Na které fondy vsadit v dalších letech? Portfoliomanažer musí umět obstát i ve složitějších dobách, než byl rok 2013
|

Na které fondy vsadit v dalších letech? Portfoliomanažer musí umět obstát i ve složitějších dobách, než byl rok 2013

Nemá smysl srovnávat fondy během krátkého období jednoho roku. Nejlepší obrázek o schopnostech portfoliomanažera a dané investiční společnosti si investor může udělat především z dlouhodobé výkonnosti. Proto jsem se zaměřil na fondy, jejichž historie sahá až do významného vrcholu cen akcií v říjnu 2007.

Akciové fondy Podílové fondy Výhled na rok 2014

11. října 2007 začal rok a půl trvající pokles cen akcií, který v případě indexu S&P 500 skončil propadem o 57,7 %. Pro podílové fondy ten pravý test životaschopnosti. Mnohé se z poklesu dosud nevzpamatovaly a jak je patrné z údajů v databázi AKAT ČR, řada fondů v průběhu uplynulých pěti let skončila. Porovnal jsem nyní údaje o výkonnosti zhruba pěti set akciových podílových fondů a vybral jsem několik nejlepších. Drtivá většina fondů nedokázala být v jednotlivých obdobích lepší než index S&P 500, pokud jde o zhodnocení. První dvě tabulky zahrnují jen fondy denominované v CZK, dále prezentuji souhrn nejlepších akciových fondů bez ohledu na měnu.

První tabulka obsahuje nejlepší fondy denominované v CZK seřazené podle výkonnosti v období 10/2007 až 12/2013. První sloupec obsahuje pořadí fondů k 12. červnu 2012. Lze z něj posoudit, nakolik se pořadí změnilo, jak jsou portfoliomanažeři schopní udržet výkonnost.

Ukazuje se, že nejlepší fondy v minulosti jsou většinou mezi těmi nejlepšími i v současnosti, a naopak ty nejhorší zůstávají mezi nejhoršími. Mezi nimi se objevují zejména fondy z oblasti emerging markets a komodit. Tato část trhů skutečně nepatřila v minulých letech k nejlepším. Je to vidět i na prezentovaném benchmarku EEM (ETF pro emerging markets), který za období 2007 až 2013 odepsal 11 % (včetně dividend). Když se ale podíváme v dolní části tabulky na údaj, kolik fondů bylo schopno překonat alespoň tento horší z obou prezentovaných podílových fondů obchodovaných přímo na burze (SPY, EEM), vidíme, že jen 6 fondů z 30 dokázalo překonat EEM a jen 2 z 30 překonaly ETF SPY. Potvrzuje se tak známý fakt, že většina podílových fondů není schopna překonat akciový index.

Nejlepší fondy od 10/2007 (CZK)

Druhá tabulka ukazuje výkonnost akciových fondů denominovaných v CZK od cenového dna v říjnu 2011. Mnoho fondů nemělo dostatečně dlouhou historii sahající až do října 2007, a tak jsem změřil jejich výkonnost od významného střednědobého cenového dna v říjnu 2011. Je patrné, z kterého segmentu trhu se rekrutují vítězové posledních let. Je to především sektor biotechnologií a farmacie, dále obecně americké akcie a světové akcie, poslední rok také Japonsko. Poraženými jsou emerging markets a komoditní sektory.

Nejlepší fondy ode dna v roce 2011

Aktuální intervence ČNB mě vede k názoru, že je diverzifikace "pryč z CZK" pro investory prospěšná. Nevidím pro CZK dlouhodobě růstovou perspektivu. Za poslední 4 roky oslabila proti USD zhruba o 10 % a myslím si, že tento pár bude nejspíše oscilovat v rozmezí 18,50 až 21.

Další tabulka vznikla prozkoumáním cenového vývoje zhruba 260 podílových fondů, které jsou zaměřeny na investice v rozvinutých zemích. Jde o fondy bez ohledu na emisní měnu. Emerging markets jsem zhodnotil zvlášť. První sloupec obsahuje údaje o výkonnosti od 11. října 2007 do nynějška. Bohužel se našlo jen málo fondů, které měly dostatečně dlouhou historii a jejichž výkonnost stála za zveřejnění. Jen 6 z 21 fondů dokázalo překonat od roku 2007 akciový index S&P 500 (ETF SPY, včetně dividend). Poslední sloupec obsahuje srovnání fondů za období od cenového vrcholu v dubnu 2011 po současnost. Považuji totiž za důležité, jak se fondy chovají během větších poklesů, a proto má smysl zahrnout do srovnání i poklesové období.

První místa zahrnují především zdravotní péči a biotechnologie z USA. Z investičních společností obsadily první místa fondy Erste, Credit Suisse a KBC. Zajímavé je také srovnání jednotlivých biotechnologických a na zdravotní péči zaměřených fondů. Od dubna 2011 se nejlepší fond s emisní měnou CZK (TOP STOCKS) umístil až na 32. místě. Mezi fondy z této tabulky bych hledal kandidáty na eventuální investici. Jen 10 ze 46 fondů dokázalo překonat ETF SPY, který jsem použil jako benchmark.

Nejlepší fondy zaměřené na vyspělé trhy

Čtvrtá tabulka shrnuje výkonnost fondů zaměřených na emerging markets. Vybral jsem nejlepší ze zhruba 160 podílových fondů. Tyto fondy doplatily na všeobecně slabou výkonnost akciových trhů zemí, jako jsou Rusko, Čína, Indie a dalších, a to nejen asijských, ale i jihoamerických nebo středoevropských trhů.

Výkonnost fondů zaměřených na emerging markets

Do jakých fondů investovat v dalších letech?

Osobně bych se zaměřil opět na americké akcie. Vnímám tento trh jako nejbezpečnější a nejstabilnější. Pokud propukne další kolo krize, budou na tom nejhůře emerging markets a bohužel i trhy v Evropě. Problémy starého kontinentu nejsou ani zdaleka vyřešeny, jen byly oddáleny bezprecedentními kroky centrálních bank.

Ohrožení emerging markets vidím v tom, až se světoví spekulanti (banky a fondy), zatím čerpající peníze na své investice od centrálních bank (především USA a Japonska), rozhodnou své pozice v rizikových aktivech likvidovat. V některých zemích se to již děje. Hlavním impulzem by se ale mohl stát nekontrolovaný růst úrokových sazeb ve světě vlivem ztráty důvěry investorů. Rozbuškou by mohlo být Japonsko, jedna z nejzadluženějších zemí světa.


Portfolio 6S na FineCharts.cz

Uplynulý rok a půl byl na serveru FineCharts.cz mimo jiné o vytváření matematicko-statistických plně automatizovaných vzorových investičních modelů. Podle jednoho z těchto modelů jsme začali investovat 30. srpna 2013, nakoupili jsme první tranši devíti akcií za 1/6 portfolia (hotovosti na účtu). Stav portfolia po čtyřech měsících je vidět v následující tabulce.

Model 6S je určen pro dlouhodobější investování, průměrná délka držení se pohybuje okolo 300 dní. Je zaměřen na růstové volatilní akcie, vítězné tituly z předchozích měsíců. K nákupům dochází postupně v průběhu roku v šesti tranších. Výsledky prvních čtyř měsíců ostrého investování zatím potvrzují výsledky dosažené během testů, které jsme prováděli za období let 1996 až 2013. Portfolio dosáhlo zhodnocení 35 %. Je to sice jen šestina z celé částky v portfoliu, ale lze to vzít i tak, že od 30. srpna 2013 dosáhl index S&P 500 zhodnocení 12,7 %, naše portfolio je téměř na trojnásobku, takže k dosažení stejného výsledku by stačila třetina investované částky, což výrazně snižuje riziko. Namísto 100 % peněz riskujeme na trhu menší sumu peněz.

Portfolio FineCharts.cz Model 6S
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně, Japonsku nebo Koreji

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně. Velká část burz ale na Velký pátek zůstala...
Asijské akcie Světové akcie Japonské akcie
Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR