukazuje. Myslím si, že je důvodem pádu zlata uměle vyvolaná panika ze strany velkých hráčů s cílem vydělat na poklesu, po pár dnech se situace dost možná stabilizuje.

Ole S. Hansen (investiční stratég, Saxo Bank): Co skutečně zahrálo v minulém týdnu investorům na nervy, byla možnost, že by Kypr přikročil k prodeji svých zlatých rezerv, aby tak uhradil své dluhy. Trh by takový prodej mohl snadno absorbovat. Rozšířily se však obavy, že v případě uskutečnění by se tento postup mohl stát precedentem i pro další centrální banky v zemích na periferii eurozóny. Takové kroky by již měly na trh se zlatem daleko větší dopad, vezmeme-li v úvahu, kolik zlata drží například Španělsko a Itálie.

Směrem dolů se zdá být prostor otevřený až k úrovni 1 300 USD za unci. Několikaletá cesta vzhůru je u konce, ale zatím je zřejmě příliš brzy na to hovořit o úplném obratu trendu. Nadcházející dny a týdny budou důležité, poněvadž dochází na válku nervů. Prolomení pod hranici 1 500 USD za unci má ovšem potenciál zcela změnit pravidla hry.

Robin Bhar (analytik, Société Générale): Rozsah poklesu ceny zlata naprosto bere dech.

Ľuboš Mokráš (analytik, Česká spořitelna): Pokles odstartovaly páteční velké prodeje na newyorské komoditní burze. Očekával jsem pokles ceny zlata, ale určitě ne tak prudký, jaký jsme viděli. Ten je výjimečný a nedá se dopředu předvídat. Pravděpodobně došlo k tomu, že u investorů propukla panika, roli hrály i technické faktory. Určitě bych lidem neradil zlato nakupovat, protože podle všeho došlo k zásadnímu obratu v náhledu investorů na tento kov. To bylo až donedávna vnímáno jako bezpečné aktivum a pojistka proti inflaci.

Nomura Securities: Docházejí nám superlativy, jimiž se snažíme popsat propad ceny zlata v posledních dnech.

Goldman Sachs (již 10. dubna!): Snižujeme odhady ceny zlata - pro rok 2014 na 1 350 USD za trojskou unci (oproti předchozím 1 490 USD) a pro rok 2013 na 1 545 USD za trojskou unci (oproti předchozím 1 610 USD).

Zlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie