SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Alternativní investice mají smysl, přesvědčte se sami (Investiční fórum)
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Alternativní investice mají smysl, přesvědčte se sami (Investiční fórum)

Správně diverzifikované investiční portfolio není složeno pouze z akcií, dluhopisů a hotovosti. Mělo by zahrnovat také alternativní investice, jako jsou například reality, vzácné komodity, umělecké předměty a další. Investiční web uspořádal Investiční fórum Speciál, které se věnovalo investicím, které ochrání portfolio před akciovými bublinami, růstem inflace nebo geopolitickou nestabilitou. Šlo o unikátní možnost se dozvědět, jakým nejlepším způsobem investovat do více než tuctu zajímavých alternativních investic.

Komodity Nemovitosti Zlato Investiční alternativy Diamanty Vzácné kovy Umění Pozemky a půda Bitcoin Sběratelství

Investiční fórum: Alternativní investice

Kdy: 10. listopadu 2014 od 14 do 18 hodin

Kde: Hotel DAP (Vítězné náměstí 4/684, Praha 6, konferenční sál).

Zelená energie s hybridními dluhopisy: Rostislav Chabr (Aquila Capital, Alceda)

14.12 Chabr: Aquila Capital byla založena 1. října 2001. Tehdy byl v Německu trend, že lidé hledali alternativní investice. Byli jsme jen 4, dnes zaměstnáváme 256 lidí. Specializovali jsme se na tři druhy investic - likvidní aktiva, reálná aktiva a privátní trhy.

14.14 Chabr: Sídlo máme v Hamburku, ale kanceláře máme i ve Spojených státech, Austrálii, na Novém Zélandu a jinde.

14.17 Chabr: Specializovali jsme se na projekty zelené energie - projekty vodní energie, solární energie a větrné energie. V tom jsme druhý největší finanční investor v Evropě, investovali jsme zde 1,6 miliardy eur. Naše investice jsou vesměs v Německu a Francii.

14.19 Chabr: V Německu trvá zhruba 4 roky, než dostanete povolení k postavení větrné elektrárny. My toto období dělíme do čtyř fází - první je nalezení a nákup pozemku, druhá to, že musíte získat povolení, třetí je hledání finančního investora a čtvrtá postavení elektrárny. My nastupujeme ve třetí fázi - koupíme pozemek a základní povolení od projektantů a naším úkolem je získat všechna povolení (na dalších dvacet let), abyste to mohli prodat někomu, kdo tam postaví tu elektrárnu. My tedy kompletní balíček se všemi povoleními prodáme finančnímu investorovi. To bývají banky, pojišťovny, ale i města. V případě města se to dělá také tak, že my koupíme od města pozemek, zařídíme všechna povolení, a pak ho městu prodáme zpět. Cena jednoho větrníku v této naší fázi roste z asi 400-600 tisíc eur na 2,5-3 miliony eur.

14.25 Chabr: Aktuálně nabízíme našim klientům strukturovaný dluhopis na větrné projekty v Německu. Tento dluhopis má splatnost po 2 letech (31. prosince 2016) a může být eventuálně dvakrát o 6 měsíců prodloužen. Má roční zaručený výnos 2,5 % a po úspěšné realizaci těchto větrných projektů (po dvou letech) mají naši klienti možnost dostat 40-50% úrokový výdělek při splatnosti tohoto dluhopisu. Jsem si jistý, že za rok, za dva tyto dluhopisy do větrných projektů v Německu nebudeme nabízet, protože na konci roku 2016 končí aktuálně platné dvacetileté dotace na tyto projekty. Je to jedna z posledních možností.

14.28 Chabr: Výhoda je, že není potřeba postavit elektrárnu hned v tu chvíli, kdy projekt koupíte. Elektrárna musí stát do konce roku 2019, abyste na ni mohli uplatnit 20leté dotace, které vyprší de facto na konci roku 2016.

Kovy vzácných zemin: Rastislav Trecák (G&S Solutions)

14.30 Trecák: V současnosti zažíváme abnormální divergenci množství monetární báze k cenám reálných věcí. Víme, že QE teď v říjnu v USA skončilo, ale každopádně se rozdíl (pokud vezmeme jako příklad USA) mezi monetární bází a cenou reálné věci (zlata) zvýšil. Inflace FIAT měn (klasických nekrytých měn jako dolar nebo japonský jen) se rovná růstu HDP.

14.33 Trecák: Veškeré kvantitativní uvolňování, ať už v USA, Japonsku, nebo EU, slouží k monetizaci dluhu. Zároveň s rekordně nízkými úrokovými sazbami de facto peníze nemají hodnotu, protože úrok = hodnota peněz, tudíž pokud se úroková sazba blíží nule, centrální banka tím říká, že peníze nemají hodnotu. Zároveň se zvyšuje závislost na centrálních bankách a politicích, tím pádem zažíváme falešný pocit bezpečí.

14.35 Trecák: Podle našeho názoru je prevencí mainstreamového náhledu na svět nekonvenční vzdělávání.

14.36 Trecák: Dnešní situace se blíží chování krocanů. Krocani zpočátku chovateli, který je živí, nedůvěřují, ale on je krmí a pečuje o ně, dokud si tu důvěru nevypěstují. A pak přijde Den díkůvzdání. My dnes také ztrácíme obezřetnost, jako ti krocani.

14.41 Trecák: Proč investovat do strategických kovů? Je to 12 kovů v pěti produktových koších, které jsou nepostradatelné v asi 80 % celosvětových výrobních odvětví.

14.42 Trecák: Poptávka po těchto kovech roste rychleji než nabídka, jejich disponibilita je vysoce omezená.

14.42 Trecák: Naše společnost začala nabízet tyto strategické kovy i pro maloobchod, protože běžně se obchodují ve velkoobchodě.

14.43 Trecák: Základní koš jsou klíčová průmyslová odvětví, v němž je šest kovů, mezi jinými indium a tellur. Druhým košem je solární a energetická technika, třetím konstrukce a stavba strojů, a pak také zlatý a stříbrný granulát.

Exotické nemovitosti: David Dumble (The Resort Group Plc.)

14.45 Dumble: Naše společnost nabízí development na Kapverdách. Mají zvláštní status vůči EU, nejsou členem, ale mají některé zvýhodněné kontrakty.

14.48 Dumble: Máme sídlo na Gibraltaru, kanceláře ve Spojeném království a samozřejmě na Kapverdách.

14.49 Dumble: Naše firma je auditovaná společností Deloitte a má velmi dobrou pověst. V tuto chvíli Resort Group garantuje čistý výnos 7 % od tří do čtyř let.

14.52 Dumble: Kapverdy jsou stále rozvíjejícím se trhem, takže příležitost investovat jste ještě nepromeškali.

14.54 Dumble: Garantujeme čistý výnos 7 % ročně v průběhu 3-4 let, kdy se resort staví. Naši partneři ho následně obsadí, od roku 2011 byl výnos z nájmů 6-9 % ročně.

14.56 Dumble: Při uzavření investice je potřeba složit 45 %, tedy asi 85 tisíc eur, pokud je celková cena 190 tisíc. Z této zálohy se vyplácí 7% zmíněný výnos. Investici můžete kdykoli odprodat, během stavby resortu nejste nijak pevně vázáni.

14.59 Dumble: Na ostrově Sal provozujeme tři resorty. Jeden je plně funkční, druhý jsme právě otevřeli a má zajištěnou 65% obsazenost a třetí se právě staví. V příštím roce navíc začneme stavět další. Na ostrově Boa Vista by mělo být resortů šest. Na ostrov Sal létá více než 50 spojů týdně z Evropské unie.

15.04 Dumble: Pokud se rozhodnete pro tuto investici, během stavby resortu můžete na týden zavítat do jiného resortu a po dostavení můžete využívat ubytování v resortu po dobu pěti týdnů v roce.

coffee break

Hodinky: Ivana Broklová (NEST)

15.26 Broklová: Mají vůbec dnes hodinky význam? Troufám si říct, že ano. Jsou symbolem, nejen pro čas, ale i pro tradice. Jsou také vizitkou, vyzařují serióznost a vypovídají o vás, že máte určité sebevědomí.

15.30 Broklová: Maurice Lacroix je značka, kterou zastupujeme a osobně ji mám ráda. Je to mladá značka, ale nezávislá. Nemontuje hodinky jen ze švýcarských komponentů, ale má vlastní továrny na výrobu strojků i vývojové středisko. Cena začíná na 15 tisících korun.

15.32 Broklová: Maurice Lacroix má v dnešní době už 13 vlastních strojků a sbírá ocenění nejen za funkčnost, ale i design.

15.33 Broklová: Jak poznat, že do hodinek investovat? Základním atributem je samozřejmě značka - můžete investovat do známé, ale i méně známé značky. Pak jde o materiál, drahé kovy, kameny, safíry atd. Dalším faktorem je jejich počet, zda se jedná o limitovanou edici. A pak je to samozřejmě něco navíc, marketing, který vyvolá poptávku po těch hodinkách.

15.35 Broklová: Primárně se hodinky jako investice nekupují, ale mohou se stát zajímavým artiklem. Spíše se však jedná o náhodu.

15.36 Broklová: Příkladem jsou hodinky IQ Rolf Sachs Art Edition, které nejsou nijak drahé, ale už se nevyrábějí. Ti, kteří je mají, je nechtějí pustit, tudíž jejich hodnota roste. To je právě ta náhoda. Hodinky, u nichž se to dá čekat, jsou například řada Masterpiece Roue Carrée od Maurice Lacroix. Zajímavostí těchto hodinek je, že zapojují čtvercové ozubené mechanismy. Zlatý model, který má čtvercový vteřinovník, stojí 630 tisíc a sběrateli by neměl chybět.

15.39 Broklová: V portfoliu máme také další zajímavé modely, například Masterpiece Mystery Second, kde sekunda je na místě šesté hodiny a zobrazuje se střídavě ve vertikální a horizontální rovině. Je to světový unikát s vlastním strojkem od Maurice Lacroix. Těchto hodinek je jen 250 a stojí přes tři sta tisíc.

Elektronické měny: Karel Fillner (Btctip.cz)

15.44 Fillner: Kryptoměny nejsou klasické peníze, které se tisknou a vydávají je státy. Bitcoin je jednak měna, a jednak počítačová decentralizovaná síť. Zároveň jsou to peníze, za které si můžete kupovat zboží a používat je jako investiční nástroj.

15.45 Fillner: Nelze zjistit, že bitcoin vlastníte, veřejné jsou pouze adresy, kde je máte, z těch se však vaše identita zjistit nedá.

15.46 Fillner: Peníze, jak je všichni známe, jsou vynucenou měnou, kterou tisknou a spravují státy. Jsou kryty garancí a silou daného státu. Většinou je máme uložené na účtech, které je možné obstavit nebo zabavit, na druhou stranu finanční transakce jsou vratné (pokud vás někdo okrade nebo pošlete peníze omylem jinam).

15.48 Fillner: Bitcoin je naproti tomu spravován bez centrální autority, pilířem jsou matematické zákony a výpočetní síla. Je jich přesně uvolňovaný počet vydávaný ve zpomaleném procesu. Bitcoin je dělitelný na osm desetinných míst, lze za něj tedy kupovat i malé položky. Nikdo vám ho nemůže vzít ani zabavit, je mnoho způsobů, jak se bránit ukradení, například zálohováním. Finanční transakce jsou nevratné, jakmile zaplatíte, není autorita, která by to mohla stornovat a bitcoiny vám vrátit. Je nejlevnější a nejrychlejší.

15.51 Fillner: Založení účtu nic nestojí, bitcoinovou peněženku si může stáhnout kdokoli. Vlastník bitcoinů je neznámý, pokud to sám nechce jinak. Pro jejich přijetí není internet nutný, pro odeslání samozřejmě ano.

15.53 Fillner: Bitcoin lze získat několika cestami. Přes bitcoinový bankomat, v Praze jsou v současnosti tři. Lze to i osobně, nejčastěji se však registrujete do nějaké směnárny nebo burzy, kde obchodujete. Dále je samozřejmě můžete získat těžbou, nebo akceptací, tím, že je přijmete za službu, zboží apod.

15.54 Fillner: Za bitcoiny lze koupit leccos, v Praze je například zhruba 40 míst, kde je přijímají.

15.55 Fillner: V roce 2011 cena bitcoinu skokově vzrostla z několika centů na 30 dolarů a následně spadla na 5 dolarů. Média začala bitcoinu predikovat konec.

15.56 Fillner: Letos se cena bitcoinu vyšplhala nad tisíc dolarů, pak se zřítila po krachu MtGox a pokračuje v jakémsi setrvalém trendu pod 400 dolary.

15.58 Fillner: Do bitcoinu můžete investovat dlouhodobě, samozřejmě můžete i spekulovat na pokles ceny krátkodobě. Důležitou investicí může být investice do bitcoinové infrastruktury - technologie, software, on-line služby.

Zlato: Libor Kochrda (IBIS InGold)

16.00 Kochrda: Podle mého názoru není investice do zlata až tak alternativou, měla by být základním kamenem každého bezpečného portfolia.

16.01 Kochrda: IBIS InGold působí na trhu od roku 1998.

16.01 Kochrda: Je potřeba si uvědomit, že naprostá většina investic klientů je v penězích, a musíme si povšimnout, že peníze každý den ztrácejí kupní sílu. Od roku 1993 kupní síla české koruny klesla o 64 %. Naproti tomu kupní síla zlata vzrostla o více než 150 %.

16.02 Kochrda: Klientům radíme nesázet na jednu kartu. Většina z nich má investice pouze v penězích, důležité ale je portfolio diverzifikovat, a to do reálného majetku. Aby tam byl nemovitý majetek i movitý majetek trvalé hodnoty.

16.03 Kochrda: U majetku trvalé hodnoty je potřeba zvážit, kolik stojí jeho pořízení, jak je likvidní a co o něm vlastně víme. Zlato a stříbro je v tomto ohledu velmi dostupné pro každého retailového klienta.

16.05 Kochrda: Nikdy bych samozřejmě nikomu nedoporučil, aby za všechny peníze koupil jen zlato. Je to stejný extrém jako mít je jen v cenných papírech a penězích. Je však bezpečné ho mít - nikdy v historii nemělo zlato nulovou hodnotu. Předpokladem růstu jeho ceny je samozřejmě také jeho omezené množství. Navíc je osvobozeno od DPH a nepodléhá, stejně jako stříbro, dani z příjmu.

16.06 Kochrda: Pokud přijmeme euro, bude stanoven kurz koruny k euru, pod nímž budeme přecházet. Pokud se tomu chcete vyhnout, stačí před konverzí nakoupit zlato, a následně si ho můžete vyměnit, až budete chtít.

16.07 Kochrda: Zlato je výrazně investiční kov a v malém měřítku průmyslový kov. Stříbro to má přesně naopak, proto se historicky chovají odlišně. Cena zlata je anticyklická, cena stříbra roste v souladu s hospodářským cyklem. Když roste ekonomika, zdražuje stříbro. Rozdíly jsou i v těžbě, zlato se těží samo, stříbro v kombinaci s jinými kovy. Zlato se navíc recykluje, stříbro nikoli. Historicky byl poměr ceny zlata a stříbra kolem 15násobku. Aktuálně je stříbro 70krát levnější než zlato. Posledním faktorem, který je potřeba zvážit, je daň. Na zlatě je nulová, na stříbře 21%.

16.10 Kochrda: Je možné do zlata a stříbra investovat jednorázově, nebo využít našeho II plánu - Inteligentní investiční plán, což je de facto spoření do zlata.

16.12 Kochrda: Při nákupu vyšší gramáže se snižuje cena na gram. Je to tím, že výroba jednogramového slitku a stogramového slitku má podobnou režii, při rozpočítání na jeden gram je tedy při vyšší gramáži jeden gram levnější.

16.15 Kochrda: II plán se hodí na jakékoli dlouhodobé spoření. Navíc máte díky němu celosvětovou univerzální měnu, kterou můžete vyměnit kdekoli na světě za jakoukoli měnu.

Zemědělská půda: Jiří Jaklín (Český půdní fond)

16.16 Jaklín: Před deseti lety byla půda v podstatě nelikvidní. Po vstupu do EU prudce vzrostly dotace z 2 tisíc Kč na hektar na 6 tisíc Kč na hektar, plus další věci, jako dotace na bioplynové stanice nebo biopaliva. Díky tomu začalo zemědělství výrazně prosperovat a začal boj o půdu. Zemědělci začali nakupovat pozemky, o které předtím nebyl vůbec zájem.

16.22 Jaklín: Momentálně se ceny pohybují kolem 10-20 Kč za metr čtvereční, výjimečně i více (dříve byly mez 1 a 7 Kč). Tržní nájmy se pohybují mezi 3 a 7 tisíci korun za hektar.

16.23 Jaklín: Jak se dá investice do půdy uchopit? Překupování se zhoršuje, spekuluje se, my se zabýváme spíše scelováním, což znamená, že postupně nakupujeme pozemky v určité lokalitě a následně je prodáváme jako balíček. To je přece jen trochu lepší než čistý přeprodej.

coffee break

Víno: Marek Hofta (Wine Investment Partners)

16.38 Hofta: Investiční víno je víno vysoké kvality, které musí mít i originální původ v oblasti kontrolované apelačním systémem. Má potenciál dále zrát v lahvi v průběhu několika let a je vyrobeno v omezeném množství.

16.41 Hofta: Původ investičních vín je ze zhruba 85 % z Bordeaux. Vína se vyrábějí stejně jako běžná vína, pěstují se, sklízejí, zpracovávají, velký tlak je na kvalitu zpracování, obzvláště pak zrání. Zrání v sudech je pro Wine Investment Partners klíčové. Nakupujeme víno En Primeur od Château, což je víno z dané sklizně, které zraje asi dva roky v sudech.

16.43 Hofta: Víno nakupujeme ve chvíli, kdy se dává do sudu. Za ty dva roky jeho cena výrazně vzroste. Vlastník alokace, tedy my, tudíž vždy realizuje určitou prémii.

*16.44 Hofta: Cenu přebíráme z londýnské burzy LIVEX, což je největší a nejdéle fungující trh s investičním vínem. Víno se chová zcela jinak než akcie. V roce 2008 zdražovalo, korekce přišla až v roce 2011.

16.46 Hofta: Proč investovat do vína? Musí vám to zaprvé sedět do portfolia, co do požadavků na likviditu a výnosnost. Následně je jeho přínos v diverzifikaci portfolia, je stabilní, jeho cenový vývoj v čase je v zásadě minimálně volatilní a je dlouhodobě ziskové. Průměrný hrubý výnos je podle dat LIVEX přes 13 % ročně.

16.48 Hofta: Nevýhodou je, že trh s vínem je stále rozdrobený a neregulovaný a nemá centrální evidenci obchodů a jejich objemu. Nákladné je také skladování a pojištění během doby zrání. Specifikem této investice je také její dlouhodobost.

16.50 Hofta: Založili jsme fond kvalifikovaných investorů do vína. Minimálně 95 % objemu tvoří francouzská vína, z toho 80 % jsou vína z Bordeaux. Jednotlivé víno nesmí tvořit více než 5 % hodnoty fondu.

16.51 Hofta: Skrze nás máte možnost nakoupit víno En Primeur za nejvýhodnější ceny, máme nižší poplatky za správu než zahraniční fondy, nižší jednotkové náklady než u individuální investice, a navíc můžete investovat v korunách do francouzských vín prostřednictvím regulované finanční instituce.

Fondy kvalifikovaných investorů: Lukáš Vácha (Conseq)

16.53 Vácha: Alternativní investice jsou jakékoli investice mimo regulované trhy s finančními nástroji. Jejich výhodou je nízká korelace s finančními trhy. Druhou výhodou je prodejnost těchto nástrojů - tyto investice jsou často spojeny s velmi chytlavými příběhy. Nevýhoda je, že zajímavý výnos měníme za nízkou likviditu.

16.59 Vácha: Další nevýhodou je to, že na trzích s alternativními investicemi je nízká transparentnost, a tudíž je obtížné určit, jakou má daná věc skutečnou hodnotu.

17.00 Vácha: Řešením mohou být fondy kvalifikovaných investorů. Jsou to investiční fondy ne tolik regulované jako běžné fondy, jsou však pod dohledem regulátora (ČNB). Tyto fondy mohou mít otevřenou i uzavřenou formu, nemají zákonem dané přísné investiční limity (mohou například využívat finanční páky). Navíc se do nich mohou kvalifikovat jen někteří investoři.

17.03 Vácha: Těchto fondů na českém trhu existuje kolem 150. Musejí plnit několik základních parametrů - musí mít alespoň dva investory a do roka musejí získat zhruba 1,25 milionu eur.

17.05 Vácha: Od roku 2015 budou mít sníženou daň z příjmu právnických osob jen takzvané základní investiční fondy, na ostatní fondy se bude vztahovat sazba 19 %. Pětiprocentní sazbu budou mít tedy už jen otevřené podílové fondy nebo fondy, které investují alespoň 90 % majetku do investičních nástrojů, majetkových podílů včetně možnosti poskytování úvěrů a fondy registrované na regulovaném trhu EU.

Autoveterány: Jiří Truc

17.09 Truc: Index s klasickými vozy překonává akciové indexy, jedná se o stabilně rostoucí trh, v současné době má nejvyšší rostoucí zhodnocení v rámci segmentu sběratelských předmětů. Například cena Porsche se nezmění, když si Obama najde, nebo nenajde milenku.

17.10 Truc: Index HAGI (The Historic Automobile Group International) sleduje cenu veteránů.

17.13 Truc: U veteránů je podstatný rok výroby, protože výbavy aut se v letech měnily, mohou mít tedy jinou hodnotu. Podstatný je také stav vozidla. Důležité je zvážit, jestli kupovat veterána, kterého je nutné renovovat, protože cena renovace může být vyšší než to, za co ho prodáte.

17.14 Truc: Nejžádanější jsou vozidla typu coupé. Pak také auta herců a politiků.

17.16 Truc: Pro přímé investování je potřebná znalost v oboru. Je to méně likvidní investice s poměrně velkými jednotkovými náklady na uskladnění, údržbu a pojištění vozu. Druhou možností je investice přes specializovaný fond. Zde nemusíte autům vůbec rozumět, nakupuje za vás fond. Jednotkové náklady jsou v tomto případě nižší a likvidita je také lepší.

17.18 Truc: Fond kvalifikovaných investorů poskytuje BBI Classic Investments. Bude investovat do raritních klasických automobilů malosériové výroby. Průměrná doba držení vozidla ve fondu bude dva až tři roky. Minimální investicí klienta do fondu budou 2 miliony korun, délka investice bude na kolem 5 let a zhodnocení investice by mělo být 10-15 %.

coffee break

Fotografie: Jiří Jaskmanický

17.28 Jaskmanický: Fotografie sbírají například Madonna, Elton John, Petr Kellner nebo Selma Blair.

17.31 Jaskmanický: Fotografie jako investice je velice specifickou a zvláštní komoditou. Působí v malém segmentu, a dává tak možnost získat slušné hodnoty se slušným zúročením.

17.32 Jaskmanický: Fotografie má hodnotu, například digitální tisk Rhein II od Andrease Gurského z roku 1999 se v aukční síni Christie's před pár lety prodala za více než 4 miliony dolarů.

17.33 Jaskmanický: V Čechách jsou známí především fotografové Josef Sudek, František Drtikol a Jaromír Funke. Ceny fotografií dosahují i statisíců korun. Stále má cenu investovat do fotografií například i proto, že se stále liší cena u nás a v zahraničí. Ten rozdíl je díky internetu a větší komunikaci menší, stále zde však je.

17.35 Jaskmanický: Například Sudkovo zátiší Poupě růže bylo na začátku 90. let prodáno v Sotheby's za 2 tisíce dolarů a v roce 2012 za více než 22 tisíc dolarů opět v síni Sotheby's.

17.36 Jaskmanický: V současné době ale stojí za to kupovat především jména, která nepatří do top pěti nebo deseti fotografů. Sbírat například Sudka je obtížné. Lepší je vybrat si autora z mladší generace a snažit se odhadnout autorův vývoj stejně jako u tradičního umění.

17.38 Jaskmanický: Česká umělecká fotografie má obrovskou tradici a variabilitu. Je to sice malý segment, ale to neznamená, že se nedají najít autoři, jejichž hodnota se během několika let mnohonásobně zvýší.

Umění: Veronika Wolf

17.41 Wolf: Ceny v umění jsou stále vyšší a nezdá se, že by byl nějaký strop. Jedním z důvodů je bohatnutí společnosti, díky kterému jsou jednotlivci ochotni platit stále vyšší částky.

17.42 Wolf: Celkový obrat českých aukcí v roce 2013 přesáhl 900 milionů korun (943 milionů korun). Trh s uměním samozřejmě nejsou jen aukce. Existují privátní prodeje i prodeje v galeriích. Prodeje v aukcích jsou však nejlépe sledovatelné.

17.44 Wolf: Trh táhnou především nejdražší položky, milionová díla. Tvoří 50 % obratu, ale co do počtu se jedná jen o 2 % prodaných položek. Například abyste si mohli v roce 2013 koupit 10 nejdražších děl, potřebovali byste 123 milionů korun.

17.48 Wolf: Když kupujete dílo českého autora, podstatné je, jestli žil v zahraničí. Pokud strávil část života v zahraničí, budou si ho moci zahraniční kupci lépe zařadit a získáte lepší cenu. Mezi pěti nejdražšími českými díly v aukcí mezi lety 1990 a 2013 4 příčky drží František Kupka, na čtvrtém místě je malířka Toyen.

17.50 Wolf: Na aukce se občas dostávají nečekaně díla ze soukromých sbírek. Důvodem toho bývá pravidlo 3D - death (smrt), debt (dluh) nebo divorce (rozvod). Většinou však sběratelé obrazy neprodávají a drží je po celé generace. Pak je možností investice kupovat zatím nepříliš známé autory. Zajímavé je například poválečné umění - zde se ceny zatím nepohybují v řádech desítek milionů, ale pouze jednotek milionů, ale vidíme velký nárůst, takže sběratelé se na toto období začínají zaměřovat. Příkladem mohou být malíři Medek nebo například stále žijící Theodor Pištěk.

17.54 Wolf: Apetit a vůle investovat do poválečných děl z 50., 60. a 70. let je vysoká a roste.

17.55 Wolf: Pokud nechcete začínat ani jednotkami milionů, můžete investovat do současného umění, kde se ceny pohybují kolem statisíců. Je zde zároveň největší potenciál investice do budoucna. Nakoupíte za statisíce a prodáte za miliony, pokud nakoupíte správně. Je to však velmi rizikové.

17.57 Wolf: Minulý rok poprvé vznikl J&T Banka Art Index. Několik odborníků mělo za úkol sestavit žebříček potenciálu vystavovaných umělců. Tento žebříček nereflektuje tržní ceny, pouze potenciál. V první desítce se však neobjevuje ani jedna malba, jedná se vesměs o konceptuální umění, které se vlastně sbírat nedá.

Diamanty a numismatika: Michal Spurný (TrustWorthy Investment CZ)

18.06 Spurný: Těžba a zpracování diamantů probíhá po celém světě. Je možné je brát z primárních ložisek, kdy diamanty jsou pozůstatkem například vyhaslé sopky. Pak existuje ještě sekundární těžba, kdy lidé diamanty rýžují z řek. Tyto diamanty jsou kvalitnější a hodnotnější, protože trvá velmi dlouho než se diamant ze sopky dostane až do řeky. Rozdíl mezi šperkařským a investičním diamantem jsou 4C - první parametr je barevnost (diamant je možné najít ve všech barevných spektrech, nejdražší jsou červené, potom růžové a modré, červený je však téměř nemožné sehnat), druhým je čistota, třetím je hmotnost - váhová jednotka se určuje v karátech. Investiční diamanty jsou v podstatě od jednoho karátu výše. Nicméně je možné koupit i tříkarátový diamant a vsadit ho do šperku. Čtvrtým parametrem je brus. Rozdíl mezi briliantem a diamantem je to, že briliant je brus, zatímco diamant surovina.

18.11 Spurný: Když si kupujete briliantové šperky, platíte ne za diamant jako takový, ale za energii, kterou stálo šperk vytvořit.

18.12 Spurný: Za poslední roky cena mírně roste. Za posledních deset let například jednokarátový čistý diamant zhodnotil o 70 % i navzdory krizi.

18.13 Spurný: Kvalita brusu a fluorescence dokáže cenu diamantu zvednout až o 30 %. Velkoobchodní index cen diamantů se nazývá Rapaport Diamond Report. Při investování do kamenů je nejlepší zvolit horizont 3-5 let, ale i déle.

18.15 Spurný: Diamanty jsou výrazně spojeny s emocemi. Jsou také věčné. Nevadí jim voda, nevadí jim v podstatě nic, kromě toho, když je necháte bez dohledu na nestřeženém místě. Pak zmizí.

18.18 Spurný: Investiční mince je mince, která má v sobě numismatickou hodnotu. Jejich cena je o něco vyšší než cena ve slitcích. Nicméně cena se odvíjí od ceny na trhu.

18.19 Spurný: Druhou oblastí jsou pamětní mince, které vydávají centrální banky. Rozdíl mezi pamětní a investiční mincí je to, že pamětní mince mají omezený náklad.

18.20 Spurný: Loni ČNB vydala pamětní minci Konstantina a Metoděje. Tehdy měla cenu 27-29 tisíc korun, dnes se cena pohybuje už kolem 36 tisíc.

18.21 Spurný: Třetí možností jsou investiční medaile. To je oblast pro lidi, kteří se v numismatice pohybují, musejí tomu trochu rozumět. Rozdíl mezi mincí a medailí je to, že na minci je vždy nominální hodnota, na medaili to není. Navíc se na medaile vztahuje daň.

18.23 Spurný: Nicméně medaile vydávají i soukromé mincovny a numismatika je není schopná všechny absorbovat. Soukromé mincovny vydávají medaile k jakékoli příležitosti, a pak může nastat to, co nastalo v Polsku před třemi lety, kdy se medaile prodávaly už je za cenu kovu, ze kterého byly vyrobené.

18.25 Spurný: Čtvrtou oblastí jsou pamětní medaile, které nemají vlastně žádnou investiční hodnotu, jsou spíše upomínkou pro člověka, který si je kupuje, například pamětní medaile, kterou koupíte při výletě na Karlštejn.

Investiční fórum končí.

Moderovali Petr Novotný a Roman Chlupatý.


Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé