Co musíte ráno vědět (22. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, co hrozí Turecku a za kolik se prodává nejdražší vila na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně klesly, v týdenním horizontu hlavní indexy stagnovaly

Americké akcie v pátek mírně oslabily. Náladu na Wall Street ovlivňoval sestup cen ropy z dvouměsíčních maxim. Za celý týden se hlavní indexy výrazně nezměnily. Index Dow v pátek klesl o 0,24 % na 18 552,57 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,14 % na 2 183,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,03 % na 5 238,38 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,79 % na 11,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři a půl bazického bodu na 1,58 %. V červených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly energetický sektor, telekomunikační odvětví a sektor veřejných služeb. Nejvýrazněji v plusu naopak skončily sektor necyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jako kdyby se nic nestalo

Speciál IW: Americké prezidentské volby

2. Evropské akcie v pátek ztrácely, v mínusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Velké evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech. Dolů je táhly klesající ceny akcií těžařů a bank a slabý úvod obchodování na Wall Street. Investoři dále bedlivě sledovali ceny ropy, které v závěru evropské obchodní seance klesaly z osmitýdenních maxim. Regionální evropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,75 % na 340,33 bodu (týdenní ztráta 1,66 %), když v mínusu skončila většina jeho sektorů. Francouzský CAC 40 přišel o 0,76 % na 4 403,29 bodu (týdenní ztráta 2,15 %), německý DAX odevzdal 0,5 % na 10 549,78 bodu (týdenní ztráta 1,19 %) a britský FTSE 100 klesl o 0,15 % na 6 858,95 bodu (týdenní ztráta 0,85 %). Výrazně v pátek odepisovaly italské banky. Problémová Monte dei Paschi di Siena ztratila 2,55 % poté, co byl její generální ředitel Fabrizio Viola obviněn z falšování účetnictví. Cenné papíry UniCredit se propadly o 6,3 %, Banca Popolare dell'Emilia Romagna odepsala 5,79 % a Banca Popolare di Milano přišla o 5,26 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Kde se žije nejlépe? Tento ukazatel odpoví lépe než HDP

3. Pražská burza se v pátek vrátila do mínusu, za celý týden klesla o téměř 2 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním mírném růstu vrátila do červených čísel, index PX odepsal 0,4 % na 847,60 bodu. Dolů burzu stahovaly zejména akcie operátora O2 Czech Republic, v negativním pásmu však uzavřela většina titulů. Od minulého pátku index PX klesl o 1,9 %. Objem zobchodovaných akcií byl v pátek s necelými 330 miliony Kč výrazně podprůměrný, největší část si ukrojil ČEZ, jehož akcie zlevnily o 0,8 % na 423,10 Kč. Nedařilo se ani rakouské pojišťovnické skupině VIG, jejíž akcie odevzdaly 1,6 % na 456 Kč, tabákové firmě Philip Morris ČR, která v pátek ztratila 1,52 % na 12 900 Kč poté, co reportovala pokles čistého zisku v prvním pololetí o 1,9 % na 1,32 miliardy Kč, a mediální CME, jež přišla o 0,78 % na 57,50 Kč. Největší ztrátu zaznamenal operátor O2 Czech Republic. Jeho cenné papíry klesly o 2,98 % na 228 Kč. Alespoň s mírnými zisky vyšly z pátečního obchodování všechny tři bankovní tituly. Nejlépe si vedla Komerční banka, která připsala 0,8 % na 833 Kč. Cenné papíry rakouské skupiny Erste zpevnily o 0,09 % na 657,90 Kč a podobně na tom byla i MONETA Money Bank s nárůstem o 0,07 % na 76 Kč. Za celý uplynulý týden zaznamenaly největší pokles akcie elektrárenské společnosti ČEZ, které zlevnily o 4 %. U firmy se neobjevily žádné kurzotvorné informace. "Odhadujeme, že za poklesem je snižující se cena elektřiny," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla likérka Stock Spirit se ziskem 7,7 %. Předminulý týden firma zveřejnila hospodářské výsledky, které byly víceméně v souladu s očekáváním analytiků.

Fintech (ne)zná hranice: Finanční služby v Česku jsou na špičce i na chvostu globálního pelotonu

ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Která strategie vyhraje? Sázka na 10 let začíná!

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata jako obvykle bohaté nebude. Na starém kontinentu nevyjdou žádné významné ekonomické údaje a v zámoří budou investoři vyhodnocovat pouze index aktivity chicagského Fedu a zprávu o kanadských velkoobchodních prodejích. Vzrušení nenabídne ani doznívající výsledková sezóna, hospodářská čísla budou reportovat z větších podniků pouze v Austrálii Fortescue Metals Group a v Evropě Kingspan Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fortuna po pěti letech údajně opouští loterijní byznys, živořící konkurenci Sportky by mohla získat některá z firem kolem Martina Ulčáka

Sázková kancelář Fortuna se po pěti letech chystá na odchod z loterijního byznysu. Podle nejmenovaných zdrojů Mladé fronty Dnes (MfD) připravuje prodej své loterie, kterou představila v roce 2011 v době krize společnosti Sazka, jež provozuje číselnou loterii Sportka. Fortuna se ke zprávě odmítla vyjádřit s tím, že takové informace coby veřejně obchodovaná společnost tímto způsobem nekomentuje.

6. Fitch varovala Turecko před zhoršením úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Fitch ponechala úvěrové hodnocení Turecka na stupni BBB-, tedy na nejnižší příčce investiční kategorie. Zhoršením ratingového výhledu ze stabilního na negativní ale agentura v páteční zprávě varovala před možností snížení tureckého ratingu do investičně "podřadné" kategorie. Svůj krok vysvětlila zvýšenými politickými riziky po pokusu o puč z poloviny července.

7. Toyota po šesti měsících obnovila výrobu ve Venezuele

Japonská automobilka Toyota po půl roce obnovila výrobu ve své továrně ve Venezuele. Podnik musel výrobu ve Venezuele zastavit kvůli nedostatku zahraniční měny v zemi na zaplacení dovozu součástek. Výroba aut ve Venezuele za prvních šest měsíců roku klesla o 86 %.

8. Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku stouply o 11 %

Zatímco minulý rok ceny diamantů kvůli nižší celosvětové poptávce klesaly, letos poměrně výrazně rostou. Ceny nezpracovaných diamantů vzrostly za posledních šest měsíců o 11,1 %. Čísla zveřejnila společnost Paul Zimnisky v rámci indexu Zimnisky Global Rough Diamond Price, který patří mezi nejprestižnější indexy v oboru.

9. AP: Trump zvyšuje výdaje na svou volební kampaň

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump vynaložil v červenci na svou volební kampaň dvojnásobek finančních prostředků oproti předešlým měsícům. Vyplývá to z finančních výkazů, o nichž informovala agentura AP. Ve srovnání s výdaji své soupeřky Hillary Clintonové ale Trump stále zaostává.

10. Massachusetts bude z poplatku na Uber subvencovat taxikáře

Americký stát Massachusetts uvalí na provozovatele alternativní taxislužby, jako jsou Uber či Lyft, poplatek za jízdu a bude z něj subvencovat tradiční taxislužbu. Ve Spojených státech jde o první případ, kdy alternativní přepravci budou nedobrovolně subvencovat tradiční taxikáře, uvedla agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Francii je na prodej nejdražší vila na světě

Vila na Francouzské riviéře, která kdysi patřila belgickému králi Leopoldovi II., je na prodej. Případní zájemci se ale pořádně prohnou, rezidence s deseti ložnicemi, 50metrovým bazénem a exotickou botanickou zahradu obklopená více než 14 hektary pozemků, stojí miliardu eur. Pokud by se za tuto cenu skutečně prodala, stala by se nejnákladnějším domem na světě.

Villa les Cèdres na Saint-Jean-Cap-Ferrat, poloostrově mezi Nice a Monakem, byla postavena v 70. letech 19. století. S její koupí by nový majitel získal také exkluzivní sousedy, například spoluzakladatele firmy Microsoft Paula Allena.

Villa Les Cèdres, Španělsko

Podle listu Nice-Matin cenu stanovila firma Campari, která nemovitost získala letos v rámci koupě společnosti Grand Marnier. Rodina Marnier-Lapostolle, která tuto světově proslulou likérku kontrolovala, vilu vlastnila od 20. let minulého století.

Prodat rezidenci za miliardu eur by se ale mohlo ukázat jako nerealistický cíl. Na Azurovém pobřeží ceny nemovitostí od chvíle, kdy ruští oligarchové začali pociťovat ekonomický pokles Ruska, prudce klesají. Nedávno například Michail Prochorov přišel o depozit ve výši 39 milionů eur, když odstoupil od dohody o koupi nedaleké nemovitosti Villa La Leopolda za 390 milionů eur.

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus