Tohle slibuje trhům favoritka amerických prezidentských voleb
|

Tohle slibuje trhům favoritka amerických prezidentských voleb

Hillary Clintonová ve svém boji o prezidentské křeslo sází na regulaci finančních trhů, boj proti velkým bankám a politickou korektnost. To, že regulace finanční trhy nevyléčí, není její chyba. Ale to, že mezi její největší podporovatele patří velké banky, na jejichž kritice stojí řada jejích slibů, je už trochu problém.

Americká ekonomika Wall Street Regulace Spojené státy americké (USA) Volby

Svůj článek na Bloombergu začíná Clintonová chválou opatření, která stihl na ochranu finančního trhu přijmout prezident Barack Obama, ale i připomínkou toho, že riziko další finanční krize stále přetrvává a regulátoři ani dnes nemají dostatek nástrojů, jimiž by ochránili ekonomiku. "Chceme-li zabránit nezodpovědnému chování Wall Street, které má zničující vliv na běžné lidi, potřebujeme více odpovědnosti, přísnější pravidla a silnější nástroje pro jejich prosazování. Mám plán, který bude pokračovat v pokroku dosaženém za prezidenta Obamy," píše zkušená politička.

Neopomene zkritizovat administrativu George Bushe, která prý svou nečinností a ignorováním jejích připomínek způsobila ztrátu zaměstnání 9 milionů Američanů, ztrátu bydlení dalších pěti milionů a zmenšení jejich bohatství o 13 miliard dolarů. O vyvedení amerického lidu ze spárů finanční krize a nastoupení správné cesty se podle ní samozřejmě postaral zejména prezident Obama. A po této cestě je podle Clintonové potřeba pokračovat.

Co slibuje Hillary?

Jako první cíl si Clintonová vytyčuje větší odpovědnost na Wall Street, kde podle ní není možné akceptovat případy jako HSBC, která umožnila praní špinavých peněz drogových kartelů. Mělo by se toho dosáhnout tím, že odpovědní lidé budou čelit velkým pokutám i hrozbě odnětí svobody a ministerstvo spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy budou mít k dispozici více prostředků na vyšetřování a stíhání jednotlivců.

Druhým bodem je spolupráce s Kongresem a regulátory na omezení složitosti a rizikovosti finančních ústavů a oddělení komerčních a investičních bank, aby se omezila velikost jednotlivých společností. Clintonová se rovněž staví proti zachraňování velkých bank.

"Takzvaný poplatek za riziko by měl odrazovat banky od nadměrného využívání páky a krátkodobých úvěrů. Posílení a prosazování Volckerova pravidla by mělo vést k tomu, že banky nebudou dělat riskantní a spekulativní obchody s penězi daňových poplatníků. Pokud banka utrpí ztrátu ohrožující její finanční zdraví, měli by vedoucí manažeři ztratit nárok na bonusy. To, že budou riskovat vlastní krk, zvýší motivaci k omezení nadměrného rizika," pokračuje Clintonová v plánech.

Regulátoři by měli dostat větší pravomoci, které jim umožní reorganizovat, zmenšit, nebo dokonce rozdělit finanční instituce, které jsou příliš velké, a umožnit tak jejich efektivnější řízení. Podle Clintonové není účinnější zbraň, než je regulátor, který má dostatečné množství prostředků a moc. K tomu je ale potřeba hledat ty správné, nezávislé a kvalifikované lidi, jejichž prioritou jsou klienti, ne velké společnosti.

Třetím bodem je komplexní strategie, která povede ke snižování rizika ve finančním sektoru, a to prostřednictvím většího dohledu nad "stínovým bankovnictvím", do něhož patří některé hedgeové fondy, investiční banky a nebankovní finanční společnosti.

Čtvrtým bodem je zajištění důvěry investorů a spotřebitelů ve finanční trhy, které nemají být určeny pouze pro insidery a sofistikované odborníky. Jedním z kroků by mělo být například zdanění vysokofrekvenčního obchodování, které vytváří nerovnosti a nestabilitu. Akciové trhy by pak měly být lépe dostupné, otevřené a transparentní.

Posledním cílem Clintonové je oslabení jakékoli iniciativy, která by měla za následek omezení zákona známého pod označením The Dodd–Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act (Dodd–Frank Act). Ten je reakcí na poslední finanční krizi a měl by zajišťovat finanční stabilitu.

"Již nikdy nesmíme připustit, aby se opakovalo to, čeho jsme byli svědky v roce 2008. Stejně důležité je ale podporovat Wall Street, která musí plnit svou hlavní úlohu v ekonomice, tedy pomáhat firmám a běžným lidem růst a prosperovat. Se silnými pravidly a chytrými pobídkami může finanční průmysl pomoci mladým rodinám při koupi jejich prvního domu, podnikatelům vytvářet nové malé firmy a podpořit tvrdě pracující Američany při spoření na důchod. Můj plán může pomoci využít tento potenciál. Vytvoříme nová pracovní místa, zvýšíme příjmy a pomůžeme rodinám k dosažení úrovně střední třídy s menším využitím spekulace a větším růstem, který je silný, spravedlivý a dlouhodobý," uzavírá Clintonová.

Má to háček. Tedy háčky

"Na papíře" to všechno vypadá hezky, ale podobné plány jsou prakticky nerealizovatelné. Hillary Clintonová na to jde z pozice demokrata a ctí řevnivost s republikány, přičemž vychvaluje kroky Baracka Obamy. Již při jeho nástupu do úřadu v roce 2008 bylo většině analytiků jasné, že nový prezident může vyjít z aktuální situace pouze jako vítěz, když začíná v období, kdy je ekonomika na dně.

Jeho kroky jsou však nakonec přijímány přinejmenším rozporuplně. Pokud někdo chce řešit problémy finančních trhů, politická příslušnost by měla jít bokem. Všichni máme v paměti situaci, kdy neshody mezi demokraty a republikány před třemi lety dovedly USA na okraj fiskálního útesu a k hrozbě technického defaultu.

Dalším problémem je fakt, že přehnaná regulace nikdy nevede k ochraně finančních trhů ani ke zvýšení odpovědnosti bank. Na jedné straně vytváří prostor pro stínovou ekonomiku, kde se hledají nové způsoby, jak regulaci obejít. Na druhé straně historie ukazuje, že přílišná regulace časem vede k rostoucímu tlaku na její uvolnění, což se nakonec většinou stane. Uvolnění podmínek vede k anarchii na trzích, čehož výsledkem je další krize. Tento koloběh se opakuje a není výsadou USA.

Skutečnost, že v první pětce jejích podporovatelů jsou lidé ze čtyř velkých finančních institucí (1. Citigroup, 2. Goldman Sachs, 4. JPMorgan, 5. Morgan Stanley), které musely být v poslední finanční krizi zachraňovány penězi daňových poplatníků, je už jen takovou třešničkou na dortu.

Zdroj: Bloomberg, PolitiFact, OpenSecrets.org

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus