US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (22. srpna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, co hrozí Turecku a za kolik se prodává nejdražší vila na světě? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
21. 8. 2016 | 20:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně klesly, v týdenním horizontu hlavní indexy stagnovaly

Americké akcie v pátek mírně oslabily. Náladu na Wall Street ovlivňoval sestup cen ropy z dvouměsíčních maxim. Za celý týden se hlavní indexy výrazně nezměnily. Index Dow v pátek klesl o 0,24 % na 18 552,57 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,14 % na 2 183,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,03 % na 5 238,38 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,79 % na 11,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři a půl bazického bodu na 1,58 %. V červených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly energetický sektor, telekomunikační odvětví a sektor veřejných služeb. Nejvýrazněji v plusu naopak skončily sektor necyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Jako kdyby se nic nestalo

Speciál IW: Americké prezidentské volby

2. Evropské akcie v pátek ztrácely, v mínusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Velké evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech. Dolů je táhly klesající ceny akcií těžařů a bank a slabý úvod obchodování na Wall Street. Investoři dále bedlivě sledovali ceny ropy, které v závěru evropské obchodní seance klesaly z osmitýdenních maxim. Regionální evropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,75 % na 340,33 bodu (týdenní ztráta 1,66 %), když v mínusu skončila většina jeho sektorů. Francouzský CAC 40 přišel o 0,76 % na 4 403,29 bodu (týdenní ztráta 2,15 %), německý DAX odevzdal 0,5 % na 10 549,78 bodu (týdenní ztráta 1,19 %) a britský FTSE 100 klesl o 0,15 % na 6 858,95 bodu (týdenní ztráta 0,85 %). Výrazně v pátek odepisovaly italské banky. Problémová Monte dei Paschi di Siena ztratila 2,55 % poté, co byl její generální ředitel Fabrizio Viola obviněn z falšování účetnictví. Cenné papíry UniCredit se propadly o 6,3 %, Banca Popolare dell'Emilia Romagna odepsala 5,79 % a Banca Popolare di Milano přišla o 5,26 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Kde se žije nejlépe? Tento ukazatel odpoví lépe než HDP

3. Pražská burza se v pátek vrátila do mínusu, za celý týden klesla o téměř 2 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním mírném růstu vrátila do červených čísel, index PX odepsal 0,4 % na 847,60 bodu. Dolů burzu stahovaly zejména akcie operátora O2 Czech Republic, v negativním pásmu však uzavřela většina titulů. Od minulého pátku index PX klesl o 1,9 %. Objem zobchodovaných akcií byl v pátek s necelými 330 miliony Kč výrazně podprůměrný, největší část si ukrojil ČEZ, jehož akcie zlevnily o 0,8 % na 423,10 Kč. Nedařilo se ani rakouské pojišťovnické skupině VIG, jejíž akcie odevzdaly 1,6 % na 456 Kč, tabákové firmě Philip Morris ČR, která v pátek ztratila 1,52 % na 12 900 Kč poté, co reportovala pokles čistého zisku v prvním pololetí o 1,9 % na 1,32 miliardy Kč, a mediální CME, jež přišla o 0,78 % na 57,50 Kč. Největší ztrátu zaznamenal operátor O2 Czech Republic. Jeho cenné papíry klesly o 2,98 % na 228 Kč. Alespoň s mírnými zisky vyšly z pátečního obchodování všechny tři bankovní tituly. Nejlépe si vedla Komerční banka, která připsala 0,8 % na 833 Kč. Cenné papíry rakouské skupiny Erste zpevnily o 0,09 % na 657,90 Kč a podobně na tom byla i MONETA Money Bank s nárůstem o 0,07 % na 76 Kč. Za celý uplynulý týden zaznamenaly největší pokles akcie elektrárenské společnosti ČEZ, které zlevnily o 4 %. U firmy se neobjevily žádné kurzotvorné informace. "Odhadujeme, že za poklesem je snižující se cena elektřiny," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla likérka Stock Spirit se ziskem 7,7 %. Předminulý týden firma zveřejnila hospodářské výsledky, které byly víceméně v souladu s očekáváním analytiků.

Fintech (ne)zná hranice: Finanční služby v Česku jsou na špičce i na chvostu globálního pelotonu

ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Která strategie vyhraje? Sázka na 10 let začíná!

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata jako obvykle bohaté nebude. Na starém kontinentu nevyjdou žádné významné ekonomické údaje a v zámoří budou investoři vyhodnocovat pouze index aktivity chicagského Fedu a zprávu o kanadských velkoobchodních prodejích. Vzrušení nenabídne ani doznívající výsledková sezóna, hospodářská čísla budou reportovat z větších podniků pouze v Austrálii Fortescue Metals Group a v Evropě Kingspan Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fortuna po pěti letech údajně opouští loterijní byznys, živořící konkurenci Sportky by mohla získat některá z firem kolem Martina Ulčáka

Sázková kancelář Fortuna se po pěti letech chystá na odchod z loterijního byznysu. Podle nejmenovaných zdrojů Mladé fronty Dnes (MfD) připravuje prodej své loterie, kterou představila v roce 2011 v době krize společnosti Sazka, jež provozuje číselnou loterii Sportka. Fortuna se ke zprávě odmítla vyjádřit s tím, že takové informace coby veřejně obchodovaná společnost tímto způsobem nekomentuje.

6. Fitch varovala Turecko před zhoršením úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Fitch ponechala úvěrové hodnocení Turecka na stupni BBB-, tedy na nejnižší příčce investiční kategorie. Zhoršením ratingového výhledu ze stabilního na negativní ale agentura v páteční zprávě varovala před možností snížení tureckého ratingu do investičně "podřadné" kategorie. Svůj krok vysvětlila zvýšenými politickými riziky po pokusu o puč z poloviny července.

7. Toyota po šesti měsících obnovila výrobu ve Venezuele

Japonská automobilka Toyota po půl roce obnovila výrobu ve své továrně ve Venezuele. Podnik musel výrobu ve Venezuele zastavit kvůli nedostatku zahraniční měny v zemi na zaplacení dovozu součástek. Výroba aut ve Venezuele za prvních šest měsíců roku klesla o 86 %.

8. Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku stouply o 11 %

Zatímco minulý rok ceny diamantů kvůli nižší celosvětové poptávce klesaly, letos poměrně výrazně rostou. Ceny nezpracovaných diamantů vzrostly za posledních šest měsíců o 11,1 %. Čísla zveřejnila společnost Paul Zimnisky v rámci indexu Zimnisky Global Rough Diamond Price, který patří mezi nejprestižnější indexy v oboru.

9. AP: Trump zvyšuje výdaje na svou volební kampaň

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump vynaložil v červenci na svou volební kampaň dvojnásobek finančních prostředků oproti předešlým měsícům. Vyplývá to z finančních výkazů, o nichž informovala agentura AP. Ve srovnání s výdaji své soupeřky Hillary Clintonové ale Trump stále zaostává.

10. Massachusetts bude z poplatku na Uber subvencovat taxikáře

Americký stát Massachusetts uvalí na provozovatele alternativní taxislužby, jako jsou Uber či Lyft, poplatek za jízdu a bude z něj subvencovat tradiční taxislužbu. Ve Spojených státech jde o první případ, kdy alternativní přepravci budou nedobrovolně subvencovat tradiční taxikáře, uvedla agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Francii je na prodej nejdražší vila na světě

Vila na Francouzské riviéře, která kdysi patřila belgickému králi Leopoldovi II., je na prodej. Případní zájemci se ale pořádně prohnou, rezidence s deseti ložnicemi, 50metrovým bazénem a exotickou botanickou zahradu obklopená více než 14 hektary pozemků, stojí miliardu eur. Pokud by se za tuto cenu skutečně prodala, stala by se nejnákladnějším domem na světě.

Villa les Cèdres na Saint-Jean-Cap-Ferrat, poloostrově mezi Nice a Monakem, byla postavena v 70. letech 19. století. S její koupí by nový majitel získal také exkluzivní sousedy, například spoluzakladatele firmy Microsoft Paula Allena.

Podle listu Nice-Matin cenu stanovila firma Campari, která nemovitost získala letos v rámci koupě společnosti Grand Marnier. Rodina Marnier-Lapostolle, která tuto světově proslulou likérku kontrolovala, vilu vlastnila od 20. let minulého století.

Prodat rezidenci za miliardu eur by se ale mohlo ukázat jako nerealistický cíl. Na Azurovém pobřeží ceny nemovitostí od chvíle, kdy ruští oligarchové začali pociťovat ekonomický pokles Ruska, prudce klesají. Nedávno například Michail Prochorov přišel o depozit ve výši 39 milionů eur, když odstoupil od dohody o koupi nedaleké nemovitosti Villa La Leopolda za 390 milionů eur.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná