Co musíte ráno vědět (11. června)
|

Co musíte ráno vědět (11. června)

Jak se v úterý obchodovalo na evropských a amerických burzách, co lze letos podle nového odhadu Světové banky čekat od globální ekonomiky a jaké je tajemství světově nejlépe placené ženy v pozici výkonné ředitelky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely takřka beze změny, index Dow přesto mírně posunul své zavírací maximum

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně slabší a v záporných číslech se držely prakticky celý den. Ztráty však byly jen mírné, a indexy Dow a S&P 500 tak zůstávaly v blízkosti historických maxim, na která vystoupily v pondělí. Z makrodat na trh dorazil například oblíbený indikátor šéfky Fedu Janet Yellenové JOLT, podle kterého v dubnu americké podniky nabízely 4,455 milionu volných pracovních pozic po 4,166 milionu volných pozic v březnu. V úplném závěru obchodování dva ze tří nejsledovanějších indexů poskočily a přehouply se do zelených čísel. Dow posílil o 0,02 % na nové zavírací maximum 16 945,92 bodu, širší S&P 500 naopak o 0,02 % oslabil na 1 950,79 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,04 % na 4 338 bodech. Nejvýraznější ztráty zaznamenaly akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví služeb a z průmyslového sektoru. Mírné zisky si připsaly sektor zdravotnictví, odvětví necyklického spotřebního zboží či technologické tituly. "Index S&P 500 roste již téměř 32 měsíců bez poklesu převyšujícího 10 %," upozornil stratég ze společnosti S&P Capital IQ Sam Stovall. "Průměrný růst s dílčími poklesy do 10 % přitom podle dat od roku 1945 trvá jen 18 měsíců."

Goldman Sachs: Americká ekonomika je na tom nejlépe od konce krize, její růst překonává odhady

Rosenberg: 10 důvodů, proč americká ekonomika v žádném případě neskončí v recesi

2. Evropské akcie se v úterý vyvíjely nejednotně, německý DAX vystoupil na nové historické maximum

Obchodování na evropských burzách v úterý skončilo nejednotně, když na trhy dorazila série smíšených makrodat. V souladu s odhady dopadly statistiky z britského a francouzského průmyslu a mírně lepší než očekávaná čísla přišla z Itálie. Naopak spíše negativně vyzněly údaje o vývoji italské ekonomiky, které potvrdily, že italský HDP v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 0,5 %. Index DAX během dne vystoupil na historické maximum 10 033,74 bodu. Britský FTSE 100 nakonec oslabil o 0,02 %. Německý DAX ale zpevnil o 0,20 % a skončil na novém zavíracím maximu 10 028,80 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,13 %. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotnictví, potravinářskému odvětví a akciím maloobchodních prodejců. Zaostaly naopak akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a bankovní tituly.

Doping funguje už (minimálně) dva roky. Začne se v Evropě prodávat?

Ukrajinská lekce: Evropská bezpečnost přestala být tématem intelektuálů

3. Pražská burza v úterý posílila, nahoru ji táhla většina akcií

Index PX vzrostl o 0,53 % na 1 040,84 bodu, nejvyšší hodnotu od 21. února. Více než 2% zisk si připsaly akcie uhelné společnosti NWR, které zdražily o 2,58 % na 9,95 Kč. O necelá dvě procenta vzrostla cena akcií developerské společnosti Orco (+1,95 %) a přes procento a půl si připsaly cenné papíry Komerční banky (+1,60 %) a mediální firmy CME (+1,59 %). Zdražila většina hlavních emisí, cena akcií Erste Group Bank vzrostla o 0,42 %, akcie energetické společnosti ČEZ zdražily o 0,33 % a cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna zpevnily o 0,34 %. Akcie pojišťovny VIG, které se obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu 1,30 EUR na akcii, zdražily o 0,18 % na 1 086 Kč (dividendový výnos asi 3,5 %). V červených číslech uzavřely pouze tři tituly. Akcie Unipetrolu zlevnily o 0,26 % na 132,65 Kč a mírné ztráty do 0,1 % zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits a tabákové firmy Philip Morris ČR.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní index cen domácího zboží (odhad květen: +4,1 % meziročně a +0,1 % meziměsíčně, duben: +4,1 % meziročně a +2,8 % meziměsíčně), Čína přidá čísla o nových půjčkách (odhad květen: 750 miliard jüanů, duben: 774,7 miliardy jüanů) a ze Spojeného království dopoledne přijdou údaje o nezaměstnanosti (odhad duben: nových míst 270 tisíc, 3měsíční míra nezaměstnanosti 6,7 %, předchozí: 283 tisíc nových míst, míra nezaměstnanosti 6,8 %). Ve Spojených státech budou investoři sledovat pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy a benzínu na území USA. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko se v květnu potopilo hlouběji do deflace

Řecko v květnu zaznamenalo výrazné zrychlení deflace, tedy cenového poklesu. Spotřebitelské ceny klesly meziročně o 2 % po dubnovém poklesu o 1,3 %. Oznámil to v úterý řecký statistický úřad. Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali zrychlení deflace na 1,9 %. Nejhlubší pokles cen od zavedení současné metody jejich měření v roce 1960 zažilo Řecko loni v listopadu, kdy se meziročně snížily o 2,9 %.

6. Světová banka snížila odhad letošního globálního růstu

Světová banka snížila odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 2,8 % ze 3,2 %, které předpovídala v lednu. Vedle dočasného zimního poklesu ve Spojených státech k tomu přispělo hlavně prohlubování útlumu rozvíjejících se ekonomik, pro něž banka v úterní prognóze předpověděla zpomalení celkového růstu pod pět procent. Svět tak letos podle banky z loňského slabého tempa 2,4 % oživí jen mírně. Ekonomiky rozvíjejících se zemí porostou letos jen o 4,8 %, nikoli o 5,3 %, jak banka předpovídala v lednu. Zhoršená prognóza je odrazem velmi slabého prvního čtvrtletí, kdy se sečetly negativní vlivy mimořádně chladného počasí v USA, krize na Ukrajině, politických otřesů v některých středněpříjmových zemích a pokračujícího útlumu v Číně, která prochází změnou orientace ekonomiky.

7. Tesco chce v Británii soupeřit s bankami, nabízí běžný účet

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco začal nabízet svůj první běžný účet zákazníkům na domácím trhu. Společnost, která v poslední době ztrácela na úkor konkurenčních prodejen, tak chce nalákat zákazníky zpět do obchodů. Zároveň chce získat podíl na bankovním trhu, který ovládá takzvaná "velká pětka" bank včetně Royal Bank of Scotland nebo HSBC. Ty dohromady zajišťují tři čtvrtiny všech bankovních účtů, napsala agentura Reuters. Běžný účet Teska na trh uvádí Tesco Bank, což je větev řetězce pro finanční služby. Nabízí 3% úrok u úspor až ve výši 3 000 liber. Klienti, kteří budou na účet vkládat méně než 750 liber měsíčně, budou muset platit měsíční poplatek pět liber. Majitelé nového účtu dostanou kredity v rámci věrnostního programu, které budou moci využít v britských obchodech Teska.

8. Česko by mohlo kvůli ČEZ zablokovat jednání EU s Albánií

Cestu Albánie mezi kandidátské země Evropské unie může zastavit veto České republiky. Důvodem jsou otázky kolem ochrany investic, konkrétně spor, který v Albánii vede polostátní energetická firma ČEZ. Nesouhlas byť jen jednoho členského státu stačí k tomu, aby status kandidátské země, důležitého mezikroku pro budoucí přístupová jednání o členství v unii, země nezískala. V úterý to napsaly Hospodářské noviny.

9. Hodnota Euronextu dosáhne v IPO až 1,75 miliardy eur

Provozovatel evropských burz Euronext plánuje získat v rámci nadcházející primární emise akcií 880 milionů až 1,158 miliardy eur. Tržní hodnota společnosti by na základě předpokládané ceny akcií v rozmezí 19 až 25 eur měla dosáhnout až 1,75 miliardy eur, sdělil Euronext. Burzovní společnost IntercontinentalExchange (ICE), která nyní Euronext vlastní, nabídne investorům v primární emisi až 60,15 % akcií operátora. Třetinový podíl v Euronextu získá skupina institucionálních investorů, která jeho akcie koupí se 4% slevou, uvedl operátor podle agentury Reuters. Euronext se po emisi akcií stane samostatným podnikem. S akciemi Euronextu by se mělo nejprve obchodovat v Paříží, Bruselu a Amsterodamu, později i na lisabonské burze.

10. Šéf PayPal David Marcus odchází z eBaye, bude řídit systémy zpráv ve Facebooku

Za nového šéfa divize pro systém mobilních zpráv Facebooku si společnost zvolila Davida Marcuse, dosavadního prezidenta PayPalu společnosti eBay. Facebooku by měl zajistit úspěch v tomto rychle rostoucím tržním segmentu. Marcus podle oficiální zprávy společnosti eBay opouští PayPal 27. června. Bude šéfovat divizi, která má na starosti aplikaci Facebook Messenger a další komunikační nástroje tohoto typu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nejlépe placená žena v pozici CEO není tak docela žena

Až budete příště číst o platové nerovnováze mezi muži a ženami, vzpomeňte si na zajímavý životní příběh Martine Rothblattové, výkonné ředitelky a předsedkyně představenstva společnosti United Therapeutics. Nebo bychom snad měli říct Martina Rothblatta? Šéfka United Therapeutics se narodila jako muž a ještě v roce 1994 stihla pod jménem Martin Rothblatt založit firmu Sirius Satellite Radio. Poté ale podstoupila operaci na změnu pohlaví a United Therapeutics již založila jako žena. A na kolik že si loni nejlépe placená ředitelka světa přišla? Díky akciovým opcím celkem na 38 milionů dolarů.

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před 44 minutami

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
před hodinou

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
včera v 16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod