Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby
|

Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby

Cena akcií společnosti ČEZ je na mnohaletém minimu. Některé velké brokerské společnosti v zahraničí titulu nevěří, mnozí investoři i analytici ale stále častěji hovoří o cenovém dnu a očekávaném obratu trendu. Jak nyní zařadit ČEZ do portfolia?

ČEZ Energetika Akcie ČR Bonusové certifikáty Certifikáty

Michal Šnobr, analytik z J&T Banky, se začátkem roku na Investičním fóru vyjádřil v tom smyslu, že je cena akcií ČEZ neopodstatněně nízká a že doporučení velkých brokerů mnohdy naprosto ignorují výhledy samotné firmy. Společnost ČEZ má přitom na příští dva roky prakticky zajištěnou vyšší než současnou tržní prodejní cenu elektřiny a objem vyrobené energie poroste. To vše bez nutnosti velkých investic. O volnou hotovost by tak firma podle Šnobra neměla mít nouzi.

Dno není nikdy definitivní, dividenda bude

Ani dlouhodobé minimum nemusí znamenat, že cena neklesne ještě níže, případně že se okolo tohoto dna nebude pohybovat delší dobu. Pro dlouhodobé investory je ale současná cena akcií ČEZ jednoznačně zajímavá již z důvodu dividendy. Při očekávané dividendě okolo 40 Kč na akcii ČEZ aktuálně nabízí výnos okolo 10 % (nesmíme zapomínat na zdanění). Že by se dividenda za loňský rok mohla opět pohybovat alespoň na stejné úrovni, naznačuje solidní cash flow firmy.

Tomáš Kálal z Conseq Investment Management vedle atraktivity dividendy zdůrazňuje i její spolehlivost, protože maoritu v ČEZ drží stát, který si každoroční porci miliard nepochybně bude chtít nechat vyplácet, pokud tomu hospodaření firmy bude odpovídat.

Turbo, faktor, nebo short?

Klasická investice do akcií ČEZ ale není jedinou možností, jak na české energetické jedničce vydělat. Aktuálně je na trhu k dispozici několik zajímavých investičních produktů, a to především pro ty, kteří chtějí vysoký zisk za relativně krátký čas.

V nabídce Raiffeisen Centrobank jsou dostupné čtyři turbo certifikáty (z toho dva short) a čtyři faktorové certifikáty (dva vedené v koruně, dva v euru). Česká spořitelna pak nabízí dva short turbo certifikáty od Erste. Na své si tedy přijdou také spekulanti očekávající další pokles ceny akcií i ti, kteří investují v evropské měně (v delším horizontu by vzhledem k intervencím ČNB mohlo hrozit kurzové riziko, ale tyto produkty jsou vhodné spíše pro krátkodobé spekulanty).

Tyto certifikáty jsou velmi dobrým nástrojem zejména v silném trendu, kdy výrazně znásobují výnosy investorů. Vzhledem k páce je ale potřeba počítat s tím, že v opačném případě se znásobují také ztráty. Zároveň nejsou velmi vhodné v době, kdy se podkladové aktivum (zde akcie ČEZ) nachází v nejasném trendu. Mezi další rizika patří riziko emitenta (jde v podstatě o dluhopis doplněný o bonus ve formě páky apod.), nebo některé faktory ovlivňující cenu (úroky, náklady na financování apod.).

Turbo long i short

Turbo nebo také knock-out certifikáty jsou oblíbeným nástrojem investorů, kteří chtějí při poměrně malé investované částce dosahovat nadprůměrných výnosů. Ty má zajistit finanční páka, která znásobuje zisky v případě pohybu ceny podkladového aktiva správným směrem (v opačném případě samozřejmě zvyšuje ztráty). U turbo certifikátů si musí investor dávat pozor také na knock-out bariéru, při jejímž dosažení přijde prakticky o celou investovanou částku.

Při investici do takového certifikátu si investor musí uvědomovat knock-out bariéru, respektive vzdálenost tržní ceny podkladového aktiva od knock-out ceny. Pokud jsou si blízko, je riziko samozřejmě vyšší, což může ovlivnit i cenu certifikátu. A platí to i naopak. Důležitá je dále takzvaná strike cena (realizační, bazická), důležitá při výpočtu páky instrumentu. Cena certifikátu je totiž dána rozdílem aktuální a strike ceny (případně ještě vynásobena poměrem odběru). Čím blíže je strike cena k aktuálnímu kurzu podkladového aktiva, tím menší je rozdíl mezi strike cenou a aktuální hodnotou podkladového aktiva, a proto je i cena certifikátu poměrně nízká. Každá nepatrná změna ceny podkladového aktiva pak vyvolá velkou procentuální změnu ceny certifikátu, takže páka je vyšší. To ale znamená, že cena podkladového aktiva je také blízko knock-out ceně, čímž je i riziko stále vyšší. Od toho také vznikl název turbo certifikátů.

K dispozici je aktuálně řada produktů. Raiffeisen Centrobank nabízí dva long turbo certifikáty. Ten s ISIN AT0000A12AA0 má bariéru na ceně akcie ČEZ 345,12 Kč a strike cenu 245,12 Kč. K bariéře má tedy pouze 37,68 Kč (9,84 %) a páka je momentálně na úrovni 2,77. Druhý certifikát má ISIN AT0000A12A98, bariéru na 292,68 Kč a strike na 192,68 Kč. Vzdálenost od bariéry je 90,12 Kč (23,54 %) a páka je na úrovni 2,01. Oba produkty jsou na trhu od 23. září 2013. Zejména v prvním případě jde o vysoce rizikový produkt, který ale v případě obratu trendu může nabídnout zajímavý zisk (jen v pátek to bylo +5,26 %).

Něco pro ty, kteří ČEZ nevěří

Raiffeisen Centrobank nabízí také dva short turbo certifikáty. První (ISIN AT0000A0SBC6) má bariéru na 662,74 Kč a strike 712,74 Kč. Vzdálenost od bariéry je 279,94 Kč (73,13 %). Druhý certifikát (ISIN AT0000A0SBB8) má bariéru na 724,71 Kč a strike 774,71 Kč. Vzdálenost od bariéry je 341,91 Kč (89,32 %). Oba produkty jsou v na trhu od 18. listopadu 2011 a momentálně se vzhledem ke vzdálenosti od knock-out bariéry obchodují prakticky bez páky.

Short turbo certifikáty má v nabídce také Česká spořitelna, respektive Erste Group Bank. První certifikát (ISIN AT0000A19L98) má bariéru na 671,52 Kč a strike 721,52 Kč. Vzdálenost od bariéry je 288,72 Kč (75,42 %). Momentálně se obchoduje s pákou 1,12 a na trhu je od 10. září 2014. U druhého certifikátu (ISIN AT0000A1AVY4 je bariéra nastavena na 618,47 Kč a strike je 668,47 Kč. Vzdálenost od bariéry je 235,67 Kč (74,63 %) a páka je 1,32. Na trhu produkt je od 9. prosince 2014.

Faktor bez K.O. bariéry

Faktorové certifikáty jsou poměrně málo rozšířenou třídou certifikátů, ale to neznamená, že jde o nezajímavý produkt. Korunové faktorové certifikáty jsou v nabídce s dvojnásobnou (Factor certificate LONG CEZ AS, ISIN AT0000A1DUE2) a trojnásobnou (Factor certificate LONG CEZ AS, ISIN AT0000A1DUD4) pákou. Páteční posílení akcií ČEZ o 1,84 % znamenalo v prvním případě růst hodnoty certifikátu o 3,66 % a ve druhém o 5,49 %. Certifikáty jsou na trhu od 1. dubna minulého roku a nemají dobu splatnosti (open-end). Certifikáty vedené v euru mají kromě měny prakticky stejné vlastnosti jako jejich korunové klony.

Pro případ výrazných jednodenních výkyvů u faktorových certifikátů existuje ochranná bariéra (v prvním zmiňovaném případě je to 40 %, ve druhém pak 30 %). Tato bariéra slouží k tomu, aby investor nepřišel o všechny prostředky kvůli jednorázovému výkyvu ceny podkladového aktiva. Mezi další výhody faktorových certifikátů lze zařadit neexistenci K.O. bariéry, likviditu, stálou páku či žádné poplatky za správu. Nevýhodou je pak nemožnost podílet se na dividendě titulu, skutečnost, že berou v úvahu denní vývoj podkladového aktiva (ne pouze zavírací cenu), což zvyšuje jejich volatilitu.

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus