BRIC, PIT, PIGS nebo STUPID aneb O zkratkách se žertuje
|

BRIC, PIT, PIGS nebo STUPID aneb O zkratkách se žertuje

Zkratky označující skupiny zemí s určitým společným rysem, jimž udělal reklamu provařený akronym BRIC(S), investory stále lákají. Zkušenosti z minulosti ale ukazují, že nejzajímavější výnosy a potenciál mají ty, které jsou mimo zájem většiny investorů. I v tomto případě platí, že jít vlastní cestou proti davu se může vyplatit.

Emerging Markets BRICS MAVINS PIIGS CIVETS Akciový trh

Investoři hledající hodnotu se často dostávají do situace, kdy opomíjejí zajímavé tituly jen proto, že momentálně nejsou v kurzu. Je totiž jednodušší investovat do titulů nebo na trzích, které jsou in a vezou se na vlně popularity, než na trzích nebo do titulů, od kterých dávají všichni ruce pryč. Tam, kde je malý zájem, je také nízké ocenění, přičemž právě to může vytvářet zajímavý potenciál, a naopak tam, kde je velký zájem, už může být potenciál dávno vyčerpaný.

Historie ukazuje, že země, které jeden rok patří mezi výkonnostně nejhorší, klidně mohou být v následujícím roce favority, a zase naopak.

Cihla byla nejpopulárnější a vydělávala

Výraz BRIC označující Brazílii, Rusko, Čínu a Indii poprvé použil v roce 2001 Jim O'Neill z Goldman Sachs. V něm označil tyto čtyři země jako potenciální adepty na rozšíření seskupení nejbohatších zemí G7, zejména díky očekávanému růstu jejich ekonomik a vlivu na světovou ekonomiku.

Zkratka vypadala dobře. A navíc vzhledem k tomu, že vznikla až po splasknutí technologické bubliny, kdy investoři nutně potřebovali nějaký nový impulz, se stala relativně rychle populární. S růstem popularity a množstvím nových produktů navázaných na BRIC ale také klesal výnosový potenciál. A i když už dnes jde o oficiální seskupení, které má i vlastní banku BRICS Development Bank (jako alternativu ke Světové bance a MMF), zájem o něj spíše opadá. V každém případě mohli investoři od vzniku zkratky v roce 2001 do dneška dosáhnout výnosu přes 300 % (průměrný roční výnos kolem 10,5 %).

Úspěch zemí a chytlavost zkratky vedly k tomu, že v následujících letech začala vznikat podobná uměle vytvořená seskupení, v nichž byly země, které měly někdy více, jindy méně společných rysů. Někdy to přitom vypadalo, že jde spíše jen o zajímavou zkratku než o nějaká investičně nebo ekonomicky a hospodářsky zajímavá seskupení.

Díra jako černý kůň

Ne vždy ale šlo o zkratku, která zněla atraktivně. Po asijské finanční krizi z 90. let se pro některé země ze sdružení ASEAN zažila zkratka PITs (Filipíny, Indonésie a Thajsko jako nejvíce postižené země), která určitě nezní nijak příznivě (lze ji přeložit jako díra, jáma nebo brloh). Přes nepříliš lichotivý název i špatné postavení zemí se ale nakonec ukázalo, že celkový výnos byl ve stejném časovém horizontu nakonec mnohem vyšší (675 %) než u zemí BRIC, když navíc i nejhorší země z PITs byla lepší než nejlepší z BRIC.

"Hezký" název ani lepší výchozí podmínky a vyšší popularita trhů neznamenaly pro země BRIC vyšší výnosy. Spíše to bylo naopak, s rostoucí popularitou BRIC ztrácely trhy na síle a například od roku 2006 BRIC fondy vydělaly jen kolem 20 %, zatímco země PITs přidaly kolem 175 %.

Prasátka mají potenciál překvapit

Pro investory, kteří hledají podobné příležitosti, by tak podle McGaughyho mohlo být dnes zajímavé seskupení znějící pohromadě ještě hůře - PIGS (Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko). Jde o ekonomiky a trhy, které patří mezi nejhorší od vypuknutí poslední krize z roku 2008. Podle McGaughyho je kromě špatné ekonomické situace společným rysem zemí tohoto akronymu také geografická, ekonomická a jistá kulturní podobnost.

Jak McGaughy nakonec upozorňuje, někdy je investování proti proudu do něčeho, co na první pohled nevypadá vábně a zajímavě, mnohem výnosnější než módní a oblíbené nástroje nebo destinace. Dnes mohou být opět zajímavé také země BRIC, a to nejen díky nedávným poklesům těchto trhů, ale i z pohledu kontrariánského přístupu, kdy pro investory může být nákupním signálem to, že banka Goldman Sachs uzavírá svůj fond zaměřený právě na tyto země. Velké banky totiž často dělají rozhodnutí, která se v budoucnu projeví jako zcela nesmyslná.

Čím horší, tím lepší?

Nakonec si připomeňme několik pokusů o podobné zkratky, které měly sdružovat v něčem podobné země, ale často vypadají spíše jen jako pokusy o co nejzajímavější a nejkurióznější název.

První je RUK pro Rusko, Ukrajinu a Kazachstán, tři země bývalého Sovětského svazu, které mají jedny z nejvyšších úrokových sazeb a jejichž měny výrazně oslabily.

Pak je zde PCB pro Peru, Kolumbii a Brazílii, letos tři nejhorší akciové trhy pro dolarové investory, nebo JOBQES zahrnující Jordánsko, Omán, Bahrajn, Katar, Egypt a Saúdskou Arábii, které patří mezi nejlevnější akciové trhy na světě.

Nejvtipnější je sektorově a komoditně zaměřená zkratka GETOUt pro zlato, energetiku, telekomunikace, ropu a utility, tedy nyní nejméně oblíbené sektory a komodity.

V minulosti ale můžeme vypátrat i jiné kuriozity, přičemž některé země se v rámci nich často opakují. Zájem mezi investory vyvolaly například CIVETS (cibetky), kam patří Kolumbie, Indonésie, Vietnam, Egypt, Turecko a Jihoafrická republika. Tyto země mohly být pro investory zajímavé díky rostoucí populaci, relativně nízkému zadlužení a rychle rostoucímu hospodářství, které nebylo jednostranně zaměřené.

Poté zde byla zkratka MAVINS (mavin - odborník na všechno), která zahrnovala Mexiko, Austrálii, Vietnam, Indonésii, Nigérii a Jihoafrickou republiku, u nichž ve své době byly tahákem nejen komodity jako největší výrobní a exportní artikl, ale i výhodná geografická poloha a rozloha, možnost industrializace, demografický vývoj a očekávaný růst domácí poptávky.

Obdobně na tom byly země TIMBI, kde k Brazílii a Indii z BRIC přibyly Turecko, Indonésie a Mexiko, čímž se vytvořila skupina zemí s rychlým růstem vzdělané produktivní populace a pevnějším zakotvením demokracie. Ze zemí, které se v dané době vyznačovaly podstatně menším dluhovým břemenem a strukturálními deficity, pak vzniklo společenství CASSH (Kanada, Austrálie, Švýcarsko, Singapur a Hongkong).

Poslední skupinu zkratek tvoří rarity, které vznikaly pouze v nadsázce, jako například STUPID, země s velkými deficity (Španělsko, Turecko, Velká Británie, Portugalsko, Itálie a Dubaj), nebo CEMENT (Countries in Emerging Markets Excluded by New Terminology), což byl akronym, jenž měl všechny přesvědčit o tom, že společenství BRIC je jen součástí velkého celku zvaného rozvíjející se trhy.

Nakonec lze připomenout spolky, které jsou svázány i formálně, jako například BASIC (Brazílie, Jižní Afrika, Indie, Čína) nebo ABC (Argentina, Brazílie a Chile). Ty ovšem investorům většinou nic neřeknou.

Zdroj: valuewalk.com
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus