US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,14 %
KB-0,10 %
Erste+0,00 %

Dijsselbloem: Brexit by neznamenal změnu finanční politiky v eurozóně

Země platící eurem nebudou muset v reakci na případný odchod Británie z Evropské unie nějakým zásadním způsobem měnit svoji fiskální politiku či postoj k otázkám finanční stability. Novinářům to ve čtvrtek řekl šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

Redakce IW
Redakce IW
16. 6. 2016 | 18:35
Eurozóna

Podle jeho finského kolegy Alexandera Stubba by ale rozhodnutí pro brexit příští týden rozhodně znamenalo výrazné otřesy na trhu. "Už teď vidíme, jak trh reaguje i na průzkumy veřejného mínění," připomněl Stubb. Finsko si podle něj přeje setrvání Británie v unii, jejím odchodem by prý severská země přišla o spojence, který v EU dlouhodobě prosazuje kvalitní vnitřní trh a ekonomické reformy.

Také irský ministr financí Michael Noonan jednoznačně prohlásil, že jeho země si odchod Británie z EU nepřeje. Připomněl, že po staletí Británie a Irsko tvoří faktickou společnou zónu volného pohybu osob a společný pracovní trh. Zkomplikovala by se podle něj také situace kolem Severního Irska.

"Ekonomicky silné Spojené království pomáhá vyvažovat situaci v Evropě," zdůraznil Noonan. Pro jeho zemi je Británie také významný obchodní partner a po brexitu zřejmě oslabená britská libra by dopadla na vzájemnou obchodní výměnu.

Stubb v Lucemburku před jednáním ministrů financí eurozóny doplnil, že podle něj by brexit znamenal nejen hospodářské oslabení Británie i zbytku EU, ale také jejich zhoršenou mezinárodněpolitickou pozici.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už před několika dny varoval, že brexit by měl negativní důsledky na hospodářství některých členských zemí unie. "Mí kolegové v eurozóně a já uděláme vše pro to, abychom tyto důsledky omezili. Připravujeme se na všechny možné scénáře," řekl v rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel.

Dijsselbloem z Nizozemska ve čtvrtek poznamenal, že ačkoliv euroskupina zvažuje různé scénáře vývoje, konkrétní "Plán B" neexistuje. "Potřebujeme měnit náš přístup v otázkách finanční stability a podobně? Ne, stojíme si dobře a jsme v daleko lepší situaci než před několika lety," řekl novinářům. Od finanční krize jsou země eurozóny podle něj daleko lépe připravené na to, aby se dokázaly vyrovnat s nejrůznějšími otřesy. "Ale zároveň to samozřejmě pečlivě sledujeme. A jako vždy věříme a doufáme v moudrost britských občanů," uzavřel Dijsselbloem.

Zdroj: ČTK

EurozónaEvropská unieSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná