Čína není charitativní projekt, ale příležitost pro investory s kvalitní analýzou. Svět si na to musí zvyknout
|

Čína není charitativní projekt, ale příležitost pro investory s kvalitní analýzou. Svět si na to musí zvyknout

Investoři by měli počítat s nižšími tempy růstu druhé největší světové ekonomiky. Ruku v ruce se zpomalením růstu by ale nadále měla jít lepší kvalita, věří Matthew Sutherland, ředitel správy produktů pro Asii ve Fidelity International.

Asijská ekonomika Čína Emerging Markets BRICS Rozhovor Asijské akcie

Je podle vás čínský oficiální cíl růstu pro rok 2016 dosažitelný?

Růst HDP není jednoznačnou záležitostí, je to prostě rozdíl mezi dvěma obrovskými odhadovanými čísly. Než se soustředit na to, zda je růst HDP 7%, nebo 5%, je lepší se zaměřit na to, jak se mění struktura ekonomiky. Čínská vláda by uměla zařídit klidně opět 10% růst HDP, ale bylo by to díky vypůjčení si velkého objemu peněz a jeho určení na investice do dlouhodobého majetku s nízkým výnosem. A proto musíme být opatrní v tom, co si přejeme.

Svět produkující komodity může litovat, že má Čína již za sebou vrchol období orientace na kovy a budování infrastruktury, ale to je problém producentů surovin. Čína není charitativní projekt na podporu globálních cen komodit. Čína by nyní měla přijmout nižší tempo růstu ekonomiky při její silnější struktuře. Tím se myslí větší závislost na spotřebě a menší závislost na investicích. Za posledních pět let spotřeba skutečně vzrostla rychleji než investice, což je i cíl reformního programu vlády. Od druhé největší ekonomiky světa navíc nelze realisticky očekávat, že bude stále růst tak rychle jako v posledních dekádách. S tím, jak bude Čína větší a zralejší, tempo růstu jejího hospodářství dále zpomalí.

V čem je tedy nyní největší síla čínské ekonomiky?

Vedle přechodu ke spotřebě Čína provedla dvě další významné změny. V rámci zpracovatelského průmyslu došlo k posunu od výroby hraček s nízkou přidanou hodnotou a triček k mnohem sofistikovanějším produktům, jako jsou jaderné elektrárny, vysokorychlostní železniční systémy a telekomunikační zařízení. Druhou změnou je posun od sekundárního hospodářství (založeném na zpracovatelském průmyslu) k terciární ekonomice (založené na službách). Většina lidí si neuvědomuje, že terciární ekonomika posledních 35 let neustále rostla a nyní zaujímá větší část HDP než výroba.

Není tedy překvapením, že síla ekonomiky Číny stále více tkví ve službách a spotřebě, zatímco klesá význam výroby a prvovýroby. Služby a síla spotřeby se objevují v oblastech, jako jsou cestovní ruch, pojištění, maloobchod, on-line činnosti jako nakupování, platby a cestování, hodnotné majetkové transakce nebo obchod s automobily.

A v jakých oblastech se podle vás naopak koncentrují problémy?

Nejslabší jsou některé aktivity ve zpracovatelském průmyslu a v průmyslu pracujícím se základními materiály. Ukazatele, jako jsou objemy nákladní dopravy, výroba oceli, výroba cementu a spotřeba elektrické energie, v poslední době meziročně klesají.

Během turbulencí na trzích se stává stále hlasitějším hráčem také Čínská lidová banka. Jak hodnotíte současnou čínskou měnovou politiku?

Čína nyní klopýtá po cestě k liberalizovanému finančnímu systému. Jde o postupné umožnění tržního ocenění položek, jako jsou měnové a úrokové sazby, ale i otevření kapitálového účtu nebo prohloubení trhu s cennými papíry. Cesta to nebude jednoduchá, ale směr je jasný. Neměli bychom ale předpokládat, že v plně liberalizovaném prostředí v budoucnu nebude docházet k intervencím a makroekonomickým opatřením ze strany čínské centrální banky. Úrokové sazby a kurz měny jsou důležitými aspekty řízení ekonomiky. Podle mě Číňané postupují správně, ačkoli jejich komunikace nebyla pro trh vždy ideální. Požadavky na bankovní rezervy zůstávají zbytečně vysoké, jejich další zmírnění by bylo jedině vítané.

Čína se v posledních letech rychle zadlužuje, a to na všech úrovních. Mluví se o nebezpečí dluhové krize, například na úrovni firem. Může být toto riziko odvráceno, nebo je zaděláno na velkou finanční krizi?

Nemyslíme si, že existuje systémové riziko vyplývající z úrovně zadlužení v Číně. Firemní dluh je v zemi opravdu vysoký (asi 140 % HDP), ale dluhy domácností a vládní dluhy jsou relativně nízké (36 %, respektive 58 % HDP, data ke konci roku 2014). Rádi bychom viděli nárůst zadlužení domácností, silná tradice spoření má zatím negativní vliv na požadovaný posun ke spotřebě.

Co se týče vládních a firemních dluhopisů, vzhledem k převaze státních podniků ve firemním sektoru je nejbezpečnějším způsobem, jak na věc pohlížet, pomyslná spojená nádoba s dluhem na úrovni 200 % HDP. Vláda má prostor řešit, jak se budou peníze pohybovat v této spojené nádobě, tedy mezi místními vládními institucemi, centrálními vládními institucemi a státními bankami; znamená to pouze přesun z jedné kapsy do druhé. Samozřejmě, role bank v tomto procesu bude důležitá i pro výkon jejich akcií, ale nakonec celková suma (zatím) není nijak obrovská, zejména s ohledem na 3 biliony USD devizových rezerv.

Vláda pracuje na zmenšení celkového dluhu (této spojené nádoby). Snižování zadlužení je jedním z hlavních cílů vlády pro rok 2016. Prohloubení dluhopisového trhu a umožnění samofinancování místních vlád prostřednictvím emisí dluhopisů je jedním z přístupů. Dalším je systémová podpora zadlužení kvůli změně pohybu kapitálu. I proto vláda dala tichý souhlas k nafouknutí bubliny na trhu akcií třídy A v roce 2015, protože doufala, že umožní společnostem vydávat více akcií.

Zmínili jsme kurz čínské měny. Myslíte si, že jüan projde další významnou devalvací? A jaké by byly její případné důsledky?

Jüan je stále pod tlakem. Mělo by ale být jasně řečeno, že posun níže není o tom, že se čínská vláda snaží měnu devalvovat s cílem zlepšit podmínky pro obchod a stimulovat vývoz. Snaží se zastavit padající měnu, případně alespoň kontrolovat rychlost jejího poklesu. Vývoz a obchod byly pro Čínu zásadní, nyní je ale cílem podpora domácí poptávky a spotřeby.

Problémem jüanu je odliv kapitálu. Čína má přebytek na běžném účtu, který je kompenzován deficitem na kapitálovém účtu. Některé deficity kapitálového účtu jsou tvořeny čínskými společnostmi platícími dluhy v amerických dolarech, největší část ale tvoří odliv kapitálu, a to zejména v reakci na protikorupční kampaň. Odliv kapitálu je umocněn slabou měnou. A kruh se uzavírá – lidé si myslí, že měna bude ztrácet, jüanu se zbaví, a ten tak padá stále níže. Stejný začarovaný kruh jsme zažili v letech 2010-2013, kdy byl jüan silný a kdy jej příliv kapitálu vystřelil vzhůru, což povzbudilo další příliv peněz a měna začala stoupat.

Je dost těžké takový cyklus prolomit, měnu může dostat mnohem výše nebo níže, než by měla být. Jedním způsobem, jak cyklus prolomit, by mohla být jednorázová devalvace, řekněme o 10 %. Ta by mohla donutit lidi přemýšlet o tom, že jim ten vlak ujel a odvrátit další odliv kapitálu, zejména pokud by následovalo období jemného posílení jüanu. Ale to je radikální krok, a proto i nepravděpodobný. S největší pravděpodobností vláda bude pokračovat ve svém vyzkoušeném přístupu "čeření vody" s tím, že se bude snažit alespoň kontrolovat rychlost sestupu. Takto již v prosinci 2015 utratila 108 miliard USD. Občas se také může rozhodnout spekulanty klepnout přes prsty, jako to udělala nedávno v případě offshore trhu, kdy krátkodobě nechala vyletět vzhůru měnové a úrokové sazby.

Lze na čínském kapitálovém a akciovém trhu nalézt zajímavé a hodnotné příležitosti? Důvěra investorů byla otřesena rychlými propady loni a na začátku letošního roku.

Určitě. Pohled zdola nahoru (bottom-up, vychází se z kondice jednotlivých firem, ne celkového prostředí) je povzbuzující. Prostor pro investice je v Číně široký a plný zajímavě oceněných společností s kvalitním vedením. Hodnota je patrnější v offshore titulech, které si již prošly opravdu velkou korekcí bez předchozí bubliny (na rozdíl od akcií typu A). Trh s akciemi typu A se stále obchoduje s 15% prémií na úrovni P/E vůči offshore indexu MSCI China.

A jaký výnos mohou investoři očekávat od čínského akciového trhu jako celku?

Konsenzus je aktuálně nastaven na 6% nárůst zisku na akcii v rámci onshore indexu CSI 300 a o 7 % v offshore indexu MSCI China v roce 2016. Nemám důvod nesouhlasit s těmito čísly, pro nás jsou ale nejdůležitější jednotlivé společnosti.

Shanghai Stock Exchange

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
před 34 minutami

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před hodinou

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
09:40

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl