Burzovní kalendář (26. 12. - 30. 12. 2016)

Americké a evropské akciové trhy čekají poslední čtyři obchodní seance roku. Americké indexy jsou od začátku ledna výrazně v plusu, evropské akcie jsou lehce pod nulou. Nadcházející zkrácený obchodní týden by žádné drama přinést neměl, nechvalme ale dne před večerem.
Ohlédnutí
V předvánočním týdnu se toho na světových finančních trzích mnoho významného neudálo. Objemy obchodů postupně slábly a klesala i volatilita. Investoři se před svátky a prodlouženým víkendem drželi zpátky, a tak i akciové indexy v týdenním horizontu zůstaly více méně na svém.
Celoevropský index STOXX Europe 600 za týden klesl o 0,01 %, ve Spojených státech index Dow stoupl o 0,46 %, širší S&P 500 se zvýšil o 0,25 % a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,47 %. Od začátku roku STOXX Europe 600 ztrácí 2,1 %, Dow roste o 14,4 %, S&P 500 přidává 10,76 % a Nasdaq Composite posiluje o 9,09 %.
Z ekonomických údajů investoři v předvánočním týdnu věnovali více pozornosti indexům institutu Ifo pro Německo, americkým indexům nákupních manažerů či údajům z amerického realitního trhu. Nejvíce pozornosti však na sebe strhla finální zpráva o vývoji americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí, se kterou vyšla rovněž statistika osobních příjmů a výdajů. V ČR investoři sledovali čtvrteční měnověpolitické zasedání České národní banky.
Bankovní rada ČNB na svém prosincovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni a nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek. Inflace se podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka zvyšuje, nadále se však nachází pod dvouprocentním cílem banky. K udržitelnému plnění cíle, které je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, dle stávající prognózy dojde počínaje polovinou příštího roku, uvedl guvernér. Rada rovněž podle Rusnoka diskutovala o možném zavedení záporných úrokových sazeb jako podpůrného nástroje při ukončení intervencí. "Ten názor ale nebyl většinový a zvítězil postoj, že v tuto chvíli to není realistické. Nevylučujeme to ale ze svého repertoáru," uvedl během tiskové konference Jiří Rusnok.
Výhled
Poslední týden roku by se měl stejně jako pět předvánočních dní nést v klidném duchu. Na pořadu nejsou žádná významná makrodata ani setkání. Podle analytiků lze předpokládat, že objemy obchodů budou podprůměrné při nevýrazném kolísání cen jednotlivých aktiv.
Pražská burza i většina evropských trhů si protáhnou volno až do pondělí 26. prosince, burza v Londýně dokonce až do úterý, před silvestrem bude obchodování na některých trzích zkrácené.
"Díky poslednímu měsíci a půl jsou americké akcie za rok 2016 v solidním zisku. V posledních dvou letech byl prosinec pro akcie neúspěšný, protože benchmarky ztrácely v závěrečném týdnu roku; zřejmě příprava na léta očekávanou korekci. Nyní jsou zprávy vesměs býčí, do akciových fondů proudí peníze, a proto by poslední obchodní dny roku mohly být stejné jako ty před Vánocemi," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Výhled pro jednotlivé dny
V pondělí zůstanou západoevropské trhy zavřené a obchodovat se nebude ani ve Spojených státech. V Asii se bude obchodovat v Číně, Japonsku a v Jižní Koreji, zavřené zůstanou burzy v Austrálii, Hongkongu a na Novém Zélendu. V noci na pondělí zveřejní japonská centrální banka zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání, na tiskové konferenci vystoupí šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda a země vycházejícího slunce zveřejní ještě předstihový ekonomický ukazatel.
V úterý již na trzích bude živěji než v pondělí, ačkoli nelze čekat, že by objemy obchodů byly nějak výrazné. Zavřené zůstanou trhy v Irsku, Kanadě, Spojeném království, Hongkongu, Austrálii a na Novém Zélandu. Japonsko na trh v noci na úterý pošle zprávu z trhu práce, inflační statistiku, zprávu o výdajích domácností a údaje o zahájené výstavbě a stavebních objednávkách a ČR dopoledne přidá indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. V USA odpoledne vyjdou index cen domů S&P/Case-Shiller, index spotřebitelské důvěry od Conference Board, index aktivity richmondského Fedu a index průmyslové aktivity dallaského Fedu.
V noci na středu Japonsko odtajní statistiky průmyslové výroby a tržeb maloobchodních prodejců, Španělsko dopoledne přidá maloobchodní tržby, Itálie indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry a Spojené království doplní zprávu o počtu schválených žádostí o hypotéku. Odpoledne budou investoři ve Spojených státech vyhodnocovat zprávu o rozjednaných prodejích domů a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na americkém území od ropného institutu API.
Čtvrteční dopoledne bude patřit francouzské a italské inflaci. Odpoledne pak ve Spojených státech vyjdou zpráva o velkoobchodních zásobách a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA.
V pátek dopoledne na trh Španělsko pošle výsledek běžného účtu a inflační statistiku, Itálie se přidá s indexem cen výrobců a Řecko se zprávami o maloobchodních tržbách a výrobních cenách. V zámoří dojde odpoledne na index aktivity chicagského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu od společnosti Baker Hughes. Obchodování v Británii a v Německu bude zkrácené.
Aktuality
