Fintech a svět financí: Jaká bude vaše banka v 21. století?

Porážka v bitvě o zákazníka může podle konzultantů z McKinsey zavedené finanční instituce připravit do roku 2025 až o 60 % zisků. Mezi vítěze se zařadí i některé z dvanácti tisíc fintech startupů, které loni hegemonům konkurovaly. V některých segmentech jejich flexibilita a dynamičnost nebude mít konkurenci, v jiných jsou a budou robustní základy bank, pojišťoven a spol. výhodou. I proto námi oslovení experti očekávají do budoucna pestřejší trh, ze kterého bude těžit spotřebitel. Tedy my všichni.
Helena Horská (Raiffeisenbank)
Budou vedle sebe existovat tradiční finanční instituce a (současní) revolucionáři. Sektor se ale změní. A měnit se budou především dinosauři. Tlak ze strany inovátorů je možná donutí spojovat síly. Stávající banky, pojišťovny, fondy, stavební spořitelny a další instituce zřejmě začnou fúzovat, což by dávalo ekonomicky smysl. Využily by tak úspor z rozsahu a určitých synergií.
Tyto instituce přitom mají jednu velkou výhodu, a to důvěru. Ta vychází z toho, že jsou regulovány a že je střadatelé a investoři znají. Fintech revolucionáři budou přinášet změny, které ale nebudou pro všechny. Ne každý nabídne své úspory prostřednictvím firem poskytujících P2P půjčky nebo zkusí crowdfunding, pokud nebude mít jistotu, že o své peníze nepřijde. Tyto služby, firmy a jejich produkty jsou pro ty, kdo hledají vyšší výnos a jsou ochotni akceptovat větší riziko.
Marek Palatinus (SatoshiLabs, Slush Pool)
Ve finančním sektoru je velký prostor na inovace, což je dáno přemírou regulace, kvůli které se bankovní sektor od 80. let v podstatě nezměnil. Je proto přirozené, že se dinosauři jako Goldman Sachs snaží skupovat fintech startupy. Problém je v tom, že podobné molochy mají velice neflexibilní řízení, zatímco malé, dynamické startupy takto svázány nejsou.
Na druhou stranu je fakt, že fintech štiky často potřebují banky, jejich velikost, expertizu a kapitál. Proto nelze očekávat revoluci, pokud tedy nedojde ke skutečně fundamentální změně, ke snížení bariér a překážek pro vstup a fungování v sektoru. Za stávajících podmínek vše skončí remízou – velké banky se trochu zmodernizují a úspěšné startupy budou buď skoupeny, nebo se stanou velkými společnostmi, získají bankovní licence, a tím si vlastně pod sebou podřežou větev.
Petr Žabža (Patria Finance)
Banky budou v (nedaleké) budoucnosti IT firmami s bankovní licencí. Postupně totiž budou tlačeny k tomu, aby výrazněji odlišily – poplatkově a stylem obsluhy – základní bankovní služby a služby vyžadující hlubokou znalost klienta nebo nutnost využití bankovního kapitálu. Základní bankovní produkty budou nabízeny jen elektronicky, protože jiná forma se bankám nákladově nevyplatí. Totéž bude platit pro produkty investičního typu, u nichž bude tento trend posílen přísnou vnější regulací.
Banky se coby IT firmy s bankovní licencí naučí efektivně využívat obrovského množství dat o svých klientech. Současné bankovní pobočky se změní na self-help místa, vzroste efektivita obsluhy a řada bankéřů přijde o práci.
Petr Hlinomaz (nezávislý analytik)
O síle fintechu, pokud jde o technické možnosti, zřejmě není pochyb, Možná je dokonce většina otazníků ohledně jeho budoucnosti vnímána právě jako čistě technický problém. S tím, jak se fintech rozšíří do běžného života, bude ale potřeba řešit i jiné aspekty, například dostatečnou transparentnost a míru a podobu nové regulace.
Stávající banky by mohl inspirovat k tomu, aby začaly nabízet jednoduché a levné služby. Něco podobného může v případě bank narážet na mnohem náročnější požadavky na bezpečnost a náklady s tím spojené. V důsledku toho by se tyto jednoduché a levné služby mohly stát dalším zdrojem eroze ziskových marží. I tak se ale tato cesta nakonec může ukázat jako velice prospěšná pro samotné banky.
Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Fintech současnosti i zítřka, to jsou úspěchy i výzvy. Ať už nás čeká budoucnost čistě jen s fintechem, nebo v jeho koexistenci s bankovním sektorem (což je podle mě pravděpodobnější), nelze mu již dnes upřít řadu prospěšných inovací.
Za hlavní výzvu pro fintech považuji zlepšení dostupnosti úvěrů pro menší podniky a spotřebitele, a to bez ohledu na hranice. Jinými slovy, fintech by měl nabídnout okamžité spojení přebytkového subjektu se subjektem poptávající úvěr, který může být klidně na druhé straně zeměkoule. Peníze jsou od toho, aby se točily, ne aby se povalovaly na účtech komerčních a centrálních bank. A takový úvěr může být napříště poskytnutý klidně v bitcoinech.