Co musíte ráno vědět (1. července)
|

Co musíte ráno vědět (1. července)

Jak zakončily akcie v Evropě a USA druhé čtvrtletí, jak pokračují jednání Řecka s věřiteli a jakou netradiční cestou by mohly Atény získat peníze na splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý oklepaly z pondělního poklesu a mírně posílily. Červen pro ně byl ztrátový, druhé čtvrtletí a první pololetí dopadly nejednoznačně

Americké akcie v úterý po výrazném propadu ze začátku týdne, který mělo na svědomí dění kolem řecké dluhové krize, ožily a mírně zdražily. Investoři sledují nejnovější zprávy a sázejí na to, že se silně zadluženému Řecku na poslední chvíli podaří dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli. Dow v úterý posílil o 0,13 % na 17 619,51 bodu, širší S&P 500 přidal 0,27 % na 2 063,12 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,57 % na 4 968,87 bodu. Index volatility VIX klesl o více než 3 % na 18,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o tři bazické body na 2,35 %. Sedm z deseti hlavních sektorů v úterý uzavřelo v plusu. Dobře si vedly finanční tituly, cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží a akcie ze sektoru zdravotní péče. V mínusu skončily akcie z odvětví základních materiálů a cenné papíry ze sektorů necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb. Za celý červen Dow odepsal 2,19 %, S&P 500 přišel o 2,11 % a Nasdaq klesl o 1,64 %. Druhý kvartál byl pro americké akcie nejednoznačný – Dow přišel o 0,9 % a S&P 500 ztratil 0,24 %, zatímco Nasdaq o 1,75 % vzrostl. První pololetí pak pro Dow znamenalo ztrátu 1,16 %, S&P 500 naopak v prvních šesti měsících roku přidal 0,2 % a Nasdaq zpevnil o 5,3 %.

S&P 500: Skončí už přešlapování na místě?

2. Evropské akcie zakončily druhé čtvrtletí ztrátou, čímž umazaly kus celoročních zisků

Evropské akcie v úterý zakončily den v červených číslech a Řecko promeškalo splátku Mezinárodnímu měnovému fondu. Dohoda s věřiteli je stále v nedohlednu. Britský FTSE 100 odepsal 1,5 %, francouzský CAC 40 1,63 % a německý DAX 1,25 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,26 %, všechny jeho sektory, v čele se sektorem základních materiálů a technologiemi, se pohybovaly v červených číslech. Za červen index přišel o 4,64 % a za druhé čtvrtletí o 4,02 %, od začátku roku je nicméně stále zhruba 11 % v plusu.

Akcie pohledem technické analýzy: Spojené státy čeká stagnace, v Evropě je sentiment nepříznivý

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

3. Pražská burza v úterý mírně ožila, pomohly jí akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX v úterý vzrostl o 0,92 % na 981,47 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 3,3 %. V závěsu za ní se co do zobchodovaného objemu držela skupina ČEZ se ziskem 0,71 % a třetím nejoblíbenějším titulem podle objemu byla Erste Group Bank, která po pondělní výrazné ztrátě zakončila úterní seanci mírně nad nulou. Výrazný procentuální zisk si připsaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+4,37 %). Cena akcií NWR vyskočila o 2 haléře, tedy 11 %. Ztrácely naopak akcie CME (-2,94 %), O2 C.R. (-1,02 %), Philip Morris ČR (-0,96 %), Fortuny (-0,88 %) a pojišťovny VIG (-0,19 %).

Akcie v Praze jako levná příležitost? Ne tak docela, v posledních týdnech se ale objevil zajímavý tip

4. Očekávané události

Středa bude z pohledu očekávaných makrodat nabitá. Bank of Japan zveřejní index podmínek ve zpracovatelském sektoru a celé ekonomice, stejně jako výhled pro zpracovatelský sektor. Kromě toho budou v zemi vycházejícího slunce zveřejněny ještě index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od Nomury a JMMA a zpráva o prodejích aut. Indexy nákupních manažerů vyjdou také v Číně a jednotlivých zemích eurozóny, stejně jako souhrnně za celé společenství zemí platících eurem. V Číně investory čeká ještě index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. V Itálii bude dopoledne zveřejněn poměr veřejného dluhu k HDP za první čtvrtletí, ve Spojeném království vydá Bank of England zprávu o finanční stabilitě a rumunská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Také ve Spojených státech bude odpoledne na pořadu dne PMI za zpracovatelský sektor, a to od společnosti Markit i institutu ISM. Tento údaj doplní výdaje ve stavebnictví, data agentury ADP o počtu vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru za červen, která naznačí, jak by mohla vypadat čtvrteční klíčová data z amerického trhu práce za červen, a pravidelné týdenní zprávy o zásobách ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras žádal o dvouletý záchranný program z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), věřitelé zůstali neoblomní

Řecko předložilo věřitelům nový návrh na poskytnutí finanční pomoci. Požadovalo dvouletou dohodu s unijním záchranným fondem ESM a souběžnou restrukturalizaci dluhu. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters úřad řeckého premiéra Alexise Tsiprase s tím, že Atény zůstávají u jednacího stolu. U věřitelů nicméně návrh neuspěl. Německá kancléřka Angela Merkelová již dříve během dne prohlásila, že do nedělního referenda o návrzích věřitelů není v Německu debata na toto téma možná. Ministři financí eurozóny po mimořádné telekonferenci věnované řecké krizi uvedli, že Atény ve středu předloží nové návrhy a euroskupina o nich bude opět jednat.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Ukrajině ruská sleva na plyn nestačí

Ukrajině nestačí sleva z ceny ruského plynu, kterou Moskva nabídla Kyjevu pro třetí čtvrtletí v předvečer úterní třístranné schůzky ve Vídni. Uvedla to ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ukrajinského ministra energetiky. Jeho ruský protějšek vzkázal, že o slevě nehodlá smlouvat.

7. Společnosti Willis Group a Towers Watson podepsaly dohodu o fúzi, hodnota transakce dosahuje zhruba 18 miliard dolarů

Firma Willis Group, která je jedním z největších světových pojišťovacích makléřů, uzavřela dohodu o fúzi s poskytovatelem služeb v oblasti finančního řízení Towers Watson. Hodnota transakce dosahuje zhruba 18 miliard dolarů. Současní akcionáři Willis Group budou v nově vzniklé společnosti držet 50,1 % akcií, zatímco akcionářům Towers Watson připadne 49,9 %. Zároveň obdrží akcionáři Towers Watson za každou svou akcii 2,649 akcie Willis Group a jednorázovou dividendu ve výši 4,87 dolaru. Nově vzniklá firma se bude jmenovat Willis Towers Watson a ponechá si sídlo v Irsku.

8. ECB neoznačí řecké banky za nesolventní hned po nesplacení dluhu

Řecké banky by ještě několik dní po neuhrazení splatného dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu mohla Evropská centrální banka považovat za solventní, což by jí umožňovalo zachovat jim jejich jediný zdroj financování. Řekl to v úterý šéf německého úřadu pro bankovní dozor Bafin a člen dozorčí rady ECB Felix Hufeld.

9. Mládek navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA

Ministr průmyslu Jan Mládek navrhne vládě a tripartitě, aby rozhodnutí o prolomení takzvaných těžebních limitů na dole ČSA, kde těží Severní energetická, bylo odloženo na rok 2020. Řekl to v úterý na tiskové konferenci. Podle Mládka bude v rozhodnutí o dole hrát roli prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Ministr v úterý uvedl, že podle jeho informací není Státní úřad pro jadernou bezpečnost připraven prodloužit fungování jaderných bloků v Dukovanech o 20, ale jen o 10 let.

10. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu zůstala na 11,1 %, nejníže od března 2012

Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu zůstala na dubnové hladině 11,1 %, jak se očekávalo, tedy nejníže od března 2012. V květnu 2014 byla 11,6%. V celé evropské osmadvacítce míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na dubnové hladině, a to 9,6 %, tedy nejníže od července 2011. V květnu 2014 byla 10,3%. Podle odhadů Eurostatu bylo v květnu bez práce v celé EU 23,348 milionu mužů a žen, z toho 17,726 milionu v eurozóně. Oproti dubnu se toto číslo snížilo o 38 tisíc v EU28 a o 35 tisíc v eurozóně. V porovnání s květnem 2014 se počet lidí bez zaměstnání snížil o 1,575 milionu v EU a o 939 tisíc v eurozóně.

Podle předběžných dat spotřebitelské ceny v eurozóně i v červnu meziměsíčně rostly

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chcete pomoci při záchraně Řecka? Žádný problém

Vzhledem k tomu, že se řecké vládě stále nepodařilo zajistit potřebné financování a stát stojí na pokraji krachu, přešel k činům sám evropský lid. Na crowdfundingovém serveru Indiegogo vznikl projekt na financování řecké splátky pro Mezinárodní měnový fond v objemu 1,6 miliardy eur, kterou mělo Řecko uhradit do konce června. Přispět můžete částkou 3 eura, za niž obdržíte pohlednici s řeckým premiérem, za 6 eur můžete dostat řecký sýr feta a salát, za 10 eur lahev ouza (respektive voucher na lahev ouza, protože Indiegogo distribuci alkoholu nepodporuje), za příspěvek 25 eur se můžete těšit na lahev řeckého vína (rovněž voucher) a za 160 eur na celý košík potravin. Přispět však můžete i většími částkami - za 5 tisíc eur vám pořadatelé sbírky garantují all inclusive dovolenou v Aténách pro dva a za milion eur lásku a vděčnost evropských, a především řeckých občanů.

Jak uvádí pořadatel sbírky, Evropa čítá 503 milionů občanů. Kdyby každý dal pouhá tři eura, vyřešili bychom řecký problém za Řeky. Sbírku organizuje devětadvacetiletý Brit, který slibuje, že všechen výdělek opravdu poskytne řecké vládě. Za dva dny získal 400 tisíc eur a tato částka rychle narůstá.

Krátce po desáté hodině večer byla stránka kampaně nedostupná. Návštěvníky server Indiegogo informoval, že se sbírka kvůli nečekanému zájmu potýká s technickými problémy. Že by ani ne třicetiletý Brit za pár dní dokázal něco, co se ani za několik měsíců nepodařilo řeckému premiéru Tsiprasovi?

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 27 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR