Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby
|

Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby

Cena akcií společnosti ČEZ je na mnohaletém minimu. Některé velké brokerské společnosti v zahraničí titulu nevěří, mnozí investoři i analytici ale stále častěji hovoří o cenovém dnu a očekávaném obratu trendu. Jak nyní zařadit ČEZ do portfolia?

ČEZ Energetika Akcie ČR Bonusové certifikáty Certifikáty

Michal Šnobr, analytik z J&T Banky, se začátkem roku na Investičním fóru vyjádřil v tom smyslu, že je cena akcií ČEZ neopodstatněně nízká a že doporučení velkých brokerů mnohdy naprosto ignorují výhledy samotné firmy. Společnost ČEZ má přitom na příští dva roky prakticky zajištěnou vyšší než současnou tržní prodejní cenu elektřiny a objem vyrobené energie poroste. To vše bez nutnosti velkých investic. O volnou hotovost by tak firma podle Šnobra neměla mít nouzi.

Dno není nikdy definitivní, dividenda bude

Ani dlouhodobé minimum nemusí znamenat, že cena neklesne ještě níže, případně že se okolo tohoto dna nebude pohybovat delší dobu. Pro dlouhodobé investory je ale současná cena akcií ČEZ jednoznačně zajímavá již z důvodu dividendy. Při očekávané dividendě okolo 40 Kč na akcii ČEZ aktuálně nabízí výnos okolo 10 % (nesmíme zapomínat na zdanění). Že by se dividenda za loňský rok mohla opět pohybovat alespoň na stejné úrovni, naznačuje solidní cash flow firmy.

Tomáš Kálal z Conseq Investment Management vedle atraktivity dividendy zdůrazňuje i její spolehlivost, protože maoritu v ČEZ drží stát, který si každoroční porci miliard nepochybně bude chtít nechat vyplácet, pokud tomu hospodaření firmy bude odpovídat.

Turbo, faktor, nebo short?

Klasická investice do akcií ČEZ ale není jedinou možností, jak na české energetické jedničce vydělat. Aktuálně je na trhu k dispozici několik zajímavých investičních produktů, a to především pro ty, kteří chtějí vysoký zisk za relativně krátký čas.

V nabídce Raiffeisen Centrobank jsou dostupné čtyři turbo certifikáty (z toho dva short) a čtyři faktorové certifikáty (dva vedené v koruně, dva v euru). Česká spořitelna pak nabízí dva short turbo certifikáty od Erste. Na své si tedy přijdou také spekulanti očekávající další pokles ceny akcií i ti, kteří investují v evropské měně (v delším horizontu by vzhledem k intervencím ČNB mohlo hrozit kurzové riziko, ale tyto produkty jsou vhodné spíše pro krátkodobé spekulanty).

Tyto certifikáty jsou velmi dobrým nástrojem zejména v silném trendu, kdy výrazně znásobují výnosy investorů. Vzhledem k páce je ale potřeba počítat s tím, že v opačném případě se znásobují také ztráty. Zároveň nejsou velmi vhodné v době, kdy se podkladové aktivum (zde akcie ČEZ) nachází v nejasném trendu. Mezi další rizika patří riziko emitenta (jde v podstatě o dluhopis doplněný o bonus ve formě páky apod.), nebo některé faktory ovlivňující cenu (úroky, náklady na financování apod.).

Turbo long i short

Turbo nebo také knock-out certifikáty jsou oblíbeným nástrojem investorů, kteří chtějí při poměrně malé investované částce dosahovat nadprůměrných výnosů. Ty má zajistit finanční páka, která znásobuje zisky v případě pohybu ceny podkladového aktiva správným směrem (v opačném případě samozřejmě zvyšuje ztráty). U turbo certifikátů si musí investor dávat pozor také na knock-out bariéru, při jejímž dosažení přijde prakticky o celou investovanou částku.

Při investici do takového certifikátu si investor musí uvědomovat knock-out bariéru, respektive vzdálenost tržní ceny podkladového aktiva od knock-out ceny. Pokud jsou si blízko, je riziko samozřejmě vyšší, což může ovlivnit i cenu certifikátu. A platí to i naopak. Důležitá je dále takzvaná strike cena (realizační, bazická), důležitá při výpočtu páky instrumentu. Cena certifikátu je totiž dána rozdílem aktuální a strike ceny (případně ještě vynásobena poměrem odběru). Čím blíže je strike cena k aktuálnímu kurzu podkladového aktiva, tím menší je rozdíl mezi strike cenou a aktuální hodnotou podkladového aktiva, a proto je i cena certifikátu poměrně nízká. Každá nepatrná změna ceny podkladového aktiva pak vyvolá velkou procentuální změnu ceny certifikátu, takže páka je vyšší. To ale znamená, že cena podkladového aktiva je také blízko knock-out ceně, čímž je i riziko stále vyšší. Od toho také vznikl název turbo certifikátů.

K dispozici je aktuálně řada produktů. Raiffeisen Centrobank nabízí dva long turbo certifikáty. Ten s ISIN AT0000A12AA0 má bariéru na ceně akcie ČEZ 345,12 Kč a strike cenu 245,12 Kč. K bariéře má tedy pouze 37,68 Kč (9,84 %) a páka je momentálně na úrovni 2,77. Druhý certifikát má ISIN AT0000A12A98, bariéru na 292,68 Kč a strike na 192,68 Kč. Vzdálenost od bariéry je 90,12 Kč (23,54 %) a páka je na úrovni 2,01. Oba produkty jsou na trhu od 23. září 2013. Zejména v prvním případě jde o vysoce rizikový produkt, který ale v případě obratu trendu může nabídnout zajímavý zisk (jen v pátek to bylo +5,26 %).

Něco pro ty, kteří ČEZ nevěří

Raiffeisen Centrobank nabízí také dva short turbo certifikáty. První (ISIN AT0000A0SBC6) má bariéru na 662,74 Kč a strike 712,74 Kč. Vzdálenost od bariéry je 279,94 Kč (73,13 %). Druhý certifikát (ISIN AT0000A0SBB8) má bariéru na 724,71 Kč a strike 774,71 Kč. Vzdálenost od bariéry je 341,91 Kč (89,32 %). Oba produkty jsou v na trhu od 18. listopadu 2011 a momentálně se vzhledem ke vzdálenosti od knock-out bariéry obchodují prakticky bez páky.

Short turbo certifikáty má v nabídce také Česká spořitelna, respektive Erste Group Bank. První certifikát (ISIN AT0000A19L98) má bariéru na 671,52 Kč a strike 721,52 Kč. Vzdálenost od bariéry je 288,72 Kč (75,42 %). Momentálně se obchoduje s pákou 1,12 a na trhu je od 10. září 2014. U druhého certifikátu (ISIN AT0000A1AVY4 je bariéra nastavena na 618,47 Kč a strike je 668,47 Kč. Vzdálenost od bariéry je 235,67 Kč (74,63 %) a páka je 1,32. Na trhu produkt je od 9. prosince 2014.

Faktor bez K.O. bariéry

Faktorové certifikáty jsou poměrně málo rozšířenou třídou certifikátů, ale to neznamená, že jde o nezajímavý produkt. Korunové faktorové certifikáty jsou v nabídce s dvojnásobnou (Factor certificate LONG CEZ AS, ISIN AT0000A1DUE2) a trojnásobnou (Factor certificate LONG CEZ AS, ISIN AT0000A1DUD4) pákou. Páteční posílení akcií ČEZ o 1,84 % znamenalo v prvním případě růst hodnoty certifikátu o 3,66 % a ve druhém o 5,49 %. Certifikáty jsou na trhu od 1. dubna minulého roku a nemají dobu splatnosti (open-end). Certifikáty vedené v euru mají kromě měny prakticky stejné vlastnosti jako jejich korunové klony.

Pro případ výrazných jednodenních výkyvů u faktorových certifikátů existuje ochranná bariéra (v prvním zmiňovaném případě je to 40 %, ve druhém pak 30 %). Tato bariéra slouží k tomu, aby investor nepřišel o všechny prostředky kvůli jednorázovému výkyvu ceny podkladového aktiva. Mezi další výhody faktorových certifikátů lze zařadit neexistenci K.O. bariéry, likviditu, stálou páku či žádné poplatky za správu. Nevýhodou je pak nemožnost podílet se na dividendě titulu, skutečnost, že berou v úvahu denní vývoj podkladového aktiva (ne pouze zavírací cenu), což zvyšuje jejich volatilitu.

Co musíte ráno vědět (25. září)
Co musíte ráno vědět (25. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou vyhlídky světové ekonomiky podle MMF a...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými…
Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými podniky

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými společnostmi. Náladu na trhu podpořily...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Koronavirus stáhl britského provozovatele kin Cineworld do hluboké…
včera v 21:42

Koronavirus stáhl britského provozovatele kin Cineworld do hluboké ztráty

Britský provozovatel kin Cineworld, který prostřednictvím své divize Cinema City působí rovněž v České republice, se...
Zábava a zábavní průmysl Evropské akcie Výsledková sezóna
Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu

Výprodej na trzích s rizikovými aktivy, absence nových stimulačních nástrojů a rychlý nárůst počtu nových případů...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu
včera v 17:42

Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu

Unipetrol převzal ve svém areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku od dodavatele druhou část nové polyetylenové...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo
včera v 17:30

MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek
včera v 17:23

T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek

Operátor T-Mobile vybudoval za tři čtvrtletí 40 000 nových optických přípojek s rychlostí jeden Gbit/s. Do konce roku...
Telekomunikace Česká republika
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
včera v 16:50

Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta

Pražská burza ve čtvrtek opět změnila směr a vzrostla. Index PX po kolísavém obchodování nakonec přidal 0,16 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá
včera v 16:28

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

České aerolinie přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a...
Doprava Koronavirus
Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu
včera v 16:24

Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu

Maďarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75...
Maďarsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily
včera v 16:00

USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily

Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 4,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,011...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
včera v 14:47

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod

Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen...
Volkswagen Podvod
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
včera v 13:18

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
včera v 11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
včera v 11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
včera v 10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii