15 chyb, kterých by se investoři měli vyvarovat
|

15 chyb, kterých by se investoři měli vyvarovat

Každý zkušený investor má svůj recept na úspěch. Následující seznam vám poradí, co byste v investování rozhodne dělat neměli, abyste se jako mnozí jiní nestali na trhu kořistí pro šikovné lovce.

Ponaučení pro investory Chyby v investování Pravidla a doporučení pro investování

1. Impulzivní reakce na krátkodobé výkyvy

Internet v mobilu je dnes naprostou samozřejmostí, což mnoho lidí nutí k tomu, aby každou minutu kontrolovali, co se děje. Bohužel to platí i o dění na finančních trzích. Sledovat denní vývoj cen finančních aktiv je ale kontraproduktivní. Pokud investování vnímáte jako dlouhodobou záležitost, nenechte se vykolejit krátkodobou volatilitou. Chybou je také to, pokud budete své investiční portfolio každý měsíc přeskupovat podle toho, jak si jeho jednotlivé složky vedly v předchozích čtyřech týdnech. Pokud navíc budete při propadech trhů ve strachu prodávat a během rally v euforii nakupovat, budete dělat přesný opak toho, čemu se říká časování trhu.

2. Investování podle emocí

Představte si následující situaci: Máte peníze ve dvou podílových fondech. Jeden podílový list v obou fondech jste koupili za 10 dolarů, dnes je ale tržní cena podílového listu prvního fondu jen 5 dolarů, zatímco druhého 20 dolarů. Který fond byste měli prodat? Těžko říct. Záleží na tom, od kterého očekáváte lepší výkonnost v příštích letech. Pokud předpokládáte, že vyšší zhodnocení nabídne fond, který je aktuálně ztrátový, prodejte ziskovou pozici a vložte peníze do něj. To, že některé složky portfolia prodělávají, ještě neznamená, že byste se jich měli zbavit.

3. Maximalizace zisků bez ohledu na rizika

Každý investor chce vydělat co nejvíce, vše ale má své meze. Nebuďte až příliš hamižní a nechoďte do rizika za každou cenu. Každá mince má dvě strany, takže tam, kde je potenciál vysokého zhodnocení, je i riziko velkých ztrát. Ještě před pár lety byly za nejatraktivnější trhy považovány Brazílie, Rusko a Čína. Jak to na těchto trzích vypadá dnes? Úzce zaměřené fondy investující do rozvíjejících se a okrajových trhů nabízejí vyšší výnosy, ale výměnou za vyšší volatilitu, nižší likviditu, a tedy celkově vyšší riziko.

4. Investování bez jasného plánu

Bez plánu ani ránu. Tak by se dala shrnout jedna ze základních rad. Než na trhy vstoupíte, udělejte si buď sami, nebo lépe ve spolupráci se zkušenými odborníky jasnou představu o tom, proč chcete investovat, co od investování očekáváte a jakou míru rizika jste ochotni přijmout. A plánu, který vytvoříte, se za všech okolností držte. Možná budete mít občas nutkání hřešit a chopit se aktuální příležitosti, když ale taková situace nastane, zavřete oči a přejděte ji. Někdy byste možná vydělali zajímavé peníze navíc, jindy byste ale naopak o hodně přišli.

5. Ignorování poplatků

I malý poplatek je poplatek. Když si všechny drobné platby obchodníkovi a dalším stranám sečtete, nebudete se stačit divit, k jakému číslu se za pár let dostanete. Poplatky jsou rozhodně důležité, na druhou stranu byste se ale neměli řídit jen jimi. Pokud vám někdo bude nabízet kompletní profesionální servis zadarmo, měli byste zpozornět. Nikde není napsané, že musí jít hned o podvodníka, jde ale o varovně vztyčený prst, který byste neměli ignorovat. I zde obvykle platí zlatá střední cesta.

6. Přehnaně složité analýzy

Základem každého rozhodnutí by na trzích měla být dobře provedená analýza. To ale neznamená, že musíte studiem čísel jedné firmy strávit měsíce. Nakonec platí, že nejlépe fungují jednoduché věci. Warren Buffett říká, že investuje jen do toho, čemu rozumí (nedávno tuto zásadu upozadil, když coby technologický panic nakupoval akcie Applu). To by měla být zásada číslo jedna. Když nerozumíte biotechnologiím, obloukem se jim vyhýbejte a raději se poohlédněte po něčem jiném. Když budete analyzovat byznys, který chápete, lépe poznáte, co je důležité a čemu se vyplatí věnovat pozornost.

7. Slabá diverzifikace portfolia

Finanční krize z roku 2008 přes prsty praštila zejména ty, kdo byli "nadvážení" v akciích z bankovního sektoru. Podobně na přelomu tisíciletí si své užili investoři do technologických akcií. Každá doba má své favority i své poražené. Jediným způsobem, jak se ochránit před dramatickým poklesem hodnoty portfolia, je jeho diverzifikace, a to jak napříč sektory, tak napříč regiony a typy investičních instrumentů.

8. Výmluvy a laxní přístup

Mladí lidé si obvykle říkají, že na to, aby se začali finančně připravovat na stáří, mají ještě hodně času. Starší ročníky si zase říkají, že teď už nic nezachrání. Opak je ale pravdou. Na investování není nikdy příliš brzy ani pozdě. Každá koruna, kterou si odložíte, se počítá. A každá koruna, která se vám zhodnotí, se počítá dvojnásob.

9. Ustrnutí portfolia v čase

Mít jasný investiční a finanční plán a držet se ho je zásadní, na druhou stranu ovšem nesmí platit, že to, co do portfolia jednou koupíte, v něm musí bez ohledu na dění na trzích zůstat. Jednotlivé pozice je potřeba pravidelně převažovat a upravovat. Ideální je, pokud tak činíte jednou ročně.

10. Přehlížení daní

O poplatcích se hovoří prakticky pořád, daně se ale na přetřes dostanou málokdy. Přitom právě daně mnohdy z výnosů z investování ukusují větší díly než všechny poplatky dohromady. V ČR platí od roku 2014 tříletý daňový test (do konce roku 2013 byl daňový test šest měsíců), což znamená, že zisky z pozic, které investor prodá do tří let od nákupu, musí zdanit sazbou 15 %. V případě, že se pohybujete na hraně tří let, je obrovský rozdíl, zda prodáte o měsíc dříve, nebo později.

11. Žádná hotovost na účtu

Akcie, dluhopisy, komodity nebo nemovitosti. To všechno jsou nástroje, díky kterým se vaše investiční portfolio zhodnocuje. Bez hotovosti to ale nejde. Obvykle se doporučuje, že by člověk měl mít v hotovosti tolik, aby byl schopný plně financovat provoz domácnosti alespoň šest měsíců. Nikdy totiž nevíte, kdy přijdou nečekané výdaje nebo nedejbože onemocníte či ztratíte zaměstnání. Pokud nemáte žádnou hotovost a všechny peníze máte zainvestované, zbytečně se vystavujete riziku, že vás neštěstí potká zrovna ve chvíli, kdy trhy nebudou v dobré kondici, a vy tak budete nuceni zbytečně prodávat s velkými ztrátami.

12. Hodnocení strategie podle jednotlivých pozic

Každé investiční portfolio se obvykle skládá z několika desítek investičních nástrojů. Některým se logicky vede lépe, jiným hůře. Ve výsledku jde ale o jeden velký koš aktiv. Jistě, když portfolio rebalancujete, je potřeba pohlížet na jeho jednotlivé prvky, pokud ale hodnotíte úspěch své investiční strategie, vždy se dívejte na portfolio jako celek. To, že jeden akciový titul je prakticky bezcenný, zatímco ostatní dosáhly vysokého zhodnocení, neznamená, že jste zvolili špatnou strategii. Pokud dosahujete celkových výnosů v souladu s investičním plánem, je vše v pořádku. Nikdo nemůže mít vždy šťastnou ruku.

13. Přeceňování vlastních schopností

Vždy buďte spíše pesimisté a počítejte s tím, že se věci nebudou vyvíjet tak, jak by se vám hodilo. A další rada - buďte sebekritičtí a objektivně ověřujte, zda se investicím, které vám vyšly, nedařilo jen díky náhodě. Ani deset ziskových obchodů v řadě ještě neznamená, že jste investiční profesionálové. Možná jste zkrátka jen měli štěstí.

14. Hodnocení fondu podle jeho výkonnosti, ne manažera

Fondům se nedaří podle toho, jak se jmenují, ale podle toho, kdo je řídí. Obzvláště pozorní buďte ve chvílích, kdy se manažeři fondů mění. V takových okamžicích zapomeňte na to, jak si fond vedl v uplynulých pěti nebo deseti letech, a snažte se co nejvíce zjistit o nově příchozím správci. A pokud nabudete přesvědčení, že jde o člověka, který vám z nějakého důvodu nesedí, raději se poohlédněte jinde.

15. Tunelové vidění

Český akciový trh ovlivňuje dění v České republice a na vývoj cen německých akcií má vliv dění v Německu. To je bezesporu pravda, ale ne celá. Světové trhy jsou kvůli globalizaci extrémně korelované, takže vývoj evropských burz ovlivňuje i dění v Číně, Jižní Americe nebo Spojených státech či Kanadě. Jinými slovy, dívejte se kolem sebe a neomezujte svoji pozornost na jeden typ zpráv z jednoho regionu.

Zdroj: Morningstar
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus