Co musíte ráno vědět (21. července)
|

Co musíte ráno vědět (21. července)

Jak si ve středu vedly evropské a americké trhy, co zpomaluje růst ekonomiky ve východní a střední Evropě a kdo aspiruje na pozici diplomatického mentora Borise Johnsona? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu opět zpevnily. Dow vzrostl podeváté v řadě a stejně jako S&P 500 posunul své zavírací i absolutní maximum

Americké akcie během středečního obchodování znovu posílily a jejich přední indexy Dow a S&P 500 dosáhly nových zavíracích i historických rekordů. Náladu na akciovém trhu podpořily příznivé hospodářské výsledky softwarového gigantu Microsoft. Dow posílil o 0,19 % na nové zavírací maximum 18 595,03 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,43 % na nové zavírací maximum 2 173,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,06 % na 5 089,93 bodu. Historický rekord index Dow posunul na 18 622,01 bodu a S&P 500 své absolutní maximum navýšil na 2 175,63 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,67 % na 11,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,577 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce vzrostly technologický sektor, odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončily sektor základních materiálů a odvětví veřejných služeb.

Goldman Sachs: Americké akcie mají před sebou další růstovou vlnu

O čem firmy mluví aneb Proč nesledovat jen akciový trh

2. Evropské akcie ve středu posílily, dařilo se technologiím

Evropské akcie zakončily středeční seanci výrazně v zelených číslech. Nahoru je táhly zejména technologické tituly, jejichž rally pomohla kompenzovat ztráty těžařů. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,03 %, přičemž v plusu skončila většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 ve středu zpevnil o 0,47 %, francouzský CAC 40 si připsal 1,15 % a německý index DAX posílil o 1,61 %. Britské obchodování ovlivnila zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojeném království. Zveřejněná míra nezaměstnanosti 4,9 % překonala odhad 5 %. Jedná se o nejnižší údaj od roku 2005. Britská libra i díky tomu posilovala vůči americkému dolaru. Nová britská premiérka Theresa Mayová mezitím odpoledne oznámila, že Británie se vzdá plánovaného předsednictví EU v druhé polovině roku 2017. Středeční zveřejnění čtvrtletních výsledkových zpráv ovlivnilo akcie několika velkých společností. Švédský výrobce domácích spotřebičů Electrolux sice reportoval meziroční nárůst čistého zisku o 77 %, tržby však byly mírně pod očekáváním, a akcie společnosti se tak nakonec propadly o 5,98 %. Videoherní společnost Ubisoft Entertainment si ve středu připsala 7,78 % poté, co její čtvrtletní tržby překonaly odhad analytiků. Cenné papíry Volkswagenu zpevnily o 6,01 %, když společnost v předběžném sdělení oznámila nečekaně vysoký provozní zisk.

Stratég (nejen) o ECB: Kvůli brexitu se v červenci se sazbami hýbat nebude, geopolitická nejistota ale drží měnové autority v šachu

Evropské akcie: Stratégové házejí ručník do ringu, kontrariáni tuší šanci

3. Pražská burza ve středu opět vzrostla, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza ve středu navázala na zisky z předcházejících dvou dnů a index PX přidal 0,67 % na 882,07 bodu. Úspěšnou seanci zažila většina finančních titulů a operátor O2 Czech Republic. V červených číslech skončily akcie Komerční banky a Unipetrolu. Největší zobchodovaný objem si ve středu připsaly cenné papíry energetického gigantu ČEZ, které zpevnily o 1,1 %. ČEZ ve středu požádal ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivů případné výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí. Erste Group Bank si připsala 1,2 % na 640,20 Kč, pojišťovna VIG zdražila o 1,23 % na 470 Kč a akcie Monety Money Bank posílily o 1,54 % na 75,75 Kč. V negativním pásmu středeční obchodování zakončily Komerční banka, jejíž akcie odepsaly 0,23 %, Unipetrol, který před čtvrtečním zveřejněním pololetních výsledků oslabil o 0,52 %, a mediální společnost CME se ztrátou 3,75 %.

Analytik: Jsem ochoten se vsadit, že ČNB v roce 2017 neuvolní kurz koruny

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne Francie zveřejní index podnikatelského klimatu, Spojené království přidá statistiku maloobchodních tržeb a Řecko odtajní výsledek běžného účtu. Odpoledne ECB zveřejní výsledek svého měnově-politického zasedání (změna politiky se nečeká), ve Spojených státech vyjdou index aktivity chicagského Fedu, index aktivity filadelfského Fedu, index cen domů od FHFA, zpráva o prodejích starších domů a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu a republikáni ukončí svůj výroční sjezd v Clevelandu. Čtvrtletní hospodářské výsledky budou v západní Evropě reportovat Danske Bank, Daimler, Roche Holding, Unilever či Swatch Group, v zámoří DR Horton, Blackstone Group, Bank of New York Mellon, Biogen, AT&T, PayPal Holdings, Visa, Schlumberger, Southwestern Energy, Starbucks, Soutwest Airlines, Travelers nebo General Motors a na pražské burze petrochemický holding Unipetrol.

Podle Bohumila Trampoty, analytika J&T Banky, se v hospodářských výsledcích Unipetrolu negativně projeví neplánované i plánované odstávky. Pozitivní položkou, která by se měla v reportu objevit, je částečné plnění pojišťoven za loňskou havárii na etylénové jednotce v Chemparku Záluží u Litvínova. Tržby podle Trampoty firmě klesnou meziročně kvůli odstávkám o 30 % na 22,8 miliardy Kč. Díky zaúčtování dosud přiznaných záloh za loňskou havárii na etylénové jednotce ve výši přibližně čtyři miliardy korun by podle Trampoty měl provozní zisk EBITDA činit 4,6 miliardy Kč. "To by byla prakticky stejná hodnota jako loňský rekord. Bez této položky by zisk EBITDA měl dosáhnout 669 milionů Kč, meziročně o 85,4 % méně. Také čistý zisk by měl díky zmíněné položce vylepšit historický rekord a měl by činit asi 3,3 miliardy Kč (meziročně +1,1 %)," říká analytik. "Dále nás budou zajímat informace o procesu rekonstrukce poškozené etylénové jednotky v Litvínově, která by měla v těchto týdnech nabíhat do provozu, a situace po havárii v Kralupech. Předpokládáme, že podobné pojištění jako na Litvínov se vztahuje i na Kralupy. Zajímat nás bude pravděpodobná délka odstávky," dodává Bohumil Trampota. "Unipetrol již před dvěma týdny oznámil provozní údaje - rafinérská marže ve druhém čtvrtletí pokračovala v poklesu, zatímco petrochemické marže se držely na velmi solidních úrovních. Pozitivní byl i vývoj rozdílu mezi cenou ropy Brent a Ural," doplňuje Josef Němý, analytik Komerční banky.

Unipetrol - očekávané výsledky za 2Q2016 podle J&T Banky

Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. GE bude s Huawei rozvíjet strategii průmyslového internetu

Americký konglomerát General Electric (GE) bude spolupracovat s čínskou společností Huawei Technologies na rozvoji strategie takzvaného průmyslového internetu. Společnost, která je největším světovým výrobcem proudových motorů a lokomotiv s naftovým pohonem, chce propojit stroje za pomoci internetu. Mělo by jí to umožnit získat data, která by mohla zvýšit produktivitu a vést ke snížení emisí či nákladů na pohonné hmoty.

6. MMF: Odchod pracovních sil zpomaluje růst ve východní Evropě

Odchod pracovní síly zpomaluje střední a východní Evropu při dohánění Západu. Ekonomika regionu by bez vlivu přesunu pracovní síly z let 1995 až 2012 rostla v průměru celkem o 7 % rychleji. Ve středeční analýze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Ze střední, východní a jihovýchodní Evropy odešlo podle MMF v posledních 25 letech za lepšími příležitostmi do zahraničí téměř 20 milionů převážně mladých kvalifikovaných lidí. To je zhruba stejně jako počet obyvatel Česka a Maďarska dohromady. Motivací k odchodu jsou především lepší pracovní místa a vyšší platy.

7. Evropská komise kvůli Číně navrhne změnu antidumpingového systému

Systém obrany zemí EU vůči dumpingu v mezinárodním obchodě je třeba zreformovat tak, aby lépe odpovídal stávající realitě. Vyplynulo to ze středeční "orientační debaty" Evropské komise o potřebě změny přístupu k Číně, která žádá uznání za standardní tržní ekonomiku. "Dnešní diskuse nebyla o tom, zda Čína je či není tržní ekonomikou. Byla o tom, jak nejlépe adaptovat naše obchodní obranné nástroje tak, aby se dokázaly vypořádat s realitou nadměrné kapacity a měnícího se mezinárodního právního rámce," poznamenal ve středu před novináři místopředseda Evropské komise pro pracovní místa, růst a investice Jyrki Katainen. Nová pravidla podle něj nepovedou k prudkému poklesu cel. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová zdůraznila, že obchod musí být férový. "Současná situace nadměrné kapacity, především v ocelářství, ukázala, že efektivní obranné nástroje potřebujeme," podotkla.

8. Provozní zisk Volkswagenu v pololetí dosáhl 7,5 miliardy eur

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen v letošním prvním pololetí dosáhl 7,5 miliardy eur, a výrazně tak překonal odhady trhu. Společnost to uvedla ve středečním předběžném sdělení. Podrobnou výsledkovou zprávu za první pololetí zveřejní příští týden ve čtvrtek. Po očištění o mimořádné položky činil pololetní provozní zisk 5,3 miliardy eur, uvedla automobilka. Mimořádné náklady přitom vyčíslila na 2,2 miliardy eur. Souvisejí podle ní především s právními spory, které firmě hrozí hlavně v Severní Americe.

9. Saudi Aramco postaví obří plynárenský komplex

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco podepsala čtyři kontrakty na výstavbu obřího komplexu na zpracování zemního plynu. Projekt má hodnotu přes 50 miliard rijálů (13,3 miliardy USD; 327 miliard Kč) a dokončen by měl být v roce 2019. Stane se přitom prvním projektem na zpracování plynu z pevninských i příbřežních polí v Saúdské Arábii. Kontrakt na výstavbu závodu Fádilí firma podepsala se společností Saudi Electricity a s francouzskou Engie. Závod bude produkovat elektřinu a páru. Kontrakt na výstavbu přímořských zařízení získala indická společnost Larsen & Toubro. Další dva kontrakty, které získaly saúdské firmy, jsou na výstavbu zařízení k těžbě a na výstavbu obytného tábora.

10. USA schválily spojení pivovarů AB InBev a SABMiller

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev získal od antimonopolních regulátorů v USA souhlas k převzetí svého hlavního konkurenta SABMiller. Oznámila to ve středu společnost a informaci později potvrdilo americké ministerstvo spravedlnosti. Dohoda s ministerstvem o schválení transakce nicméně předpokládá, že AB InBev prodá podíl SABMilleru ve společnosti MillerCoors, a zahrnuje rovněž některé další podmínky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Lekce diplomacie pro Borise Johnsona od amerického kolegy.

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus