Jean-Pierre Lehmann: Staré pořádky a jistoty mizejí, hrozba erupce narůstá
|

Jean-Pierre Lehmann: Staré pořádky a jistoty mizejí, hrozba erupce narůstá

Společenská smlouva přestává platit a novou nemáme na stole. Pokud se nám ji nepovede zformulovat včas, přijdou bouře v ulicích. Ty mohou zasáhnout čínská i evropská města, varuje emeritní profesor prestižní IMD Business School Jean-Pierre Lehmann. Jak během našeho setkání dodal, (jen) politici tuto hrozbu neodvrátí. Přispěchat na pomoc bude muset i byznys, který se ale zatím tváří, že se ho to netýká.

Čína Evropská unie Geopolitická rizika Světová ekonomika Terorismus a extremismus

Nebezpečné odcizení: Násilí (ne)musí být přechodnou záležitostí

V souvislosti s rozevírajícími se nůžkami mezi těmi, kdo mají potřebné dovednosti a kvalifikaci, a těmi, kteří je nemají, je důležité mluvit o hodnotách a o tom, v jaké společnosti chceme žít a v jakém stavu chceme přenechat Zemi svým dětem a jejich dětem. Žijeme například v době, kdy se bezpečnost stává takřka obsesí. Stále více lidí si pořizuje stráže, běžné je to třeba v Indii. Tam v podstatě u každého domu, který patří někomu ze střední nebo vyšší třídy, vidíte pět, šest lidí, kteří se starají o dům, zahradu, auto a společně s tím také o bezpečnost. Lze čekat něco podobného i na západě? Budeme kvůli narůstající nerovnosti žít v nestabilním prostředí?

V 70. letech měly západní Evropa, Japonsko a Spojené státy problémy s vlnou terorismu (Brigate Rosse v Itálii, Baader Meinhof v Německu a tak dále). Vypadalo to jako trend, ale nakonec se ukázalo, že šlo o pouhý záblesk. Několik lidí bohužel zemřelo, byly nějaké materiální škody, ale vše rychle zmizelo. Bude to podobné dnes s takzvaným islámským terorismem, nebo se stane trvalkou? Nevím, ale vím, že jde jen o jednu z mnoha neznámých, kterým nyní čelíme. A v souvislosti s touto nejistotou mě napadá, že by kapitalistický svět měl být připraven a schopen zformulovat etické a sociální systémy, které ve společnosti zajistí soudržnost.

Nestabilní podloží: I měkké přistání může s Čínou pěkně zamávat

Mezi experty se bouřlivě diskutuje, zda Čína zažije takzvané tvrdé, nebo měkké přistání. Jde jistě o relevantní debatu, ale přinejmenším stejně relevantní je mnohem méně diskutovaná otázka, a sice zda tamní ekonomika dokáže udržet takzvanou sociální kohezi, tedy zda zvládne podržet potřebný sociální systém. Čínská komunistická strana opírá svou legitimitu o schopnost navyšovat díky růstu HDP materiální blahobyt. Pokud se jí to přestane dařit, co to bude znamenat?

Freedom House a další západní think tanky opakují, že by Čína měla přijmout demokracii. Ono to ale není tak jednoduché. Kdybychom v zemi měli čínskou podobu Putina, pak by asi šlo odhadnout, co by se dělo v případě zpomalení na tempo růstu, které by nadále nedokázalo zajistit sociální smír. Žádný Putin ale v Pekingu nesedí, a tak tu máme další neznámou, která má vzhledem k významu Číny globální přesah. Přitom až příliš mnoho společností před podobnými změnami a otazníky strká hlavu do písku. Říkají, že jim jde jen o byznys, do socioekonomických záležitostí se prý vměšovat nechtějí. Chyba!

Pevnost Evropa: Zvenku huj, zevnitř (až příliš často) zaznívá fuj

Evropa stále disponuje jistou dávkou takzvané tvrdé síly. Jistý vliv na globálním poli jí zajišťuje i to, že jde v součtu o obrovský trh. V oblasti politiky je to ale slabší. Nesmíme nicméně zapomínat na takzvanou měkkou sílu, kterou vnímají cizinci, ale ne Evropané. Číňané jsou přesvědčeni o tom, že je Evropa skvělá, protože má bohatou historii a luxusní zboží. Přijedou do Benátek nebo do Prahy a líbí se jim tam. Nejen proto je mnohem více lidí, kteří by se do Evropy chtěli nastěhovat, než těch, kteří z ní chtějí utéct. Nemám přitom na mysli jen migranty, mluvím například o studentech prestižních MBA programů, kterým přednáším. Mnozí tu chtějí po skončení studií zůstat.

Evropané kouzlo spojené Evropy bohužel často nevnímají, což urychluje její pád. Potřebujeme proto silnější, mnohem soudržnější a inteligentnější svazek. Nesmíme přitom zapomínat na to, že aktuálně čelíme výrazným turbulencím a nejistotě. V mnoha oblastech a oborech dochází k epochálním změnám a zlomům. V Evropě jsou proto země jako Španělsko, jehož hospodářství se celkem stabilizovalo, ale stále ho trápí obrovská nezaměstnanost, převážně mezi mladými. Recept, jak tyto potíže řešit, nemám. Vím ovšem, že nelze dlouhodobě žít s 25% nezaměstnaností mladých jako ve Francii nebo 50%, kterou vidíme ve Španělsku.

Zpátky do budoucnosti: Hraniční závory jsou symbolem neschopnosti

Francie je paralyzovaná, lidé naštvaní. François Hollande je neštěstí, pokud jde o schopnost řídit ekonomiku a sociální otázky, jako je zaměstnanost. A Evropané namísto toho, aby problémy zemí jako Francie nebo Španělsko brali jako výzvu a možnost si pomoci a přiblížit se, je až příliš často zneužívají jako výmluvu, proč jít od sebe. EU často slouží jako boxovací pytel nebo obětní beránek, na kterého se svalí neschopnost národních politiků a strukturální problémy, jako je právě nezaměstnanost.

Nemyslím si ale, že se Evropa opět promění v bojiště, tento scénář dnes podle mě stále není ani v pomyslné mlze. Hrozí však, že její pád bude stále rychlejší, že napětí a třenice budou sílit a množit se a že po mnoha letech postupného rozpouštění hranic se mezi zeměmi opět objeví bariéry. V roce 1963 jsem cestoval z Vídně do Budapešti a trvalo to zhruba šest hodin. Hodinu si vyžádala cesta autem a pět hodin fronta na hranicích mezi Rakouskem a Maďarskem. Podobně se čekalo až dvacet minut na hranicích mezi Francií a Španělskem. Dnes se na hranicích opět objevují kontroly a já to beru jako signál, svědectví doby a neschopnosti se jí přizpůsobit.


Jean-Pierre Lehmann bude 23. února 2016 od 18 hodin hostem prvního z cyklu seminářů s názvem Nový (ab)normál, který se uskuteční na VŠE v Praze (místnost RB212). Tématem bude "Úspěšný byznys model 21. století". Společně s panem Lehmannem vystoupí Magdalena Souček, vedoucí partner EY a vedoucí central cluster společnosti, pod který spadá Bosna a Hercegovina, Česko, Chorvatsko, Maďarsko, Černá hora, Slovensko, Slovinsko a Srbsko.

VÍCE O SEMINÁŘI

Cyklus seminářů Nový (ab)normál je pořádán jako součást Alter Eko, multimediálního interaktivního projektu, v rámci kterého špičky světa ekonomiky, byznysu a akademické sféry probírají relevantní a přitom (v Česku) často přehlížená hospodářská a hospodářsko-politická témata.

Témata prvního semináře

  • nejvýznamnější změny, kterými prochází globální ekonomika a politika
  • co probíhající změny znamenají pro globální i regionální byznys
  • recepty, díky kterým by se firmy měly zařadit mezi vítěze

Seminář se koná 23. února od 18.00 do 19.30 v budově Vysoké školy ekonomické (náměstí Winstona Churchilla 1938/4, 130 67 Praha 3) v učebně RB212. Vstup je pro zvané hosty po řádné registraci na skok@vse.cz zdarma. Pracovním jazykem je angličtina.

Nový (ab)normál 23. února 2016
Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření
Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky nadějím na nová stimulační opatření ve Spojených státech. Výraznějšímu růstu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini
včera v 20:44

Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini

Německý automobilový koncern Volkswagen připravuje plány na oddělení divize Lamborghini a oslovil banky a potenciální...
Evropské akcie Auta Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek dopoledne rostly díky optimismu z blížící se dohody ohledně nového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu
včera v 17:49

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu

Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časopis, se po devíti letech vrátí na akciovou...
NYSE Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu
včera v 17:35

Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu

Vatikán ve čtvrtek poprvé zveřejnil detailní data z rozpočtu církevního státu a slíbil, že jeho finanční toky budou...
Rozpočet Itálie
Exportéři čekají kvůli covidu-19 výpadek vývozu v objemu 300-500…
včera v 16:54

Exportéři čekají kvůli covidu-19 výpadek vývozu v objemu 300-500 miliard Kč

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až...
Česká republika Mezinárodní obchod Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května

Pražská burza ve čvtrtek ztrácela. Index PX klesl o 1,06 procenta na 859,11 bodu, což je jeho nejnižší závěrečný kurz...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje
včera v 16:20

Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun neponechává žádný prostor pro případné navýšení...
Česká republika Rozpočet
Deloitte v ČR stáhla studii o vlivu oteplování na ekonomiku
včera v 15:47

Deloitte v ČR stáhla studii o vlivu oteplování na ekonomiku

Česká pobočka mezinárodní poradenské společnosti Deloitte po dvou týdnech od zveřejnění stáhla svou studii o dopadech...
Ekologie a životní prostředí Česká republika
Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo
včera v 14:30

Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba…
včera v 14:30

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba ale příjemně překvapila

Jádrový cenový index osobní spotřeby (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší…
včera v 14:00

Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší výsledek k tomuto měsíci

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
včera v 13:21

PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní

Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů
včera v 12:59

Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci...
Alphabet (Google) Americké akcie Média
Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky
včera v 12:52

Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky

E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
včera v 12:31

Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu...
Evropské akcie Móda a design Výsledková sezóna
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
včera v 12:17

České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 % hodnoty, index sráží níže zejména velká váha bankovních titulů

České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 %. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se...
Akcie ČR Index PX Světové akcie
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za…
včera v 11:52

Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za dva roky

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji zejména...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší…
včera v 11:48

Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší překážkou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala
včera v 11:46

Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala

Tokijská akciová burza kvůli technickým problémům celou seanci neobchodovala. Jde o nejhorší výpadek v její historii....
Japonské akcie Asijské akcie Trhy