Burzovní kalendář (11. 7. - 15. 7. 2016)
|

Burzovní kalendář (11. 7. - 15. 7. 2016)

Bank of England oznámí své první měnově-politické rozhodnutí po červnovém britském referendu, v USA bude zveřejněn vývoj maloobchodních tržeb, průmyslové výroby a inflace a začne výsledková sezóna a Čína odhalí vývoj HDP. Druhý červencový týden zkrátka slibuje mnoho zajímavého.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Začátek července se tradičně vyznačoval menší obchodní aktivitou, v USA slavili Den nezávislosti a pražská burza byla v uplynulém týdnu otevřena pouze tři dny. O vzrušení se ale nadále staraly spekulace o dopadech výsledků britského referenda o budoucnosti země v Evropské unii a v pátek také zpráva z amerického trhu práce.

Událostí týdne se nakonec stalo právě zveřejnění červnových dat z amerického pracovního trhu. Na něm vzniklo 287 tisíc pracovních míst, tedy nejvíce za osm měsíců a více, než uváděly i ty nejoptimističtější odhady. Celková míra nezaměstnanosti sice stoupla na 4,9 %, ale stál za tím především návrat lidí na pracovní trh. Mzdy vzrostly sice meziročně nepatrně méně, než se čekalo, ale i tak rostou nejrychleji od finanční krize. V reakci na data z trhu práce americké akcie výrazně posílily a zvrátily do té doby nepříznivou týdenní bilanci.

Čekalo se také na zápis z červnového zasedání FOMC. Centrální banka USA je aktuálně opatrná, a to kvůli rizikům ve světové ekonomice, která umocnilo rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie. Zvyšování sazeb není proto podle většiny analytiků v nejbližších měsících na stole, silný pracovní trh v USA ale naplno vrátil do hry alespoň jedno zvýšení úroků do konce roku.

Evropské akciové trhy po silném pátečním obchodování zakončily týden nejednotně. Zatímco například index STOXX Europe 600 a britský FTSE 100 mírně posílily, německý nebo francouzský trh zůstaly ve ztrátě.

Ceny ropy korigují pod hladinou 50 USD za barel, naopak se nadále daří zlatu.

Investoři po britském referendu vyhledávají bezpečné investice, což seslalo výnosy dlouhodobých amerických vládních dluhopisů na nová minima a podporuje to měny jako japonský jen a švýcarský frank.

Český akciový trh za zkrácený týden odepsal 1,6 %. Nejvíce klesající akcií byla bez kurzotvorných informací O2 C.R. (-3,1 %). Investoři vyčkávají na potenciální sekundární nabídku akcií, která by mohla pomoci titul udržet v indexech MSCI. Existuje riziko, že by O2 C.R. v indexech byla nahrazena akciemi společnosti MONETA Money Bank, a to v rámci listopadového rebalancování indexů. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+0,6 %), a to bez jasných kurzotvorných informací.

Z jednotlivých zpráv byly důležité provozní marže Unipetrolu za ve druhém kvartálu 2016. Rafinérská marže podle očekávání klesla na 3,1 USD na barel (meziročně -41,5 %). Propad částečně mírní meziroční růst rozdílu cen ropy Brent a Ural (2,6 USD na barel, meziročně +73,3 %). Společná petrochemická marže byla ve druhém čtvrtletí stabilní (877 EUR na tunu, meziročně +0,7 %). "Unipetrol oznámí kompletní sadu hospodářských výsledků za 2Q2016 21. července. Čísla negativně ovlivní neplánované odstávky v Litvínově a Kralupech (od konce května). Výsledky naopak vylepší zálohy pojišťoven ve výši 164 milionů USD, které se vztahují k loňské havárii v Litvínově," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Unipetrol zakončil týden v mírné ztrátě.

Pojišťovna VIG oznámila, že koupí v Srbsku dvě společnosti od pojišťovny AXA. Tyto dvě firmy dosáhly loni hrubého předepsaného pojistného přibližně 12 milionů EUR a měly 1,8% tržní podíl. VIG loni v Srbsku dosáhla předepsaného pojistného 61,6 milionu EUR a tržního podílu 9,7 %. "Srbsko je jednou ze zemí, kde management VIG plánoval zvýšit tržní podíl na minimálně 10 %. Po dokončení této akvizice by měl být tržní podíl přibližně 11,5 %. VIG zakončila týden slabší o 1,2 %," uvedl Vaníček.

Výhled

Investoři se v novém týdnu zaměří na sadu důležitých makrodat, důležité bude zasedání Bank of E

Dva grafy, které před startem výsledkové sezóny má smysl vidět
Analytici od amerických firem na startu výsledkové sezóny očekávají meziročně zhruba o 5 % slabší zisky. Akcioví optimisté doufají v lepší údaje, které by mohly podpořit americké akcie na cestě k novým maximům. Jak běžné je, že firmy překonávají odhady na úrovni zisku? A jak na oznámené výsledky reagují akcie firem v jednotlivých sektorech?
ngland a začíná výsledková sezóna v USA.

Výsledková sezóna ve Spojených státech má potenciál v příštích týdnech nejvíce ovlivnit vývoj na největším akciovém trhu světa. Ten se na konci uplynulého týdne ocitl na úrovni historických maxim.

V pondělí neoficiálně zahájí období zveřejňování hospodářských dat společnost Alcoa. V týdnu dále oznamují výsledky velké finanční společnosti (JPMorgan, BlackRock, Wells Fargo, Citigroup), dále také například Delta Air Lines. Analytici aktuálně očekávají v rámci indexu S&P 500 meziroční pokles zisku na akcii o necelých pět procent. "Zatím se čekají relativně slabá data, může proto existovat šance, že by čísla mohla být mírně lepší než odhady trhu," míní Vaníček.

"Graf indexu S&P 500 byl až do pátku sice nastaven optimisticky, ale silná hladina odporu naznačovala pokračování konsolidace cen mezi 2 040 a 2 120 body. Páteční růst na grafu vytvořil celkem široký cenový odskok (gap), který bude mít skeptičtější část investorů tendenci nejprve 'vyplnit', než uvěří reálnosti útoku na historické rekordy. Nejbližší rezistencí jsou absolutní maxima okolo 2 130 až 2 135 bodů, která se při překonání a potvrzení (alespoň dvou vyšších závěrečných cenách) změní na nejbližší support. Ten současný je na hladině 2 100 až 2 120 (dosavadní dlouhodobá rezistence), další podpory jsou na 20- a 50denních průměrech okolo 2 080 bodů. Indikátory jako MACD a RSI v pátek vzrostly, RSI se přiblížil hladině překoupenosti," napsali jsme v komentáři k dění na americkém trhu.

S&P 500 - technická analýza

Index S&P 500 se díky páteční rally ocitl prakticky na úrovni historických maxim. Spekulace o nastavení sazeb Fedu po červnové zprávě z trhu práce opět získaly na intenzitě, je ale nepravděpodobné, že by úroky rostly ještě v létě, na to je americká centrální banka opatrná. Rizika plynoucí ze světového politického dění jsou na jakoukoli náhlou akci Janet Yellenové a jejích kolegů příliš hmatatelná a mohou s trhem kdykoli opět bleskově zacloumat.

Investory v příštích týdnech bude zaměstnávat především zmíněná výsledková sezóna. Zklamání či údaje v souladu s odhady analytiků budou srážet ceny akcií do "starého" pásma mezi 2 000 a 2 120 body indexu S&P 500, užší rozpětí pamatujeme mezi 2 040 a 2 100 body. Pokud by byly výsledky překvapivě lepší, historická maxima by nemusela v dalších dnech být jen nesmělou statistickou hříčkou, ale pravidelnou součástí denního tržního zpravodajství.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

V Evropě pokračuje politická nejistota vyvolaná výsledkem britského referenda. Oslabující libra pomáhá akciím britských exportérů, a proto právě londýnský index FTSE 100 po referendu překonává ostatní evropské benchmarky. Investoři počítají s tím, že centrální banky nenechají trh na holičkách a zajistí dostatek likvidity a podporu ekonomiky.

V tomto světle se jako zásadní jeví čtvrteční zasedání představitelů Bank of England. Od ní řada analytiků očekává rychlou reakci na výsledek referenda v podobě uvolnění měnových podmínek. Guvernér Mark Carney varoval před významným zpomalením ekonomiky a jmenoval možnost snížení základní sazby v horizontu měsíců. Aktuálně je úrok na historickém minimu 0,5 %. "Očekáváme, že Bank of England uvolní měnové podmínky snížením úrokových sazeb (o 25 bazických bodů) a opětovným nastartováním programu nákupu aktiv (v objemu 25 miliard GBP za kvartál)," napsal v týdenním výhledu hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Z makroekonomického kalendáře vyčnívají data z Číny (ve středu bude zveřejněna obchodní bilance za červen a v pátek HDP za druhý kvartál a červnové maloobchodní tržby a průmyslová výroba). Víkendová inflační data naznačila, že čínská ekonomika bude potřebovat další podporu růstu ze strany politiků a centrální banky.

V USA se trh zaměří především na maloobchodní tržby, průmyslovou produkci a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. "Červnové maloobchodní trhy sice jako celek nijak robustní kvůli automobilovému sektoru nebudou, nicméně po očištění o tento sektor bude obrázek opačný a potvrdí, že po slabším prvním čtvrtletí spotřebitelská poptávka ve druhém kvartálu posílila. Nedávný vzestup v cenách ropy by se měl projevit i v tlacích na růst spotřebitelských cen. Meziroční růst jádrové inflace by se měl držet kolem 2,2 %," vypíchl ekonom z KB.

V Německu vyjdou data o inflaci, za celou eurozónu se investoři dozví vývoj průmyslové výroby a inflace. "Po nepříliš povzbudivých datech z Německa a Francie se nedá očekávat, že by výsledek za celou unii trhy nějak ohromil," uvedl na adresu průmyslové výroby v eurozóně Vejmělek.

V České republice vyjdou mimo jiné data o nezaměstnanosti a inflaci. Míra nezaměstnanosti v červnu podle analytiků dále klesla na 5,3 % z květnových 5,4 %. Důvodem poklesu jsou především již jen sezónní práce v cestovním ruchu, zemědělství či stavebnictví. Úřad práce ČR zveřejní údaje v úterý. "Míra nezaměstnanosti se nachází blízko své přirozené úrovně, výjimečně dobře si stojí i v mezinárodním kontextu. Míra nezaměstnanosti je totiž v ČR momentálně nejnižší v zemích EU," upozornil Lukáš Kovanda z finanční skupiny Roklen.

Meziroční míra inflace v červnu podle ekonomů oslovených ČTK klesla na nulu z květnových 0,1 %. Důvodem má být zlevnění potravin. Data vyjdou rovněž v úterý.

O výhled na celý obchodní týden jsme požádali analytičku Renátu Ďurčovou z České spořitelny.

Výběr důležitých očekávaných událostí týdne

Pondělí 11. července

 • Angela Merkelová přednese projev na sněmu CDU.
 • Ministři financí zemí eurozóny budou v Bruselu jednat o italských bankách, Řecku a názorech Evropské komise na rozpočty Španělska a Portugalska.
 • Vyjdou mimo jiné index podmínek na americkém pracovním trhu, polská inflace a italská průmyslová výroba.

Úterý 12. července

 • Mezinárodní soud v Haagu rozhodne o stížnosti Filipín na čínské nároky na zhruba 80 % Jihočínského moře.
 • Ministři financí zemí EU v Bruselu budou diskutovat o tom, zda sankcionovat rozpočtové hříšníky Španělsko a Portugalsko. Řeč bude také o obcházení placení daní a kapitálových nárocích na banky.
 • V Pekingu začíná dvoudenní bilaterální summit EU a Číny.
 • Šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová se v Sydney zúčastní konference o bankovnictví a finanční stabilitě.
 • Vyjdou mimo jiné index optimismu menších firem v USA od NFIB, americké velkoobchodní zásoby, mexická průmyslová výroba, maloobchodní tržby v Brazílii, inflace v ČR nebo ruská obchodní bilance.

Středa 13. července

 • Prezident filadelfského Fedu Patrick Harker veřejně promluví o ekonomickém výhledu.
 • Kanadská centrální banka rozhodne o sazbách.
 • Vyjdou mimo jiné americký index dovozních cen, Béžová kniha Fedu, v níž centrální banka pravidelně popisuje ekonomický vývoj v jednotlivých regionech USA, zpráva o zásobách ropy v Americe a čínská obchodní bilance.

Čtvrtek 14. července

 • Bank of England rozhodne o měnové politice, stejně jako centrální banka v Jižní Koreji nebo Mexiku.
 • V televizním interview bude odpovídat na otázka francouzský prezident François Hollande.
 • Vyjdou mimo jiné zprávy o počtech žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, americký index cen výrobců, běžný účet ČR a Polska, turecká průmyslová výroba a inflace v Izraeli.

Pátek 15. července

 • Veřejně budou diskutovat šéf Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari a jeho kolega ze Saint Louis James Bullard.
 • V Ulánbátaru se koná summit Asie a Evropy.
 • Vyjdou data o čínském HDP, průmyslu a maloobchodu, maloobchodní tržby a průmyslová výroba v USA a dále americký index spotřebitelské nálady, výrobní index pro oblast New Yorku, zpráva o počtu aktivních ropných vrtů v USA a inflace a obchodní bilance v eurozóně.
Rozšířené možnosti obchodování u ČNB ekonomové přivítali
před hodinou

Rozšířené možnosti obchodování u ČNB ekonomové přivítali

Rozšíření možností České národní banky obchodovat na trzích ještě více zatraktivní české státní dluhopisy pro...
ČNB Centrální banky Koronavirus
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba…
16:45

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akcie den zahájily zhruba procento pod nulou, v minusu se držely i odpoledne. Wall Street otevřela v plusu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB
15:18

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Kvantitativní uvolňování Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o…
12:20

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Goldman Sachs
Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %
Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %
12:01

Bernanke: Ekonomika USA může v druhém čtvrtletí spadnou o 30 %

Ekonomika Spojených států by se v letošním druhém čtvrtletí mohla kvůli opatřením proti šíření koronaviru propadnout...
Spojené státy americké (USA) Ben Bernanke Koronavirus
Analytici: Dobrá data o trhu práce jsou dočasná, přijde zhoršení
11:50

Analytici: Dobrá data o trhu práce jsou dočasná, přijde zhoršení

Příznivá březnová data o nezaměstnanosti jsou jen dočasná, v dubnu lze čekat kvůli dopadům pandemie výrazné zhoršení....
Pracovní trh Nezaměstnanost Česká ekonomika