US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,62 %
NASDAQ-0,46 %
S&P 500-0,10 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (17. ledna)

Jak se v úvodu týdne obchodovalo na evropských burzách, o čem se letos bude hovořit na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a který hudební nástroj by vyhovoval budoucímu prezidentovi USA? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
16. 1. 2017 | 21:00
Musíte vědět

1. Evropské burzy v pondělí klesly, investoři se bojí tvrdého brexitu

Evropské akciové trhy v úvodu týdne zakončily obchodování v negativním pásmu. Níže je poslaly obavy z tzv. tvrdého brexitu, které se znovu vyrojily po zprávách, že britská premiérka Theresa Mayová bude při vyjednávání o odchodu Spojeného království z EU upřednostňovat vyřešení problémů s imigrací před ekonomickými otázkami. Investoři se rovněž nechtějí pouštět do rizika před čtvrtečním měnověpolitickým zasedáním ECB. Kvůli obavám z brexitu v pondělí klesaly i výnosy evropských dluhopisů a s tím celý finanční sektor. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,81 % na 362,97 bodu, když téměř všechny jeho sektory uzavřely v červených číslech. Britský FTSE 100 sice v úvodu díky oslabující libře vytvořil nové historické maximum 7 354,14 bodu, obchodování však zakončil se ztrátou 0,15 % na 7 327,13 bodu. Francouzský CAC 40 odevzdal 0,82 % na 4 882,18 bodu a německý index DAX přišel o 0,64 % na 11 554,71 bodu. V pondělí se nedařilo ani ropě. Důvodem jsou přetrvávající pochybnosti, zda velké těžařské země dodrží sliby snižování těžby. Ceny oslabují i kvůli očekávání, že těžba ropy ve Spojených státech letos obnoví růst. Z korporátního sektoru na sebe největší pozornost strhla zpráva, že italský výrobce brýlí Luxottica se dohodl na spojení s francouzskou společností Essilor. Fúze v hodnotě 46 miliard eur (1,2 bilionu Kč) vytvoří globální mocnost v odvětví oční optiky. Luxottica je největším světovým výrobcem brýlí, zatímco Essilor má vedoucí postavení v produkci brýlových čoček. Akcie Essiloru díky tomu vystřelily vzhůru o necelých 12 %.

ECB je v klidu. A sazby (na pěkně dlouho) také

Dluhopisy v roce 2017: Zazářit mohou korporátní bondy, zajímavé jsou i vládní dluhy mladých trhů v lokálních měnách

2. Pražská burza uzavřela v pondělí v červených číslech, nedařilo se skupině ČEZ

Pražská burza začala nový týden v mínusu. Index PX klesl o 0,35 % na 927,14 bodu. Dolů burzu táhly akcie společnosti ČEZ, dařilo se naopak textilce Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl se zhruba 314 miliony Kč podprůměrný. Energetický gigant ČEZ sice zaznamenal nejvyšší zobchodovaný objem, jeho akcie ovšem spadly o 1,05 % na 423,50 Kč. Podle analytika České spořitelny Petra Bártka ČEZ reagoval na pokles ceny elektřiny. Nespasilo ho ani optimistické vyjádření šéfa divize ESCO. "ČEZ letos očekává navýšení tržeb z takzvané nové energetiky (decentralizované zdroje či energetické poradenství) ze tří miliard korun na 4,5 miliardy Kč. To je sice rychlý růst, ale v rámci celé skupiny se stále ještě jedná o 'drobné'," uvedl Bártek. Nedařilo se ani Komerční bance, která zlevnila o 0,56 % na 882 Kč, Erste Group Bank, jež přišla o 0,72 % na 775,40 Kč, a likérce Stock Spirits, jejíž akcie ztratily 0,73 % na 54,75 Kč. Pondělní seance byla naopak úspěšná pro textilku Pegas Nonwovens, která si při slušném zobchodovaném objemu připsala 1,85 % na 796,60 Kč. Výrazný zisk zaznamenala i mediální společnost CME, jež stoupla o 2,19 % na 65,40 Kč. V plusu seanci uzavřely také nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko (+1,29 % na 384,90 Kč), sázkařská Fortuna (+0,34 % na 88,40 Kč), pojišťovna VIG (+0,46 % na 607,80 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (+0,41 % na 182 Kč).

Pod pokličkou českého (a pražského) trhu s byty: Co čekat v roce 2017?

Investorský magazín: Managed futures jako recept na volatilitu

3. Očekávané události

V úterý nad ránem zveřejní Japonsko zprávu o průmyslové výrobě. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat bilanci francouzského státního rozpočtu, italskou obchodní bilanci a sérii britských dat (index cen v maloobchodě, index cen výrobců, inflace, index cen domů od DCLG) a pozorně budou trhy sledovat také ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, kde vyjde v USA index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Ve švýcarském Davosu bude v úterý zahájeno čtyřdenní Světové ekonomické fórum, s projevem vystoupí prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley a britská premiérka Theresa Mayová se vyjádří k plánovanému odchodu Spojeného království z Evropské unie. Hospodářské výsledky zveřejní ve Spojených státech podniky UnitedHealth Group, Morgan Stanley, CSX nebo United Continental Holdings. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. ledna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Trump pohrozil vysokým dovozním clem i německým automobilkám

Budoucí americký prezident Donald Trump pohrozil německým výrobcům automobilů zavedením vysokého cla na dovoz do Spojených států. "Můžete vyrábět auta pro Spojené státy. Za každé auto, které přijde do USA (ze zahraničí), ale zaplatíte 35% daň," řekl Trump na adresu německých automobilek v rozhovoru, který poskytl německému listu Bild. Vysokým dovozním clem už dřív pohrozil i některým automobilkám z USA a Japonska, které vyrábějí nebo by chtěly vyrábět v Mexiku.

5. V Davosu se bude tento týden mluvit o nespokojenosti s elitami a globalizací

Nástup Donalda Trumpa do čela Spojených států a rostoucí nespokojenost veřejnosti s elitami a s výsledky globalizace, která Trumpa do prezidentské funkce vynesla, budou patřit mezi hlavní témata diskusí nadcházejícího výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu. Čtyřdenního setkání naplněného konferencemi, panelovými diskuzemi a bilaterálními setkáními se zúčastní kolem 3 000 představitelů světové politiky a ekonomiky, vesměs zástupců právě těch globálních elit, s nimiž velké části voličů dochází trpělivost.

6. ČNB bude mít zřejmě zákonnou pravomoc omezovat úvěry

Česká národní banka by měla získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. Vyplývá to z návrhu novely zákona o ČNB, který v pondělí schválila vláda. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. V současnosti centrální banka vydává parametry pro úvěry na bydlení formou doporučení, které není striktně vymahatelné. Novela by měla podle předloženého materiálu začít platit od července. Schválit ji musí ještě Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

7. Oxfam: Osm miliardářů je stejně bohatých jako polovina lidstva

Osm nejbohatších lidí vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové populace, tedy 3,6 miliardy lidí. V pondělí to uvedla nezisková organizace Oxfam, která závěry své analýzy vydává před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu. Majetková nerovnost je tak podle Oxfamu teď větší než kdy jindy.

8. MMF zhoršil výhled růstu Saúdské Arábie kvůli snížení produkce ropy

Saúdská Arábie podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) doplatí na snížení produkce ropy, k němuž došlo v důsledku dohody kartelu OPEC a nečlenských států v závěru minulého roku, zpomalením růstu HDP v roce 2017 o 1,6 procentního bodu. Nově tedy MMF počítá s růstem o 0,4 % oproti dříve uvažovaným 2 %.

9. Jihokorejští vyšetřovatelé žádají zatykač na šéfa Samsungu

Jihokorejský úřad speciálního žalobce požádal o vydání zatykače na šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga. Žaloba ho viní, že zaplatil úplatky ve výši 36,42 milionu dolarů (asi 926 milionů korun) Čche Son-sil, důvěrnici dočasně sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, výměnou za různé výhody. V pondělí o tom informovala agentura Reuters. Samsung Group obvinění odmítá.

10. KPMG: Zvyšovat mzdy letos plánuje v ČR přes 80 % firem

Udržet kvalitní pracovníky považuje v roce 2017 za prioritu devět z deseti českých vrcholových manažerů. Celkem čtyři z pěti šéfů se chystají přidávat. Důležitost kvalifikované pracovní síly potvrzuje také to, že ji 69 % ředitelů považuje za nejdůležitější faktor pro konkurenceschopnost Česka. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu KPMG Puls ekonomiky.

BONUS

Donald Trump je muž mnoha talentů

Budoucí prezident USA gestikuluje opravdu hodně a rád.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná