Co musíte ráno vědět (14. června)
|

Co musíte ráno vědět (14. června)

Jak zahájily nový týden akcie v Evropě a Spojených státech, koho kupuje Microsoft za 26 miliard dolarů a kvůli komu se Keňa ponořila do temnoty? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí navázaly na vývoj z konce minulého týdne a opět zlevnily

Americké akcie v pondělí potřetí v řadě oslabily. K poklesu velkou měrou přispěl softwarový gigant Microsoft, který ohlásil největší akvizici ve své historii. Do svého portfolia firma zařadí sociální síť LinkedIn, za niž zaplatí více než 26 miliard dolarů. Pozornost investorů se nyní soustředí na blížící se zasedání americké centrální banky (Fed) a na hrozbu odchodu Británie z Evropské unie. Dow ztratil 0,74 % a uzavřel na 17 732,48 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,81 % na 2 079,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,94 % na 4 848,44 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 23,14 % na 20,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,6096 %. Všech deset hlavních sektorů skončilo v červených číslech, nejvíce klesly telekomunikační odvětví, průmyslový sektor a finanční odvětví. Relativně nejlepší výkon naopak podal sektor veřejných služeb.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Historická maxima byla na dohled, býci to ale v pátek vzdali

Chcete vědět, kdo bude americkým prezidentem? Akcie vám to řeknou, stačí je od 8. srpna sledovat!

2. Evropské akcie v pondělí klesly, investoři se obávají brexitu

Evropské akcie se v pondělí pohybovaly převážně v červených číslech. Investoři vyčkávají před zasedáním americké centrální banky a obávají se blížícího se referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii. Britský FTSE 100 odepsal 1,16 %, francouzský CAC 40 1,85 % a německý DAX 1,8 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,84 %. Akcie bezpečnostní společnosti G4S, jejíž zaměstnanec Omar Mateen v neděli v orlandském klubu zastřelil 50 lidí, se v pondělí dopoledne na londýnské burze propadly o více než šest procent na sedmileté minimum. Tržní hodnota největší světové firmy pro bezpečnostní služby se snížila o téměř 200 milionů liber. Cenné papíry leteckého dopravce easyJet se pohybovaly v červených číslech poté, co Sunday Telegraph přinesl zprávu, že firma prozkoumává možnosti založení separátní evropské divize pro případ, že by Británie opustila EU. Pojišťovna Hannover Re výrazně ztrácela poté, co na její akcie Credit Suisse vydala doporučení "underperform". Naproti tomu pojišťovně Hiscox Credit Suisse udělila doporučení "outperform", což poslalo její akcie nahoru.

Bezradná ECB? Draghi dává najevo, že si banka nevěří

Export: Tikající bomba, která měla spasit svět

3. Pražská burza v úvodu týdne ztratila přes dvě procenta. Dolů ji stahovaly ČEZ a banky

Index PX v pondělí odepsal 2,58 % na 818,38 bodu a index PX-TR očištěný o dividendy ztratil 2,47 %. Největší zobchodovaný objem připadl Komerční bance, jejíž akcie oslabily o 2,1 %. Na druhém místě se co do objemu umístila skupina ČEZ, jejíž cenné papíry se propadly o 4,44 %. Přes čtyři procenta ztratila také pojišťovna VIG. Nedařilo se ani ostatním bankovním titulům - Erste Group Bank odepsala 1,78 % a MONETA Money Bank přišla o 1,31 %. Akcie společnosti Unipetrol ztratily přes 3 %, protože se obchodovaly první den bez nároku na dividendu. O výši dividendy rozhodnou akcionáři na valné hromadě naplánované na 21. června. Návrh managementu je vyplatit 5,52 Kč na akcii (hrubý výnos 3,1 %). Cenné papíry Philip Morris ČR jako jedny z mála v pondělí mírně posilovaly poté, co Komerční banka zvýšila jejich cílovou cenu na 13 500 Kč. V závěrečné aukci však zisk smazaly a uzavřely 0,26 % v mínusu. Jediným titulem, který se v pondělí udržel nad nulou, tak byla Kofola ČS, která přidala 0,67 %.

"Nová" ČNB: Hrozí měnově-politické kotrmelce?

4. Očekávané události

Úterý bude na makrodata o poznání bohatší než pondělí. V Japonsku vyjdou ráno údaje o průmyslové výrobě a Španělsko, Itálie, a Spojené království odtajní zprávy o inflaci. Ostrovní království navíc přidá ještě index cen v maloobchodě, index cen domů a index výrobních cen a eurozóna doplní změnu zaměstnanosti a údaje o průmyslové výrobě. USA pak odpoledne odtajní index optimismu malých firem, zprávu o vývoji tržeb v maloobchodě, indexy dovozních a vývozních cen, podnikové zásoby a ropný institut API přidá zprávu o vývoji zásob černého zlata. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Softwarový vývojář Microsoft kupuje LinkedIn, zaplatí za něj 26,2 miliardy dolarů v hotovosti

Softwarová a technologická společnost Microsoft hodlá koupit profesní sociální síť LinkedIn. Zaplatí za ni 26,2 miliardy dolarů v hotovosti. V přepočtu na jednu akcii jde o 196 dolarů, což proti pátečnímu závěru akcií LinkedInu představuje 50% prémii. Pro Microsoft jde o největší akvizici v historii. Cena akcií LinkedInu v pondělí vyskočila o 46,64 % na 192,21 USD. Akcie Microsoftu naopak zlevnily o 2,6 %, pod nulu je tlačilo zejména vyjádření firmy, že plánuje akvizici LinkedInu financovat z většiny novým dluhem.

6. Čínské investice do fixního majetku rostly nejpomaleji za 16 let

Růst čínských investic do strojů, budov a dalšího dlouhodobého majetku zpomalil v prvních pěti měsících roku na 9,6 %. Je to poprvé za 16 let, kdy tempo růstu zůstalo pod 10 %. Pondělní údaje podle agentury Reuters naznačují, že opora v podobě rekordního růstu úvěrů se zřejmě rychle vyčerpává. Do hry se tak znovu vrací očekávání dalších kroků na podporu ekonomiky.

7. Libye se soudí s Goldman Sachs kvůli ztrátovým investicím

Libyjský státní investiční fond (LIA) požaduje po americké bance Goldman Sachs odškodné 1,2 miliardy dolarů. Tvrdí, že ho banka povzbuzovala ke ztrátovým investicím. Podle banky je však toto obvinění neopodstatněné. Spor se v pondělí začal projednávat u londýnského soudu.

8. Japonský jen kvůli nervozitě z brexitu posiluje, libra klesá

Japonský jen v pondělí na devizových trzích opět posiloval a k euru i k britské libře se vyhoupl na nejvyšší hodnotu za tři roky. K růstu japonské měny přispívají obavy investorů před britským referendem o setrvání země v Evropské unii.

9. Výsledek krize? Americký finanční sektor ztratil za deset let na burze 30 %

Desetiletý investiční horizont je sice považován za dostatečně dlouhý na to, aby na něm investor dosahoval kladných výnosů, ale jsou i období, kdy se akciovému trhu, případně nějakému sektoru, nevede a po deseti letech je ve ztrátě. Propad o třetinu za jednu dekádu je ale hodně.

10. Nejvyšší soud USA zkomplikoval Portoriku snahu o překonání krize

Portoriko nemůže použít místní zákon k restrukturalizaci dluhu podniků veřejných služeb, která by tomuto volně přidruženému státu k USA pomohla ve snaze o překonání vleklé ekonomické a finanční krize. Rozhodl o tom v pondělí nejvyšší soud USA.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Opice vyvolala v Keni rozsáhlý blackout

Keňu minulý týden postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, který způsobila opice. Zvíře vniklo do vodní elektrárny Gitaru a narušilo chod transformátoru. S odvoláním na keňskou společnost pro výrobu a distribuci elektřiny KenGen to uvedla zpravodajská agentura Reuters.

"Jedna opice se vyšplhala na střechu elektrárny Gitaru a spustila se k transformátoru, který se vypnul. To vyřadilo z činnosti další zařízení a vedlo ke ztrátě výkonu elektrárny a k blackoutu po celé zemi," uvedla společnost v prohlášení. Omluvila se a slíbila své objekty lépe zabezpečit. Osud opice neupřesnila.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 40 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
před hodinou

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus
Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí
11:32

Analytici: Stavebnictví v únoru pomohlo hlavně teplé počasí

Únorovému růstu stavebnictví o 5,3 % pomohlo především teplé počasí. Růst táhla hlavně výstavba dopravní...
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus