US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (17. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na evropských a amerických trzích, co všechno by znamenal odchod Spojeného království z Evropské unie a proč se ruská diplomacie zlobí na Francii? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
16. 6. 2016 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek nejprve výrazně ztrácely, do konce obchodování ale předvedly velký comeback

Hlavní americké akciové indexy v úvodu čtvrtečního obchodování ztrácely necelé procento. Naopak se dařilo státním dluhopisům USA, když výnos 10letého bondu klesl během odpoledne nejníže od roku 2012 (1,518 %). Investoři mají obavy z výsledku britského referenda o budoucnosti země v EU a také z nejasného vývoje měnové politiky. Druhá polovina obchodní seance se ale nesla na pozitivní vlně. Indexy Dow a S&P 500 svým čtvrtečním růstem přerušily první pětidenní sérii ztrát od letošního února. Dow nakonec přidal 0,53 %, tedy přes 93 bodů, na 17 733,58 bodu, ačkoli během dne odepisoval přes 150 bodů, S&P 500 posílil o 0,31 % na 2 078,01 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 0,21 % na 4 844,92 bodu. V plusu skončilo osm z deseti hlavních odvětví, ztráty se týkaly pouze energetiky a sektoru základních materiálů, procento přidal odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 3,82 % na 19,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zakončil 5 bazických bodů nad denním minimem, tedy lehce nad 1,57 %.

Věčný medvěd očekává recesi v USA a trvá na tom, že akcie ztratí 75 % hodnoty

Hotovost vládne! Investoři utíkají z akcií

2. Evropské akcie zakončily čtvrteční seanci v červených číslech

Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 klesl ve čtvrtek o 0,72 % na 321,29 bodu. Britský FTSE 100 ztratil 0,27 %, německý DAX odepsal 0,59 % a francouzský CAC 40 poklesl o 0,45 %. Na investory negativně působily obavy z nejistého výsledku blížícího se britského referenda o setrvání země v Evropské unii. Týden před konáním referenda mají v průzkumech veřejného mínění lehce navrch zastánci odchodu země z unie, jenž by podle většiny ekonomů byl pro evropské trhy špatnou zprávou.

Dva tweety Billa Grosse, které si musíte přečíst

3. Pražská burza ve čtvrtek dohnala většinu počátečních ztrát

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,21 % na 815,86 bodu. Během dne tak index smazal většinu ranních ztrát. Většina velkých titulů však skončila v mínusu. Výjimkou byla Komerční banka, jejíž akcie získaly 1,65 %. Cenné papíry MONETA Money Bank stagnovaly na 71,90 Kč, zatímco akcie Erste Group Bank přišly o 0,53 % a skončily na hladině 565 korun. K poklesu indexu PX výrazně přispěl ČEZ, jehož akcie odepsaly 0,66 % na 407,50 Kč. Pojišťovna VIG ztratila 1,71 % na 453 Kč. Mimo finanční sektor se nedařilo například mediální skupině CME. Akcie vlastníka televize Nova klesly o 2,3 % na 53,10 Kč.

Britské referendum a ČR: Analýza ekonomických dopadů případného brexitu a paralela s rokem 1975

4. Očekávané události

Závěr týdne bude minimálně z pohledu makrodat relativně klidný. Itálie v pátek dopoledne odhalí výsledek obchodní bilance a eurozóna přidá výsledek běžného účtu a zprávu o nákladech na práci. Ze zámoří odpoledne přijdou údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních v USA, finální červnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, Kanada doplní index spotřebitelských cen a společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. června

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Brexit by mohl srazit libru na třicetileté minimum

Měsíční implikovaná volatilita britské libry vůči americkému dolaru, která odráží očekávání, jak moc se kurz měny bude během nadcházejícího měsíce pohybovat, vzrostla za poslední měsíc téměř o 200 %. Za týden lze tedy podle tržních účastníků očekávat prudkou reakci libry na výsledek britského referenda.

BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady?

6. Raiffeisenbank: Přímý dopad Brexitu na ekonomiku ČR by byl omezený

Přímý dopad případného vystoupení Británie z EU na tuzemskou ekonomiku by byl podle analýzy Raiffeisenbank omezený. V horizontu dvou až tří let by brexit mohl snížit ekonomický růst o několik desetin procentního bodu. Recese by Česku ani v extrémním případě úplného výpadku obchodu s Británií ale nehrozila, uvedli analytici z Raiffeisenbank.

7. Dijsselbloem: Brexit by finanční politiku eurozóny nezměnil

Země platící eurem nebudou muset v reakci na případný odchod Británie z Evropské unie nějakým zásadním způsobem měnit svoji fiskální politiku či postoj k otázkám finanční stability. Novinářům to ve čtvrtek řekl šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

8. Bank of England: Brexit může poškodit světovou ekonomiku

Jestliže se britští občané v nadcházejícím referendu rozhodnou pro brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, mohlo by to poškodit světovou ekonomiku. Uvedla to ve čtvrtek britská centrální banka. Podle ní je také stále pravděpodobnější, že v případě brexitu bude dále ztrácet britská libra, možná i velmi výrazně.

9. Volkswagen investuje do transformace desítky miliard eur

Německá automobilová skupina Volkswagen bude muset do své transformace investovat do roku 2025 desítky miliard eur. Do té doby plánuje uvést na trh 30 elektrických a hybridních vozů a prodávat jich 2-3 miliony ročně, řekl generální ředitel Matthias Müller.

10. Gazprom: Nord Stream 2 prudce sníží tranzit plynu přes Ukrajinu

Po vybudování nového plynovodu Nord Stream 2 pod Baltským mořem prudce klesne tranzit ruského zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu. Na ekonomickém fóru v Petrohradě to ve čtvrtek řekl šéf ruského monopolního vývozce plynu Gazprom Alexej Miller.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Quel malheur!

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si stěžuje, že Francouzi vyvolávají protiruskou náladu. V překladu to znamená, že nechtějí, aby se Rusové ve Francii chovali jako v Rusku.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná