Akcie: Býk, medvěd a střípky z trhu
|

Akcie: Býk, medvěd a střípky z trhu

Světové akciové trhy se na přelomu pololetí rychle oklepaly po propadech vyvolaných výsledkem britského referenda o budoucnosti země v Evropské unii. Na prahu výsledkové sezóny za druhý kvartál ale stojí za připomenutí některá rizika s politickou budoucností Evropské unie související mnohdy jen okrajově, pokud vůbec. Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií? Analytici se tradičně nemohou shodnout, hrozby pro světové trhy ale vnímají společně.

Ocenění Světové akcie Americké akcie S&P 500 Investiční tipy Akciový trh

Centrální banky budou podle vlastních vyjádření v dalších měsících "hlídat" světovou ekonomiku, ve které by mohl začít hrozit nedostatek likvidity v souvislosti s různými politickými a geopolitickými riziky. Fed letos jen sotva naváže na loňské "zkušební" zvýšení sazeb, podle analytiků se odhodlá maximálně k jednomu mírnému posunu úroků. ECB čeká, jak se bude vyvíjet evropská ekonomika, Bank of England již uvolňuje desítky miliard liber v bilancích britských bank, aby tyto mohly být použity na případné další úvěrování.

Rizika pro světový akciový trh ale zůstávají přítomna bez ohledu na britský záměr vystoupit z Evropské unie se všemi jeho politickými a ekonomickými důsledky. Zisky firem klesají již několik čtvrtletí, ceny ropy nemají mnoho důvodů trvaleji růst nad hladinu 50 USD za barel, americký trh práce v posledních měsících klepl přes prsty bezbřehé optimisty, pokud jde o sílu ekonomiky USA, hromadění dluhů po celém světě pokračuje (asi největším strašákem je Čína), výsledek amerických prezidentských voleb ve světle brexitu nevypadá tak jasně, jak by napovídaly průzkumy, narůstají nacionalistické, protekcionistické a izolacionistické tendence v řadě zemí. K tomu přičtěme signály z dluhopisového trhu, na kterém je cítit silný příklon k "bezpečí", tedy žádný "RISK-ON" signál. Totéž platí o cenách zlata a hodnotě měn, jako jsou švýcarský frank nebo japonský jen.

Americký akciový trh se zdá být vůči rizikům ve světové i domácí ekonomice relativně nejvíce rezistentní. Co drží ceny amerických akcií na vysokých úrovních? V posledních měsících především odkupy akcií ze strany samotných firem, upozorňuje Bank of America Merrill Lynch. Vychází přitom pouze ze statistik akciových obchodů svých klientů, i tak jde ale o velice zajímavý vhled do dění na celém trhu.

Pohyb peněz klientů BoAML v 2Q2016

Mimochodem, v posledním týdnu z akcií opět peníze celkově "odtékaly".

Pohyb peněz ve fondech v týdnu na přelomu června a července 2016

Podle Barclays jsou přitom vysoké výdaje na odkupy a dividendy dlouhodobě nepříznivým signálem pro akciový trh. Výnosy z držení akcií v letech poté, co výdaje na odkupy a výplaty dividend překročí 100 zisků firem, byly historicky hluboce podprůměrné.

S&P 500 - výdaje firem na výplaty dividend a odkupy akcií rychle rostou S&P 500 - výnosy z držení akcií v letech následujících po výplatách dividend a odkupech akcií

Býčí argumenty od zabýčeného optimisty

Výsledek britského referenda vyvolal na trzích nejprve paniku napříč třídami aktiv, obstály jen bezpečné investice jako zlato, švýcarský frank nebo japonský jen. Během pár dnů se ale akciové trhy vydaly opět vzhůru a podle optimistů by mohly, snad s výjimkou finančního sektoru, pokračovat v cestě na "sever".

Předpokládaný vliv brexitu na HDP Británie

I jeden z největších býků na Wall Street uznává, že britské referendum vyvolalo na trzích významná rizika a jeho výsledek je fundamentálně nepříznivý pro riziková aktiva. Thomas Lee z Fundstrat Global Advisors ale ani tak neopouští svůj pozitivní postoj k (americkým) akciím. A jmenuje hned pět důvodů:

Výhled vývoje ziskovosti firem v jednotlivých sektorech
  • Barel ropy za 26 USD byl významnějším faktorem než případná recese v Británii. Světovou ekonomiku by dlouhodobě levná ropa zasáhla násobně více než recese ve Spojeném království, byť jde o šestou největší ekonomiku světa. Tedy argumentace typu "mohlo být hůře, ale nebylo, tak nemalujme čerty na zeď".
  • Růst politické nejistoty byl v minulosti kontrariánským nákupním signálem. To už je lepší. Index politické nejistoty se po britském referendu zvýšil o sedm směrodatných odchylek. Jakýkoli růst o více než pět odchylek v minulosti s výjimkou jednoho byl následován růstem cen akcií.
  • 5% propad cen akcií během dvou dnů byl nákupním signálem. Ve všech devíti případech, kdy byl index S&P 500 před podobným propadem nad 50- i 200denním klouzavým průměrem, tedy v býčím nastavení, získal index v následujících třech měsících v průměru 7 %.
  • Index VIX klesl během 4 dnů o 39 %. Tak rychlý a výrazný pokles v minulosti vždy signalizoval, že mají ceny akcií dno již za sebou.
  • Peníze investorů, kteří opatrně vyčkávají mimo trh, budou směřovat do akcií. V době rekordně nízkých výnosů dluhopisů logická úvaha. Alespoň do doby, než se tato předpověď nenaplní.

Finanční tituly? Nebrat!

Akcie bank v Evropě jsou pod tlakem dlouhodobě, veřejným tajemstvím jsou nekvalitní bilance finančních domů v Itálii i v dalších zemích. Výprodeje v sektoru financí se ale týkají i trhů mimo Evropu.

Jeden z nejpoctivějších stratégů na Wall Street, Adam Parker z Morgan Stanley (nestydí se přiznat, že zkrátka "neví, co bude"), ve své aktuální poznámce k dění na trzích sype sobě i svému týmu popel na hlavu. "V prvním pololetí jsme se svým preferovaným portfoliem o více než pět procentních bodů zaostali za benchmarkem. Druhé pololetí proto musíme zvládnout lépe," píše. Varováním je způsob, jak na to chce jít - odklonem od rizika! "Omezujeme pozice v sektoru zbytného spotřebního zboží, naopak se přikláníme k nezbytnému spotřebnímu zboží (konzervativní sázka - pozn. red.), a dále se zbavujeme akcií z finančního sektoru a z odvětví zdravotní péče." Sečteno a podtrženo, vyjma zdravotnických titulů jde o příklon k bezpečí.

BlackRock: Kdepak akciová bublina

Americké akcie mají ve světě výlučné postavení. Mají totiž jasně největší podíl na globální tržní kapitalizaci. Po světové finanční krizi se staly navíc globálním lídrem, pokud jde o výkonnost (alespoň v rámci hlavních vyspělých i mladých trh). To ovšem nyní, v době poklesu ziskovosti amerických firem, vyvolává obavy kvůli ocenění. Politika Fedu a příliv peněz do akcií podle mnohých na americkém trhu nafoukly novou bublinu.

Americké akcie oproti globálnímu trhu výrazně "zdražily"

S řečmi o bublině ale nesouhlasí BlackRock, jedna z největších investičních společností na světě. Podle té jsou valuace amerických akcií hluboko pod extrémními hodnotami, které trh pamatuje například z roku 2000. Uznává ale, že je ocenění již v horním kvartilu historického rozpětí valuací.

"Akcie jsou nadále atraktivní ve srovnání se státními dluhopisy, musíme ale zmínit důvod, proč tomu tak je. Výnosy dluhopisů jsou extrémně nízké kvůli slabému růstu ekonomiky a odkupům cenných papírů ze strany centrálních bank. To není zrovna příznivé prostředí pro růst ziskovosti firem," připouští BlackRock s tím, že americké státní dluhopisy díky alespoň nějakým výnosům porážejí v atraktivitě své evropské a japonské konkurenty. Rizikem pro růst cen akcií, respektive zisků firem, je relativně silný americký dolar. Ten naopak pomáhá firmám na evropské straně Atlantiku (proto například solidní výkonnost britského indexu největších firem FTSE 100).

"Dvojciferné procentuální zisky, na které si mnozí investoři v posledních letech zvykli, jsou ale podle všeho v USA minulostí. 'Vypůjčené' zisky z budoucnosti byly příjemné, ale onu budoucnost žijeme právě teď. A proto by dlouhodobí hráči měli pro nejbližší kvartály počítat se skromným zhodnocením," uzavírá BlackRock.

Goldman Sachs: Další propad indexu S&P 500 a návrat na 2 100 bodů do konce roku

Nej(ne)populárnější americká investiční banka Goldman Sachs mimořádně dlouho udržuje cílovou hladinu pro index S&P 500 na nezměněné úrovni. To zní hezky, trochu problém je to pro ty, kdo by chtěli nějaké výrazné zhodnocení akcií. Banka totiž předpokládá, že americké akcie ve druhém pololetí spadnou (rozmezí indexu S&P 500 1 900 až 2 000 bodů), aby v závěru roku vystoupaly zpět k současným (zhruba) 2 100 bodům.

S&P 500 - výhled vývoje do konce roku 2016

Tým akciových expertů vedený Davidem Kostinem argumentuje známými věcmi, jako jsou vysoké valuace, ústupem firem od programů zpětných odkupů a politickou nejistotou. Výsledkem má být slabá akciová výkonnost ve druhém pololetí 2016. "Akcie ale ve druhé polovině roku bude podporovat opatrný Fed, solidní výkon americké ekonomiky a postupný návrat růstu zisků firem," míní Kostin a přidává graf vývoje ocenění amerických akcií v době poklesů cen. Dočasně nižší valuace zpravidla investory lákají zpět na trh.

Vývoj ocenění amerických akcií během více než 5% poklesů cen akcií

Na závěr se i kvůli zmíněnému očekávání postupného růstu ziskovosti amerických firem hodí graf z dílny Erste, který shrnuje konsenzus analytiků, pokud jde o vývoj ziskovosti světových firem. Právě zisk je nakonec to, co investory zajímá. Výše v textu najdete i graf shrnující výhled pro jednotlivé sektory.

Výhled vývoje ziskovosti firem
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
před 7 minutami

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagují mimo jiné na výzvu Evropské centrální...
Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
před 18 minutami

MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy

MONETA Money Bank se rozhodla revidovat střednědobý výhled, který byl zveřejněn 6. února, z důvodu nových...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Finanční sektor
Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech
před hodinou

Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech

Japonská automobilka Toyota dočasně zastaví kvůli pandemii nemoci COVID-19 všechny závody v Evropě. V ruském závodě...
Auta Koronavirus
Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií
před hodinou

Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším...
Čína Světové akcie Primární úpis akcií (IPO)
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa