Co musíte ráno vědět (24. července)
|

Co musíte ráno vědět (24. července)

Jak dopadlo čtvrteční obchodování na amerických a evropských burzách, jakými čísly zahájil Unipetrol českou výsledkovou sezónu a která pražská dominanta v nové reklamní kampani Škodovky odlétá do vesmíru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily po sérii horších výsledků firem

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek ztrácely. Trhy reagovaly na výsledky hospodaření firem. Některá lepší čísla vyšla až po skončení řádného obchodování. Index Dow odepsal 0,67 % na 17 731,95 bodu, S&P 500 ztratil 0,57 % na 2 102,15 bodu a Nasdaq umazal 0,49 % na 5 146,41 bodu. Na zelené nule se udržel sektor technologií, jinak všechna odvětví ztrácela, nejvíce sektory základních materiálů a veřejných služeb. Index volatility VIX stoupl o 4,29 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,27 %.

Je libo index S&P 500? Stačí náklaďák ropy nebo kousek zlata

Souboj s neefektivním trhem: Předem prohraná bitva?

2. Evropské akcie ve čtvrtek po sérii hospodářských výsledků uzavřely kolem nuly

Západoevropské akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly a seanci zakončily nejednotně. Proti středě se ale indexy změnily jen minimálně. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu, která probíhá v Evropě i USA. Britský FTSE klesl o 0,18 % na 6 655,01 bodu, francouzský CAC 40 přidal 0,08 % na 5 086,74 bodu a německý DAX odepsal 0,07 % na 11 512,11 bodu. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,54 %. V plusu uzavřelo pouze odvětví dopravy a cestovního ruchu, největší ztráty zaznamenaly akcie chemiček a automobilek a tituly z finančního odvětví. Z firemních výsledků investory zaujala například čísla banky Credit Suisse, která se vrátila do zisku, nebo německého automobilového koncernu Daimler, který ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku i tržeb. V Řecku ve čtvrtek pokračovaly demonstrace proti zavádění úsporných opatření, k nimž se Atény zavázaly výměnou za příslib dalšího balíku finanční pomoci od mezinárodních věřitelů. Před budovou řeckého parlamentu, který v noci na čtvrtek schválil již druhý balík reforem, které se týkají zejména modernizace státní správy silně zadlužené země, se podle odhadů sešlo až šest tisíc protestujících.

Řecko: Proč posílat peníze státu, který je neschopný?

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Kdyby šlo sázet na budoucnost zemí, byla by Francie brutální SHORT

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, akcie O2 C.R. zažily jízdu na horské dráze

V procentuálním vyjádření ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie mediální firmy CME, které odepsaly 2,76 % na 51,10 Kč. Druhou největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie petrochemické společnosti Unipetrol, která ráno před začátkem obchodování reportovala rekordní výsledky za druhé čtvrtletí. Nedařilo se ani akciím skupiny ČEZ, jejichž cena klesla bez kurzotvorných informací o 2,56 % na 586,50 Kč. Necelá dvě procenta odepsaly ještě akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které během dne v jednu chvíli klesaly až o osm procent, aby se o chvíli později rychle přehouply do zhruba 3% zisku. Titul se obchodoval v pásmu 111,50 až 126,50 Kč. Mírně v plusu seanci zakončily cenné papíry pojišťovny VIG, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a rakouské Erste Group Bank.

Dvouprocentní inflační cíl ČNB je mimo realitu

Hana Blovská (Conseq): Nemá smysl prodávat něco, co klientovi nevydělává

4. Očekávané události

Pátek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Předběžný údaj za červenec vyjde v Japonsku a Číně, Francii a Německu a zveřejněn bude také za celou eurozónu. V Evropě navíc vyjdou i předběžné kompozitní ukazatele. PMI za zpracovatelský sektor odpoledne vyjde i v USA, kde budou navíc investoři sledovat ještě prodeje nových domů. Hospodářská čísla za druhý kvartál v závěru týdne odtajní ve Spojených státech Moody's a v Evropě například BASF. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Unipetrol ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku EBITDA LIFO 3,959 miliardy korun, finanční ředitel společnosti nevyloučil možnost vyplacení dividendy

Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) téměř 4 miliardy korun. To je rekordní kvartální výsledek v historii společnosti. Firma uvedla, že jí pomohly příznivé marže, vynikající externí makroprostředí a solidní provozní výkonnost. Finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik prohlásil, že možnost vyplacení dividendy z letošního zisku je stále ve hře. Záležet podle něj bude na akcionářích, respektive majoritním vlastníkovi firmy, kterým je polský PKN Orlen.

6. Řecký parlament schválil druhý balík požadovaných reforem

Řecký parlament v noci na čtvrtek schválil druhý balík reforem, které požadují věřitelé výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Reformy se týkají zejména modernizace státní správy, včetně urychlení soudních řízení a prosazení pravidel pro ozdravení bank. Část vládní strany SYRIZA návrh nepodpořila.

Tsipras: Museli jsme přijmout tvrdé reformy, hrozil Grexit

7. ČNB by dle Hospodářských novin mohla intervence prodloužit

Posilování kurzu české koruny se pro Českou národní banku stalo faktorem bránícím růstu inflace, což by mohlo vést k prodloužení režimu devizových intervencí. S odkazem na rozhovor s ředitelem měnové sekce ČNB Tomášem Holubem to ve čtvrtek uvedly Hospodářské noviny. Centrální banka podle dosavadních prohlášení neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí 2016.

8. Fiat požádal o povolení uvést akcie Ferrari na burzu v New Yorku

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) podala žádost o uvedení akcií své divize Ferrari na burzu v New Yorku. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Primární veřejná nabídka (IPO) akcií výrobce luxusních sportovních vozů by se měla uskutečnit ve čtvrtém čtvrtletí.

9. Jihokorejská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí kvůli MERS nejpomaleji za šest let

Jihokorejská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí rostla nejpomalejším tempem za více než šest let. Podepsaly se na tom negativní dopady virového onemocnění MERS. Tamní centrální banka ve čtvrtek oznámila, že hrubý domácí produkt se proti předchozímu čtvrtletí zvýšil pouze o 0,3 %. Hospodářský růst podkopaly i suché počasí a slabý export.

10. MMF: České ekonomice se daří, vláda by měla zlepšit prostředí

Česká ekonomika silně roste díky exportu a zlepšující se domácí poptávce. Výzvou pro stát je, aby vytvořil podmínky pro udržitelnost ekonomického růstu i makroekonomickou stabilitu. Ve své pravidelné zprávě to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond. Stát by měl mimo jiné zlepšit situaci na trhu práce, podnikatelské prostředí a podpořit investice do vzdělání a výzkumu, uvedl MMF. Fond tak zopakoval většinu závěrů ze své květnové mise v Česku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tři, dva, jedna... Jakešův prst startuje

Mladoboleslavská Škoda Auto se rozhodla založit svoji novou reklamní kampaň, kterou propaguje nový vůz superb, na sérii virálních videí. Asi by se dalo čekat, že v nich budou hrát roli hlavně auta. Škodovka ale kampaň s názvem Česká raketa pojala skutečně originálně.

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
před 31 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před hodinou

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii