Co musíte ráno vědět (1. července)
|

Co musíte ráno vědět (1. července)

Jak zakončily akcie v Evropě a USA druhé čtvrtletí, jak pokračují jednání Řecka s věřiteli a jakou netradiční cestou by mohly Atény získat peníze na splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý oklepaly z pondělního poklesu a mírně posílily. Červen pro ně byl ztrátový, druhé čtvrtletí a první pololetí dopadly nejednoznačně

Americké akcie v úterý po výrazném propadu ze začátku týdne, který mělo na svědomí dění kolem řecké dluhové krize, ožily a mírně zdražily. Investoři sledují nejnovější zprávy a sázejí na to, že se silně zadluženému Řecku na poslední chvíli podaří dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli. Dow v úterý posílil o 0,13 % na 17 619,51 bodu, širší S&P 500 přidal 0,27 % na 2 063,12 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,57 % na 4 968,87 bodu. Index volatility VIX klesl o více než 3 % na 18,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o tři bazické body na 2,35 %. Sedm z deseti hlavních sektorů v úterý uzavřelo v plusu. Dobře si vedly finanční tituly, cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží a akcie ze sektoru zdravotní péče. V mínusu skončily akcie z odvětví základních materiálů a cenné papíry ze sektorů necyklického spotřebního zboží a veřejných služeb. Za celý červen Dow odepsal 2,19 %, S&P 500 přišel o 2,11 % a Nasdaq klesl o 1,64 %. Druhý kvartál byl pro americké akcie nejednoznačný – Dow přišel o 0,9 % a S&P 500 ztratil 0,24 %, zatímco Nasdaq o 1,75 % vzrostl. První pololetí pak pro Dow znamenalo ztrátu 1,16 %, S&P 500 naopak v prvních šesti měsících roku přidal 0,2 % a Nasdaq zpevnil o 5,3 %.

S&P 500: Skončí už přešlapování na místě?

2. Evropské akcie zakončily druhé čtvrtletí ztrátou, čímž umazaly kus celoročních zisků

Evropské akcie v úterý zakončily den v červených číslech a Řecko promeškalo splátku Mezinárodnímu měnovému fondu. Dohoda s věřiteli je stále v nedohlednu. Britský FTSE 100 odepsal 1,5 %, francouzský CAC 40 1,63 % a německý DAX 1,25 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,26 %, všechny jeho sektory, v čele se sektorem základních materiálů a technologiemi, se pohybovaly v červených číslech. Za červen index přišel o 4,64 % a za druhé čtvrtletí o 4,02 %, od začátku roku je nicméně stále zhruba 11 % v plusu.

Akcie pohledem technické analýzy: Spojené státy čeká stagnace, v Evropě je sentiment nepříznivý

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

3. Pražská burza v úterý mírně ožila, pomohly jí akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX v úterý vzrostl o 0,92 % na 981,47 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 3,3 %. V závěsu za ní se co do zobchodovaného objemu držela skupina ČEZ se ziskem 0,71 % a třetím nejoblíbenějším titulem podle objemu byla Erste Group Bank, která po pondělní výrazné ztrátě zakončila úterní seanci mírně nad nulou. Výrazný procentuální zisk si připsaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+4,37 %). Cena akcií NWR vyskočila o 2 haléře, tedy 11 %. Ztrácely naopak akcie CME (-2,94 %), O2 C.R. (-1,02 %), Philip Morris ČR (-0,96 %), Fortuny (-0,88 %) a pojišťovny VIG (-0,19 %).

Akcie v Praze jako levná příležitost? Ne tak docela, v posledních týdnech se ale objevil zajímavý tip

4. Očekávané události

Středa bude z pohledu očekávaných makrodat nabitá. Bank of Japan zveřejní index podmínek ve zpracovatelském sektoru a celé ekonomice, stejně jako výhled pro zpracovatelský sektor. Kromě toho budou v zemi vycházejícího slunce zveřejněny ještě index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od Nomury a JMMA a zpráva o prodejích aut. Indexy nákupních manažerů vyjdou také v Číně a jednotlivých zemích eurozóny, stejně jako souhrnně za celé společenství zemí platících eurem. V Číně investory čeká ještě index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. V Itálii bude dopoledne zveřejněn poměr veřejného dluhu k HDP za první čtvrtletí, ve Spojeném království vydá Bank of England zprávu o finanční stabilitě a rumunská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Také ve Spojených státech bude odpoledne na pořadu dne PMI za zpracovatelský sektor, a to od společnosti Markit i institutu ISM. Tento údaj doplní výdaje ve stavebnictví, data agentury ADP o počtu vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru za červen, která naznačí, jak by mohla vypadat čtvrteční klíčová data z amerického trhu práce za červen, a pravidelné týdenní zprávy o zásobách ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras žádal o dvouletý záchranný program z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), věřitelé zůstali neoblomní

Řecko předložilo věřitelům nový návrh na poskytnutí finanční pomoci. Požadovalo dvouletou dohodu s unijním záchranným fondem ESM a souběžnou restrukturalizaci dluhu. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters úřad řeckého premiéra Alexise Tsiprase s tím, že Atény zůstávají u jednacího stolu. U věřitelů nicméně návrh neuspěl. Německá kancléřka Angela Merkelová již dříve během dne prohlásila, že do nedělního referenda o návrzích věřitelů není v Německu debata na toto téma možná. Ministři financí eurozóny po mimořádné telekonferenci věnované řecké krizi uvedli, že Atény ve středu předloží nové návrhy a euroskupina o nich bude opět jednat.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Ukrajině ruská sleva na plyn nestačí

Ukrajině nestačí sleva z ceny ruského plynu, kterou Moskva nabídla Kyjevu pro třetí čtvrtletí v předvečer úterní třístranné schůzky ve Vídni. Uvedla to ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ukrajinského ministra energetiky. Jeho ruský protějšek vzkázal, že o slevě nehodlá smlouvat.

7. Společnosti Willis Group a Towers Watson podepsaly dohodu o fúzi, hodnota transakce dosahuje zhruba 18 miliard dolarů

Firma Willis Group, která je jedním z největších světových pojišťovacích makléřů, uzavřela dohodu o fúzi s poskytovatelem služeb v oblasti finančního řízení Towers Watson. Hodnota transakce dosahuje zhruba 18 miliard dolarů. Současní akcionáři Willis Group budou v nově vzniklé společnosti držet 50,1 % akcií, zatímco akcionářům Towers Watson připadne 49,9 %. Zároveň obdrží akcionáři Towers Watson za každou svou akcii 2,649 akcie Willis Group a jednorázovou dividendu ve výši 4,87 dolaru. Nově vzniklá firma se bude jmenovat Willis Towers Watson a ponechá si sídlo v Irsku.

8. ECB neoznačí řecké banky za nesolventní hned po nesplacení dluhu

Řecké banky by ještě několik dní po neuhrazení splatného dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu mohla Evropská centrální banka považovat za solventní, což by jí umožňovalo zachovat jim jejich jediný zdroj financování. Řekl to v úterý šéf německého úřadu pro bankovní dozor Bafin a člen dozorčí rady ECB Felix Hufeld.

9. Mládek navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA

Ministr průmyslu Jan Mládek navrhne vládě a tripartitě, aby rozhodnutí o prolomení takzvaných těžebních limitů na dole ČSA, kde těží Severní energetická, bylo odloženo na rok 2020. Řekl to v úterý na tiskové konferenci. Podle Mládka bude v rozhodnutí o dole hrát roli prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Ministr v úterý uvedl, že podle jeho informací není Státní úřad pro jadernou bezpečnost připraven prodloužit fungování jaderných bloků v Dukovanech o 20, ale jen o 10 let.

10. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu zůstala na 11,1 %, nejníže od března 2012

Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu zůstala na dubnové hladině 11,1 %, jak se očekávalo, tedy nejníže od března 2012. V květnu 2014 byla 11,6%. V celé evropské osmadvacítce míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na dubnové hladině, a to 9,6 %, tedy nejníže od července 2011. V květnu 2014 byla 10,3%. Podle odhadů Eurostatu bylo v květnu bez práce v celé EU 23,348 milionu mužů a žen, z toho 17,726 milionu v eurozóně. Oproti dubnu se toto číslo snížilo o 38 tisíc v EU28 a o 35 tisíc v eurozóně. V porovnání s květnem 2014 se počet lidí bez zaměstnání snížil o 1,575 milionu v EU a o 939 tisíc v eurozóně.

Podle předběžných dat spotřebitelské ceny v eurozóně i v červnu meziměsíčně rostly

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chcete pomoci při záchraně Řecka? Žádný problém

Vzhledem k tomu, že se řecké vládě stále nepodařilo zajistit potřebné financování a stát stojí na pokraji krachu, přešel k činům sám evropský lid. Na crowdfundingovém serveru Indiegogo vznikl projekt na financování řecké splátky pro Mezinárodní měnový fond v objemu 1,6 miliardy eur, kterou mělo Řecko uhradit do konce června. Přispět můžete částkou 3 eura, za niž obdržíte pohlednici s řeckým premiérem, za 6 eur můžete dostat řecký sýr feta a salát, za 10 eur lahev ouza (respektive voucher na lahev ouza, protože Indiegogo distribuci alkoholu nepodporuje), za příspěvek 25 eur se můžete těšit na lahev řeckého vína (rovněž voucher) a za 160 eur na celý košík potravin. Přispět však můžete i většími částkami - za 5 tisíc eur vám pořadatelé sbírky garantují all inclusive dovolenou v Aténách pro dva a za milion eur lásku a vděčnost evropských, a především řeckých občanů.

Jak uvádí pořadatel sbírky, Evropa čítá 503 milionů občanů. Kdyby každý dal pouhá tři eura, vyřešili bychom řecký problém za Řeky. Sbírku organizuje devětadvacetiletý Brit, který slibuje, že všechen výdělek opravdu poskytne řecké vládě. Za dva dny získal 400 tisíc eur a tato částka rychle narůstá.

Krátce po desáté hodině večer byla stránka kampaně nedostupná. Návštěvníky server Indiegogo informoval, že se sbírka kvůli nečekanému zájmu potýká s technickými problémy. Že by ani ne třicetiletý Brit za pár dní dokázal něco, co se ani za několik měsíců nepodařilo řeckému premiéru Tsiprasovi?

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé