US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (14. června)

Jak zahájily nový týden akcie v Evropě a Spojených státech, koho kupuje Microsoft za 26 miliard dolarů a kvůli komu se Keňa ponořila do temnoty? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
13. 6. 2016 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí navázaly na vývoj z konce minulého týdne a opět zlevnily

Americké akcie v pondělí potřetí v řadě oslabily. K poklesu velkou měrou přispěl softwarový gigant Microsoft, který ohlásil největší akvizici ve své historii. Do svého portfolia firma zařadí sociální síť LinkedIn, za niž zaplatí více než 26 miliard dolarů. Pozornost investorů se nyní soustředí na blížící se zasedání americké centrální banky (Fed) a na hrozbu odchodu Británie z Evropské unie. Dow ztratil 0,74 % a uzavřel na 17 732,48 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,81 % na 2 079,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,94 % na 4 848,44 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 23,14 % na 20,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,6096 %. Všech deset hlavních sektorů skončilo v červených číslech, nejvíce klesly telekomunikační odvětví, průmyslový sektor a finanční odvětví. Relativně nejlepší výkon naopak podal sektor veřejných služeb.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Historická maxima byla na dohled, býci to ale v pátek vzdali

Chcete vědět, kdo bude americkým prezidentem? Akcie vám to řeknou, stačí je od 8. srpna sledovat!

2. Evropské akcie v pondělí klesly, investoři se obávají brexitu

Evropské akcie se v pondělí pohybovaly převážně v červených číslech. Investoři vyčkávají před zasedáním americké centrální banky a obávají se blížícího se referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii. Britský FTSE 100 odepsal 1,16 %, francouzský CAC 40 1,85 % a německý DAX 1,8 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,84 %. Akcie bezpečnostní společnosti G4S, jejíž zaměstnanec Omar Mateen v neděli v orlandském klubu zastřelil 50 lidí, se v pondělí dopoledne na londýnské burze propadly o více než šest procent na sedmileté minimum. Tržní hodnota největší světové firmy pro bezpečnostní služby se snížila o téměř 200 milionů liber. Cenné papíry leteckého dopravce easyJet se pohybovaly v červených číslech poté, co Sunday Telegraph přinesl zprávu, že firma prozkoumává možnosti založení separátní evropské divize pro případ, že by Británie opustila EU. Pojišťovna Hannover Re výrazně ztrácela poté, co na její akcie Credit Suisse vydala doporučení "underperform". Naproti tomu pojišťovně Hiscox Credit Suisse udělila doporučení "outperform", což poslalo její akcie nahoru.

Bezradná ECB? Draghi dává najevo, že si banka nevěří

Export: Tikající bomba, která měla spasit svět

3. Pražská burza v úvodu týdne ztratila přes dvě procenta. Dolů ji stahovaly ČEZ a banky

Index PX v pondělí odepsal 2,58 % na 818,38 bodu a index PX-TR očištěný o dividendy ztratil 2,47 %. Největší zobchodovaný objem připadl Komerční bance, jejíž akcie oslabily o 2,1 %. Na druhém místě se co do objemu umístila skupina ČEZ, jejíž cenné papíry se propadly o 4,44 %. Přes čtyři procenta ztratila také pojišťovna VIG. Nedařilo se ani ostatním bankovním titulům - Erste Group Bank odepsala 1,78 % a MONETA Money Bank přišla o 1,31 %. Akcie společnosti Unipetrol ztratily přes 3 %, protože se obchodovaly první den bez nároku na dividendu. O výši dividendy rozhodnou akcionáři na valné hromadě naplánované na 21. června. Návrh managementu je vyplatit 5,52 Kč na akcii (hrubý výnos 3,1 %). Cenné papíry Philip Morris ČR jako jedny z mála v pondělí mírně posilovaly poté, co Komerční banka zvýšila jejich cílovou cenu na 13 500 Kč. V závěrečné aukci však zisk smazaly a uzavřely 0,26 % v mínusu. Jediným titulem, který se v pondělí udržel nad nulou, tak byla Kofola ČS, která přidala 0,67 %.

"Nová" ČNB: Hrozí měnově-politické kotrmelce?

4. Očekávané události

Úterý bude na makrodata o poznání bohatší než pondělí. V Japonsku vyjdou ráno údaje o průmyslové výrobě a Španělsko, Itálie, a Spojené království odtajní zprávy o inflaci. Ostrovní království navíc přidá ještě index cen v maloobchodě, index cen domů a index výrobních cen a eurozóna doplní změnu zaměstnanosti a údaje o průmyslové výrobě. USA pak odpoledne odtajní index optimismu malých firem, zprávu o vývoji tržeb v maloobchodě, indexy dovozních a vývozních cen, podnikové zásoby a ropný institut API přidá zprávu o vývoji zásob černého zlata. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. června

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Softwarový vývojář Microsoft kupuje LinkedIn, zaplatí za něj 26,2 miliardy dolarů v hotovosti

Softwarová a technologická společnost Microsoft hodlá koupit profesní sociální síť LinkedIn. Zaplatí za ni 26,2 miliardy dolarů v hotovosti. V přepočtu na jednu akcii jde o 196 dolarů, což proti pátečnímu závěru akcií LinkedInu představuje 50% prémii. Pro Microsoft jde o největší akvizici v historii. Cena akcií LinkedInu v pondělí vyskočila o 46,64 % na 192,21 USD. Akcie Microsoftu naopak zlevnily o 2,6 %, pod nulu je tlačilo zejména vyjádření firmy, že plánuje akvizici LinkedInu financovat z většiny novým dluhem.

6. Čínské investice do fixního majetku rostly nejpomaleji za 16 let

Růst čínských investic do strojů, budov a dalšího dlouhodobého majetku zpomalil v prvních pěti měsících roku na 9,6 %. Je to poprvé za 16 let, kdy tempo růstu zůstalo pod 10 %. Pondělní údaje podle agentury Reuters naznačují, že opora v podobě rekordního růstu úvěrů se zřejmě rychle vyčerpává. Do hry se tak znovu vrací očekávání dalších kroků na podporu ekonomiky.

7. Libye se soudí s Goldman Sachs kvůli ztrátovým investicím

Libyjský státní investiční fond (LIA) požaduje po americké bance Goldman Sachs odškodné 1,2 miliardy dolarů. Tvrdí, že ho banka povzbuzovala ke ztrátovým investicím. Podle banky je však toto obvinění neopodstatněné. Spor se v pondělí začal projednávat u londýnského soudu.

8. Japonský jen kvůli nervozitě z brexitu posiluje, libra klesá

Japonský jen v pondělí na devizových trzích opět posiloval a k euru i k britské libře se vyhoupl na nejvyšší hodnotu za tři roky. K růstu japonské měny přispívají obavy investorů před britským referendem o setrvání země v Evropské unii.

9. Výsledek krize? Americký finanční sektor ztratil za deset let na burze 30 %

Desetiletý investiční horizont je sice považován za dostatečně dlouhý na to, aby na něm investor dosahoval kladných výnosů, ale jsou i období, kdy se akciovému trhu, případně nějakému sektoru, nevede a po deseti letech je ve ztrátě. Propad o třetinu za jednu dekádu je ale hodně.

10. Nejvyšší soud USA zkomplikoval Portoriku snahu o překonání krize

Portoriko nemůže použít místní zákon k restrukturalizaci dluhu podniků veřejných služeb, která by tomuto volně přidruženému státu k USA pomohla ve snaze o překonání vleklé ekonomické a finanční krize. Rozhodl o tom v pondělí nejvyšší soud USA.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Opice vyvolala v Keni rozsáhlý blackout

Keňu minulý týden postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, který způsobila opice. Zvíře vniklo do vodní elektrárny Gitaru a narušilo chod transformátoru. S odvoláním na keňskou společnost pro výrobu a distribuci elektřiny KenGen to uvedla zpravodajská agentura Reuters.

"Jedna opice se vyšplhala na střechu elektrárny Gitaru a spustila se k transformátoru, který se vypnul. To vyřadilo z činnosti další zařízení a vedlo ke ztrátě výkonu elektrárny a k blackoutu po celé zemi," uvedla společnost v prohlášení. Omluvila se a slíbila své objekty lépe zabezpečit. Osud opice neupřesnila.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná