US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Krajina po panice a rok 1987

Trhy se po panické reakci na oslabení jüanu začaly uklidňovat. Akciové indexy v USA (S&P 500) a eurozóně (STOXX Europe 600) se dostaly nad minima a euro začalo odevzdávat zisky z posledních dnů. Volatilita klesá.

Pesimista to aktuálně vnímá jako krátké nadechnutí před dalším ponorem, optimista jako konec paniky, kdy relativně dobrá makrodata z USA, nízké ceny ropy jako prorůstový faktor a opatření Číny na podporu ekonomiky začnou nést voce.

Četl jsem spoustu přirovnání, že šlo v uplynulých dnech o podobný pád jako v roce 1987. Tak se na to podívejme. Ano, propad byl podobný (i když zatím mělčí). Po černém pondělí v roce 1987 trvalo dva roky, než se akcie dostaly na úroveň před propadem. Tehdy ovšem byla reálná sazba Fedu na 4 %, zatímco nyní je na nule. Měnové podmínky jsou dnes výrazně uvolněnější.

Co mají nyní akcioví investoři dělat? Historie napovídá, že trvá v průměru několik měsíců, než se americké akcie vzpamatují z propadu o více než 5 % za týden, po půl roce v průměru připisují asi 8 %. Zdroj nákazy Čína - si navíc uvědomuje, že je potřeba uvolnit měnové, a případně i fiskální podmínky, aby se pomohlo zpomalující ekonomice.

Pravidelní investoři by tedy neměli panikařit. To vyplývá i z výpočtů Bank of America Merrill Lynch, která srovnala vývoj zhodnocení investice podle strategie "kup a drž" a podle strategie "při panice vyprodávej". Snaha časovat trh vede k dlouhodobě horší výkonnosti.

Americké akcieAnalytici ČSDavid NavrátilKorekce na trzíchPanika na trzíchSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná