Proč je investování tak těžké – 3. díl

V prvních dvou částech miniseriálu o tom, proč je investování tak těžké, jsme se podívali na to, jak mohou investování škodit návyky našeho vlastního mozku, média, vnější vlivy nebo vlastní nabubřelost. Dnes se podíváme na to, jak nás o výnosy připravují lenost, podceňování náhody či strach.
Pravidlo 9: Prokrastinace
Odkládání povinností je lidem vlastní a není žádnou novinkou, moderní doba ale prokrastinaci nejspíše ještě napomáhá. Ve většině oblastí jde o poměrně neškodnou záležitost, ale u investování může vést ke zbytečným ztrátám, respektive ušlým ziskům.
Příkladem jsou penzijní účty (IRA) v USA. Kromě výše příspěvku u nich totiž celkový výnos ovlivňuje také datum, kdy klient vloží každý rok své peníze na účet (za každý rok to lze udělat od prvního ledna daného roku do 15. dubna následujícího roku). Ti, kteří svůj příspěvek odkládají, se připravují o výnosy, kterých by mohli dosáhnout za dobu, kdy nemají peníze na svém penzijním účtu. V součtu několika let nebo desítek let to může být pěkná suma.
Podobně ale odkládání investice může znamenat ztrátu potenciálních výnosů u jakékoli investice nebo spořicího produktu v kterékoli zemi (paradoxně, čím více produktů na trhu, tím je tendence odkládat jejich založení u lidí větší).
Pravidlo 10: Statistiky
Lidé mají často tendenci zaměňovat náhodně dosažené pozitivní výsledky s dovedností či výjimečnými schopnostmi. Lze uvést jednoduchý příklad, jak lidé hodnotí náhodu. Při hodu mincí jsou dvě možnosti - panna a orel. Po deseti hodech mohou být výsledky třeba následující:
- PPPPPOOOOO
- PPOPPOOPOP
- PPPPPPPPPP
Na otázku, která série je s největší pravděpodobností výsledkem náhodných pokusů, každý nejspíše řekne, že ta druhá. Ale pravdou samozřejmě je, že pravděpodobnost je u všech sérií stejná. Stejně tak mají investoři tendenci hodnotit jako dílo vědomostí a schopností to, když se jim nebo někomu jinému podaří několikrát za sebou realizovat výnosnou investici nebo se fondu podaří pět let za sebou porazit trh (pravděpodobnost 1 ku 32), případně přesně předpovědět propad na trzích (i když byla tato předpověď "orámovaná" velkým počtem nesmyslů).
Pravidlo 11: Averze k riziku
Lidé dávají často přednost zdánlivé jistotě, a to i v případech, kdy je statisticky možné dosáhnout lepších výsledků. Uveďme si opět dva příklady. V jednom jde opět o házení mincí, ale pravidla jsou upravena:
- Pokud padne panna, výhra je 105 dolarů.
- Pokud padne orel, prohra je 100 dolarů.
Většina lidí by se v takovém případě nejspíše rozhodla na hru nepřistoupit, přestože možnost skončit v plusu statisticky roste s počtem pokusů. Strach z prohry 100 dolarů je příliš velký a výhra by se musela blížit ke 200 dolarům, aby to pro ně vypadalo zajímavě.
Další příklad je ještě lepší. Ukazuje, proč jsou tak oblíbené například zajištěné fondy. Jsou zde dvě možnosti:
- 90% šance vyhrát 100 dolarů a 10% šance nevyhrát nic.
- Garantovaných 85 dolarů.
Většina lidí by si vybrala druhou možnost, i když první případ nabízí větší šanci vyššího zisku. Lidé mají strach, že nedostanou nic a raději volí jistotu nižšího zisku.
V obou případech si lidé vyberou horší možnost, i když lepší šance jsou na straně opačného rozhodnutí. Jde o hezký příklad myšlení investorů při panických výprodejích, kdy se lidé obávají relativně velké ztráty a raději neinvestují, i když šance na zisk v delším horizontu je vysoká.
Pravidlo 12 a stovka dalších
Možná jde v předchozích případech o zjednodušování, ale je dobré, když si investoři uvědomí běžné chyby, kterých se dopouštějí, a pokusí se myslet racionálně. Přidejme několik jednoduchých rad, které k tomu mohou dopomoci.
V první řadě je potřeba číst a získávat informace. Investoři mají k dispozici mnoho informací, které mají smysl. Většinou pocházejí od poměrně malého množství zdrojů a autorů. Kromě internetu je dobré si obstarat kvalitní literaturu. Warren Buffett tvrdí, že 80 % času v týdnu stráví čtením. A co je důležité, nemusí jít pouze o knihy zaměřené na finanční trhy a investování.
Zároveň je potřeba se "zbavit šumu". Vedle velkého množství zajímavých informací se v médiích najde mnohem větší množství odpadu. A ten je potřeba ignorovat.
Poslední radou je nechat si poradit. Je sice pravda, že u nás mnoho lidí nemá s finančními poradci (pokud nějací takoví existují) a brokerskými společnostmi dobré zkušenosti, ale vždy se najdou takoví, kteří trhům rozumí a dokáží dobře poradit. Ideálním zdrojem jsou reference od někoho, kdo je s podobnými službami a výsledky spokojen.
Zdroj: etfreference.com