Co musíte ráno vědět (22. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, co hrozí Turecku a za kolik se prodává nejdražší vila na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně klesly, v týdenním horizontu hlavní indexy stagnovaly

Americké akcie v pátek mírně oslabily. Náladu na Wall Street ovlivňoval sestup cen ropy z dvouměsíčních maxim. Za celý týden se hlavní indexy výrazně nezměnily. Index Dow v pátek klesl o 0,24 % na 18 552,57 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,14 % na 2 183,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,03 % na 5 238,38 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,79 % na 11,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři a půl bazického bodu na 1,58 %. V červených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly energetický sektor, telekomunikační odvětví a sektor veřejných služeb. Nejvýrazněji v plusu naopak skončily sektor necyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jako kdyby se nic nestalo

Speciál IW: Americké prezidentské volby

2. Evropské akcie v pátek ztrácely, v mínusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Velké evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech. Dolů je táhly klesající ceny akcií těžařů a bank a slabý úvod obchodování na Wall Street. Investoři dále bedlivě sledovali ceny ropy, které v závěru evropské obchodní seance klesaly z osmitýdenních maxim. Regionální evropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,75 % na 340,33 bodu (týdenní ztráta 1,66 %), když v mínusu skončila většina jeho sektorů. Francouzský CAC 40 přišel o 0,76 % na 4 403,29 bodu (týdenní ztráta 2,15 %), německý DAX odevzdal 0,5 % na 10 549,78 bodu (týdenní ztráta 1,19 %) a britský FTSE 100 klesl o 0,15 % na 6 858,95 bodu (týdenní ztráta 0,85 %). Výrazně v pátek odepisovaly italské banky. Problémová Monte dei Paschi di Siena ztratila 2,55 % poté, co byl její generální ředitel Fabrizio Viola obviněn z falšování účetnictví. Cenné papíry UniCredit se propadly o 6,3 %, Banca Popolare dell'Emilia Romagna odepsala 5,79 % a Banca Popolare di Milano přišla o 5,26 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Kde se žije nejlépe? Tento ukazatel odpoví lépe než HDP

3. Pražská burza se v pátek vrátila do mínusu, za celý týden klesla o téměř 2 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním mírném růstu vrátila do červených čísel, index PX odepsal 0,4 % na 847,60 bodu. Dolů burzu stahovaly zejména akcie operátora O2 Czech Republic, v negativním pásmu však uzavřela většina titulů. Od minulého pátku index PX klesl o 1,9 %. Objem zobchodovaných akcií byl v pátek s necelými 330 miliony Kč výrazně podprůměrný, největší část si ukrojil ČEZ, jehož akcie zlevnily o 0,8 % na 423,10 Kč. Nedařilo se ani rakouské pojišťovnické skupině VIG, jejíž akcie odevzdaly 1,6 % na 456 Kč, tabákové firmě Philip Morris ČR, která v pátek ztratila 1,52 % na 12 900 Kč poté, co reportovala pokles čistého zisku v prvním pololetí o 1,9 % na 1,32 miliardy Kč, a mediální CME, jež přišla o 0,78 % na 57,50 Kč. Největší ztrátu zaznamenal operátor O2 Czech Republic. Jeho cenné papíry klesly o 2,98 % na 228 Kč. Alespoň s mírnými zisky vyšly z pátečního obchodování všechny tři bankovní tituly. Nejlépe si vedla Komerční banka, která připsala 0,8 % na 833 Kč. Cenné papíry rakouské skupiny Erste zpevnily o 0,09 % na 657,90 Kč a podobně na tom byla i MONETA Money Bank s nárůstem o 0,07 % na 76 Kč. Za celý uplynulý týden zaznamenaly největší pokles akcie elektrárenské společnosti ČEZ, které zlevnily o 4 %. U firmy se neobjevily žádné kurzotvorné informace. "Odhadujeme, že za poklesem je snižující se cena elektřiny," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla likérka Stock Spirit se ziskem 7,7 %. Předminulý týden firma zveřejnila hospodářské výsledky, které byly víceméně v souladu s očekáváním analytiků.

Fintech (ne)zná hranice: Finanční služby v Česku jsou na špičce i na chvostu globálního pelotonu

ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Která strategie vyhraje? Sázka na 10 let začíná!

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata jako obvykle bohaté nebude. Na starém kontinentu nevyjdou žádné významné ekonomické údaje a v zámoří budou investoři vyhodnocovat pouze index aktivity chicagského Fedu a zprávu o kanadských velkoobchodních prodejích. Vzrušení nenabídne ani doznívající výsledková sezóna, hospodářská čísla budou reportovat z větších podniků pouze v Austrálii Fortescue Metals Group a v Evropě Kingspan Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fortuna po pěti letech údajně opouští loterijní byznys, živořící konkurenci Sportky by mohla získat některá z firem kolem Martina Ulčáka

Sázková kancelář Fortuna se po pěti letech chystá na odchod z loterijního byznysu. Podle nejmenovaných zdrojů Mladé fronty Dnes (MfD) připravuje prodej své loterie, kterou představila v roce 2011 v době krize společnosti Sazka, jež provozuje číselnou loterii Sportka. Fortuna se ke zprávě odmítla vyjádřit s tím, že takové informace coby veřejně obchodovaná společnost tímto způsobem nekomentuje.

6. Fitch varovala Turecko před zhoršením úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Fitch ponechala úvěrové hodnocení Turecka na stupni BBB-, tedy na nejnižší příčce investiční kategorie. Zhoršením ratingového výhledu ze stabilního na negativní ale agentura v páteční zprávě varovala před možností snížení tureckého ratingu do investičně "podřadné" kategorie. Svůj krok vysvětlila zvýšenými politickými riziky po pokusu o puč z poloviny července.

7. Toyota po šesti měsících obnovila výrobu ve Venezuele

Japonská automobilka Toyota po půl roce obnovila výrobu ve své továrně ve Venezuele. Podnik musel výrobu ve Venezuele zastavit kvůli nedostatku zahraniční měny v zemi na zaplacení dovozu součástek. Výroba aut ve Venezuele za prvních šest měsíců roku klesla o 86 %.

8. Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku stouply o 11 %

Zatímco minulý rok ceny diamantů kvůli nižší celosvětové poptávce klesaly, letos poměrně výrazně rostou. Ceny nezpracovaných diamantů vzrostly za posledních šest měsíců o 11,1 %. Čísla zveřejnila společnost Paul Zimnisky v rámci indexu Zimnisky Global Rough Diamond Price, který patří mezi nejprestižnější indexy v oboru.

9. AP: Trump zvyšuje výdaje na svou volební kampaň

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump vynaložil v červenci na svou volební kampaň dvojnásobek finančních prostředků oproti předešlým měsícům. Vyplývá to z finančních výkazů, o nichž informovala agentura AP. Ve srovnání s výdaji své soupeřky Hillary Clintonové ale Trump stále zaostává.

10. Massachusetts bude z poplatku na Uber subvencovat taxikáře

Americký stát Massachusetts uvalí na provozovatele alternativní taxislužby, jako jsou Uber či Lyft, poplatek za jízdu a bude z něj subvencovat tradiční taxislužbu. Ve Spojených státech jde o první případ, kdy alternativní přepravci budou nedobrovolně subvencovat tradiční taxikáře, uvedla agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Francii je na prodej nejdražší vila na světě

Vila na Francouzské riviéře, která kdysi patřila belgickému králi Leopoldovi II., je na prodej. Případní zájemci se ale pořádně prohnou, rezidence s deseti ložnicemi, 50metrovým bazénem a exotickou botanickou zahradu obklopená více než 14 hektary pozemků, stojí miliardu eur. Pokud by se za tuto cenu skutečně prodala, stala by se nejnákladnějším domem na světě.

Villa les Cèdres na Saint-Jean-Cap-Ferrat, poloostrově mezi Nice a Monakem, byla postavena v 70. letech 19. století. S její koupí by nový majitel získal také exkluzivní sousedy, například spoluzakladatele firmy Microsoft Paula Allena.

Villa Les Cèdres, Španělsko

Podle listu Nice-Matin cenu stanovila firma Campari, která nemovitost získala letos v rámci koupě společnosti Grand Marnier. Rodina Marnier-Lapostolle, která tuto světově proslulou likérku kontrolovala, vilu vlastnila od 20. let minulého století.

Prodat rezidenci za miliardu eur by se ale mohlo ukázat jako nerealistický cíl. Na Azurovém pobřeží ceny nemovitostí od chvíle, kdy ruští oligarchové začali pociťovat ekonomický pokles Ruska, prudce klesají. Nedávno například Michail Prochorov přišel o depozit ve výši 39 milionů eur, když odstoupil od dohody o koupi nedaleké nemovitosti Villa La Leopolda za 390 milionů eur.

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii