Co musíte ráno vědět (14. června)
|

Co musíte ráno vědět (14. června)

Jak zahájily nový týden akcie v Evropě a Spojených státech, koho kupuje Microsoft za 26 miliard dolarů a kvůli komu se Keňa ponořila do temnoty? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí navázaly na vývoj z konce minulého týdne a opět zlevnily

Americké akcie v pondělí potřetí v řadě oslabily. K poklesu velkou měrou přispěl softwarový gigant Microsoft, který ohlásil největší akvizici ve své historii. Do svého portfolia firma zařadí sociální síť LinkedIn, za niž zaplatí více než 26 miliard dolarů. Pozornost investorů se nyní soustředí na blížící se zasedání americké centrální banky (Fed) a na hrozbu odchodu Británie z Evropské unie. Dow ztratil 0,74 % a uzavřel na 17 732,48 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,81 % na 2 079,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,94 % na 4 848,44 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 23,14 % na 20,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,6096 %. Všech deset hlavních sektorů skončilo v červených číslech, nejvíce klesly telekomunikační odvětví, průmyslový sektor a finanční odvětví. Relativně nejlepší výkon naopak podal sektor veřejných služeb.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Historická maxima byla na dohled, býci to ale v pátek vzdali

Chcete vědět, kdo bude americkým prezidentem? Akcie vám to řeknou, stačí je od 8. srpna sledovat!

2. Evropské akcie v pondělí klesly, investoři se obávají brexitu

Evropské akcie se v pondělí pohybovaly převážně v červených číslech. Investoři vyčkávají před zasedáním americké centrální banky a obávají se blížícího se referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii. Britský FTSE 100 odepsal 1,16 %, francouzský CAC 40 1,85 % a německý DAX 1,8 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,84 %. Akcie bezpečnostní společnosti G4S, jejíž zaměstnanec Omar Mateen v neděli v orlandském klubu zastřelil 50 lidí, se v pondělí dopoledne na londýnské burze propadly o více než šest procent na sedmileté minimum. Tržní hodnota největší světové firmy pro bezpečnostní služby se snížila o téměř 200 milionů liber. Cenné papíry leteckého dopravce easyJet se pohybovaly v červených číslech poté, co Sunday Telegraph přinesl zprávu, že firma prozkoumává možnosti založení separátní evropské divize pro případ, že by Británie opustila EU. Pojišťovna Hannover Re výrazně ztrácela poté, co na její akcie Credit Suisse vydala doporučení "underperform". Naproti tomu pojišťovně Hiscox Credit Suisse udělila doporučení "outperform", což poslalo její akcie nahoru.

Bezradná ECB? Draghi dává najevo, že si banka nevěří

Export: Tikající bomba, která měla spasit svět

3. Pražská burza v úvodu týdne ztratila přes dvě procenta. Dolů ji stahovaly ČEZ a banky

Index PX v pondělí odepsal 2,58 % na 818,38 bodu a index PX-TR očištěný o dividendy ztratil 2,47 %. Největší zobchodovaný objem připadl Komerční bance, jejíž akcie oslabily o 2,1 %. Na druhém místě se co do objemu umístila skupina ČEZ, jejíž cenné papíry se propadly o 4,44 %. Přes čtyři procenta ztratila také pojišťovna VIG. Nedařilo se ani ostatním bankovním titulům - Erste Group Bank odepsala 1,78 % a MONETA Money Bank přišla o 1,31 %. Akcie společnosti Unipetrol ztratily přes 3 %, protože se obchodovaly první den bez nároku na dividendu. O výši dividendy rozhodnou akcionáři na valné hromadě naplánované na 21. června. Návrh managementu je vyplatit 5,52 Kč na akcii (hrubý výnos 3,1 %). Cenné papíry Philip Morris ČR jako jedny z mála v pondělí mírně posilovaly poté, co Komerční banka zvýšila jejich cílovou cenu na 13 500 Kč. V závěrečné aukci však zisk smazaly a uzavřely 0,26 % v mínusu. Jediným titulem, který se v pondělí udržel nad nulou, tak byla Kofola ČS, která přidala 0,67 %.

"Nová" ČNB: Hrozí měnově-politické kotrmelce?

4. Očekávané události

Úterý bude na makrodata o poznání bohatší než pondělí. V Japonsku vyjdou ráno údaje o průmyslové výrobě a Španělsko, Itálie, a Spojené království odtajní zprávy o inflaci. Ostrovní království navíc přidá ještě index cen v maloobchodě, index cen domů a index výrobních cen a eurozóna doplní změnu zaměstnanosti a údaje o průmyslové výrobě. USA pak odpoledne odtajní index optimismu malých firem, zprávu o vývoji tržeb v maloobchodě, indexy dovozních a vývozních cen, podnikové zásoby a ropný institut API přidá zprávu o vývoji zásob černého zlata. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Softwarový vývojář Microsoft kupuje LinkedIn, zaplatí za něj 26,2 miliardy dolarů v hotovosti

Softwarová a technologická společnost Microsoft hodlá koupit profesní sociální síť LinkedIn. Zaplatí za ni 26,2 miliardy dolarů v hotovosti. V přepočtu na jednu akcii jde o 196 dolarů, což proti pátečnímu závěru akcií LinkedInu představuje 50% prémii. Pro Microsoft jde o největší akvizici v historii. Cena akcií LinkedInu v pondělí vyskočila o 46,64 % na 192,21 USD. Akcie Microsoftu naopak zlevnily o 2,6 %, pod nulu je tlačilo zejména vyjádření firmy, že plánuje akvizici LinkedInu financovat z většiny novým dluhem.

6. Čínské investice do fixního majetku rostly nejpomaleji za 16 let

Růst čínských investic do strojů, budov a dalšího dlouhodobého majetku zpomalil v prvních pěti měsících roku na 9,6 %. Je to poprvé za 16 let, kdy tempo růstu zůstalo pod 10 %. Pondělní údaje podle agentury Reuters naznačují, že opora v podobě rekordního růstu úvěrů se zřejmě rychle vyčerpává. Do hry se tak znovu vrací očekávání dalších kroků na podporu ekonomiky.

7. Libye se soudí s Goldman Sachs kvůli ztrátovým investicím

Libyjský státní investiční fond (LIA) požaduje po americké bance Goldman Sachs odškodné 1,2 miliardy dolarů. Tvrdí, že ho banka povzbuzovala ke ztrátovým investicím. Podle banky je však toto obvinění neopodstatněné. Spor se v pondělí začal projednávat u londýnského soudu.

8. Japonský jen kvůli nervozitě z brexitu posiluje, libra klesá

Japonský jen v pondělí na devizových trzích opět posiloval a k euru i k britské libře se vyhoupl na nejvyšší hodnotu za tři roky. K růstu japonské měny přispívají obavy investorů před britským referendem o setrvání země v Evropské unii.

9. Výsledek krize? Americký finanční sektor ztratil za deset let na burze 30 %

Desetiletý investiční horizont je sice považován za dostatečně dlouhý na to, aby na něm investor dosahoval kladných výnosů, ale jsou i období, kdy se akciovému trhu, případně nějakému sektoru, nevede a po deseti letech je ve ztrátě. Propad o třetinu za jednu dekádu je ale hodně.

10. Nejvyšší soud USA zkomplikoval Portoriku snahu o překonání krize

Portoriko nemůže použít místní zákon k restrukturalizaci dluhu podniků veřejných služeb, která by tomuto volně přidruženému státu k USA pomohla ve snaze o překonání vleklé ekonomické a finanční krize. Rozhodl o tom v pondělí nejvyšší soud USA.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Opice vyvolala v Keni rozsáhlý blackout

Keňu minulý týden postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, který způsobila opice. Zvíře vniklo do vodní elektrárny Gitaru a narušilo chod transformátoru. S odvoláním na keňskou společnost pro výrobu a distribuci elektřiny KenGen to uvedla zpravodajská agentura Reuters.

"Jedna opice se vyšplhala na střechu elektrárny Gitaru a spustila se k transformátoru, který se vypnul. To vyřadilo z činnosti další zařízení a vedlo ke ztrátě výkonu elektrárny a k blackoutu po celé zemi," uvedla společnost v prohlášení. Omluvila se a slíbila své objekty lépe zabezpečit. Osud opice neupřesnila.

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
před hodinou

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
před hodinou

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky
Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy…
09:18

Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než...
Goldman Sachs Malajsie
Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix
08:42

Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix

Americká společnost Intel se dohodla, že za devět miliard dolarů prodá své aktivity v oblasti paměťových čipů NAND...
Intel Americké akcie Technologie
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
08:20

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví

Zdraví je pro každého priorita. A kdo by nechtěl žít déle díky zachování skvělého zdraví? Na míru tvořený program...
Trendy Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče
Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk
07:54

Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Největší švýcarská banka UBS v letošním třetím čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 2,1 miliardy dolarů....
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus