Burzovní kalendář (11. 7. - 15. 7. 2016)
|

Burzovní kalendář (11. 7. - 15. 7. 2016)

Bank of England oznámí své první měnově-politické rozhodnutí po červnovém britském referendu, v USA bude zveřejněn vývoj maloobchodních tržeb, průmyslové výroby a inflace a začne výsledková sezóna a Čína odhalí vývoj HDP. Druhý červencový týden zkrátka slibuje mnoho zajímavého.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Začátek července se tradičně vyznačoval menší obchodní aktivitou, v USA slavili Den nezávislosti a pražská burza byla v uplynulém týdnu otevřena pouze tři dny. O vzrušení se ale nadále staraly spekulace o dopadech výsledků britského referenda o budoucnosti země v Evropské unii a v pátek také zpráva z amerického trhu práce.

Událostí týdne se nakonec stalo právě zveřejnění červnových dat z amerického pracovního trhu. Na něm vzniklo 287 tisíc pracovních míst, tedy nejvíce za osm měsíců a více, než uváděly i ty nejoptimističtější odhady. Celková míra nezaměstnanosti sice stoupla na 4,9 %, ale stál za tím především návrat lidí na pracovní trh. Mzdy vzrostly sice meziročně nepatrně méně, než se čekalo, ale i tak rostou nejrychleji od finanční krize. V reakci na data z trhu práce americké akcie výrazně posílily a zvrátily do té doby nepříznivou týdenní bilanci.

Čekalo se také na zápis z červnového zasedání FOMC. Centrální banka USA je aktuálně opatrná, a to kvůli rizikům ve světové ekonomice, která umocnilo rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie. Zvyšování sazeb není proto podle většiny analytiků v nejbližších měsících na stole, silný pracovní trh v USA ale naplno vrátil do hry alespoň jedno zvýšení úroků do konce roku.

Evropské akciové trhy po silném pátečním obchodování zakončily týden nejednotně. Zatímco například index STOXX Europe 600 a britský FTSE 100 mírně posílily, německý nebo francouzský trh zůstaly ve ztrátě.

Ceny ropy korigují pod hladinou 50 USD za barel, naopak se nadále daří zlatu.

Investoři po britském referendu vyhledávají bezpečné investice, což seslalo výnosy dlouhodobých amerických vládních dluhopisů na nová minima a podporuje to měny jako japonský jen a švýcarský frank.

Český akciový trh za zkrácený týden odepsal 1,6 %. Nejvíce klesající akcií byla bez kurzotvorných informací O2 C.R. (-3,1 %). Investoři vyčkávají na potenciální sekundární nabídku akcií, která by mohla pomoci titul udržet v indexech MSCI. Existuje riziko, že by O2 C.R. v indexech byla nahrazena akciemi společnosti MONETA Money Bank, a to v rámci listopadového rebalancování indexů. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+0,6 %), a to bez jasných kurzotvorných informací.

Z jednotlivých zpráv byly důležité provozní marže Unipetrolu za ve druhém kvartálu 2016. Rafinérská marže podle očekávání klesla na 3,1 USD na barel (meziročně -41,5 %). Propad částečně mírní meziroční růst rozdílu cen ropy Brent a Ural (2,6 USD na barel, meziročně +73,3 %). Společná petrochemická marže byla ve druhém čtvrtletí stabilní (877 EUR na tunu, meziročně +0,7 %). "Unipetrol oznámí kompletní sadu hospodářských výsledků za 2Q2016 21. července. Čísla negativně ovlivní neplánované odstávky v Litvínově a Kralupech (od konce května). Výsledky naopak vylepší zálohy pojišťoven ve výši 164 milionů USD, které se vztahují k loňské havárii v Litvínově," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Unipetrol zakončil týden v mírné ztrátě.

Pojišťovna VIG oznámila, že koupí v Srbsku dvě společnosti od pojišťovny AXA. Tyto dvě firmy dosáhly loni hrubého předepsaného pojistného přibližně 12 milionů EUR a měly 1,8% tržní podíl. VIG loni v Srbsku dosáhla předepsaného pojistného 61,6 milionu EUR a tržního podílu 9,7 %. "Srbsko je jednou ze zemí, kde management VIG plánoval zvýšit tržní podíl na minimálně 10 %. Po dokončení této akvizice by měl být tržní podíl přibližně 11,5 %. VIG zakončila týden slabší o 1,2 %," uvedl Vaníček.

Výhled

Investoři se v novém týdnu zaměří na sadu důležitých makrodat, důležité bude zasedání Bank of E

Dva grafy, které před startem výsledkové sezóny má smysl vidět
Analytici od amerických firem na startu výsledkové sezóny očekávají meziročně zhruba o 5 % slabší zisky. Akcioví optimisté doufají v lepší údaje, které by mohly podpořit americké akcie na cestě k novým maximům. Jak běžné je, že firmy překonávají odhady na úrovni zisku? A jak na oznámené výsledky reagují akcie firem v jednotlivých sektorech?
ngland a začíná výsledková sezóna v USA.

Výsledková sezóna ve Spojených státech má potenciál v příštích týdnech nejvíce ovlivnit vývoj na největším akciovém trhu světa. Ten se na konci uplynulého týdne ocitl na úrovni historických maxim.

V pondělí neoficiálně zahájí období zveřejňování hospodářských dat společnost Alcoa. V týdnu dále oznamují výsledky velké finanční společnosti (JPMorgan, BlackRock, Wells Fargo, Citigroup), dále také například Delta Air Lines. Analytici aktuálně očekávají v rámci indexu S&P 500 meziroční pokles zisku na akcii o necelých pět procent. "Zatím se čekají relativně slabá data, může proto existovat šance, že by čísla mohla být mírně lepší než odhady trhu," míní Vaníček.

"Graf indexu S&P 500 byl až do pátku sice nastaven optimisticky, ale silná hladina odporu naznačovala pokračování konsolidace cen mezi 2 040 a 2 120 body. Páteční růst na grafu vytvořil celkem široký cenový odskok (gap), který bude mít skeptičtější část investorů tendenci nejprve 'vyplnit', než uvěří reálnosti útoku na historické rekordy. Nejbližší rezistencí jsou absolutní maxima okolo 2 130 až 2 135 bodů, která se při překonání a potvrzení (alespoň dvou vyšších závěrečných cenách) změní na nejbližší support. Ten současný je na hladině 2 100 až 2 120 (dosavadní dlouhodobá rezistence), další podpory jsou na 20- a 50denních průměrech okolo 2 080 bodů. Indikátory jako MACD a RSI v pátek vzrostly, RSI se přiblížil hladině překoupenosti," napsali jsme v komentáři k dění na americkém trhu.

S&P 500 - technická analýza

Index S&P 500 se díky páteční rally ocitl prakticky na úrovni historických maxim. Spekulace o nastavení sazeb Fedu po červnové zprávě z trhu práce opět získaly na intenzitě, je ale nepravděpodobné, že by úroky rostly ještě v létě, na to je americká centrální banka opatrná. Rizika plynoucí ze světového politického dění jsou na jakoukoli náhlou akci Janet Yellenové a jejích kolegů příliš hmatatelná a mohou s trhem kdykoli opět bleskově zacloumat.

Investory v příštích týdnech bude zaměstnávat především zmíněná výsledková sezóna. Zklamání či údaje v souladu s odhady analytiků budou srážet ceny akcií do "starého" pásma mezi 2 000 a 2 120 body indexu S&P 500, užší rozpětí pamatujeme mezi 2 040 a 2 100 body. Pokud by byly výsledky překvapivě lepší, historická maxima by nemusela v dalších dnech být jen nesmělou statistickou hříčkou, ale pravidelnou součástí denního tržního zpravodajství.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

V Evropě pokračuje politická nejistota vyvolaná výsledkem britského referenda. Oslabující libra pomáhá akciím britských exportérů, a proto právě londýnský index FTSE 100 po referendu překonává ostatní evropské benchmarky. Investoři počítají s tím, že centrální banky nenechají trh na holičkách a zajistí dostatek likvidity a podporu ekonomiky.

V tomto světle se jako zásadní jeví čtvrteční zasedání představitelů Bank of England. Od ní řada analytiků očekává rychlou reakci na výsledek referenda v podobě uvolnění měnových podmínek. Guvernér Mark Carney varoval před významným zpomalením ekonomiky a jmenoval možnost snížení základní sazby v horizontu měsíců. Aktuálně je úrok na historickém minimu 0,5 %. "Očekáváme, že Bank of England uvolní měnové podmínky snížením úrokových sazeb (o 25 bazických bodů) a opětovným nastartováním programu nákupu aktiv (v objemu 25 miliard GBP za kvartál)," napsal v týdenním výhledu hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Z makroekonomického kalendáře vyčnívají data z Číny (ve středu bude zveřejněna obchodní bilance za červen a v pátek HDP za druhý kvartál a červnové maloobchodní tržby a průmyslová výroba). Víkendová inflační data naznačila, že čínská ekonomika bude potřebovat další podporu růstu ze strany politiků a centrální banky.

V USA se trh zaměří především na maloobchodní tržby, průmyslovou produkci a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. "Červnové maloobchodní trhy sice jako celek nijak robustní kvůli automobilovému sektoru nebudou, nicméně po očištění o tento sektor bude obrázek opačný a potvrdí, že po slabším prvním čtvrtletí spotřebitelská poptávka ve druhém kvartálu posílila. Nedávný vzestup v cenách ropy by se měl projevit i v tlacích na růst spotřebitelských cen. Meziroční růst jádrové inflace by se měl držet kolem 2,2 %," vypíchl ekonom z KB.

V Německu vyjdou data o inflaci, za celou eurozónu se investoři dozví vývoj průmyslové výroby a inflace. "Po nepříliš povzbudivých datech z Německa a Francie se nedá očekávat, že by výsledek za celou unii trhy nějak ohromil," uvedl na adresu průmyslové výroby v eurozóně Vejmělek.

V České republice vyjdou mimo jiné data o nezaměstnanosti a inflaci. Míra nezaměstnanosti v červnu podle analytiků dále klesla na 5,3 % z květnových 5,4 %. Důvodem poklesu jsou především již jen sezónní práce v cestovním ruchu, zemědělství či stavebnictví. Úřad práce ČR zveřejní údaje v úterý. "Míra nezaměstnanosti se nachází blízko své přirozené úrovně, výjimečně dobře si stojí i v mezinárodním kontextu. Míra nezaměstnanosti je totiž v ČR momentálně nejnižší v zemích EU," upozornil Lukáš Kovanda z finanční skupiny Roklen.

Meziroční míra inflace v červnu podle ekonomů oslovených ČTK klesla na nulu z květnových 0,1 %. Důvodem má být zlevnění potravin. Data vyjdou rovněž v úterý.

O výhled na celý obchodní týden jsme požádali analytičku Renátu Ďurčovou z České spořitelny.

Výběr důležitých očekávaných událostí týdne

Pondělí 11. července

 • Angela Merkelová přednese projev na sněmu CDU.
 • Ministři financí zemí eurozóny budou v Bruselu jednat o italských bankách, Řecku a názorech Evropské komise na rozpočty Španělska a Portugalska.
 • Vyjdou mimo jiné index podmínek na americkém pracovním trhu, polská inflace a italská průmyslová výroba.

Úterý 12. července

 • Mezinárodní soud v Haagu rozhodne o stížnosti Filipín na čínské nároky na zhruba 80 % Jihočínského moře.
 • Ministři financí zemí EU v Bruselu budou diskutovat o tom, zda sankcionovat rozpočtové hříšníky Španělsko a Portugalsko. Řeč bude také o obcházení placení daní a kapitálových nárocích na banky.
 • V Pekingu začíná dvoudenní bilaterální summit EU a Číny.
 • Šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová se v Sydney zúčastní konference o bankovnictví a finanční stabilitě.
 • Vyjdou mimo jiné index optimismu menších firem v USA od NFIB, americké velkoobchodní zásoby, mexická průmyslová výroba, maloobchodní tržby v Brazílii, inflace v ČR nebo ruská obchodní bilance.

Středa 13. července

 • Prezident filadelfského Fedu Patrick Harker veřejně promluví o ekonomickém výhledu.
 • Kanadská centrální banka rozhodne o sazbách.
 • Vyjdou mimo jiné americký index dovozních cen, Béžová kniha Fedu, v níž centrální banka pravidelně popisuje ekonomický vývoj v jednotlivých regionech USA, zpráva o zásobách ropy v Americe a čínská obchodní bilance.

Čtvrtek 14. července

 • Bank of England rozhodne o měnové politice, stejně jako centrální banka v Jižní Koreji nebo Mexiku.
 • V televizním interview bude odpovídat na otázka francouzský prezident François Hollande.
 • Vyjdou mimo jiné zprávy o počtech žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, americký index cen výrobců, běžný účet ČR a Polska, turecká průmyslová výroba a inflace v Izraeli.

Pátek 15. července

 • Veřejně budou diskutovat šéf Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari a jeho kolega ze Saint Louis James Bullard.
 • V Ulánbátaru se koná summit Asie a Evropy.
 • Vyjdou data o čínském HDP, průmyslu a maloobchodu, maloobchodní tržby a průmyslová výroba v USA a dále americký index spotřebitelské nálady, výrobní index pro oblast New Yorku, zpráva o počtu aktivních ropných vrtů v USA a inflace a obchodní bilance v eurozóně.
Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace