Co musíte ráno vědět (28. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (28. dubna)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a zámoří, jak Fitch upravila rating Japonska a která země se může chlubit ministrem "selfíčkářem"? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zamířily v pondělí do mínusu kvůli biotechnologiím, které převážily rally mezi těžaři

Americké akcie v pondělí oslabily, když ztráty v sektoru biotechnologií převážily rally komoditních akcií. Investoři také vyčkávali před zveřejněním hospodářských výsledků společnosti Apple, která odhalila čísla za první kvartál až po ukončení obchodování. A odhady doslova smetla ze stolu. Dow odepsal 0,23 %, S&P 500 0,41 % a technologický Nasdaq 0,63 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností DuPont, Apple a Intel, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry firem McDonald's, UnitedHealth a Pfizer. Index volatility VIX vzrostl o 6,75 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 1,92 %.

Jak vidí další vývoj na trzích elitní investiční manažeři? Mimo jiné ukázali na své akciové favority

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mohou americké akcie po těsném překonání rekordů bez zaváhání výše?

2. Evropské akcie v pondělí posílily díky možným ústupkům řecké vlády

Evropské akcie vykročily do nového týdne úspěšně díky zprávě o tom, že by řecká vláda mohla být ochotná ustoupit od některých předvolebních slibů. Britský FTSE 100 připsal 0,47 %, francouzský CAC 40 1,30 % a německý DAX 1,93 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,9 %, když všechny jeho sektory posilovaly v čele s automobilkami a chemickým sektorem. Evropské akcie zvrátily mírnou ztrátu poté, co německý list Bild zveřejnil zprávu o tom, že je řecký premiér Tsipras ochotný ustoupit v některých bodech reformních plánů řecké vlády. Řecký index ASE posiloval o více než 4 % především díky bankám - National Bank of Greece a Alpha Bank obě zpevňovaly o více než 5 %.

Akcie pohledem technické analýzy: V Americe boj o rekordy, v Evropě konsolidace

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

3. Pražská burza v úvodu týdne neudržela počáteční zisky a zamířila do červených čísel

Index PX v pondělí odepsal 0,74 % na 1 041,67 bodu, index PX-TR zohledňující vyplacené dividendy ztratil 0,38 % na 1 550,28 bodu. Akcie společnosti O2 C.R., které se obchodovaly bez nároku na dividendu 13 Kč na akcii, oslabily o 8 %, nedařilo se však ani dalším titulům. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž cenné papíry odevzdaly 1,58 %. V závěsu za ní se co do objemu držela skupina ČEZ, jejíž akcie zlevnily o více než procento. Naproti tomu Erste Group Bank se třetím největším objemem zobchodovaných akcií posílila o 1,65 %. Mírně si polepšily také akcie pojišťovny VIG, které zpevnily o téměř půl procenta, a Pegas Nonwovens připsala 0,34 %.

České akcie: Na co se (ne)těšit v začínající výsledkové sezóně

4. Očekávané události

V úterý nad ránem vyjdou v Japonsku data o maloobchodních tržbách. Devět dnů před volbami vycházejí předběžné údaje o vývoji britského HDP, Francie přidá index spotřebitelské důvěry. Ve Spojených státech budou oznámeny index cen domů S&P/Case-Shiller a také spotřebitelská důvěra. Hospodářské výsledky odhalí například Ford, Pfizer, Merck, UPS, Twitter, U.S. Steel, BP, Daimler nebo Sanofi. Koná se valná hromada O2 Czech Republic, kde se bude řešit mimo jiné rozdělení firmy. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podle německých médií Řecku došly peníze

Řecký premiér Alexis Tsipras si v neděli telefonoval s německou kancléřkou Angelou Merkelovou i šéfem euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem. Mluvčí německé vlády v pondělí potvrdil, že se tento hovor odehrál, odmítl však komentovat, o čem se Tsipras s Merkelovou bavili. Podle německých novin Bild volal Tsipras Merkelové a Dijsselbloemovi proto, aby je přesvědčil o nutnosti další pomoci Řecku a aby je přiměl svolat krizové jednání na tento týden. List Bild tvrdí, že jediným důvodem tohoto telefonátu je fakt, že Řecku už peníze došly. Cituje nejmenovaného evropského diplomata, který prohlásil: "Řecko je v plamenech a není tu žádná voda, kterou by se mohl oheň uhasit. Situace je více než dramatická."

6. Agentura Fitch snížila rating Japonska na "A" z "A+" se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pondělí snížila úvěrové hodnocení Japonska o jeden stupeň na známku A. Vláda v Tokiu podle ní nedokázala v rozpočtu na současný fiskální rok podniknout opatření, která by kompenzovala odložené zvýšení daně z obratu. K podobnému kroku se loni v prosinci odhodlala konkurenční ratingová agentura Moody's Investors Services.

7. Deutsche Bank chce restrukturalizací ušetřit 3,5 miliardy eur

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank hodlá v příštích letech zrušit více než čtvrtinu poboček, opustit zhruba desetinu zemí, ve kterých nyní působí, a omezit své aktivity v investičním bankovnictví. Počítá s tím restrukturalizační plán pro příštích pět let, jehož podrobnosti v pondělí zveřejnila banka. Nová strategie má posílit ziskovost podniku. Banka si od ní slibuje snížení ročních nákladů o 3,5 miliardy eur.

Zisk Deutsche Bank klesl o polovinu kvůli právním sporům

8. Babiš: Tendr na jaderné elektrárny má být nejpozději příští rok

Energetická společnost ČEZ by měla vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce. Českému rozhlasu to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jeden blok má vyrůst v Dukovanech, další v Temelíně. "Příští rok je nejzazší termín. Musíme postavit nový blok v Dukovanech a následně v Temelíně. ČEZ je na tom finančně velice dobře, jeho zadlužení je nejmenší v Evropě," uvedl ministr financí.

9. Řecko po debaklu v Rize obměnilo tým vyjednávačů s věřiteli

Řecký premiér Alexis Tsipras v pondělí provedl změny ve složení týmu, který vede jednání s mezinárodními věřiteli Řecka, napsala s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj agentura Reuters. Tsipras i jeho poradci ale vyjádřili podporu ministru financí Janisovi Varufakisovi, který se kvůli svému výkonu na pátečním zasedání ministrů financí eurozóny v Rize stal terčem kritiky médií. V Aténách podle řeckého tisku kolovaly spekulace, že by mohl být odvolán. Nově jednání s věřiteli povede náměstek ministra zahraničí Euklidis Tsakalotos.

10. Počet nezaměstnaných ve Francii v březnu vystoupil na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii se v průběhu března zvýšil o 0,4 % na rekordních 3,51 milionu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo tamní ministerstvo práce. Meziročně počet lidí bez práce vzrostl o téměř pět procent. Pondělní údaje jsou nepříznivou zprávou pro francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který v předvolební kampani sliboval pokles nezaměstnanosti.

11. Apple svými výsledky za uplynulý kvartál předčil očekávání trhu. Investoři od firmy dostanou zpět 200 miliard USD

Společnost Apple v pondělí po ukončení obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku, které předčily očekávání trhu. Firma zároveň oznámila, že rozšíří program vracení kapitálu investorům na 200 miliard dolarů, a navýšila dividendu. V řádném pondělním obchodování posilovaly akcie společnosti o bezmála 2 %, v after-marketu po odhalení čísel připsaly přes 1,5 %. Podle predikcí analytiků měla společnost Apple dosáhnout zisku na akcii 2,16 dolaru, očekávání však předčila a vykázala zisk na akcii 2,33 dolaru. Zároveň firma oznámila, že rozšíří program vracení kapitálu investorům na 200 miliard dolarů a navýší dividendu o 11 % na 52 centů na akcii.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Babiš zveřejnil fotku s Varufakisem a zaujal Wall Street Journal

Společná fotografie s řeckým kolegou Janisem Varufakisem, kterou na internet umístil český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, zaujala americký list The Wall Street Journal. Snímek mobilním telefonem Babiš pořídil v sobotu dopoledne na neformálním jednání ministrů financí EU v lotyšské Rize.

"Sympaťák, až na těch 329 mld. euro dluhů. Chce zavést chorvatskou evidenci tržeb," komentoval společný snímek Babiš. Naznačil tak, čím jej zřejmě řecký ministr zaujal. Chorvatský model elektronické evidence tržeb jako cesta ke zlepšení výběru daní je Babišovým často zmiňovaným tématem, které ovšem doma sklízí kritiku opozičních stran. "Konečně trocha lásky z Evropy," komentuje WSJ Babišův fotografický příspěvek zveřejněný na Facebooku i Twitteru.

Řecký ministr financí Varoufakis. Sympaťák, až na těch 329mld euro dluhů. Chce zavést chorvatskou evidenci tržeb.

Posted by Andrej Babiš on 25. duben 2015
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 24 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus