SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Alternativní investice mají smysl, přesvědčte se sami (Investiční fórum)
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Alternativní investice mají smysl, přesvědčte se sami (Investiční fórum)

Správně diverzifikované investiční portfolio není složeno pouze z akcií, dluhopisů a hotovosti. Mělo by zahrnovat také alternativní investice, jako jsou například reality, vzácné komodity, umělecké předměty a další. Investiční web uspořádal Investiční fórum Speciál, které se věnovalo investicím, které ochrání portfolio před akciovými bublinami, růstem inflace nebo geopolitickou nestabilitou. Šlo o unikátní možnost se dozvědět, jakým nejlepším způsobem investovat do více než tuctu zajímavých alternativních investic.

Komodity Nemovitosti Zlato Investiční alternativy Diamanty Vzácné kovy Umění Pozemky a půda Bitcoin Sběratelství

Investiční fórum: Alternativní investice

Kdy: 10. listopadu 2014 od 14 do 18 hodin

Kde: Hotel DAP (Vítězné náměstí 4/684, Praha 6, konferenční sál).

Zelená energie s hybridními dluhopisy: Rostislav Chabr (Aquila Capital, Alceda)

14.12 Chabr: Aquila Capital byla založena 1. října 2001. Tehdy byl v Německu trend, že lidé hledali alternativní investice. Byli jsme jen 4, dnes zaměstnáváme 256 lidí. Specializovali jsme se na tři druhy investic - likvidní aktiva, reálná aktiva a privátní trhy.

14.14 Chabr: Sídlo máme v Hamburku, ale kanceláře máme i ve Spojených státech, Austrálii, na Novém Zélandu a jinde.

14.17 Chabr: Specializovali jsme se na projekty zelené energie - projekty vodní energie, solární energie a větrné energie. V tom jsme druhý největší finanční investor v Evropě, investovali jsme zde 1,6 miliardy eur. Naše investice jsou vesměs v Německu a Francii.

14.19 Chabr: V Německu trvá zhruba 4 roky, než dostanete povolení k postavení větrné elektrárny. My toto období dělíme do čtyř fází - první je nalezení a nákup pozemku, druhá to, že musíte získat povolení, třetí je hledání finančního investora a čtvrtá postavení elektrárny. My nastupujeme ve třetí fázi - koupíme pozemek a základní povolení od projektantů a naším úkolem je získat všechna povolení (na dalších dvacet let), abyste to mohli prodat někomu, kdo tam postaví tu elektrárnu. My tedy kompletní balíček se všemi povoleními prodáme finančnímu investorovi. To bývají banky, pojišťovny, ale i města. V případě města se to dělá také tak, že my koupíme od města pozemek, zařídíme všechna povolení, a pak ho městu prodáme zpět. Cena jednoho větrníku v této naší fázi roste z asi 400-600 tisíc eur na 2,5-3 miliony eur.

14.25 Chabr: Aktuálně nabízíme našim klientům strukturovaný dluhopis na větrné projekty v Německu. Tento dluhopis má splatnost po 2 letech (31. prosince 2016) a může být eventuálně dvakrát o 6 měsíců prodloužen. Má roční zaručený výnos 2,5 % a po úspěšné realizaci těchto větrných projektů (po dvou letech) mají naši klienti možnost dostat 40-50% úrokový výdělek při splatnosti tohoto dluhopisu. Jsem si jistý, že za rok, za dva tyto dluhopisy do větrných projektů v Německu nebudeme nabízet, protože na konci roku 2016 končí aktuálně platné dvacetileté dotace na tyto projekty. Je to jedna z posledních možností.

14.28 Chabr: Výhoda je, že není potřeba postavit elektrárnu hned v tu chvíli, kdy projekt koupíte. Elektrárna musí stát do konce roku 2019, abyste na ni mohli uplatnit 20leté dotace, které vyprší de facto na konci roku 2016.

Kovy vzácných zemin: Rastislav Trecák (G&S Solutions)

14.30 Trecák: V současnosti zažíváme abnormální divergenci množství monetární báze k cenám reálných věcí. Víme, že QE teď v říjnu v USA skončilo, ale každopádně se rozdíl (pokud vezmeme jako příklad USA) mezi monetární bází a cenou reálné věci (zlata) zvýšil. Inflace FIAT měn (klasických nekrytých měn jako dolar nebo japonský jen) se rovná růstu HDP.

14.33 Trecák: Veškeré kvantitativní uvolňování, ať už v USA, Japonsku, nebo EU, slouží k monetizaci dluhu. Zároveň s rekordně nízkými úrokovými sazbami de facto peníze nemají hodnotu, protože úrok = hodnota peněz, tudíž pokud se úroková sazba blíží nule, centrální banka tím říká, že peníze nemají hodnotu. Zároveň se zvyšuje závislost na centrálních bankách a politicích, tím pádem zažíváme falešný pocit bezpečí.

14.35 Trecák: Podle našeho názoru je prevencí mainstreamového náhledu na svět nekonvenční vzdělávání.

14.36 Trecák: Dnešní situace se blíží chování krocanů. Krocani zpočátku chovateli, který je živí, nedůvěřují, ale on je krmí a pečuje o ně, dokud si tu důvěru nevypěstují. A pak přijde Den díkůvzdání. My dnes také ztrácíme obezřetnost, jako ti krocani.

14.41 Trecák: Proč investovat do strategických kovů? Je to 12 kovů v pěti produktových koších, které jsou nepostradatelné v asi 80 % celosvětových výrobních odvětví.

14.42 Trecák: Poptávka po těchto kovech roste rychleji než nabídka, jejich disponibilita je vysoce omezená.

14.42 Trecák: Naše společnost začala nabízet tyto strategické kovy i pro maloobchod, protože běžně se obchodují ve velkoobchodě.

14.43 Trecák: Základní koš jsou klíčová průmyslová odvětví, v němž je šest kovů, mezi jinými indium a tellur. Druhým košem je solární a energetická technika, třetím konstrukce a stavba strojů, a pak také zlatý a stříbrný granulát.

Exotické nemovitosti: David Dumble (The Resort Group Plc.)

14.45 Dumble: Naše společnost nabízí development na Kapverdách. Mají zvláštní status vůči EU, nejsou členem, ale mají některé zvýhodněné kontrakty.

14.48 Dumble: Máme sídlo na Gibraltaru, kanceláře ve Spojeném království a samozřejmě na Kapverdách.

14.49 Dumble: Naše firma je auditovaná společností Deloitte a má velmi dobrou pověst. V tuto chvíli Resort Group garantuje čistý výnos 7 % od tří do čtyř let.

14.52 Dumble: Kapverdy jsou stále rozvíjejícím se trhem, takže příležitost investovat jste ještě nepromeškali.

14.54 Dumble: Garantujeme čistý výnos 7 % ročně v průběhu 3-4 let, kdy se resort staví. Naši partneři ho následně obsadí, od roku 2011 byl výnos z nájmů 6-9 % ročně.

14.56 Dumble: Při uzavření investice je potřeba složit 45 %, tedy asi 85 tisíc eur, pokud je celková cena 190 tisíc. Z této zálohy se vyplácí 7% zmíněný výnos. Investici můžete kdykoli odprodat, během stavby resortu nejste nijak pevně vázáni.

14.59 Dumble: Na ostrově Sal provozujeme tři resorty. Jeden je plně funkční, druhý jsme právě otevřeli a má zajištěnou 65% obsazenost a třetí se právě staví. V příštím roce navíc začneme stavět další. Na ostrově Boa Vista by mělo být resortů šest. Na ostrov Sal létá více než 50 spojů týdně z Evropské unie.

15.04 Dumble: Pokud se rozhodnete pro tuto investici, během stavby resortu můžete na týden zavítat do jiného resortu a po dostavení můžete využívat ubytování v resortu po dobu pěti týdnů v roce.

coffee break

Hodinky: Ivana Broklová (NEST)

15.26 Broklová: Mají vůbec dnes hodinky význam? Troufám si říct, že ano. Jsou symbolem, nejen pro čas, ale i pro tradice. Jsou také vizitkou, vyzařují serióznost a vypovídají o vás, že máte určité sebevědomí.

15.30 Broklová: Maurice Lacroix je značka, kterou zastupujeme a osobně ji mám ráda. Je to mladá značka, ale nezávislá. Nemontuje hodinky jen ze švýcarských komponentů, ale má vlastní továrny na výrobu strojků i vývojové středisko. Cena začíná na 15 tisících korun.

15.32 Broklová: Maurice Lacroix má v dnešní době už 13 vlastních strojků a sbírá ocenění nejen za funkčnost, ale i design.

15.33 Broklová: Jak poznat, že do hodinek investovat? Základním atributem je samozřejmě značka - můžete investovat do známé, ale i méně známé značky. Pak jde o materiál, drahé kovy, kameny, safíry atd. Dalším faktorem je jejich počet, zda se jedná o limitovanou edici. A pak je to samozřejmě něco navíc, marketing, který vyvolá poptávku po těch hodinkách.

15.35 Broklová: Primárně se hodinky jako investice nekupují, ale mohou se stát zajímavým artiklem. Spíše se však jedná o náhodu.

15.36 Broklová: Příkladem jsou hodinky IQ Rolf Sachs Art Edition, které nejsou nijak drahé, ale už se nevyrábějí. Ti, kteří je mají, je nechtějí pustit, tudíž jejich hodnota roste. To je právě ta náhoda. Hodinky, u nichž se to dá čekat, jsou například řada Masterpiece Roue Carrée od Maurice Lacroix. Zajímavostí těchto hodinek je, že zapojují čtvercové ozubené mechanismy. Zlatý model, který má čtvercový vteřinovník, stojí 630 tisíc a sběrateli by neměl chybět.

15.39 Broklová: V portfoliu máme také další zajímavé modely, například Masterpiece Mystery Second, kde sekunda je na místě šesté hodiny a zobrazuje se střídavě ve vertikální a horizontální rovině. Je to světový unikát s vlastním strojkem od Maurice Lacroix. Těchto hodinek je jen 250 a stojí přes tři sta tisíc.

Elektronické měny: Karel Fillner (Btctip.cz)

15.44 Fillner: Kryptoměny nejsou klasické peníze, které se tisknou a vydávají je státy. Bitcoin je jednak měna, a jednak počítačová decentralizovaná síť. Zároveň jsou to peníze, za které si můžete kupovat zboží a používat je jako investiční nástroj.

15.45 Fillner: Nelze zjistit, že bitcoin vlastníte, veřejné jsou pouze adresy, kde je máte, z těch se však vaše identita zjistit nedá.

15.46 Fillner: Peníze, jak je všichni známe, jsou vynucenou měnou, kterou tisknou a spravují státy. Jsou kryty garancí a silou daného státu. Většinou je máme uložené na účtech, které je možné obstavit nebo zabavit, na druhou stranu finanční transakce jsou vratné (pokud vás někdo okrade nebo pošlete peníze omylem jinam).

15.48 Fillner: Bitcoin je naproti tomu spravován bez centrální autority, pilířem jsou matematické zákony a výpočetní síla. Je jich přesně uvolňovaný počet vydávaný ve zpomaleném procesu. Bitcoin je dělitelný na osm desetinných míst, lze za něj tedy kupovat i malé položky. Nikdo vám ho nemůže vzít ani zabavit, je mnoho způsobů, jak se bránit ukradení, například zálohováním. Finanční transakce jsou nevratné, jakmile zaplatíte, není autorita, která by to mohla stornovat a bitcoiny vám vrátit. Je nejlevnější a nejrychlejší.

15.51 Fillner: Založení účtu nic nestojí, bitcoinovou peněženku si může stáhnout kdokoli. Vlastník bitcoinů je neznámý, pokud to sám nechce jinak. Pro jejich přijetí není internet nutný, pro odeslání samozřejmě ano.

15.53 Fillner: Bitcoin lze získat několika cestami. Přes bitcoinový bankomat, v Praze jsou v současnosti tři. Lze to i osobně, nejčastěji se však registrujete do nějaké směnárny nebo burzy, kde obchodujete. Dále je samozřejmě můžete získat těžbou, nebo akceptací, tím, že je přijmete za službu, zboží apod.

15.54 Fillner: Za bitcoiny lze koupit leccos, v Praze je například zhruba 40 míst, kde je přijímají.

15.55 Fillner: V roce 2011 cena bitcoinu skokově vzrostla z několika centů na 30 dolarů a následně spadla na 5 dolarů. Média začala bitcoinu predikovat konec.

15.56 Fillner: Letos se cena bitcoinu vyšplhala nad tisíc dolarů, pak se zřítila po krachu MtGox a pokračuje v jakémsi setrvalém trendu pod 400 dolary.

15.58 Fillner: Do bitcoinu můžete investovat dlouhodobě, samozřejmě můžete i spekulovat na pokles ceny krátkodobě. Důležitou investicí může být investice do bitcoinové infrastruktury - technologie, software, on-line služby.

Zlato: Libor Kochrda (IBIS InGold)

16.00 Kochrda: Podle mého názoru není investice do zlata až tak alternativou, měla by být základním kamenem každého bezpečného portfolia.

16.01 Kochrda: IBIS InGold působí na trhu od roku 1998.

16.01 Kochrda: Je potřeba si uvědomit, že naprostá většina investic klientů je v penězích, a musíme si povšimnout, že peníze každý den ztrácejí kupní sílu. Od roku 1993 kupní síla české koruny klesla o 64 %. Naproti tomu kupní síla zlata vzrostla o více než 150 %.

16.02 Kochrda: Klientům radíme nesázet na jednu kartu. Většina z nich má investice pouze v penězích, důležité ale je portfolio diverzifikovat, a to do reálného majetku. Aby tam byl nemovitý majetek i movitý majetek trvalé hodnoty.

16.03 Kochrda: U majetku trvalé hodnoty je potřeba zvážit, kolik stojí jeho pořízení, jak je likvidní a co o něm vlastně víme. Zlato a stříbro je v tomto ohledu velmi dostupné pro každého retailového klienta.

16.05 Kochrda: Nikdy bych samozřejmě nikomu nedoporučil, aby za všechny peníze koupil jen zlato. Je to stejný extrém jako mít je jen v cenných papírech a penězích. Je však bezpečné ho mít - nikdy v historii nemělo zlato nulovou hodnotu. Předpokladem růstu jeho ceny je samozřejmě také jeho omezené množství. Navíc je osvobozeno od DPH a nepodléhá, stejně jako stříbro, dani z příjmu.

16.06 Kochrda: Pokud přijmeme euro, bude stanoven kurz koruny k euru, pod nímž budeme přecházet. Pokud se tomu chcete vyhnout, stačí před konverzí nakoupit zlato, a následně si ho můžete vyměnit, až budete chtít.

16.07 Kochrda: Zlato je výrazně investiční kov a v malém měřítku průmyslový kov. Stříbro to má přesně naopak, proto se historicky chovají odlišně. Cena zlata je anticyklická, cena stříbra roste v souladu s hospodářským cyklem. Když roste ekonomika, zdražuje stříbro. Rozdíly jsou i v těžbě, zlato se těží samo, stříbro v kombinaci s jinými kovy. Zlato se navíc recykluje, stříbro nikoli. Historicky byl poměr ceny zlata a stříbra kolem 15násobku. Aktuálně je stříbro 70krát levnější než zlato. Posledním faktorem, který je potřeba zvážit, je daň. Na zlatě je nulová, na stříbře 21%.

16.10 Kochrda: Je možné do zlata a stříbra investovat jednorázově, nebo využít našeho II plánu - Inteligentní investiční plán, což je de facto spoření do zlata.

16.12 Kochrda: Při nákupu vyšší gramáže se snižuje cena na gram. Je to tím, že výroba jednogramového slitku a stogramového slitku má podobnou režii, při rozpočítání na jeden gram je tedy při vyšší gramáži jeden gram levnější.

16.15 Kochrda: II plán se hodí na jakékoli dlouhodobé spoření. Navíc máte díky němu celosvětovou univerzální měnu, kterou můžete vyměnit kdekoli na světě za jakoukoli měnu.

Zemědělská půda: Jiří Jaklín (Český půdní fond)

16.16 Jaklín: Před deseti lety byla půda v podstatě nelikvidní. Po vstupu do EU prudce vzrostly dotace z 2 tisíc Kč na hektar na 6 tisíc Kč na hektar, plus další věci, jako dotace na bioplynové stanice nebo biopaliva. Díky tomu začalo zemědělství výrazně prosperovat a začal boj o půdu. Zemědělci začali nakupovat pozemky, o které předtím nebyl vůbec zájem.

16.22 Jaklín: Momentálně se ceny pohybují kolem 10-20 Kč za metr čtvereční, výjimečně i více (dříve byly mez 1 a 7 Kč). Tržní nájmy se pohybují mezi 3 a 7 tisíci korun za hektar.

16.23 Jaklín: Jak se dá investice do půdy uchopit? Překupování se zhoršuje, spekuluje se, my se zabýváme spíše scelováním, což znamená, že postupně nakupujeme pozemky v určité lokalitě a následně je prodáváme jako balíček. To je přece jen trochu lepší než čistý přeprodej.

coffee break

Víno: Marek Hofta (Wine Investment Partners)

16.38 Hofta: Investiční víno je víno vysoké kvality, které musí mít i originální původ v oblasti kontrolované apelačním systémem. Má potenciál dále zrát v lahvi v průběhu několika let a je vyrobeno v omezeném množství.

16.41 Hofta: Původ investičních vín je ze zhruba 85 % z Bordeaux. Vína se vyrábějí stejně jako běžná vína, pěstují se, sklízejí, zpracovávají, velký tlak je na kvalitu zpracování, obzvláště pak zrání. Zrání v sudech je pro Wine Investment Partners klíčové. Nakupujeme víno En Primeur od Château, což je víno z dané sklizně, které zraje asi dva roky v sudech.

16.43 Hofta: Víno nakupujeme ve chvíli, kdy se dává do sudu. Za ty dva roky jeho cena výrazně vzroste. Vlastník alokace, tedy my, tudíž vždy realizuje určitou prémii.

*16.44 Hofta: Cenu přebíráme z londýnské burzy LIVEX, což je největší a nejdéle fungující trh s investičním vínem. Víno se chová zcela jinak než akcie. V roce 2008 zdražovalo, korekce přišla až v roce 2011.

16.46 Hofta: Proč investovat do vína? Musí vám to zaprvé sedět do portfolia, co do požadavků na likviditu a výnosnost. Následně je jeho přínos v diverzifikaci portfolia, je stabilní, jeho cenový vývoj v čase je v zásadě minimálně volatilní a je dlouhodobě ziskové. Průměrný hrubý výnos je podle dat LIVEX přes 13 % ročně.

16.48 Hofta: Nevýhodou je, že trh s vínem je stále rozdrobený a neregulovaný a nemá centrální evidenci obchodů a jejich objemu. Nákladné je také skladování a pojištění během doby zrání. Specifikem této investice je také její dlouhodobost.

16.50 Hofta: Založili jsme fond kvalifikovaných investorů do vína. Minimálně 95 % objemu tvoří francouzská vína, z toho 80 % jsou vína z Bordeaux. Jednotlivé víno nesmí tvořit více než 5 % hodnoty fondu.

16.51 Hofta: Skrze nás máte možnost nakoupit víno En Primeur za nejvýhodnější ceny, máme nižší poplatky za správu než zahraniční fondy, nižší jednotkové náklady než u individuální investice, a navíc můžete investovat v korunách do francouzských vín prostřednictvím regulované finanční instituce.

Fondy kvalifikovaných investorů: Lukáš Vácha (Conseq)

16.53 Vácha: Alternativní investice jsou jakékoli investice mimo regulované trhy s finančními nástroji. Jejich výhodou je nízká korelace s finančními trhy. Druhou výhodou je prodejnost těchto nástrojů - tyto investice jsou často spojeny s velmi chytlavými příběhy. Nevýhoda je, že zajímavý výnos měníme za nízkou likviditu.

16.59 Vácha: Další nevýhodou je to, že na trzích s alternativními investicemi je nízká transparentnost, a tudíž je obtížné určit, jakou má daná věc skutečnou hodnotu.

17.00 Vácha: Řešením mohou být fondy kvalifikovaných investorů. Jsou to investiční fondy ne tolik regulované jako běžné fondy, jsou však pod dohledem regulátora (ČNB). Tyto fondy mohou mít otevřenou i uzavřenou formu, nemají zákonem dané přísné investiční limity (mohou například využívat finanční páky). Navíc se do nich mohou kvalifikovat jen někteří investoři.

17.03 Vácha: Těchto fondů na českém trhu existuje kolem 150. Musejí plnit několik základních parametrů - musí mít alespoň dva investory a do roka musejí získat zhruba 1,25 milionu eur.

17.05 Vácha: Od roku 2015 budou mít sníženou daň z příjmu právnických osob jen takzvané základní investiční fondy, na ostatní fondy se bude vztahovat sazba 19 %. Pětiprocentní sazbu budou mít tedy už jen otevřené podílové fondy nebo fondy, které investují alespoň 90 % majetku do investičních nástrojů, majetkových podílů včetně možnosti poskytování úvěrů a fondy registrované na regulovaném trhu EU.

Autoveterány: Jiří Truc

17.09 Truc: Index s klasickými vozy překonává akciové indexy, jedná se o stabilně rostoucí trh, v současné době má nejvyšší rostoucí zhodnocení v rámci segmentu sběratelských předmětů. Například cena Porsche se nezmění, když si Obama najde, nebo nenajde milenku.

17.10 Truc: Index HAGI (The Historic Automobile Group International) sleduje cenu veteránů.

17.13 Truc: U veteránů je podstatný rok výroby, protože výbavy aut se v letech měnily, mohou mít tedy jinou hodnotu. Podstatný je také stav vozidla. Důležité je zvážit, jestli kupovat veterána, kterého je nutné renovovat, protože cena renovace může být vyšší než to, za co ho prodáte.

17.14 Truc: Nejžádanější jsou vozidla typu coupé. Pak také auta herců a politiků.

17.16 Truc: Pro přímé investování je potřebná znalost v oboru. Je to méně likvidní investice s poměrně velkými jednotkovými náklady na uskladnění, údržbu a pojištění vozu. Druhou možností je investice přes specializovaný fond. Zde nemusíte autům vůbec rozumět, nakupuje za vás fond. Jednotkové náklady jsou v tomto případě nižší a likvidita je také lepší.

17.18 Truc: Fond kvalifikovaných investorů poskytuje BBI Classic Investments. Bude investovat do raritních klasických automobilů malosériové výroby. Průměrná doba držení vozidla ve fondu bude dva až tři roky. Minimální investicí klienta do fondu budou 2 miliony korun, délka investice bude na kolem 5 let a zhodnocení investice by mělo být 10-15 %.

coffee break

Fotografie: Jiří Jaskmanický

17.28 Jaskmanický: Fotografie sbírají například Madonna, Elton John, Petr Kellner nebo Selma Blair.

17.31 Jaskmanický: Fotografie jako investice je velice specifickou a zvláštní komoditou. Působí v malém segmentu, a dává tak možnost získat slušné hodnoty se slušným zúročením.

17.32 Jaskmanický: Fotografie má hodnotu, například digitální tisk Rhein II od Andrease Gurského z roku 1999 se v aukční síni Christie's před pár lety prodala za více než 4 miliony dolarů.

17.33 Jaskmanický: V Čechách jsou známí především fotografové Josef Sudek, František Drtikol a Jaromír Funke. Ceny fotografií dosahují i statisíců korun. Stále má cenu investovat do fotografií například i proto, že se stále liší cena u nás a v zahraničí. Ten rozdíl je díky internetu a větší komunikaci menší, stále zde však je.

17.35 Jaskmanický: Například Sudkovo zátiší Poupě růže bylo na začátku 90. let prodáno v Sotheby's za 2 tisíce dolarů a v roce 2012 za více než 22 tisíc dolarů opět v síni Sotheby's.

17.36 Jaskmanický: V současné době ale stojí za to kupovat především jména, která nepatří do top pěti nebo deseti fotografů. Sbírat například Sudka je obtížné. Lepší je vybrat si autora z mladší generace a snažit se odhadnout autorův vývoj stejně jako u tradičního umění.

17.38 Jaskmanický: Česká umělecká fotografie má obrovskou tradici a variabilitu. Je to sice malý segment, ale to neznamená, že se nedají najít autoři, jejichž hodnota se během několika let mnohonásobně zvýší.

Umění: Veronika Wolf

17.41 Wolf: Ceny v umění jsou stále vyšší a nezdá se, že by byl nějaký strop. Jedním z důvodů je bohatnutí společnosti, díky kterému jsou jednotlivci ochotni platit stále vyšší částky.

17.42 Wolf: Celkový obrat českých aukcí v roce 2013 přesáhl 900 milionů korun (943 milionů korun). Trh s uměním samozřejmě nejsou jen aukce. Existují privátní prodeje i prodeje v galeriích. Prodeje v aukcích jsou však nejlépe sledovatelné.

17.44 Wolf: Trh táhnou především nejdražší položky, milionová díla. Tvoří 50 % obratu, ale co do počtu se jedná jen o 2 % prodaných položek. Například abyste si mohli v roce 2013 koupit 10 nejdražších děl, potřebovali byste 123 milionů korun.

17.48 Wolf: Když kupujete dílo českého autora, podstatné je, jestli žil v zahraničí. Pokud strávil část života v zahraničí, budou si ho moci zahraniční kupci lépe zařadit a získáte lepší cenu. Mezi pěti nejdražšími českými díly v aukcí mezi lety 1990 a 2013 4 příčky drží František Kupka, na čtvrtém místě je malířka Toyen.

17.50 Wolf: Na aukce se občas dostávají nečekaně díla ze soukromých sbírek. Důvodem toho bývá pravidlo 3D - death (smrt), debt (dluh) nebo divorce (rozvod). Většinou však sběratelé obrazy neprodávají a drží je po celé generace. Pak je možností investice kupovat zatím nepříliš známé autory. Zajímavé je například poválečné umění - zde se ceny zatím nepohybují v řádech desítek milionů, ale pouze jednotek milionů, ale vidíme velký nárůst, takže sběratelé se na toto období začínají zaměřovat. Příkladem mohou být malíři Medek nebo například stále žijící Theodor Pištěk.

17.54 Wolf: Apetit a vůle investovat do poválečných děl z 50., 60. a 70. let je vysoká a roste.

17.55 Wolf: Pokud nechcete začínat ani jednotkami milionů, můžete investovat do současného umění, kde se ceny pohybují kolem statisíců. Je zde zároveň největší potenciál investice do budoucna. Nakoupíte za statisíce a prodáte za miliony, pokud nakoupíte správně. Je to však velmi rizikové.

17.57 Wolf: Minulý rok poprvé vznikl J&T Banka Art Index. Několik odborníků mělo za úkol sestavit žebříček potenciálu vystavovaných umělců. Tento žebříček nereflektuje tržní ceny, pouze potenciál. V první desítce se však neobjevuje ani jedna malba, jedná se vesměs o konceptuální umění, které se vlastně sbírat nedá.

Diamanty a numismatika: Michal Spurný (TrustWorthy Investment CZ)

18.06 Spurný: Těžba a zpracování diamantů probíhá po celém světě. Je možné je brát z primárních ložisek, kdy diamanty jsou pozůstatkem například vyhaslé sopky. Pak existuje ještě sekundární těžba, kdy lidé diamanty rýžují z řek. Tyto diamanty jsou kvalitnější a hodnotnější, protože trvá velmi dlouho než se diamant ze sopky dostane až do řeky. Rozdíl mezi šperkařským a investičním diamantem jsou 4C - první parametr je barevnost (diamant je možné najít ve všech barevných spektrech, nejdražší jsou červené, potom růžové a modré, červený je však téměř nemožné sehnat), druhým je čistota, třetím je hmotnost - váhová jednotka se určuje v karátech. Investiční diamanty jsou v podstatě od jednoho karátu výše. Nicméně je možné koupit i tříkarátový diamant a vsadit ho do šperku. Čtvrtým parametrem je brus. Rozdíl mezi briliantem a diamantem je to, že briliant je brus, zatímco diamant surovina.

18.11 Spurný: Když si kupujete briliantové šperky, platíte ne za diamant jako takový, ale za energii, kterou stálo šperk vytvořit.

18.12 Spurný: Za poslední roky cena mírně roste. Za posledních deset let například jednokarátový čistý diamant zhodnotil o 70 % i navzdory krizi.

18.13 Spurný: Kvalita brusu a fluorescence dokáže cenu diamantu zvednout až o 30 %. Velkoobchodní index cen diamantů se nazývá Rapaport Diamond Report. Při investování do kamenů je nejlepší zvolit horizont 3-5 let, ale i déle.

18.15 Spurný: Diamanty jsou výrazně spojeny s emocemi. Jsou také věčné. Nevadí jim voda, nevadí jim v podstatě nic, kromě toho, když je necháte bez dohledu na nestřeženém místě. Pak zmizí.

18.18 Spurný: Investiční mince je mince, která má v sobě numismatickou hodnotu. Jejich cena je o něco vyšší než cena ve slitcích. Nicméně cena se odvíjí od ceny na trhu.

18.19 Spurný: Druhou oblastí jsou pamětní mince, které vydávají centrální banky. Rozdíl mezi pamětní a investiční mincí je to, že pamětní mince mají omezený náklad.

18.20 Spurný: Loni ČNB vydala pamětní minci Konstantina a Metoděje. Tehdy měla cenu 27-29 tisíc korun, dnes se cena pohybuje už kolem 36 tisíc.

18.21 Spurný: Třetí možností jsou investiční medaile. To je oblast pro lidi, kteří se v numismatice pohybují, musejí tomu trochu rozumět. Rozdíl mezi mincí a medailí je to, že na minci je vždy nominální hodnota, na medaili to není. Navíc se na medaile vztahuje daň.

18.23 Spurný: Nicméně medaile vydávají i soukromé mincovny a numismatika je není schopná všechny absorbovat. Soukromé mincovny vydávají medaile k jakékoli příležitosti, a pak může nastat to, co nastalo v Polsku před třemi lety, kdy se medaile prodávaly už je za cenu kovu, ze kterého byly vyrobené.

18.25 Spurný: Čtvrtou oblastí jsou pamětní medaile, které nemají vlastně žádnou investiční hodnotu, jsou spíše upomínkou pro člověka, který si je kupuje, například pamětní medaile, kterou koupíte při výletě na Karlštejn.

Investiční fórum končí.

Moderovali Petr Novotný a Roman Chlupatý.


Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada