Jean-Pierre Lehmann: Staré pořádky a jistoty mizejí, hrozba erupce narůstá
|

Jean-Pierre Lehmann: Staré pořádky a jistoty mizejí, hrozba erupce narůstá

Společenská smlouva přestává platit a novou nemáme na stole. Pokud se nám ji nepovede zformulovat včas, přijdou bouře v ulicích. Ty mohou zasáhnout čínská i evropská města, varuje emeritní profesor prestižní IMD Business School Jean-Pierre Lehmann. Jak během našeho setkání dodal, (jen) politici tuto hrozbu neodvrátí. Přispěchat na pomoc bude muset i byznys, který se ale zatím tváří, že se ho to netýká.

Čína Evropská unie Geopolitická rizika Světová ekonomika Terorismus a extremismus

Nebezpečné odcizení: Násilí (ne)musí být přechodnou záležitostí

V souvislosti s rozevírajícími se nůžkami mezi těmi, kdo mají potřebné dovednosti a kvalifikaci, a těmi, kteří je nemají, je důležité mluvit o hodnotách a o tom, v jaké společnosti chceme žít a v jakém stavu chceme přenechat Zemi svým dětem a jejich dětem. Žijeme například v době, kdy se bezpečnost stává takřka obsesí. Stále více lidí si pořizuje stráže, běžné je to třeba v Indii. Tam v podstatě u každého domu, který patří někomu ze střední nebo vyšší třídy, vidíte pět, šest lidí, kteří se starají o dům, zahradu, auto a společně s tím také o bezpečnost. Lze čekat něco podobného i na západě? Budeme kvůli narůstající nerovnosti žít v nestabilním prostředí?

V 70. letech měly západní Evropa, Japonsko a Spojené státy problémy s vlnou terorismu (Brigate Rosse v Itálii, Baader Meinhof v Německu a tak dále). Vypadalo to jako trend, ale nakonec se ukázalo, že šlo o pouhý záblesk. Několik lidí bohužel zemřelo, byly nějaké materiální škody, ale vše rychle zmizelo. Bude to podobné dnes s takzvaným islámským terorismem, nebo se stane trvalkou? Nevím, ale vím, že jde jen o jednu z mnoha neznámých, kterým nyní čelíme. A v souvislosti s touto nejistotou mě napadá, že by kapitalistický svět měl být připraven a schopen zformulovat etické a sociální systémy, které ve společnosti zajistí soudržnost.

Nestabilní podloží: I měkké přistání může s Čínou pěkně zamávat

Mezi experty se bouřlivě diskutuje, zda Čína zažije takzvané tvrdé, nebo měkké přistání. Jde jistě o relevantní debatu, ale přinejmenším stejně relevantní je mnohem méně diskutovaná otázka, a sice zda tamní ekonomika dokáže udržet takzvanou sociální kohezi, tedy zda zvládne podržet potřebný sociální systém. Čínská komunistická strana opírá svou legitimitu o schopnost navyšovat díky růstu HDP materiální blahobyt. Pokud se jí to přestane dařit, co to bude znamenat?

Freedom House a další západní think tanky opakují, že by Čína měla přijmout demokracii. Ono to ale není tak jednoduché. Kdybychom v zemi měli čínskou podobu Putina, pak by asi šlo odhadnout, co by se dělo v případě zpomalení na tempo růstu, které by nadále nedokázalo zajistit sociální smír. Žádný Putin ale v Pekingu nesedí, a tak tu máme další neznámou, která má vzhledem k významu Číny globální přesah. Přitom až příliš mnoho společností před podobnými změnami a otazníky strká hlavu do písku. Říkají, že jim jde jen o byznys, do socioekonomických záležitostí se prý vměšovat nechtějí. Chyba!

Pevnost Evropa: Zvenku huj, zevnitř (až příliš často) zaznívá fuj

Evropa stále disponuje jistou dávkou takzvané tvrdé síly. Jistý vliv na globálním poli jí zajišťuje i to, že jde v součtu o obrovský trh. V oblasti politiky je to ale slabší. Nesmíme nicméně zapomínat na takzvanou měkkou sílu, kterou vnímají cizinci, ale ne Evropané. Číňané jsou přesvědčeni o tom, že je Evropa skvělá, protože má bohatou historii a luxusní zboží. Přijedou do Benátek nebo do Prahy a líbí se jim tam. Nejen proto je mnohem více lidí, kteří by se do Evropy chtěli nastěhovat, než těch, kteří z ní chtějí utéct. Nemám přitom na mysli jen migranty, mluvím například o studentech prestižních MBA programů, kterým přednáším. Mnozí tu chtějí po skončení studií zůstat.

Evropané kouzlo spojené Evropy bohužel často nevnímají, což urychluje její pád. Potřebujeme proto silnější, mnohem soudržnější a inteligentnější svazek. Nesmíme přitom zapomínat na to, že aktuálně čelíme výrazným turbulencím a nejistotě. V mnoha oblastech a oborech dochází k epochálním změnám a zlomům. V Evropě jsou proto země jako Španělsko, jehož hospodářství se celkem stabilizovalo, ale stále ho trápí obrovská nezaměstnanost, převážně mezi mladými. Recept, jak tyto potíže řešit, nemám. Vím ovšem, že nelze dlouhodobě žít s 25% nezaměstnaností mladých jako ve Francii nebo 50%, kterou vidíme ve Španělsku.

Zpátky do budoucnosti: Hraniční závory jsou symbolem neschopnosti

Francie je paralyzovaná, lidé naštvaní. François Hollande je neštěstí, pokud jde o schopnost řídit ekonomiku a sociální otázky, jako je zaměstnanost. A Evropané namísto toho, aby problémy zemí jako Francie nebo Španělsko brali jako výzvu a možnost si pomoci a přiblížit se, je až příliš často zneužívají jako výmluvu, proč jít od sebe. EU často slouží jako boxovací pytel nebo obětní beránek, na kterého se svalí neschopnost národních politiků a strukturální problémy, jako je právě nezaměstnanost.

Nemyslím si ale, že se Evropa opět promění v bojiště, tento scénář dnes podle mě stále není ani v pomyslné mlze. Hrozí však, že její pád bude stále rychlejší, že napětí a třenice budou sílit a množit se a že po mnoha letech postupného rozpouštění hranic se mezi zeměmi opět objeví bariéry. V roce 1963 jsem cestoval z Vídně do Budapešti a trvalo to zhruba šest hodin. Hodinu si vyžádala cesta autem a pět hodin fronta na hranicích mezi Rakouskem a Maďarskem. Podobně se čekalo až dvacet minut na hranicích mezi Francií a Španělskem. Dnes se na hranicích opět objevují kontroly a já to beru jako signál, svědectví doby a neschopnosti se jí přizpůsobit.


Jean-Pierre Lehmann bude 23. února 2016 od 18 hodin hostem prvního z cyklu seminářů s názvem Nový (ab)normál, který se uskuteční na VŠE v Praze (místnost RB212). Tématem bude "Úspěšný byznys model 21. století". Společně s panem Lehmannem vystoupí Magdalena Souček, vedoucí partner EY a vedoucí central cluster společnosti, pod který spadá Bosna a Hercegovina, Česko, Chorvatsko, Maďarsko, Černá hora, Slovensko, Slovinsko a Srbsko.

VÍCE O SEMINÁŘI

Cyklus seminářů Nový (ab)normál je pořádán jako součást Alter Eko, multimediálního interaktivního projektu, v rámci kterého špičky světa ekonomiky, byznysu a akademické sféry probírají relevantní a přitom (v Česku) často přehlížená hospodářská a hospodářsko-politická témata.

Témata prvního semináře

  • nejvýznamnější změny, kterými prochází globální ekonomika a politika
  • co probíhající změny znamenají pro globální i regionální byznys
  • recepty, díky kterým by se firmy měly zařadit mezi vítěze

Seminář se koná 23. února od 18.00 do 19.30 v budově Vysoké školy ekonomické (náměstí Winstona Churchilla 1938/4, 130 67 Praha 3) v učebně RB212. Vstup je pro zvané hosty po řádné registraci na skok@vse.cz zdarma. Pracovním jazykem je angličtina.

Nový (ab)normál 23. února 2016
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
před 24 minutami

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
před 39 minutami

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky