Co musíte ráno vědět (30. května)
|

Co musíte ráno vědět (30. května)

Jak zakončily týden světové akciové trhy, o čem se v pátek rozpovídala Janet Yellenová a v neděli Jiří Rusnok a jak konkuruje Disneylandu čínský miliardář? I to musíte zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek obnovily růst, za celý týden stouply hlavní indexy o 2 až 3,5 %

Americké akcie zahájily páteční seanci opatrným růstem a v plusu se držely celý den. V druhé polovině obchodování hlavní indexy ustály i projev šéfky Fedu Janet Yellenové, která během vystoupení na Harvardově univerzitě řekla, že by banka měla brzy opatrně zvýšit úrokové sazby. Pozornost trhy věnovaly i revidované zprávě o vývoji americké ekonomiky na začátku letošního roku. Dow v pátek stoupl o 0,25 % na 17 873,22 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,43 % na 2 099,06 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,65 % na 4 933,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,31 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,851 %. V plusu skončilo v pátek osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží a technologickému odvětví. Pod nulou skončily sektor základních materiálů a energetické odvětví a jen minimálně stouplo telekomunikační odvětví. Od pondělí do pátku Dow přidal 2,13 %, S&P 500 vzrostl o 2,28 % a Nasdaq Composite přidal 3,44 %. Pro index Dow jde o nejlepší týden od týdne do 18. března, a pro S&P 500 dokonce od týdne do 4. března.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci se vyšších sazeb nebojí

Celkem nenápadný ropný býk

2. Evropské akcie zakončily pátek vzestupem. Ve výrazném plusu skončily i za celý týden

Páteční obchodování na evropských trzích se neslo ve znamení očekávání vyjádření šéfky Fedu Janet Yellenové směrem k případnému zvýšení úrokových sazeb. Přesto - a i přes částečný pokles cen ropy - se indexy velkých akciových trhů západní Evropy zmohly na zakončení seance v pozitivním pásmu. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil páteční obchodování v černých číslech, když si připsal 0,21 %. Za celý týden posílil o 3,44 %.

Daimler vynaloží tři miliardy eur na snížení emisí naftových aut

Co k tomu říct: Centrálním bankám není rozumět, uznal hlavní ekonom Bank of England

3. Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ale připsala téměř dvě procenta

Pražská burza v pátek stagnovala. Index PX sice klesl, ale jen o 0,09 % na 890,47 bodu. Dařilo se akciím společnosti ČEZ, naopak většina finančních titulů skončila v mínusu. Cenné papíry polostátní energetické společnosti ČEZ posílily v pátek o 2,55 % na 443 Kč. Z menších emisí se dařilo například mediální firmě CME. Akcie majitele televize Nova posílily skoro o pět procent na 59,20 Kč. Jediným bankovním titulem, který na pražské burze v pátek zaznamenal růst, byla MONETA Money Bank. Cena jejích akcií nepatrně stoupla na 76 Kč. Naproti tomu cenné papíry Komerční banky odepsaly 1,65 % na 960 korun. V červených číslech zakončila obchodování rovněž bankovní skupina Erste, její akcie zlevnily skoro o půl procenta na 662,20 Kč. Nedařilo se ani akciím pojišťovny VIG, které zlevnily o 1,29 % na 529,10 Kč. Z nefinančních institucí oslabil například Philip Morris ČR. Akcie kutnohorského výrobce cigaret odepsaly přes dvě procenta na 12 480 korun. V minusu byl i Unipetrol, který se potýká s výpadkem výroby v kralupské rafinérii. Akcie petrochemického holdingu na to reagovaly poklesem o téměř procento na 174,10 Kč. Za celý týden index PX přidal 1,75 %. Nejvíce oslabily akcie výrobce cigaret Philip Morris ČR, naopak největší růst zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste.

4. Očekávané události

Kvůli státním svátkům v USA a Spojeném království lze v pondělí očekávat slabší aktivitu na trzích. Z makroekonomických dat vyjdou například japonské maloobchodní tržby, index ekonomické důvěry v eurozóně, německá a španělská inflace, sada údajů z portugalské ekonomiky (spotřebitelská a podnikatelská důvěra, maloobchodní tržby a průmyslová výroba) nebo řecký HDP. Kalendář výsledkové sezóny se uzavírá, údaje zveřejní spíše menší firmy. O udržitelnosti veřejných financí v Berlíně na konferenci promluví německý ministr financí Wolfgang Schäuble, na mezinárodní konferenci v Soulu přednese projev šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Yellenová: Fed by měl brzy opatrně zvýšit úrokové sazby

Americká centrální banka by v příštích měsících měla opatrně zvýšit úrokové sazby, protože stav amerického hospodářství se zlepšuje. V pátek to během vystoupení na Harvardově univerzitě řekla šéfka centrální banky Janet Yellenová. Její slova dále zvýšila pravděpodobnost brzkého přitvrzení dosud výrazně uvolněné měnové politiky.

6. ČNB bude podle Rusnoka pod jeho vedením méně euroskeptická

Česká národní banka bude pod vedením Jiřího Rusnoka méně euroskeptická, ale zachová si kritický pohled na fungování měnové unie. Rusnok, kterého ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman guvernérem ČNB, to v neděli řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dále zmínil, že preferuje, aby se ČNB snažila ohlásit konec devizových intervencí předem. V případě extrémní rozkolísanosti trhu by si ale i pak měla vyhradit možnost zásahu.

Rusnok: Guvernér ČNB by mohl mít jen jediný mandát, a to na 8 či 9 let

7. Japonský premiér plánuje odložit zvýšení daně z obratu

Japonský premiér Šinzó Abe hodlá odložit plánované zvýšení daně z obratu o dva a půl roku až do října 2019. Uvedl to podle agentury Reuters nejmenovaný vládní činitel. Bylo by to už podruhé, kdy by vláda plánované zvýšení daně odložila. Daň z prodeje má podle současných plánů stoupnout od jara 2017.

8. Putin a Tsipras podepsali sérii dohod o vzájemné spolupráci

Ruský prezident Vladimir Putin a řecký premiér Alexis Tsipras v pátek v Aténách uzavřeli sérii dohod o vzájemné spolupráci, mimo jiné v oblasti investic, vědy, školství, turismu a obnovitelných zdrojů. Podle řecké agentury APE-MPE (AMNA) rovněž podepsali politickou deklaraci ohledně řecko-ruského dialogu o mezinárodních a regionálních otázkách společného zájmu.

9. G7 považuje odchod Británie z EU za riziko pro globální růst

Odchod Spojeného království z Evropské unie by mohl představovat "nové vážné riziko pro růst světové ekonomiky". Upozorňuje na to závěrečné prohlášení z dvoudenního summitu skupiny velkých světových ekonomik G7, který v pátek skončil v japonské Ise-Šimě. Referendum o EU se v Británii bude konat 23. června.

10. Ukrajina tvrdí, že ji Rusko dotlačilo ke sporné půjčce hrozbami

Ukrajina v pátek britskému soudu předložila svou obhajobu ve sporu s Ruskem ohledně nesplaceného dluhu. Rusko v únoru Ukrajinu zažalovalo kvůli nesplacení dluhopisů v hodnotě tří miliard dolarů. Podle ukrajinské obhajoby je ale původní dohoda o půjčce neplatná, protože Moskva k ní Kyjev přiměla "hrozbami a nátlakem".

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Čínský miliardář otevřel zábavní park. Chce konkurovat Disneylandu

Konglomerát nejbohatšího Číňana Wanga Ťien-lina otevřel v sobotu zábavní park, který má být podle jeho představ přímou konkurencí americkým Disneylandům. Učinil tak jen několik týdnů před otevřením původního parku společností Disney v Šanghaji. Zábavní park Wangova impéria Dalian Wanda Group vznikl ve městě Nan-čchang, které leží 600 kilometrů západně od Šanghaje. Rozkládá se na dvou kilometrech čtverečních a kromě nákupního střediska jsou v něm interaktivní kina, horské dráhy a další atrakce. Ročně chce přilákat 10 milionů návštěvníků. Pro čínský konglomerát to je další expanze v zábavním průmyslu v poslední době. Podnik v březnu oznámil koupi dalšího amerického řetězce kin a v lednu, že za zhruba 3,5 miliardy dolarů převezme americkou filmovou produkční společnost Legendary Entertainment, která stála za filmy jako Jurský svět nebo Godzilla.

Počet zaměstnaných na kurzarbeit v Německu výrazně klesl
před 29 minutami

Počet zaměstnaných na kurzarbeit v Německu výrazně klesl

Počet lidí zaměstnaných na kurzarbeit, tedy v režimu, kdy jim mzdu dorovnává stát, v Německu v září činil 3,7 milionu...
Německo Evropská ekonomika Eurozóna
Předběžné údaje ze Španělska naznačují za září mírné meziměsíční…
před hodinou

Předběžné údaje ze Španělska naznačují za září mírné meziměsíční zvýšení spotřebitelských cen

Podle předběžných údajů v září ve Španělsku spotřebitelská inflace meziměsíčně dosáhla míry +0,2 % a meziročně -0,4 %...
Španělsko Inflace Evropská ekonomika
Spotřebitelská důvěra ve Francii v září nečekaně stagnovala, čekal se…
před hodinou

Spotřebitelská důvěra ve Francii v září nečekaně stagnovala, čekal se pokles

Index spotřebitelské důvěry ve Francii v září stagnoval na 95 bodech, čekal se pokles na 93 bodů.
Francie Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Světová banka: Východní Asii a Pacifik čeká minimální hospodářský růst
07:38

Světová banka: Východní Asii a Pacifik čeká minimální hospodářský růst

Hospodářství východní Asie a Pacifiku i Číny poroste kvůli pandemii nemoci covid-19 nejpomaleji za posledních 50 let...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Jižní Korea hlásí srpnové zpomalení průmyslu, výroba byla daleko za…
03:00

Jižní Korea hlásí srpnové zpomalení průmyslu, výroba byla daleko za odhady

Průmyslová výroba v Jižní Koreji v srpnu zaostala za odhady analytiků. V zemi s velkým podílem výroby automobilů a...
Jižní Korea Průmysl Maloobchod
Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur
Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur
01:30

Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur

Francouzská vláda představila rozpočet na rok 2021. Z nejhorší recese od konce druhé světové války chce ekonomiku...
Francie Podpora ekonomiky Evropská ekonomika
Co musíte ráno vědět (29. září)
Co musíte ráno vědět (29. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. září)

Jak světové trhy zahájily nový týden, jak (ne)platil daně Donald Trump a jací psi se možná budou brzy procházet i po...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně vzrostly, lepší nálada byla cítit napříč sektory

Akcie v USA v pondělí posílily, a navázaly tak na páteční zisky. Náladu investorů podporovaly naděje na uzavření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část ztrát z minulého týdne

Evropské burzy v pondělí navázaly na páteční zlepšený sentiment na Wall Street a přidaly jako celek přes 2 %....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
včera v 16:19

Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje do roku 2024 do elektrifikace v Číně spolu se svými čínskými...
Volkswagen Auta Čína
Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění…
včera v 14:19

Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
včera v 13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
včera v 12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
včera v 11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
včera v 10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
včera v 10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
včera v 09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
včera v 09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
včera v 09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika