US MARKETOtevírá za: 5 h 31 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Hotovost vládne! Investoři utíkají z akcií

Důvodů k nervozitě mají investoři dost – referendum o budoucnosti Británie v EU, zpomalování čínské ekonomiky, americké prezidentské volby, divoký trh s ropou, geopolitická rizika, rekordně nízké výnosy státních dluhopisů, klesající zisky firem. Určitě jsem na něco zapomněl. I když prodej akcií znamená vždy na druhé straně také nákup, není titulek článku mimo mísu. Možná by se jen dal upravit: Investoři utíkají z drahých akcií.

Andrej Rády
Andrej Rády
15. 6. 2016 | 12:00
Rizika

Nejistota na trhu je cítit i z toho, že vedle cen státních dluhopisů a zlata rostou, a to výrazně, také pozice velkých investorů v hotovosti. "Počkáme a uvidíme" - tak nějak by se dal lakonicky chápat jejich přístup. Akcie jsou naopak aktuálně v nemilosti.

Podle posledního průzkumu Bank of America Merrill Lynch mezi manažery investičních fondů mají investoři v těchto fondech aktuálně v hotovosti 5,7 % investovaných peněz. To je nejvíce od listopadu 2001.

Připomeňme si, že tehdy byly Spojené státy v recesi, splaskávala internetová bublina a teroristické útoky na USA v dosud nepřekonané podobě byly čerstvou vzpomínkou, volněji chápáno pak prakticky každodenní přítomností.

Aktuální data o pozicích investorů ve velkých fondech jsou proto velice zajímavá. Na akciovém trhu je sice "živo", ale žádný extrémní výplach zatím neprobíhá. Opatrnost vyjádřená důvěrou v hotovost je tedy dokladem toho, že investoři ve stále větší míře připouštějí velice negativní scénář vývoje na trzích. A úkryt hledají v hotovosti a jejích ekvivalentech.

Největší vliv na ceny amerických akcií v půlročním horizontu mají mít podle průzkumu hodnota amerického dolaru a ceny ropy.

Největší pohyby ale většinou přicházejí na základě nečekaných zpráv. Je tedy otázka, nakolik je například možnost brexitu, tedy odchodu Spojeného království z EU, zahrnuta v cenách akcií a dalších aktiv, případně v kurzech měn. Analytici se veskrze shodují, že případné "ne" členství Británie v unii by vyvolalo silnou prodejní vlnu na akciovém trhu a další propad libry, těžit by z toho měly zlato a státní dluhopisy. Ale víte, co se říká, když se analytici shodují?

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

Americké akcieBezpečné investiceHotovostRizikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika