Evropské akcie v pátek ztrácely, v mínusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Velké evropské burzy v pátek uzavřely v červených číslech. Dolů je táhly klesající ceny akcií těžařů a bank a slabý úvod obchodování na Wall Street. Investoři dále bedlivě sledovali ceny ropy, které v závěru seance klesly z osmitýdenních maxim.
Regionální evropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,75 % na 340,33 bodu (týdenní ztráta 1,66 %), když v mínusu skončila většina jeho sektorů. Francouzský CAC 40 přišel o 0,76 % na 4 403,29 bodu (týdenní ztráta 2,15 %), německý DAX odevzdal 0,5 % na 10 549,78 bodu (týdenní ztráta 1,19 %) a britský FTSE 100 klesl o 0,15 % na 6 858,95 bodu (týdenní ztráta 0,85 %).
Výrazně v pátek odepisovaly italské banky. Problémová Monte dei Paschi di Siena ztratila 2,55 % poté, co byl její generální ředitel Fabrizio Viola obviněn z falšování účetnictví. Cenné papíry UniCredit se propadly o 6,3 %, Banca Popolare dell'Emilia Romagna odepsala 5,79 % a Banca Popolare di Milano přišla o 5,26 %.
Snížení cílové ceny akcií ze strany analytiků ze společnosti Bernstein se podepsalo na výsledku německé obchodní skupiny METRO, která uzavřela se ztrátou 0,95 %. Analytici banky Goldman Sachs pak snížili doporučení na akcie BMW z "buy" na "neutral", což vedlo k poklesu titulu o 1,93 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Německo: Index cen výrobců v červenci +0,2 % meziměsíčně (odhad: +0,1 %, červen: +0,4 %), -2 % meziročně (odhad: -2,1 %, červen: -2,2 %).
- Goldman Sachs snížila doporučení na akcie BMW na "neutral" z "buy".
- Automobilka Volkswagen kvůli nedostatku dílů zastaví příští týden výrobu modelů Golf v domovské továrně koncernu ve Wolfsburgu. Problémy mají kvůli sporu s dvojicí dodavatelů i další továrny. Tisíce zaměstnanců musejí na dovolenou, další čeká zkrácená pracovní doba.
- Britský maloobchodní řetězec Tesco se chystá prodat své aktivity v Maďarsku a zavře i svou maďarskou centrálu. V pátek to napsal maďarský list Magyar Idök. Tesco loni zavedlo jednotný řídicí tým pro oblast střední Evropy - prodejny v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku tak mají vedení v Praze.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v červenci klesla na 9,44 % z červnových 9,45 %. Dostala se tak na nové minimum od začátku roku 2009. Ukázaly to páteční údaje tamního ústředí práce, které na Slovensku řídí úřady práce.
- Turecká vláda hodlá přesvědčit banky, aby neposkytovaly financování firmám spojeným s duchovním Fethullahem Gülenem, kterého Ankara viní ze zosnování neúspěšného červencového pokusu o státní převrat. Podle agentury Reuters to v pátek řekl vicepremiér Mehmet Şimşek. Policie v pátek v další zjevné reakci na nezdařený převrat zadržela zhruba 30 bankovních inspektorů z úřadu, který dohlíží na činnost bank. Nové zatykače byly vydány rovněž na více než stovku univerzitních pracovníků a dvě desítky zaměstnanců státní televize.
- Sázková kancelář Fortuna se po pěti letech chystá na odchod z loterijního byznysu. Podle nejmenovaných zdrojů Mladé fronty Dnes (MfD) připravuje prodej své loterie, kterou představila v roce 2011 v době krize společnosti Sazka, jež provozuje číselnou loterii Sportka. Fortuna se ke zprávě odmítla vyjádřit s tím, že takové informace coby veřejně obchodovaná společnost tímto způsobem nekomentuje.
- Německá automobilka Opel, která je divizí americké General Motors, zkrátí pracovní dobu ve dvou továrnách v Německu. Důvodem je nižší poptávka po modelech Corsa a Insignia po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie, uvedla v pátek firma. Pro oba modely je Británie největším trhem.
- Vývoj veřejných financí v Británii byl v červenci méně příznivý, než se předpokládalo. Tamní statistický úřad v pátek oznámil, že rozpočtový přebytek v prvním kalendářním měsíci po referendu o odchodu země z EU činil méně než miliardu liber (zhruba 31 miliard Kč). Klesl tak z 1,2 miliardy liber ve stejném období loni. Výrazně zaostal i za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 1,6 miliardy liber.
- Celkové závazky společnosti Vítkovice Power Engineering, která míří do úpadku, přesahují 2,3 miliardy Kč. Tato částka zahrnuje dluhy po splatnosti i před splatností. Vyplývá to z informací zveřejněných v pátek na serveru www.justice.cz. Po lhůtě splatnosti jsou podle informací ČTK faktury v souhrnné hodnotě okolo 500 milionů Kč. O vyhlášení insolvence před časem požádala soud brněnská firma Wetag. Ve čtvrtek to samé učinilo i představenstvo Vítkovice Power Engineering, které navíc žádá soud o povolení reorganizace.
- Celková výše českých státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 153,7 miliardy Kč. Ve srovnání s koncem roku 2014 tak garance klesly o více než 33 miliard Kč. Vyplývá to z pravidelného materiálu, které ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.
- Bývalý manažer největší německé banky Deutsche Bank Eric Ben-Artzi se rozhodl, že se vzdá vysoké odměny za to, že informoval americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) o pochybných účetních praktikách podniku. Odmítnutím odměny protestuje proti nepotrestání vedoucích pracovníků banky. Informoval o tom list Financial Times.
- Vláda ve středu projedná Iniciativu Průmysl 4.0. Jejím cílem je udržet a posílit konkurenceschopnost Česka v době masového nástupu tzv. čtvrté průmyslové revoluce ve světě. Dokument má podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) poskytnout klíčové informace související s tématem čtvrté průmyslové revoluce, ukázat možné směry vývoje a nastínit návrhy opatření, která by mohla podpořit ekonomiku a průmyslovou základnu ČR.
Výsledková sezóna
- Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za letošní první pololetí nárůst tržeb proti loňskému prvnímu pololetí o 5,7 % na 5,4 miliardy Kč. Čistý zisk se však společnosti snížil o 1,9 % na 1,32 miliardy Kč. Růst tržeb podporovaly vývoj prodejních objemů, vývoj zastoupení jednotlivých značek v prodejích a vyšší výnosy z výrobních služeb, zisk naopak snižovaly kurzové rozdíly, časové rozložení provozních nákladů, vyšší úrokové náklady a vyšší daň z příjmu.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Ruská průmyslová výroba si v červenci nečekaně pohoršila. Její objem meziročně poklesl o 0,3 procenta. Analytici přitom očekávali růst ve výši 0,8 procenta poté, co v červnu zaznamenal řečený sektor meziroční růst o 1,7 procenta.
- Čistý zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť klesl ve druhém čtvrtletí o 33,6 procenta na 89 miliard rublů (33,5 miliardy Kč). Je to však lepší výsledek, než jaký se na trhu očekával. Firma, nad kterou má kontrolu stát, se stejně jako její rivalové potýkala s nízkými cenami suroviny.
- Německá vláda by měla uvažovat o postupném zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu ze současných 65 na 69 let, říká Bundesbank. V opačném případě jí hrozí, že nebude schopna závazky vůči penzistům splnit, uvedla v pondělí německá centrální banka.
- České stavebnictví letos meziročně vzroste o 1,9 procenta, odhaduje stavební asociace Euroconstruct, která sdružuje 19 evropských zemí. V příštím roce by podle EC mělo české stavebnictví vzrůst o 2,4 procenta, v roce 2018 o 3,3 procenta. Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš považuje ale prognózu EC za velmi nereálnou.
- Ceny nájmů bytů v Německu stouply od roku 2010 v průměru o 10,2 procenta. Zároveň ale rostla také průměrná mzda, a to o 11,5 procenta, takže relativní cena nájmu v řadě částí Německa klesla, vyplývá ze studie, již v podnělí zveřejnil Institut německého hospodářství (IW).
- Další eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou by mohla uškodit ruskému úvěrovému ratingu. Uvedla to v pondělí mezinárodní ratingová agentura Moody's Services. Schopnost Ruska splácet své dlouhodobé závazky hodnotí nyní tato agentura známkou Ba1, nevylučuje ale možnost jejího snížení.
- Rusko jedná se Saúdskou Arábií a dalšími velkými ropnými producenty kvůli nastolení rovnováhy na světovém trhu s ropou. Prohlásil to ruský ministr energetiky Alexandr Novak v rozhovoru, jejž v pondělí zveřejnil mezinárodní arabský list Aš-Šark al-Avsat.
- Vývoz zboží ze zemí platících eurem v červnu stoupl ve srovnání s květnem (po očištění o sezónní vlivy) o 0,5 procenta. Dovoz do eurozóny vzrostl o 1,5 procenta. Přebytek obchodní bilance tak klesl na 23,4 miliardy eur z květnových 24,6 miliard eur.
- Slovenský mobilní operátor O2 Slovakia, který patří do české telekomunikační skupiny O2, uspěl na Slovensku v aukci na získání dalších frekvencí pro poskytování elektronických komunikačních služeb.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v srpnu výrazně zlepšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu institutu ZEW. Index důvěry stoupl na 0,5 bodu z minus 6,8 bodu v předešlém měsíci, kdy náladu srazila nejistota po rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie.
- Spotřebitelské ceny v Británii se v červenci zvýšily meziročně o 0,6 procenta po růstu o 0,5 procenta v předešlém měsíci. Zaznamenaly tak největší nárůst od konce roku 2014. Vyplývá to z údajů britského statistického úřadu zveřejněných v úterý.
- Druhá největší ruská banka VTB Group ve druhém čtvrtletí prudce zvýšila čistý zisk. Společnost v úterý oznámila, že vydělala 14,8 miliardy rublů (5,55 miliardy Kč), což je více než dvanáctinásobek oproti stejnému období před rokem a zároveň podstatně lepší výsledek, než s jakým počítaly trhy.
- Po mnoha letech podpory nových spolkových zemí by Německo mělo poskytnout finanční prostředky i na strukturální reformu průmyslového Porúří. V pondělí večer to podle agentury DPA řekl ministr hospodářství a vicekancléř Sigmar Gabriel.
- Představitelé amerického ministerstva spravedlnosti a německé automobilky Volkswagen zahájili rozhovory o tom, jak uzavřít trestní řízení proti koncernu kvůli emisnímu skandálu. V pondělí to s odvoláním na informované zdroje napsala agentura Reuters.
- Největší ruská automobilka AvtoVAZ omezí kvůli slabé poptávce provoz ve své hlavní továrně ve městě Togliatti. Společnost v úterý podle agentury Reuters oznámila, že v továrně od 17. října do 19. února zavede pouze čtyřdenní pracovní týden.
- Podle zprávy organizace ILO zůstala míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od dubna do června na 4,9 %, jak se očekávalo. Průměrná týdenní mzda se zahrnutím bonusů rostla v souladu s očekáváním 2,4% tempem po růstu o 2,3 % v předchozím tříměsíčním obdobím. Průměrná mzda bez zahrnutí bonusů rostla podle očekávání 2,3% tempem po růstu o 2,2 % v předchozím období.
- Hrubý dluh Španělska se v červnu vyšplhal na rekordních 1,1 bilionu eur. To představuje 100,9 % hrubého domácího produktu země. Vyplývá to podle agentury Reuters ze středečních údajů španělské centrální banky a ministerstva hospodářství.
- Německá burzovní skupina Deutsche Börse získala pro plánovanou fúzi s Londýnskou akciovou burzou (LSE) souhlas držitelů 89,04 % svých akcií. Deutsche Börse to ve středu sdělila po spočítání počtu akcií přihlášených do pátečního konečného termínu. Oba podniky se na transakci v hodnotě asi 29 miliard dolarů dohodly letos v březnu.
- Británie plánuje pokutovat finanční poradce poskytující klientům informace o tom, jak mohou využít mezer v zákonech ke snížení daňového základu. Plány, které dnes ve svém dokumentu nastínilo ministerstvo financí, jsou prvním krokem nové premiérky Theresy Mayové ke slibovanému omezení legálního i ilegálního snižování daňových úniků firem a bohatých jednotlivců.
- Ruský soud ve středu zamítl odvolání americké internetové společnosti Google proti pokutě za porušování antimonopolních pravidel na trhu s mobilními telefony a tablety. Oznámila to agentura Interfax. Minulý týden ruský antimonopolní úřad (FAS) vyměřil Googlu pokutu 438 milionů rublů (164 milionů Kč) za to, že na telefony a tablety založené na softwarové platformě Android předem instaluje některé aplikace.
- Christian Sewing (šéf retailového bankovnictví Deutsche Bank): Pokud bychom investorům nevyplatili dividendu, měli bychom zvážit i výplatu svých bonusů.
- Výsledek červnového britského referenda, ve kterém se většina obyvatel Spojeného království vyslovila pro odchod své země z Evropské unie, zvýšil ekonomická rizika. Na to, aby bylo možno objektivně posoudit dopady této události na evropské ekonomiky, je ale ještě brzy. Podle zápisu z červencového zasedání Evropské centrální banky (ECB) se na takovém postoji shodují její členové. Zasedání ECB se konalo 20. a 21. července, referendum o brexitu se uskutečnilo 23. června.
- Německý automobilový koncern Volkswagen musel omezit výrobu v částech své největší továrny v domovském Wolfsburgu. Ve středu to podle agentury Reuters oznámila automobilka. Problémy vysvětlila nedostatkem dílů poté, co její dodavatelská firma odmítla dodržet plán dodávek. V závodě v německém Wolfsburgu se vyrábějí modely Golf, Tiguan nebo Touran. Továrna zaměstnává zhruba 60 000 lidí. Ve špičce dokáže vyrobit až 3 800 aut denně.
- Počet nových stavebních povolení pro obytné budovy v Německu v prvním pololetí vzrostl o 30 %. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od roku 2000. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy spolkového statistického úřadu. Údaje signalizují, že stavební sektor by mohl přispět k oživení růstu německé ekonomiky.
- Vedení těžební společnosti OKD, která je od června v úpadku, doplatilo mzdy svým 800 zaměstnancům s nejvyššími příjmy. Tato skupina pracovníků v řádném termínu dostala jen zálohy ve výši 20 000 Kč. Vrcholový management společnosti si svoje platy vyplatí nejdříve příští týden. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.
- Německý dodavatel automobilových součástek Robert Bosch se podílel na plánu automobilky Volkswagen obcházet americké zákony o emisích. Uvedli to podle agentury Reuters právníci amerických majitelů naftových aut značky Volkswagen s nadměrnými emisemi. Společnost Robert Bosch byla prý v tomto dlouhodobém podvodném plánu "vědomým a aktivním účastníkem".
- Britský maloobchod v červenci zaznamenal výrazný růst, a to navzdory obavám z negativních hospodářských dopadů referenda o odchodu Británie z Evropské unie. Tržby maloobchodních prodejců ve Spojeném království v červenci stouply v meziročním srovnání o 5,9 %. Čekalo se zvýšení tržeb o 4,2 % po růstu o 4,3 % v červnu. Meziměsíčně se zvýšily o 1,4 % při očekávání 0,2% růstu po -0,9 % v červnu. Bez započtení pohonných hmot se tržby meziročně zvýšily o 5,4 % (odhad: +3,9 %) po červnových +3,9 % a meziměsíčně vzrostly o 1,5 % při očekávání 0,4% růstu po poklesu o 0,9 % v červnu.
- Největší čínská platforma pro internetové platby Alipay podepsala s francouzským dodavatelem platebních technologií Ingenico Group smlouvu, která čínským spotřebitelům umožní používat její aplikaci pro mobilní platby v Evropě. Platforma Alipay, kterou v roce 2004 spustil největší čínský internetový prodejce Alibaba Group, má přes 450 milionů aktivních uživatelů. Společnost Ingenico označila spolupráci s Alipay za nezbytný krok. Jaký dopad bude mít spolupráce na její příjmy firma neuvedla.
- Stavební výroba v eurozóně v červnu meziročně vzrostla o 0,6 %.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci vzrostlo na 0,2 % z červnových 0,1 %. Ve své konečné zprávě to ve čtvrtek oznámil statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce. V meziměsíčním srovnání ale spotřebitelské ceny v eurozóně o 0,6 % klesly.
- Španělská skupina Gestamp Automoción plánuje na Slovensku investovat 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč) do výstavby nového závodu na výrobu automobilových komponentů. Informovalo o tom slovenské ministerstvo hospodářství, které navrhlo firmě udělit investiční pobídky ve výši 9 milionů eur (243 milionů Kč). Gestamp má závod i v České republice.
- Představenstvo společnosti Vítkovice Power Engineering na sebe ve čtvrtek podalo návrh na insolvenci společnosti spojený s návrhem na povolení reorganizace. Firma zároveň žádá, aby Krajský soud v Ostravě zrušil páteční jednání, na kterém má projednat návrh na vyhlášení insolvence podaný brněnskou firmou Wetag Invest. O podaných návrzích bude rozhodovat soud. ČTK to řekla mluvčí Vítkovice Holding Eva Kijonková.
- Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Erste Group Bank na 35 z 32 EUR.
- Švédská automobilka Volvo Car Group a americký provozovatel alternativní taxislužby Uber se dohodli na vytvoření aliance, jejímž cílem bude vývoj samořídících vozů. Uber současně oznámil, že hodlá v příštích týdnech začít nabízet jízdu samořídícími auty v ulicích Pittsburghu.
- Německý úřad pro motorová vozidla (KBA) dal automobilce Volkswagen svolení k technickým úpravám dalších 140 000 automobilů s naftovými motory, které byly vybaveny softwarem umožňujícím manipulace s emisními testy. Jde o větší vozy s dvoulitrovými motory, sdělil ve čtvrtek mluvčí Volkswagenu agentuře Reuters. Počet automobilů, které už může firma v celé Evropě svolat k opravám, se tak dostal na zhruba 5,2 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Bovis Homes Group: Hrubý zisk 61,7 milionu GBP (loni: 53,8 milionu GBP), tržby 412,8 milionu GBP (loni: 350,7 milionu GBP).
- Těžařská společnost NWR měla před začátkem středečního obchodování na pražské burze zveřejnit své hospodářské výsledky za letošní druhé čtvrtletí. Neučinila tak však a nezveřejnila ani žádné další informace. Z internetových stránek společnosti byl termín zveřejnění výsledků stažen. Opakuje se tak situace z poloviny května, kdy měla společnost zveřejnit hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku. Tehdy na svém webu uvedla, že zveřejnění výsledků odkládá, a dodala, že tak činí kvůli insolvenci černouhelné OKD, jejímž je 100% vlastníkem.
- Provozní zisk dánské pivovarnické společnosti Carlsberg v prvním pololetí bez zahrnutí mimořádných položek klesl o čtyři procenta na 3,45 miliardy dánských korun (12,5 miliardy Kč). Oznámila to ve středu firma. Zisk tak zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3,58 miliardy dánských korun. Čistý zisk firmy se zvýšil na 1,87 miliardy dánských korun z 1,5 miliardy dánských korun v loňském prvním pololetí, analytici čekali 1,38 miliardy dánských korun.
- Výsledky Admiral Group v 1H2016: Zisk před zdaněním 189,5 milionu GBP (loni: 181,7 milionu GBP), čisté tržby 511,5 milionu GBP (loni: 447,7 milionu GBP).
- Výsledky ABN Amro Group ve 2Q: Čistý zisk 391 milionů eur (meziročně -35 %). Banka oznámila, že připravuje další úspory nákladů.
- Zisk rakouské bankovní společnosti Raiffeisen Bank International (RBI) v prvním pololetí meziročně klesl o 24 % na 210 milionů eur (5,7 miliardy Kč). Banka, která působí i na českém trhu, to uvedla ve čtvrteční výsledkové zprávě. V samotném druhém čtvrtletí se zisk proti prvnímu kvartálu snížil o 16 % na 96 milionů eur, a zaostal tak za očekáváním analytiků. Ti jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 141 milionů eur.
- Tuzemské Raiffeisenbank v prvním pololetí stoupl čistý zisk meziročně o 4 % na 1,39 miliardy Kč. Celková aktiva banky meziročně vzrostla o 26 % na 284 miliard Kč, k nárůstu mimo jiné přispěla i akvizice retailového bankovnictví české Citibank. Banka o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.
- Polská uhelná společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) v prvním pololetí díky restrukturalizačnímu programu výrazně snížila čistou ztrátu. Firma ve čtvrtek oznámila, že od ledna do června prodělala 149 milionů zlotých (940,1 milionu Kč) po ztrátě asi 624 milionů zlotých před rokem. JSW je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii.
- Zisk největšího světového výrobce potravin a nápojů Nestlé v prvním pololetí klesl a růst jeho tržeb se zpomalil. Švýcarská společnost ve čtvrteční zprávě sdělila, že ve druhém pololetí chce splnit celoroční plán růstu tržeb s pomocí nových produktů a vyšších cen. Čistý zisk výrobce kávy Nescafé, výrobků Maggi nebo čokoládových tyčinek KitKat v meziročním srovnání klesl o 10 % na 4,10 miliardy švýcarských franků (102 miliard Kč).
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
