Co musíte ráno vědět (11. června)
|

Co musíte ráno vědět (11. června)

Jak se v úterý obchodovalo na evropských a amerických burzách, co lze letos podle nového odhadu Světové banky čekat od globální ekonomiky a jaké je tajemství světově nejlépe placené ženy v pozici výkonné ředitelky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely takřka beze změny, index Dow přesto mírně posunul své zavírací maximum

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně slabší a v záporných číslech se držely prakticky celý den. Ztráty však byly jen mírné, a indexy Dow a S&P 500 tak zůstávaly v blízkosti historických maxim, na která vystoupily v pondělí. Z makrodat na trh dorazil například oblíbený indikátor šéfky Fedu Janet Yellenové JOLT, podle kterého v dubnu americké podniky nabízely 4,455 milionu volných pracovních pozic po 4,166 milionu volných pozic v březnu. V úplném závěru obchodování dva ze tří nejsledovanějších indexů poskočily a přehouply se do zelených čísel. Dow posílil o 0,02 % na nové zavírací maximum 16 945,92 bodu, širší S&P 500 naopak o 0,02 % oslabil na 1 950,79 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,04 % na 4 338 bodech. Nejvýraznější ztráty zaznamenaly akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví služeb a z průmyslového sektoru. Mírné zisky si připsaly sektor zdravotnictví, odvětví necyklického spotřebního zboží či technologické tituly. "Index S&P 500 roste již téměř 32 měsíců bez poklesu převyšujícího 10 %," upozornil stratég ze společnosti S&P Capital IQ Sam Stovall. "Průměrný růst s dílčími poklesy do 10 % přitom podle dat od roku 1945 trvá jen 18 měsíců."

Goldman Sachs: Americká ekonomika je na tom nejlépe od konce krize, její růst překonává odhady

Rosenberg: 10 důvodů, proč americká ekonomika v žádném případě neskončí v recesi

2. Evropské akcie se v úterý vyvíjely nejednotně, německý DAX vystoupil na nové historické maximum

Obchodování na evropských burzách v úterý skončilo nejednotně, když na trhy dorazila série smíšených makrodat. V souladu s odhady dopadly statistiky z britského a francouzského průmyslu a mírně lepší než očekávaná čísla přišla z Itálie. Naopak spíše negativně vyzněly údaje o vývoji italské ekonomiky, které potvrdily, že italský HDP v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 0,5 %. Index DAX během dne vystoupil na historické maximum 10 033,74 bodu. Britský FTSE 100 nakonec oslabil o 0,02 %. Německý DAX ale zpevnil o 0,20 % a skončil na novém zavíracím maximu 10 028,80 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,13 %. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotnictví, potravinářskému odvětví a akciím maloobchodních prodejců. Zaostaly naopak akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a bankovní tituly.

Doping funguje už (minimálně) dva roky. Začne se v Evropě prodávat?

Ukrajinská lekce: Evropská bezpečnost přestala být tématem intelektuálů

3. Pražská burza v úterý posílila, nahoru ji táhla většina akcií

Index PX vzrostl o 0,53 % na 1 040,84 bodu, nejvyšší hodnotu od 21. února. Více než 2% zisk si připsaly akcie uhelné společnosti NWR, které zdražily o 2,58 % na 9,95 Kč. O necelá dvě procenta vzrostla cena akcií developerské společnosti Orco (+1,95 %) a přes procento a půl si připsaly cenné papíry Komerční banky (+1,60 %) a mediální firmy CME (+1,59 %). Zdražila většina hlavních emisí, cena akcií Erste Group Bank vzrostla o 0,42 %, akcie energetické společnosti ČEZ zdražily o 0,33 % a cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna zpevnily o 0,34 %. Akcie pojišťovny VIG, které se obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu 1,30 EUR na akcii, zdražily o 0,18 % na 1 086 Kč (dividendový výnos asi 3,5 %). V červených číslech uzavřely pouze tři tituly. Akcie Unipetrolu zlevnily o 0,26 % na 132,65 Kč a mírné ztráty do 0,1 % zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits a tabákové firmy Philip Morris ČR.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní index cen domácího zboží (odhad květen: +4,1 % meziročně a +0,1 % meziměsíčně, duben: +4,1 % meziročně a +2,8 % meziměsíčně), Čína přidá čísla o nových půjčkách (odhad květen: 750 miliard jüanů, duben: 774,7 miliardy jüanů) a ze Spojeného království dopoledne přijdou údaje o nezaměstnanosti (odhad duben: nových míst 270 tisíc, 3měsíční míra nezaměstnanosti 6,7 %, předchozí: 283 tisíc nových míst, míra nezaměstnanosti 6,8 %). Ve Spojených státech budou investoři sledovat pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy a benzínu na území USA. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko se v květnu potopilo hlouběji do deflace

Řecko v květnu zaznamenalo výrazné zrychlení deflace, tedy cenového poklesu. Spotřebitelské ceny klesly meziročně o 2 % po dubnovém poklesu o 1,3 %. Oznámil to v úterý řecký statistický úřad. Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali zrychlení deflace na 1,9 %. Nejhlubší pokles cen od zavedení současné metody jejich měření v roce 1960 zažilo Řecko loni v listopadu, kdy se meziročně snížily o 2,9 %.

6. Světová banka snížila odhad letošního globálního růstu

Světová banka snížila odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 2,8 % ze 3,2 %, které předpovídala v lednu. Vedle dočasného zimního poklesu ve Spojených státech k tomu přispělo hlavně prohlubování útlumu rozvíjejících se ekonomik, pro něž banka v úterní prognóze předpověděla zpomalení celkového růstu pod pět procent. Svět tak letos podle banky z loňského slabého tempa 2,4 % oživí jen mírně. Ekonomiky rozvíjejících se zemí porostou letos jen o 4,8 %, nikoli o 5,3 %, jak banka předpovídala v lednu. Zhoršená prognóza je odrazem velmi slabého prvního čtvrtletí, kdy se sečetly negativní vlivy mimořádně chladného počasí v USA, krize na Ukrajině, politických otřesů v některých středněpříjmových zemích a pokračujícího útlumu v Číně, která prochází změnou orientace ekonomiky.

7. Tesco chce v Británii soupeřit s bankami, nabízí běžný účet

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco začal nabízet svůj první běžný účet zákazníkům na domácím trhu. Společnost, která v poslední době ztrácela na úkor konkurenčních prodejen, tak chce nalákat zákazníky zpět do obchodů. Zároveň chce získat podíl na bankovním trhu, který ovládá takzvaná "velká pětka" bank včetně Royal Bank of Scotland nebo HSBC. Ty dohromady zajišťují tři čtvrtiny všech bankovních účtů, napsala agentura Reuters. Běžný účet Teska na trh uvádí Tesco Bank, což je větev řetězce pro finanční služby. Nabízí 3% úrok u úspor až ve výši 3 000 liber. Klienti, kteří budou na účet vkládat méně než 750 liber měsíčně, budou muset platit měsíční poplatek pět liber. Majitelé nového účtu dostanou kredity v rámci věrnostního programu, které budou moci využít v britských obchodech Teska.

8. Česko by mohlo kvůli ČEZ zablokovat jednání EU s Albánií

Cestu Albánie mezi kandidátské země Evropské unie může zastavit veto České republiky. Důvodem jsou otázky kolem ochrany investic, konkrétně spor, který v Albánii vede polostátní energetická firma ČEZ. Nesouhlas byť jen jednoho členského státu stačí k tomu, aby status kandidátské země, důležitého mezikroku pro budoucí přístupová jednání o členství v unii, země nezískala. V úterý to napsaly Hospodářské noviny.

9. Hodnota Euronextu dosáhne v IPO až 1,75 miliardy eur

Provozovatel evropských burz Euronext plánuje získat v rámci nadcházející primární emise akcií 880 milionů až 1,158 miliardy eur. Tržní hodnota společnosti by na základě předpokládané ceny akcií v rozmezí 19 až 25 eur měla dosáhnout až 1,75 miliardy eur, sdělil Euronext. Burzovní společnost IntercontinentalExchange (ICE), která nyní Euronext vlastní, nabídne investorům v primární emisi až 60,15 % akcií operátora. Třetinový podíl v Euronextu získá skupina institucionálních investorů, která jeho akcie koupí se 4% slevou, uvedl operátor podle agentury Reuters. Euronext se po emisi akcií stane samostatným podnikem. S akciemi Euronextu by se mělo nejprve obchodovat v Paříží, Bruselu a Amsterodamu, později i na lisabonské burze.

10. Šéf PayPal David Marcus odchází z eBaye, bude řídit systémy zpráv ve Facebooku

Za nového šéfa divize pro systém mobilních zpráv Facebooku si společnost zvolila Davida Marcuse, dosavadního prezidenta PayPalu společnosti eBay. Facebooku by měl zajistit úspěch v tomto rychle rostoucím tržním segmentu. Marcus podle oficiální zprávy společnosti eBay opouští PayPal 27. června. Bude šéfovat divizi, která má na starosti aplikaci Facebook Messenger a další komunikační nástroje tohoto typu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nejlépe placená žena v pozici CEO není tak docela žena

Až budete příště číst o platové nerovnováze mezi muži a ženami, vzpomeňte si na zajímavý životní příběh Martine Rothblattové, výkonné ředitelky a předsedkyně představenstva společnosti United Therapeutics. Nebo bychom snad měli říct Martina Rothblatta? Šéfka United Therapeutics se narodila jako muž a ještě v roce 1994 stihla pod jménem Martin Rothblatt založit firmu Sirius Satellite Radio. Poté ale podstoupila operaci na změnu pohlaví a United Therapeutics již založila jako žena. A na kolik že si loni nejlépe placená ředitelka světa přišla? Díky akciovým opcím celkem na 38 milionů dolarů.

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii